2

هر آنچه که باید درباره‌ی ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ بدانید!

  • 16 فروردین 1400 - 11:35 - ویرایش شده : 12 تیر 1400 - 20:10
هر آنچه که باید درباره‌ی ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ بدانید!
محتوای ویدیویی! یکی از جذاب‌ترین ترندهای بازاریابی در یک دهه گذشته، که حتی در دوران بحران کرونا نیز کماکان به یکه‌تازی و نقش‌آفرینی خود در این عرصه ادامه داد. «دی دی سفر» این‌بار نگاهی دقیق‌تر به چالش‎‌های ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹-۱۳۹۸) و چشم‌اندازهای آن در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) می‌اندازد.

ویدیو مارکتینگ (Video Marketing)، یکی از محبوب‌ترین ترندهای بازاریابی در بازارهای جهانی است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نام آن را می‌شنویم. اگرچه سال ۲۰۲۰ آبستن سخت‌ترین چالش‌ها و سورئال‌ترین تغییرات در حوزه‌های مختلف از جمله بازاریابی گردشگری بود اما چه ویژگی‌هایی ویدیو مارگتنیگ را از پیخ‌وخم‌های همه‌گیری جهانی ویروس «کرونا» در امان نگاه داشت؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ یکی از معتبرترین پلتفرم‌های تولید محتوای ویدئویی که به بررسی و رصد بازاریابان فعال در این زمینه نیز پرداخته است، می‌رویم. در ادامه نیز با انواع محتواهای پرطرفدار در ویدیو مارکتینگ آشناشده و چشم‌انداز ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

وایزول

«وایزول» (Wyzowl)، یکی از شرکت‌های پیشتاز در تولید محتوای ویدیویی در بازارهای جهانی است. وایزول توجه ویژه‌ای به تاثیر ویدیو مارکتینگ بر مشاغل مختلف از جمله مشاغل گردشگری دارد و هر ساله نظرسنجی دقیقی را از وضعیت و موقعیت بازاریابان فعال در ویدیو مارکتینگ منتشر می‌کند. این شرکت در تحقیقات خود به تحلیل شاخص‌هایی همچون میزان استفاده‌ی مصرف‌کنندگان، بودجه‌ اختصاص یافته، کانال‌های توزیع و نظرات بازاریابان و مصرف‌کنندگان محتوای ویدیویی می‌پردازد.

نگاهی دقیق‌تر به نظرسنجی‌های وایزل در رابطه با ویدیو مارکتینگ

نگاهی دقیق‌ به نظرسنجی‌های وایزول در رابطه با ویدیو مارکتینگ

هفتمین گزارش «وایزول» در رابطه با ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۰، یکی از  جالب‌ترین و شگفت‌انگیزترین نتایج را علی‌رغم وجود همه‌گیری ویروس‌ کرونا نشان می‌دهد. برخی از برجسته‌ترین نکات آن عبارتند از:

– محتوای ویدیویی، به‌عنوان یکی از ابزارهای اصلی بازاریابان «بی تو بی» (B2B) و «بی تو سی» (B2C)

– افزایش میزان تماشای محتوای ویدیویی آنلاین توسط مصرف‌کنندگان

– نقش موثر ویدیو مارکتینگ بر بازگشت سرمایه مشاغل گردشگری: بسیاری از بازاریابان با اشاره به افزایش میزان بازدید مصرف‌کنندگان از محتوای ویدیویی، ارتقای درک مخاطب و افزایش فروش، ویدیو مارکتینگ را یکی از راهکارهای موثر برای بازگشت سرمایه معرفی کرده‌اند.

– محتوای ویدیویی همراه جدانشدنی مصرف‌کنندگان در استفاده از برند‌های تجاری: محتوای ویدیویی محصولات و خدمات یک برند تجاری، یکی از روش‌های محبوب بازارایابی برای مصرف‌کنندگان است و سرمایه‌گذاری مشاغل گردشگری در تولید این نوع محتوا، قطعاً با استقبال زیادی از سوی  مشتریان مواجه خواهد شد.

– تاثیر منفی همه‌گیری ویروس کرونا بر دنیای ویدیو مارگتینگ: شیوع جهانی کرونا با کاهش بودجه‌ها‌ی ساخت، موجب توقف بسیاری از برنامه‌های تولید محتوای ویدیویی شده است.

