7
معرفی انواع مختلف گردشگری

گردشگری رویداد چیست و چه نقشی در بهبود اقتصادی مقاصد دارد؟

 • 04 مهر 1400 - 10:17 - ویرایش شده : 04 مهر 1400 - 10:37
گردشگری رویداد چیست و چه نقشی در بهبود اقتصادی مقاصد دارد؟
در این قسمت از سری مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر، به‌سراغ «گردشگری رویداد» خواهیم رفت که نقش بسیار مهمی در پیشرفت اقتصادی مقاصد داشته و در دوران کرونا با تغییرات گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

صنعت رویدادها بخش پویا و روبه‌رشدی است که رابطه‌ی بسیار مستقیمی با گردشگری دارد. در صورت میزبانی مناسب، رویدادها می‌توانند تاثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد یک منطقه گذاشته و علاوه بر رشد فرهنگ‌ها، منجر به ظهور مشارکت‌های جدید شوند.

میزبانی رویدادهای مهم در یک شهر، منطقه یا کشور، فرصتی منحصر‌به‌فرد برای رشد و پیشرفت آن مقصد است. به همین دلیل است که بسیاری از کشورها میزبانی موفقیت‌آمیز رویدادها را به‌عنوان ابزاری برای رشد خود در نظر می‌گیرند و ارگان‌های گردشگری، منابع خود را برای میزبانی رویدادهای مهم به‌عنوان بخشی از یک استراتژی گسترده، اختصاص می‌دهند.

گردشگری رویداد

 رویدادهای اصلی که منجر به ارتقای گردشگری بین‌المللی می‌شوند

۱.رویدادهای خاصی که پیوندهای تنگاتنگی با مقاصد میزبان برقرار می‌کنند: مانند رویدادهای مربوط به هنر، غذا و نوشیدنی و ورزش.

۲.مسابقات ورزشی معمولا هزاران نفر را از کشور رقیب به کشور میزبان جذب می‌کند. این افراد اغلب چندین نفر (همسر، دوستان و خانواده) را با خود همراه می‌کنند و اقامت طولانی‌تری در مقصد انجام می‌دهند. رویدادهای ورزشی بین‌المللی نه‌تنها شرکت‌کنندگان و تماشاگران زیادی را به خود جلب می‌کند بلکه به پوشش رسانه‌ای جهانی نیز دست می‌یابد که همین امر نقش بسزایی در رشد مقاصد دارد.

۳.رویدادهای بین‌المللی فرهنگی از دیگر مواردی هستند که نقش مهمی در ارتقای گردشگری دارند. برخی از این رویدادها عبارت‌اند: جشنواره موسیقی سونار در بارسلونا، جشنواره شب سفید ملبورن و…

همسویی گردشگری و رویدادهای مهم برای ترویج رشد گردشگری

رویدادها از ارزشمندترین جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند. از تاثیرات مهم رویدادها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • برقراری ارتباط میان ملت‌ها
 • رونق تجارت میان کشورها با برگزاری نمایشگاه‌های تجاری
 • ارتقای سفرهای تفریحی با برگزاری رویدادهای ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی
 • و ….

پیوند تنگاتنگ رویدادهای مهم بین‌المللی و صنعت گردشگری امری انکارناپذیر است، به همین دلیل بسیاری از شهرها، مناطق و کشورهای مختلف گردشگری رویدادها را در اولویت استراتژی‌های بلندمدت گردشگری خود قرار می‌دهند.

نمونه‌هایی از مقاصد مختلف در برگزاری رویدادها و رشد گردشگری

عوامل موثر در رشد گردشگری رویداد

بدون شک حمایت و مشارکت کشورها برای برگزاری رویدادها، صرف‌نظر از وسعت آن، به‌سود بخش گردشگری است، اما نمی‌توان از عوامل مهم‌ دیگری که گردشگران را به مقاصد جذب می‌کند، چشم‌پوشی کرد.

به‌عنوان مثال عوامل طبیعی مانند سواحل، آب‌و‌هوا و غیره و همچنین عوامل دیگری مانند جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری نقش بسیار مهمی در موفقیت مقاصد برای برگزاری رویدادها دارند. به‌ همین دلیل مقاصدی که قصد دارند صنعت گردشگری خود را از طریق برگزاری رویدادها ارتقا دهند، باید به موارد ذیل توجه کنند:

 •  بازسازی منابع گردشگری
 • ارائه محصولات نوآورانه‌
 • رویکردهای خلاقانه‌ای در بازاریابی برای رقابت با سایر مقاصد میزبان

رویدادها در افزایش جذابیت و رقابت مقاصد نقش بسیار مهمی دارند، این امر نشان می‌دهد که رویدادها تنها با ایجاد زیرساخت‌های باکیفیت، حمایت دولت‌ها و همچنین بازاریابی و تبلیغات موثر می‌توانند بر جذابیت مقاصد بیفزایند.

نمونه‌هایی از مقاصد مختلف در برگزاری رویدادها و رشد گردشگری

کشور کانادا از سال ۱۹۸۳ میلادی، میزبانی رویدادهای ورزشی را موردتوجه قرار داده است، چراکه میزبانی رویدادهای ورزشی بین‌المللی حداکثر مزایای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی را برای کانادایی‌ها فراهم می‌آورد.

