2
معرفی انواع مختلف گردشگری

گردشگری فرهنگی چیست و چه اهمیتی در توسعه‌ی مقاصد گردشگری دارد؟

 • 07 شهریور 1400 - 9:49 - ویرایش شده : 07 شهریور 1400 - 11:07
گردشگری فرهنگی چیست و چه اهمیتی در توسعه‌ی مقاصد گردشگری دارد؟
«گردشگری فرهنگی» (Cultural tourism) یکی از مهم‌ترین شاخه‌ی گردشگری است که حتی در دوران همه‌گیری کرونا نیز با تقاضای قابل‌توجهی همراه بوده است. برای آشنایی بیشتر با گردشگری فرهنگی، این مطلب از «دی دی سفر» را مطالعه کنید.

گردشگری فرهنگی یک عنصر جدانشدنی از سفر و گردشگری است. برخی از افراد تمایل دارند که سفرهای خود را تنها با هدف کسب تجربه‌های فرهنگی انجام دهند، از سوی دیگر برخی دوست دارند در حین سفرهای خود، به فرهنگ یک منطقه و جامعه نیز توجه کنند. در واقع می‌توان گفت گردشگری فرهنگی همواره به‌نوعی در اکثر سفرها وجود دارد.

در سال‌های اخیر، گردشگری فرهنگی به‌عنوان یکی از عناصر اصلی صنعت گردشگری بین‌المللی شناخته شده است. این شاخه‌ی گردشگری یکی از مطلوب‌ترین گزینه‌های توسعه مقاصد گردشگری در سراسر جهان است. اما دقیقا منظور از گردشگری فرهنگی چیست؟ این شاخه‌ی گردشگری چه اهمیتی در صنعت گردشگری دارد؟

در ادامه این مطلب همراه دی دی سفر باشید تا علاوه بر تعریف گردشگری فرهنگی، اهمیت و تاثیرات مثبت آن را در صنعت گردشگری بررسی کرده و در انتها چند مقصد محبوب گردشگری فرهنگی را معرفی کنیم.

گردشگری فرهنگی چیست

گردشگری فرهنگی چیست؟

گردشگری فرهنگی مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که گردشگران به‌منظور کسب تجربه و آشنایی با یک فرهنگ خاص از مقاصد گردشگری بازدید می‌کنند. بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری، به حرکت افراد با انگیزه‌های اساسی فرهنگی، گردشگری فرهنگی می‌گویند.

گردشگری فرهنگی گاه می‌تواند به‌طور ناخواسته وارد تجربه‌های گردشگری افراد شود، چراکه برخورد با فرهنگ یک جامعه از ملاقات با مردم محلی گرفته تا زبان، آداب و رسوم، غذاها و… بخشی جدانشدنی از سفر است.

گردشگران فرهنگی

برخی از گردشگران به‌طور کلی به مسائل فرهنگی علاقه‌مندند. این افراد معمولا از جاذبه‌های فرهنگی یک مقصد، به‌عنوان بخشی از سفرشان بازدید می‌کنند، نه اینکه از قبل برنامه‌ریزی سفرشان را بر این مبنا قرار دهند. در واقع فرهنگ به‌عنوان بخشی از سفرشان است، اما مقصد خود را بر اساس تجربیات فرهنگی خاصی انتخاب نمی‌کنند.

اما برخی دیگر از گردشگران، با هدف و انگیزه‌ی فرهنگی سفر می‌کنند. یعنی گردشگری فرهنگی هدف اصلی آن‌ها برای سفرکردن است. این گردشگران معمولا تجربه فرهنگی بسیار عمیقی دارند.