آمار تحقیقات وایزل در رابطه‌ با ویدیو مارگتینگ

آمار تحقیقات وایزول در رابطه‌ با ویدیو مارگتینگ

بر اساس آمار منتشر شده، ویدیو مارکتنیگ تنها با ۲درصد افت نسبت به سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸-۱۳۹۷)، یکی از محبوب‌ترین متدهای بازاریابی در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹-۱۳۹۸) شناخته شده است و چیزی حدود ۸۵درصد از بازاریابان از ویدیو مارکتینگ برای پیشرفت در بازارهای جهانی استفاده کرده‌اند.همچنین، مصرف‌کنندگان و بازاریابان گردشگری و سایر صنایع پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً ۸۶درصد از جامعه‌ی بازاریابان در سال ۲۰۲۱، از ویدیو مارکتینگ به‌عنوان یکی از متدهای شاخص در بازاریابی جهانی استفاده خواهند کرد.

– علاوه بر این، ۹۳درصد از بازاریابان سال ۲۰۲۱، ویدیو مارکتینگ را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متدهای بازاریابی خود در بازارهای جهانی نام‌ برده‌اند. این آمار که با یک درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹-۱۳۹۸) همراه بود، بیشترین میزان ثبت شده از شروع نظرسنجی‌ها در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴-۱۳۹۳) را نشان می‌دهد.

– یکی از قابل‌توجه‌ترین آمار به نظرات مثبت بازاریابان در رابطه با بازگشت سرمایه از طریق ویدیو مارکتینگ اشاره دارد. ۸۷درصد از بازارایان معتقدند که ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ ۰۱۴۰۰-۱۳۹۹)، نقش موثری بر بازگشت سرمایه در مشاغل گردشگری و سایر حوزه‌های تجاری ایفا خواهد کرد.

جالب است بدانید که پیش از این تنها ۳۳درصد از بازاریابان در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴-۱۳۹۳)، به نقش موثر ویدیو مارکتینگ در بازگشت سرمایه باور داشتند. با این حال، رشد قابل‌توجه این آمار بیانگر ارتقای درک بازاریابان در نحوه‌ی انتشار و استفاده از محتوای ویدیویی است.

همه‌گیری جهانی ویروس کرونا چه تاثیری بر ویدیو مارکتینگ داشت؟

همه‌گیری جهانی ویروس کرونا چه تاثیری بر ویدیو مارکتینگ داشت؟

در کنار همه‌ی آمار امیدبخشی که از نظرسنجی‌های وایزول متشر شده است، اما آیا می‌توان از تاثیر شیوع جهانی ویروس کرونا بر روند ویدیو مارکتینگ در جهان چشم پوشید؟

حدود ۹۱درصد از بازاریابان معتقدند که شروع همه‌گیری جهانی، ویدیو مارکتینگ را به یکی از ترندهای واجب و ضروری در بازاریابی مشاغل گردشگری و سایر صنایع تبدیل کرده است. همچنین، ۷۴درصد از بازاریابان به رونق ویدیو مارکتینگ در بازارهای جهانی خوش‌بین هستند.

نظر بازاریابان در رابطه با بودجه‌ی ویدیو مارکتینیگ در سال‌های آینده چیست؟

حدود ۶۰درصد از بازاریابان از تغییر بودجه‌های ویدیو مارکتینیگ در سال آینده اطمینان دارند و از میان آن‌ها، ۷۰درصد از بازاریابان اظهار داشتند که بودجه‌ی بیشتری را برای ارتقای متدهای ویدیو مارکتینگ برند خود اختصاص می‌دهند و برخلاف آن‌ها ۳۰درصد باقی‌مانده نیز از کاهش بودجه‌های این ترند بازاریابی خبر دادند.

مصرف‌کنندگان محتواهای ویدیویی

همه‌گیری جهانی چه تاثیر بر مصرف‌کنندگان محتواهای ویدیویی داشته است؟

افزایش میزان بازدید آنلاین از محتواهای ویدیویی از جمله مواردی است که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم. ۶۸درصد از مصرف‌کنندگان تاثیر همه‌گیری بر افزایش بازدید محتواهای ویدیویی را تایید کرده‌اند و اکثریت آن‌ها، چیزی حدود ۹۶درصد، معتقدند که آغاز همه‌گیری و قرنطینه‌های خانگی موجب شده است تا زمان بیشتری را به‌صورت آنلاین در کانال‌ها اجتماعی صرف کرده و تعداد بیشتری از  محتواهای ویدیویی را تماشا کنند.