جشنواره «سنت پاتریک» در دوبلین نیز مثالی عالی از یک رویداد فرهنگی است که هزاران بازدید‌کننده خارجی را به این شهر می‌آورد. این رویداد دارای بیش از ۵۰۰۰ گردهمایی اجتماعی یا خانوادگی است که مجموعاً میزبان ۲۷۵,۰۰۰ نفر قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر رویدادهایی مانند اکسپو ۲۰۲۰ دبی از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویدادهای جهان به شمار می‌روند که نقش مهمی در اقتصاد کشور میزبان ایفا می‌کنند. به‌عنوان مثال پیش‌بینی شده است که این رویداد ۶ ماهه میزبان بیش از ۲۵ میلیون گردشگر باشد، از سوی دیگر با ورود میلیون‌ها گردشگر و تماشاگر به جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر و همچنین سایر رویدادها در منطقه خاورمیانه، پیش‌بینی می‌شود که اندازه‌ی بازار بخش گردشگری این منطقه تا سال ۲۰۲۵، نسبت به سال ۲۰۲۰، ۲۵۹درصد افزایش یابد.

شما می‌توانید صفر تا صد رویداد بزرگ اکسپو ۲۰۲۰ دبی را از دی دی سفر دنبال کنید.

تاثیرات همه‌گیری کرونا بر صنعت رویدادها

تاثیرات همه‌گیری کرونا بر صنعت رویدادها

یکی از صنایعی که بیشترین آسیب را از بحران کرونا متحمل شد، صنعت رویدادها بود. به‌دلیل محدودیت سفرها، بسیاری از جشنواره‌ها، رویدادهای ورزشی، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و… لغو شده یا به تاریخ نامعلومی موکول شدند.

در این میان محدودیت‌های کرونا افراد را مجبور کرد که برای ارتباط با دیگران به فناوری تکیه کنند. در این دوران بسیاری از برگزارکنندگان رویدادها، شیوه‌ی برگزاری جلسات را تغییر دادند و اکثر آن‌ها به‌صورت آنلاین و هیبریدی (ترکیب مجازی و فیزیکی) برگزار شدند. برگزاری مجازی رویدادها، سبب شد که بسیاری از فعالان این صنعت به این نتیجه برسند که رویدادهای مجازی یک روش بسیار موثر برای برگزاری جلسات هستند و ممکن است در آینده به یک روش دائمی تبدیل شوند.

اگرچه این امر درآمد شرکت‌های سنتی برنامه‌ریزی رویدادها را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده است، اما تعداد استارتاپ‌های رویداد مجازی که وارد این فضا شده‌اند نیز بسیار افزایش یافته است. «هاپین» (Hopin) از جمله استارتاپ‌های برگزارکننده‌ی رویداد مجازی است که امکانات بسیار گسترده‌ای را از جمله اتاق‌های مجازی در دسترس کاربران خود قرار می‌دهد. این شرکت نوپا به‌تازگی موفق شده است ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه از سوی سرمایه‌گذاران جذب کند.

با وجود آنکه شرکت‌های زیادی مانند هاپین پا به عرصه‌ی رویدادهای مجازی گذاشته‌اند، آیا پس از پایان همه‌گیری این شرکت‌ها جایی در صنعت دارند؟ شاید پاسخ به این سوال دشوار است، اما آنچه که مسلم است رویدادهای مجازی به‌ویژه رویدادهای هیبریدی جایگاه ثابتی در صنعت رویدادها خواهند داشت. رویدادهای هیبریدی می‌توانند یک فرصت عالی برای برنامه‌ریزان رویدادها باشند، چراکه به‌کمک این روش دیگر آن‌ها محدود به مکان نخواهند بود و می‌توانند مخاطبان خود را به شرکت‌کنندگان مجازی و همچنین شرکت‌کنندگان حضوری تقسیم کنند.

سخن پایانی

رویدادها بخش بسیار مهمی از صنعت گردشگری بوده و گردشگری رویداد یک عنصر بسیار مهم در رشد اقتصادی مقاصد مختلف به شمار می‌آید. یکی از مهم‌ترین تأثیرات گردشگری بر اقتصاد یک منطقه، درآمد حاصل از رویدادهایی است که در آن برگزار می‌شود. به همین دلیل فراهم‌کردن بهترین شرایط برای برگزاری رویدادها در مقاصد می‌تواند منجر به طولانی‌شدن مدت اقامت گردشگران، بازدید از سایر مقاصد گردشگری منطقه و جاذبه‌های آن شود و همین امر اهمیت رویدادها را در صنعت گردشگری روشن می‌کند.

دی دی سفر در تلاش است که هر هفته شاخه‌های مختلف گردشگری، که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند، را معرفی کند. اگر به این مباحث علاقه‌مندید، مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر را در روزهای یکشنبه مطالعه کنید.

آخرین مقاله‌ی سفر و گردشگری دی دی سفر

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=19639

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.