فعالیت‌های گردشگری فرهنگی

فعالیت‌های گردشگری فرهنگی

خواه یک گردشگر به‌دنبال یک تجربه فرهنگی عمیق باشد، خواه تنها به فعالیت‌های فرهنگی علاقه‌مند باشد، طیف وسیعی از فعالیت‌ها وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان فعالیت‌های گردشگری فرهنگی طبقه‌بندی کرد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند:

 • شرکت در رویدادها و جشنواره‌ها
 • بازدید از موزه‌ها
 • بازدید از مکان‌های تاریخی و آثار باستانی
 • چشیدن غذاها یا نوشیدنی‌های محلی
 • تورهای مطالعاتی
 • اقامت با یک خانواده بومی در یک اقامتگاه خانگی
 • موسیقی اصیل و محلی
 • زیارت و بازدید از مساجد
 • گردش در روستا یا شهر
 • گذراندن دوره‌هایی نظیر آشپزی، هنر، گلدوزی و غیره
 • آشنایی با اشتغال محلی، به‌عنوان مثال بازدید از مزارع یا کارخانه چای
 • بازدید از بازار محلی یا منطقه خرید
 • معاشرت با اعضای جامعه محلی

چرا گردشگری فرهنگی مهم است؟

دلایل زیادی برای اهمیت گردشگری فرهنگی وجود دارد. شاید مهم‌ترین آن‌ها تاثیرات اجتماعی باشد که این شاخه‌ی گردشگری بر جای می‌گذارد. گردشگری فرهنگی می‌تواند به تقویت هویت‌ها، افزایش درک متقابل فرهنگی و حفظ میراث و فرهنگ یک منطقه کمک کند.

گردشگری فرهنگی می‌تواند آثار اقتصادی مثبتی نیز داشته باشد. گردشگرانی که برای آشنایی بیشتر با فرهنگ یک منطقه، از آن بازدید می‌کنند یا از جاذبه‌های گردشگری فرهنگی مانند موزه‌ها یا نمایشگاه‌ها دیدن می‌کنند، در طول سفر خود به اقتصاد آن منطقه کمک زیادی می‌کنند. از سوی دیگر گردشگری فرهنگی می‌تواند کمک زیادی به افزایش فرصت‌های شغلی یک منطقه مانند رستوران‌ها، هتل‌ها و مشاغل مربوط به حمل‌‌ونقل کند.

شاید یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای گردشگری فرهنگی جنبه آموزشی آن باشد. گردشگری فرهنگی این امکان را به وجود می‌آورد که گردشگران و مردم یک منطقه بتوانند درباره‌ی شیوه‌های مختلف زندگی بیشتر بیاموزند. این موضوع می‌تواند به گسترش ذهن افراد کمک کرده و از طرفی تأثیرات مثبت زیادی بر روی آن‌ها داشته باشند و در آینده باعث اشتغال‌زایی بیشتر شود.

البته نکته‌ای که نباید فراموش شود، گردشگری فرهنگی در کنار مزایایی نظیر احیای فرهنگ و هنر و همچنین حفظ میراث فرهنگی که برای مقاصد گردشگری دارد، باعث به وجود آمدن برخی نکات منفی در این مقاصد می‌شود. به‌عنوان مثال یکی از آسیب‌هایی که گردشگری فرهنگی برای مقاصد گردشگری به‌وجود می‌آورد، تغییرات اجتماعی است. منظور از تغییرات اجتماعی، ایجاد تغییرات در نحوه عمل یا رفتار جامعه است. مثلا در بسیاری از مقاصد گردشگری جهان، شیوه صحبت کردن یا لباس پوشیدن جوامع محلی تحت تاثیر گردشگران تغییر کرده است.

گردشگری فرهنگی مجازی و همه‌گیری کرونا

کرونا و رونق گردشگری فرهنگی مجازی

با خانه‌نشینی میلیون‌ها نفر در دوران همه‌گیری کرونا، بسیاری از افراد به‌دنبال تجربه‌های گردشگری فرهنگی به‌صورت مجازی بودند و تقاضا برای دسترسی مجازی به موزه‌ها، آثار تاریخی، تئاترها و نمایش‌ها به سطح بی‌سابقه‌ای رسید. در این دوران بسیاری از مقاصد گردشگری، جاذبه‌های گردشگری خود را از طریق پلتفرم‌های مجازی در اختیار گردشگران قرار می‌دادند. این امر علاوه بر اینکه به تقاضای گردشگران پاسخ می‌داد، منجر به آشنایی میلیون‌ها گردشگر بین‌المللی با جاذبه‌های گردشگری مقاصد مختلف می‌شد.