چشم‌اندازهای قابل‌پیش‌بینی ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

همه‌ی نشانه‌ها حاکی از آن است که میزان استفاده از ویدیو مارکتینگ و سرمایه‌گذاری در این ترند بازاریابی، با روندی رو به رشد در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) همراه خواهد بود. به‌طوری‌که ۹۹درصد از بازاریابان استفاده از متدهای ویدیو مارکتینگ را در سال ۲۰۲۱ ادامه خواهند داد و ۹۶درصد نیز قصد دارند بودجه‌‌ی ویدیو مارکتینگ برند خود را در سال ۲۰۲۱ حفظ یا افزایش دهند. برخی از مواردی که موجب موفقیت برندها در ویدیو مارکتینگ خواهد شد عبارتند از:

  • ارتقای کیفیت محتوای ویدیویی
  • برنامه‌ریزی دقیق
  • اجرای عالی ایده‌ها
  • نگاهی رو به جلو برای پیشرفت در ویدیو مارکتینگ

دنیای ویدیو مارکتینگ شامل انبوهی از ایده‌ها است که از دید بسیاری بازاریابان مشاغل گردشگری و صنایع دیگر به دور مانده است. اکنون برگ برنده دست شما است و با نگاهی دقیق و موشکافانه می‌توانید به‌راحتی از فرصت‌های موجود در انواع اشکال ویدیو مارکتینگ استفاده کنید.

به‌طور مثال «یوتیوب» و «فیس‌ بوک» به ترتیب با ۸۷ و ۷۰درصد استفاده‌ی کاربران، از جمله پرکاربردترین پلتفرم‌ها در میان بازاریابان محتوای ویدیویی محسوب می‌شوند، اما اگربه‌دنبال فرصتی برای پیشرفت هستید توجه خود را به این دو رسانه معطوف نکرده و سعی کنید از رسانه‌هایی که کمتر اشباع شده‌اند، نظیر «پینترست» (Pinterest)، استفاده کنید.

 وبینار مارگتینگ و ویدیو مارکتینگ

انواع محتواهای موجود در ویدیو مارکتینگ

 ۱- وبینار مارگتینگ

یکی از ایده‌های برجسته برای ارتقای بازده ویدیو مارکتینگ، برگزاری وبینارهای ویدیویی است. این وبینارها که به «وبینار مارکتینگ» (Webinar marketing) نیز معروف است، با هدف آشناشدن مصرف‌کنندگان با کسب‌وکار و محصولات مشاغل گردشگری و سایر صنعت‌ها و انتقال پیام‌های بازاریابی برندهای تجاری برگزار می‌شود. به‌طور کلی این وبینارها در بخش‌‌هایی مانند وبینارهای آموزش تخصصی، مصاحبه‌ها و پرسش‌وپاسخ میان مدیران و مصرف‌کنندگان دسته‌‌بندی می‌شود.

۲- ویدیو‌های دمو (Demo Video)

«دمو فیلم‌»، به فیلم‌های آزمایشی گفته می‌شود و هدف از تولید آن نمایش نحوه‌ی کارکرد محصولات یک کمپانی یا برند تجاری است. تولید فیلم‌های دمو، علاوه بر اینکه نحوه‌ی استفاده از محصولات را به آن‌ها آموزش می‌دهد، اشتیاق مشتریان را برای آشنایی با سایر محصولات و خدمات برند تجاری شما افزایش می‌دهد.

۳- ویدیوهای معرفی برند (Brand Video)

فیلم‌های معرفی برند، در واقع عضو کوچکی از کمپین‌های تبلیغاتی بزرگ‌ محسوب می‌شوند. این نوع محتوای ویدیویی علاوه بر معرفی چشم‌اندازه‌های یک برند تجاری، به‌طور حرفه‌ای به ‌معرفی محصولات و خدمات کمپانی برای تماشاگران می‌پردازد. هدف از تولید ویدیوهای معرفی برند، افزایش آگاهی مشتریان نسبت به هویت و شخصیت برند تجاری و جذب و وسوسه‌ی آن‌ها برای استفاده از محصولات و خدمات است.

