4
معرفی انواع مختلف گردشگری

گردشگری پزشکی چیست؟ محبوب‌ترین مقاصد این شاخه‌ی گردشگری کدامند؟

  • 03 مرداد 1400 - 10:11 - ویرایش شده : 03 مرداد 1400 - 14:14
گردشگری پزشکی چیست؟ محبوب‌ترین مقاصد این شاخه‌ی گردشگری کدامند؟
«گردشگری پزشکی» (Medical Tourism) یکی از مهم‌ترین شاخه‌های صنعت گردشگری است که در بسیاری از کشورهای جهان از محبوبیت‌ زیادی برخوردار است. شما از گردشگری پزشکی چه می‌دانید؟

یکی از شاخه‌های مهم گردشگری که محبوبیت زیادی در بین مردم دارد، «گردشگری پزشکی» (Medical Tourism) است. این نوع گردشگری در کشورهای قاره‌ی «آسیا»، «آمریکای جنوبی» و حتی «اروپای شرقی» به‌سرعت در حال رشد است. برخی از آژانس‌های گردشگری نیز در کشورهایی که هزینه‌ی درمان بسیار بالا است، امکان گردشگری پزشکی را با هزینه‌های بسیار کمتر به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند. در این مطلب همراه دی دی سفر باشید، تا با این شاخه‌ی مهم گردشگری بیشتر آشنا شوید.

گردشگری پزشکی چیست؟

گردشگری پزشکی چیست؟

گردشگری پزشکی که به آن گردشگری سلامت نیز می‌گویند، به سفرکردن به مقصد دیگری با هدف درمان پزشکی اطلاق می‌شود. انگیزه‌های گردشگران پزشکی ممکن است متناسب با عوامل مختلفی چون کاهش هزینه‌های درمان یا کیفیت بالاتر درمان متفاوت باشد. اهداف گردشگری پزشکی، تنها به دستیابی به درمان‌های پزشکی محدود نمی‌شود، بلکه گاه افراد به‌منظور دریافت سایر نیازهای پزشکی از جمله جراحی‌های زیبایی یا درمان‌های دندان‌پزشکی نیز به این نوع گردشگری روی می‌آورند.

با توجه به آنکه افراد در گردشگری پزشکی، برای معالجه خود به خارج از کشور سفر می‌کنند، معمولاً در طی مراحل درمان خود یا پس از آن فرصتی برای گشت‌و‌گذار در مقاصد و شرکت در فعالیت‌های گردشگری پیدا خواهند کرد. بنابراین گردشگری پزشکی به افزایش درآمد جوامع بومی کمک بسزایی خواهد کرد.

دلایل محبوبیت گردشگری پزشکی

این روزها گردشگری پزشکی به یکی از مهم‌ترین شاخه‌های گردشگری تبدیل شده است. به همین دلیل گردشگران پزشکی به‌راحتی می‌توانند از منابع مختلف، علاوه بر یافتن پروازهای ارزان‌قیمت، اطلاعاتی به‌صورت آنلاین درباره‌ی خدمات پزشکی مناطق مختلف جهان به دست آورند. علاوه بر آن، این افراد می‌توانند نظرات بیماران دیگری را که تجربه‌ی مراقبت‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و جراحی در کشورهای مختلف را داشته‌اند، مطالعه کنند. این اطلاعات به افراد کمک می‌کند که با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرند که کدام کشور بهترین کشور برای نیازهای درمانی آن‌ها است.

بر اساس آمارها، افزایش هزینه‌های درمانی در کشورهای پیشرفته‌ای چون «ایالات متحده» یکی از مهم‌ترین دلایل رشد گردشگری پزشکی است. در واقع، مردم می‌توانند از طریق گردشگری پزشکی، از خدمات درمانی باکیفیت با هزینه‌های بسیار پایین‌تر بهره‌مند شوند. نکته مهم آن است که حتی بسیاری از شرکت‌های بیمه نیز گردشگری پزشکی را راه بسیار مناسبی برای کاهش هزینه‌ها می‌دانند.

از سوی دیگر بسیاری از کشورهای محبوب گردشگری پزشکی، پزشکان، متخصصان و پرستارانی دارند که در خارج از کشور آموزش دیده و کار کرده‌اند. در نتیجه‌، آن‌ها می‌توانند به‌خوبی به زبان انگلیسی یا بسیاری از زبان‌های دیگر صحبت کرده و مطابق با استانداردهای بین‌المللی بیماری‌ها را تشخیص داده و درمان کنند. این مسئله باعث آرامش‌خاطر بیماران بین‌المللی خواهد شد که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را دریافت می‌کنند.

