1
معرفی انواع مختلف گردشگری

هر آنچه که باید از طبیعت‌ گردی بدانید

 • 11 مهر 1400 - 10:07 - ویرایش شده : 11 مهر 1400 - 10:20
هر آنچه که باید از طبیعت‌ گردی بدانید
«اکوتوریسم» (Ecotourism) یا «طبیعت‌گردی» چیست؟ طبیعت‌گردی چه مزایا و معایبی برای محیط‌زیست دارد؟ در این مطلب با این شاخه‌ی پرطرفدار گردشگری بیشتر آشنا شوید.

دی دی سفر- شاید با شنیدن واژه‌ی اکوتوریسم یا طبیعت‌‌ گردی اولین چیزی که به ذهنمان خطور کند، گردش در طبیعت یا بازدید از جاذبه‌های طبیعی باشد، اما این شاخه‌ی گردشگری بسیار فراتر از آن است. در واقع طبیعت گردی بیشتر به انجام سفرهای پایدار و افزایش مسئولیت‌پذیری در سفرها با تمرکز بر حفظ محیط‌زیست ارتباط دارد. هدف این شاخه‌ی گردشگری آموزش به گردشگران جهت حفظ منابع طبیعی و محیط‌زیست است. در این مطلب همراه دی دی سفر باشید تا با اکوتوریسم یا طبیعت‌‌ گردی بیشتر آشنا شوید.

منظور از اکوتوریسم یا طبیعت‌‌ گردی چیست؟

طبق نظر «انجمن بین‌المللی اکوتوریسم» (TIES)، «اکوتوریسم» یا «طبیعت‌‌ گردی» سفری مسئولانه‌ بوده که به حفظ محیط‌زیست و بهبود زندگی جوامع محلی کمک کرده و شامل تفسیر و آموزش نیز است. چنین سفرهایی معمولا به‌کمک گروهی از افراد، موسسات و فعالان صنعت گردشگری ایجاد می‌شوند که در آن گردشگران و متخصصان گردشگری در زمینه مسائل زیست‌محیطی آموزش دیده‌اند. طبیعت‌‌ گردی علاوه بر به حداقل رساندن آثار فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی، بر حفاظت از محیط‌زیست و ارائه تجربیات مثبت به بازدیدکنندگان و میزبانان نیز متمرکز است.

اکوتوریسم

بنابراین هدف طبیعت‌ گردی را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد:

حفاظت از محیط‌زیست: طبیعت گردی با ارائه راه‌حل‌های بلندمدت، انگیزه‌های اقتصادی موثری را برای حفظ منابع زیست‌محیطی ارائه می‌دهد و به حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی کره زمین کمک می‌کند.

کمک به جوامع محلی: طبیعت گردی با افزایش ظرفیت‌های محلی و ایجاد فرصت‌های شغلی، وسیله موثری برای توانمندسازی جوامع محلی در سراسر جهان و همچنین مبارزه با فقر و دستیابی به توسعه پایدار است.

آموزش: طبیعت گردی با تأکید بر افزایش تجربیات شخصی و آگاهی زیست‌محیطی از طریق آموزش‌های متنوع، سبب افزایش درک و قدردانی از طبیعت، جامعه محلی و فرهنگ می‌شود.

یک طبیعت‌ گرد چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟

یک طبیعت‌ گرد می‌تواند در حالی که دوستدار محیط‌زیست است و آسیبی به آن وارد نمی‌کند، صدها فعالیت تفریحی انجام دهد؛ شنا با کوسه‌ها و غواصی، غارنوردی، گردشگری ماجراجویی و… تنها بخشی از فعالیت‌های یک طبیعت‌ گرد است. این گردشگران اثرات منفی سفر بر روی محیط‌زیست را کاهش داده و بدون آسیب‌رساندن به حیوانات یا اکوسیستم‌ها به طبیعت سفر می‌کنند.

دلایل رشد طبیعت‌ گردی

از جمله دلایل مهمی که به درک چرایی رشد طبیعت‌ گردی کمک می‌کند، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • امروزه سفر به مقاصد دور طبیعت‌ گردی، به‌دلیل در دسترس‌بودن و پروازهای ارزان‌قیمت بسیار آسان‌تر از گذشته است.
 • بسیاری از گردشگران دیگر علاقه‌ای به بازدید از مقاصد پرطرفدار یا انجام فعالیت‌های سنتی گردشگری ندارند و بیشتر به سفرهای چالش‌برانگیز و آموزشی تمایل دارند.
 • این روزها آگاهی بیشتری در مورد نیاز به حفاظت از محیط‌زیست و تمایل به مشارکت در این امر وجود دارد.
 • مسافران تمایل دارند که متفاوت و دوستدار محیط‌زیست شناخته شوند.
 • اکوتوریسم به حفاظت از مکان‌های حساس زیست‌محیطی و افزایش آگاهی در مورد مسائل مهم محیطی و اجتماعی محلی کمک می‌کند.
 • طبیعت‌ گردی به اشتغال‌زایی در مقاصد و افزایش درآمد جوامع محلی کمک زیادی می‌کند.

مزایای طبیعت‌گردی

مزایای طبیعت‌ گردی

طبیعت‌ گردان باید در سفرهای خود از دستورالعمل‌های خاصی پیروی کنند. با توجه به آنکه شرایط آب‌و‌هوایی و اقلیمی کره‌ زمین دائماً رو به وخامت است، اصول اکوتوریسم برای کل جهان مفید خواهد بود. در ادامه به برخی از مزایای اکوتوریسم اشاره خواهیم کرد:

 • طبیعت گردی بر محیط‌های طبیعی دست‌نخورده و بکر تمرکز می‌کند.
 • این نوع گردشگری سبب ایجاد آگاهی فرهنگی و زیست‌محیطی می‌شود.
 • اکوتوریسم تأثیرات گردشگری بر محیط‌زیست را به حداقل می‌رساند.
 • این شاخه‌ی گردشگری سبب افزایش فرصت‌های شغلی و مالی برای مردم محلی می‌شود.