بنابراین شاید بتوان به این نتیجه رسید که با وجود رکود شدید سفرها در دوران کرونا، گردشگری فرهنگی یکی از پرتقاضاترین بخش‌های گردشگری و یکی از بهترین روش‌های آشنایی با مقاصد گردشگری گوناگون بود.

مقاصد گردشگری فرهنگی

برترین مقاصد گردشگری فرهنگی جهان

عده‌ای معتقدند که گردشگری فرهنگی تا حد زیادی در سفر به هر کشوری وجود دارد، البته این امر کاملا درست است اما مقاصد خاصی وجود دارند که به‌دلیل توانایی خود در ارائه تجربه فرهنگی به گردشگران مشهورند. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • هند

«هند» یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری فرهنگی است. حتی مسافرانی که با هدف گردشگری فرهنگی به هند سفر نمی‌کنند نیز با خوردن غذاهای هندی و کسب تجربه‌های دیگر در این کشور، به نوعی با فرهنگ آن آشنا می‌شوند.

سالانه هزاران گردشگر بین‌المللی از تاج محل دیدن می‌کنند. علاوه بر آن، بسیاری از معابد مختلف هندو و بودایی که در سراسر این کشور پراکنده شده‌اند و همچنین مساجد مختلف و غذاهای مختلف هندی از مهم‌ترین تجربه‌های فرهنگی هند محسوب می‌شوند.

 • تایلند

«تایلند» از دیگر مقاصدی است که پتانسیل گردشگری فرهنگی زیادی برای ارائه دارد. از معابد و بناهای تاریخی بودایی و درمان‌های یوگا گرفته تا تورهای روستایی، فرصت‌های زیادی برای تجربه گردشگری فرهنگی در تایلند وجود دارد.

 • دبی

وقتی صحبت از گردشگری فرهنگی است، شاید «دبی» اولین مقصدی نباشد که به ذهنمان خطور کند، اما در حقیقت دبی پیشنهاد خوبی برای گردشگری فرهنگی است. آنچه که دبی را به یک مقصد مناسب برای گردشگری فرهنگی تبدیل می‌کند، ترکیب جذاب لایه‌های تاریخی و مدرن در این شهر است. گردشگران هنگام گشت‌و‌گذار در شهر دبی، می‌توانند علاوه بر تماشای بزرگ‌ترین آسمان‌خراش‌ها، در یک بازار سنتی عربی نیز قدم بزنند.

 • ترکیه

ترکیه با داشتن تاریخ فرهنگی غنی خود، انواع مکان‌های تاریخی و باستانی، جاذبه‌های گردشگری و البته غذاهای ترکی، می‌تواند یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری فرهنگی باشد.

سخن پایانی

از آنجایی که فرهنگ یک جامعه، عنصری جدانشدنی از مقاصد گردشگری است، گردشگری فرهنگی یکی از شاخه‌های اساسی صنعت گردشگری به شمار می‌رود. گردشگری فرهنگی در کنار توجه به هویت افراد و جوامع مختلف، سبب ایجاد کسب‌و‌کارهای زیادی در مقاصد گردشگری و رونق مشاغل می‌شود. این شاخه‌ی گردشگری با فعالیت‌های و تجربه‌های متنوع خود، ظرفیت قابل‌توجهی برای آینده صنعت گردشگری به وجود خواهد آورد.

دی دی سفر در تلاش است که هر هفته شاخه‌های مختلف گردشگری، که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند، را معرفی کند. اگر به این مباحث علاقه‌مندید، مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر را در روزهای یکشنبه مطالعه کنید.

آخرین مقاله‌ی سفر و گردشگری

 هر آنچه که باید درباره‌ی گردشگری غذایی بدانید

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=18170

مطالب مرتبط

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.