بهترین کشورها برای گردشگری پزشکی

بهترین کشورها برای گردشگری پزشکی

از متداول‌ترین درمان‌های گردشگری پزشکی که در کشورهای مختلف انجام می‌شود، می‌توان به جراحی‌های زیبایی، جراحی ارتوپدی، جراحی قلب، پیوند اعضا، ناباروری و دندان‌پزشکی اشاره کرد. با اینکه هزینه‌ و کیفیت بالای درمان از عوامل اصلی در گردشگری پزشکی به شمار می‌رود، بیماران معمولا تمایل دارند که به کشوری سفر کنند که از جذابیت‌های دیدنی و گردشگری نیز برخوردار باشد. از این رو، کشورهایی با میراث و فرهنگ غنی و جاذبه‌های گردشگری، اغلب در خط مقدم گردشگری پزشکی قرار دارند. در میان کشورهای سراسر جهان، برخی از کشورها از محبوبیت بیشتری برای گردشگری پزشکی برخوردارند که از آن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ترکیه

«ترکیه» در میان ۱۰ مقصد برتر گردشگری پزشکی جهان قرار دارد. در سال ۲۰۱۷، این کشور میزبان ۷۰۰،۰۰۰ بازدید‌کننده با هدف گردشگری پزشکی بوده است. سه مزیت عمده گردشگری پزشکی در ترکیه، هزینه مناسب، کیفیت بالای درمانی و دسترسی فوری به درمان‌ در سطح جهانی است. هزینه بسیاری از اقدامات درمانی در ترکیه ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر از درمان مشابه در «اتحادیه اروپا» است. از دیگر دلایل محبوبیت ترکیه برای گردشگری پزشکی، عدم نیاز به دریافت ویزا برای مردم بیش از ۷۰ کشور از جمله ایران است.

  • هند

«هند» با ارائه‌ی فناوری‌های پیشرفته و مراقبت‌های درمانی باکیفیت یکی از بهترین کشورها در صنعت گردشگری پزشکی به شمار می‌رود. در مقایسه با «ایالات متحده»، بیماران می‌توانند در هند، تا ۶۰ الی ۹۰درصد هزینه‌های درمان خود را پس‌انداز کنند. هند برای اهدافی چون پیوند اعضا، کمک به باروری و درمان‌های دندانپزشکی بسیار مورد استقبال گردشگران پزشکی قرار می‌گیرد.

صنعت گردشگری پزشکی هند به‌دلیل زمان انتظار بسیار کم، بیمارستان‌های پیشرفته و متخصصان باتجربه، شهرت یافته است. سالانه بیماران زیادی از «انگلستان»، «خاورمیانه» و بسیاری از نقاط دیگر جهان برای تشخیص و درمان بیماری خود به هند سفر می‌کنند.

  • برزیل

«برزیل» یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری پزشکی برای اهداف جراحی‌های زیبایی و پلاستیک است. شهرهای «سائوپائولو» و «فلوریانوپلیس» به‌دلیل داشتن بهترین بیمارستان‌های جراحی زیبایی و پلاستیک که از آخرین تکنولوژی‌ها و نوآوری‌های پزشکی استفاده می‌کنند، در میان گردشگران پزشکی شهرت دارند.

  • مالزی

«مالزی» از بهترین ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و پزشکی در جنوب‌شرقی آسیا به حساب می‌آید. خدمات اتاق‌ بیمارستان‌های این کشور همانند اتاق‌های یک هتل ۵ستاره به بیماران خدمات ارائه می‌دهند. این کشور سالانه میزبان بیماران فراوانی از «انگلیس»، «کانادا» و «ایالات متحده» برای آب‌درمانی، جراحی و موارد دیگر است.

  • تایلند

«تایلند» به‌دلیل درمان‌ها و مراقبت‌های پوستی، زیبایی و دندان‌پزشکی در صنعت گردشگری پزشکی جهان شناخته شده است. این کشور بیشترین تعداد بیمارستان با اعتبار بین‌المللی را در جنوب‌شرقی آسیا دارد. بسیاری از افرادی که به‌دنبال دریافت ماساژ و درمان‌های آرامش‌بخش هستند، تایلند را به‌عنوان مقصد گردشگری پزشکی انتخاب می‌کنند.

تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر گردشگری پزشکی

تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر گردشگری پزشکی

همانند سایر بخش‌های صنعت گردشگری، همه‌گیری کرونا ضربه بزرگی به گردشگری پزشکی نیز وارد کرد. به‌عنوان مثال بیمارستان بین‌المللی “Bumrungrad” در «بانکوک» که یکی از اصلی‌ترین ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در زمینه گردشگری پزشکی تایلند به شمار می‌رود، از کاهش ۹۴ درصدی درآمد سالانه خود در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ خبر داد. تحقیقات نشان می‌دهد که بازگشت گردشگری پزشکی به سطح قبل از همه‌گیری کرونا، ممکن است یک تا سه سال به طول بینجامد.  با این حال موسسات مختلف در سراسر جهان در حال انجام اقداماتی در راستای راه‌اندازی مجدد این صنعت در کشورهای مربوطه هستند.

سخن پایانی

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها به‌دنبال جذب بیشتر گردشگران پزشکی و ارتقای این شاخه در بخش گردشگری خود هستند. هسته اصلی صنعت گردشگری پزشکی توانایی جذب مسافران بیمار، به‌ویژه بیماران بین‌المللی است. موفقیت در صنعت گردشگری پزشکی منوط به استراتژی‌های بازاریابی برای جلب توجه مسافران پزشکی است. قطعا استفاده از کیفیت بالای درمان و هزینه‌های مناسب درمانی، کلید جذب گردشگران پزشکی به مقاصد مختلف خواهد بود.

دی دی سفر در تلاش است که هر هفته شاخه‌های مختلف گردشگری، که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند، را معرفی کند. اگر به این مباحث علاقه‌مندید، مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر را در روزهای یکشنبه مطالعه کنید.

جدیدترین مقاله‌ی سفر و گردشگری دی دی سفر: به چه نوع از سفرهایی استیکیشن می‌گویند؟

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=16712

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.