اکوتوریسم می‌تواند معایبی برای محیط‌زیست داشته باشد!

علی‌رغم هدف طبیعت‌گردی برای حفاظت از محیط‌زیست، این نوع گردشگری می‌تواند حتی به‌صورت ناخواسته، سبب ایجاد آسیب‌های‌ زیست‌محیطی شود، چراکه:

 • طبیعت‌ گردها اغلب به مناطق حساس محیط‌زیست می‌روند که ممکن است خطر از بین‌رفتن یا فرسایش داشته باشد.
 • اختلال در حیات‌وحش، حذف پوشش گیاهی (برای مثال جمع‌آوری گیاهان) و افزایش زباله، نیز از پیامدهای احتمالی اکوتوریسم است.
 • برخی از بازدیدها در دوره‌های حساسی نظیر دوران تولیدمثل موجودات انجام می‌شود.
 • تأثیرات نهفته مانند مصرف سوخت برای سفرهای هوایی یا جاده‌ای نیز می‌تواند از پیامدهای طبیعت‌ گردی باشد.
 • ممکن است طبیعت‌ گردی به گردشگری انبوه تبدیل شود و علاوه بر محیط‌زیست به سایر بخش‌ها نیز آسیب وارد شود.

طبیعت‌ گردی یا استیکیشن؟

درست همانند طبیعت‌ گردی، «استیکیشن» (staycation) نیز اصطلاحی است که بر کاهش اثرات زیست‌محیطی تمرکز کرده است. استیکیشن به‌معنای سفر در نزدیکی محل زندگی افراد به جای سفر به مناطق دور است که همین امر می‌تواند آسیب‌های زیست‌محیطی کم‌تری را به همراه داشته باشد. علاوه بر آن، استیکیشن می‌تواند همانند طبیعت‌ گردی به بهبود اقتصادی جوامع محلی و همچنین حمایت از مشاغل موجود کمک بسیاری کند.

محبوب‌ترین مقاصد برای طبیعت‌ گردی کدامند؟

از مالزی و اکوادور گرفته تا تانزانیا و سریلانکا، صدها مقصد محبوب‌ برای طبیعت‌ گردی در سراسر جهان وجود دارد. در ادامه نگاهی به برخی از آن‌ها خواهیم انداخت:

۱-مالزی، پارک ملی گونونگ مولو

پارک ملی «گونونگ مولو» (Gunung Mulu) در استان «ساراواک» مالزی قرار دارد. غارهای گسترده، قله‌های بلند، دره‌های عمیق‌، رودخانه‌های آرام و… این پارک ملی را به یک مقصد محبوب برای طبیعت‌ گردی تبدیل کرده است. گردشگران در این پارک می‌توانند به فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، غارنوردی ماجراجویی و… بپردازند.

۲-اکوادور، جزایر گالاپاگوس

«گالاپاگوس» مجمع‌الجزایری از جزایر آتشفشانی در اقیانوس آرام است که یکی از پرطرفدارترین مقاصد جهان برای طبیعت‌ گردی به شمار می‌آید. این جزایر دارای هزاران گونه از گیاهان و حیوانات بومی و غیرمعمول است.

۳-تانزانیا، پارک ملی سرنگتی

پارک ملی سرنگتی در تانزانیا یکی از مشهورترین نقاط گردشگری جهان است که تاکنون میزبان افراد معروف زیادی نیز بوده است. این پارک با داشتن گونه‌هایی عظیم از حیواناتی چون گورخر، آهو و گنو یکی ار بهترین مقاصد برای اکوتوریسم است.

۴-استرالیا، سد بزرگ مرجانی

یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین اکوسیستم سدهای مرجانی جهان، سد بزرگ مرجانی استرالیا است. این سد مدتی به‌دلیل آلودگی، ماهی‌گیری بیش از حد و گرم شدن کره‌زمین دچار آسیب شد، اما اکنون این سد که محل زندگی موجودات دریایی متنوعی ( شامل ۴۰۰۰ نوع نرم‌تن و ۱۵۰۰ گونه ماهی) بوده، در حال بهبودی است.

۵-کاستاریکا، جنگل ابر مونته ورده

کاستاریکا با تنوع بالای فعالیت‌های طبیعت‌ گردی خود، بهشتی برای مسافران طبیعت‌گرد است. جنگل ابر مونته ورده (به معنی کوه سبز) محل نگهداری چندین گونه جانوری و گیاهی بومی است که بیش از ۱۰۰ گونه پستاندار، ۱۲۰۰ گونه از دوزیستان و خزندگان و ۴۰۰ گونه پرنده را شامل می‌شود.

سخن پایانی

هدف طبیعت‌ گردی یا اکوتوریسم یافتن راهی برای پیشرفت صنعت گردشگری و ارائه مزایای اجتماعی و اقتصادی برای مقاصد و جوامع در سراسر جهان است. اکوتوریسم فرصت کشف دنیای طبیعی را به شیوه‌ای لذت‌بخش و موثر برای گردشگران فراهم می‌کند و در نتیجه سبب توجه بیشتر مردم به نگهداری از شگفتی‌های طبیعی باقی‌مانده در جهان می‌شود.

دی دی سفر در تلاش است که هر هفته شاخه‌های مختلف گردشگری، که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند، را معرفی کند. اگر به این مباحث علاقه‌مندید، مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر را در روزهای یکشنبه مطالعه کنید.

آخرین مقاله‌ی سفر و گردشگری دی دی سفر

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=20181

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.