۴- ویدیو‌‌های آموزشی (Educational or How-to Videos)

از ویدیو‌های آموزشی می‌توان برای آموزش نحوه‌ی کارکرد محصولات جدید یا آگاه‌کردن مشتریان نسبت به برند تجاری و راه‌حل‌های پیشنهادی استفاده کرد. ویدیو‌های آموزشی از سری محتواهایی است که در میان نمایندگان فروش و خدمات محصولات نیز طرفداران زیادی داشته و به دفعات توسط این افراد استفاده می‌شود.

۵- فیلم‌های متحرک یا انیمیشن‌ها (Animated Video)

شاید «هاب اسپات» (HubSpot) را بتوان از اولین کمپانی‌هایی دانست که از «فیلم‌های متحرک» یا «انیمیشن‌ها» برای توضیح کسب‌وکار خود استفاده کرد. انیمیشن‌ها بهترین گزینه برای توضیح محصولات انتزاعی و مفاهیم عمیقی است که نیاز به تجسم قوی از سوی مصرف‌کننده دارد.

۶- ویدیو‌های معرف

ویدیو‌های توضیحی، درک مخاطب را نسبت به دلایل نیاز به یک محصول یا خدمات خاص افزایش می‌دهد. معمولاً ایده‌های غالب در تولید این نوع محتوای ویدیو مارکتینگ، به چالش‌های مصرف‌کننده در مواجه با یک موضوع توجه می‌کند و در ادامه با پیشنهاد محصول یا خدمات برند تجاری خود، به‌راحتی سدهای پیش‌پای او را برمی‌دارد.

۷- فیلم‌های واقعیت مجازی و ۳۶۰ درجه (360 & Virtual Reality Videos)

با تولید فیلم‌های ۳۶۰درجه، به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا به راحتی از هر زاویه‌ای که می‌خواهند، محصولات شما را بررسی کنند. فیلم‌های واقعیت مجازی نیز تجربه‌های هیجان‌انگیزی را به مخاطبان هدیه کرده و اجازه کنترل شرایط و انتخاب گزینه‌های متفاوت را به او می‌دهد. این فیلم‌ها اغلب توسط دستگاه‌هایی مانند «آکیولس ریفت» (Oculus Rift) و «گوگل کاردبورد» (Google Cardboard) به نمایش گذاشته می‌شوند.

۸- کیس استادی (Case Study) 

یکی از سوالات مصرف‌کنندگان در رابطه با محصول شما آن است که این محصول چه نیازها و مشکلاتی را برطرف خواهد کرد؟ از بهترین راه‌های اثبات این موضوع، تولید ویدیو‌های «کیس استادی» (Case Study) یا روش موردکاوی، با مشارکت مشتریان وفادار و راضی است. این دسته از افراد بهترین مدافعان محصول شما به حساب می آیند و با توضیح کاربرد اصلی، مزایا و معایب این محصول، نظر باقی مشتریان را نیز به محصول شما جلب خواهند کرد.

کلام پایانی

نکته‌ای که در پایان این مطلب باید بار دیگر به آن اشاره کرد این حقیقت مهم است که همه‌گیری جهانی و قرنطینه‌های خانگی افراد، نه‌تنها تاثیر منفی بر ویدیو مارکتینگ در بازارهای جهانی نداشت؛ بلکه سرعت رشد و تولید محتواهای ویدیویی را ارتقا بخشید.
یکی دیگر از نکات قابل‌توجه‌ آن است که این نتایج امیدبخش، حاصل یه دهه‌ تلاش بازاریابان برای تولید محتوای باکیفیت و جلب‌توجه مشتریان است که به نظر می‌رسد با قدرت هرچه ‌تمام‌تر به فعالیت خود در بازارهای جهانی سال‌ ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) ادامه خواهند داد.

دی‌دی سفر هر دوشنبه به سراغ برترین ترندهای بازاریابی و روش‌های افزایش فروش در صنعت گردشگری رفته تا به‌روزترین آمار و اطلاعات را در اختیار فعالان این عرصه قرار دهد. در کنار این روش‌ها دی دی سفر هر هفته در روزهای چهار شنبه یک استارتاپ گردشگری موفق و نوپا را معرفی کرده و از ایده تا آینده آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

پیشنهاد دی دی سفر

فروش تور بیشتر با انتخاب تصاویر مناسب

جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری ۵ استارتاپ گردشگری

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7621

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.