6

آژانس گردشگری آنلاین (OTA) چیست و چرا صنعت گردشگری به آن نیاز دارد؟

 • 15 تیر 1400 - 13:24 - ویرایش شده : 15 تیر 1400 - 13:24
آژانس گردشگری آنلاین (OTA) چیست و چرا صنعت گردشگری به آن نیاز دارد؟
تبدیل شدن به یک "OTA" برای یک کسب‌وکار فعال در صنعت گردشگری می‌تواند سکوی پرشی به سوی درآمدزایی بالاتر، افزایش تقاضا و جلب مسافران بیشتر به‌خصوص در سطح «بین‌المللی» باشد. اما چطور؟

دی دی سفر«آژانس مسافرتی آنلاین» یا “OTA”، که مخفف شده عبارت “Online Travel Agency” است، یک پلتفرم آنلاین و بازاری مبتنی بر وب بوده که به مسافران و مخاطبان اجازه می‌دهد به‌صورت مستقیم با ارائه‌دهندگان خدمات مسافرتی در زمینه‌های مختلف از رزرو آنلاین هتل تا خرید تور و فعالیت‌های گردشگری مختلف در ارتباط بوده و سفرهای خود را برنامه‌ریزی کنند.

«اکسپدیا»، «بوکینگ دات کام»، «ایر بی ان بی» و غیره همگی نمونه‌هایی از آژانس‌ های مسافرتی آنلاین بوده که ملزومات ارتباط میان میلیون‌ها مسافر و ارائه‌دهنده خدمات گردشگری در جهان را جهت استفاده از خدمات و برنامه‌ریزی سفرهای خود فراهم می‌کنند. آژانس‌های مسافرتی در واقع امکان دسترسی به خدمات هزاران کسب‌وکار فعال در شاخه‌های مختلف را از سراسر جهان برای مسافران و مخاطبان فراهم می‌کند که در حالت عادی شاید یک آژانس گردشگری سنتی نتواند این خدمات را در اختیار مسافران خود قرار دهد.

چرا صنعت گردشگری به آژانس‌های گردشگری آنلاین نیاز دارد؟

چرا صنعت گردشگری به آژانس‌های گردشگری آنلاین نیاز دارد؟

همکاری یا تبدیل شدن به یک آژانس مسافرتی آنلاین (OTA) مزایای بسیار زیادی برای یک شرکت فعال در این زمینه دارد. از جمله مهم‌ترین دلایل نیاز صنعت گردشگری به آژانس های مسافرتی آنلاین عبارتند از:

 • کمک به افزایش تقاضا در سطح بین‌المللی
 • امکان همکاری و تسهیل ارتباط با ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری در سایر کشورها
 • کمک به آگاهی از تغییر سلیقه مسافران و آشنایی با پرسونای مسافران
 • کمک به طرح استراتژی بر حسب داده‌های دریافتی جهت درآمدزایی بیشتر
 • ارائه بینش گسترده برای شناختن بازار هدف مشتریان و برگزاری کمپین‌های هدفمند
 • کمک به کاهش هزینه‌های عملیاتی و افزایش درآمدزایی با شناخته‌شدن در سطح جهان
 • ارائه ابزارهای مناسب جهت تسهیل سفرهای برنامه‌ریزی شده
 • بهبود ارتباط با مشتریان
 • ایمن‌سازی و پردازش خودکار داده‌های مشتریان

همچنین تبدیل شدن از یک آژانس مسافرتی سنتی به یک آژانس مسافرتی آنلاین، به یک شرکت کمک می‌کند تا بتواند با آگاهی از علایق و تغییر رفتار مسافران بر اساس نتایج جستجو، دقیقا خدماتی را که خواهان آن است در لحظه مناسب در اختیار او قرار داده و باعث افزایش وفاداری، شهرت، افزایش تقاضا و در نتیجه درآمدزایی هرچه بیشتر شود که رونق صنعت گردشگری را به‌دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: در نخستین وبینار گذر از TA به OTA چه گذشت؟

بهترین آژانس مسافرتی برای همکاری

چرا باید با یک آژانس مسافرتی آنلاین (OTA) همکاری کرد؟

در برخی موارد، ممکن است شرکت یا یک آژانس مسافرتی نتواند به‌صورت مستقیم به یک “OTA” تبدیل شود، در چنین حالتی همکاری با آژانس‌ های مسافرتی آنلاین شناخته شده می‌تواند قدم خوبی برای شروع باشد. امروزه محبوبیت آژانس‌ های آنلاین و استفاده از پلتفرم‌های رزرو آنلاین برای برنامه‌ریزی سفر به‌طرز چشم‌گیری در حال رشد است. تا جایی که براساس آمارها و گزارش‌ها ۵۰ درصد مسافران نسل جدید استفاده از خدمات غیرحضوری یک آژانس آنلاین را نسبت به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند. اما چرا؟

۱. کمک به سرمایه‌گذاری در بازاریابی آنلاین هدفمند

هر ساله آژانس‌ های مسافرتی میلیون‌های دلار صرف برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی مختلف از تبلیغات آنلاین و تلویزیونی گرفته تا نصب بنرهای تبلیغاتی در شهر می‌کنند تا مسافران و مشتریان را به‌نوعی با ارائه خدمات خود درگیر کنند. در این میان همکاری شرکت‌ها با یک آژانس آنلاین شناخته شده که بودجه مناسبی برای بازاریابی دارد می‌تواند به شناخته‌شدن آن شرکت و رشد تجاری و افزایش درآمد کمک کند.

۲. افزایش تعداد بازدیدها از سایت شرکت

براساس آمارها و گزارش‌ها همکاری یا تبدیل شدن به یک آژانس مسافرتی آنلاین می‌تواند میزان بازدید از وب‌سایت‌‌های اختصاصی شرکت‌ها را افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۷۵ درصد مسافران پیش از انجام رزرو نهایی با استفاده از پلتفرم یک “OTA” برای آشنایی بیشتر با  خدماتی که خواهان آن هستند، به وب‌سایت اصلی شرکت ارائه‌دهنده سر می‌زنند تا از بازخوردها و اعتبار آن یا تجربیات سایرین باخبر شوند. به این ترتیب میزان بازدید سایت نیز بالا رفته و سایت اصلی شرکت نیز می‌تواند به مرور زمان به صفحه اول نتایج جستجو برسد.

۳. شناخت پرسونای مخاطبان و تشخیص مشتریان وفادار و با‌ارزش

یک “OTA” از طریق ارائه ابزارهای آنالیز و جستجو، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد رفتار مشتریان خود را بررسی کرده و با سلیقه و درخواست‌های آن‌ها آشنا شوند. چنین موردی به یک آژانس مسافرتی کمک می‌کند به‌راحتی با پرسونای مسافران آشنا شده و بتواند با دسته‌بندی آن‌ها بازاریابی هدفمند انجام دهد که تاثیر چشم‌گیری در کاهش هزینه‌های عملیاتی دارد.

در این میان مشتریان وفادار و با ارزش (به‌خصوص مسافران لاکچری‌پسند) نیز مشخص می‌شوند، که شرکت با هدف قرار دادن آن‌ها درست در لحظه‌ای که به خدمات نیاز دارند، می‌تواند باعث افزایش وفاداری و درآمدزایی بیشتر شود. 

۴. دسترسی به ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رفتار مخاطب

همکاری با یک “OTA” به آژانس‌های سنتی بینش گسترده‌ای از بازار صنعت گردشگری، شناخت رقبا و ترجیحات مسافران و بسیاری موارد دیگر به‌دست آورند. از آنجایی که تهیه چنین ابزارهای گاهی می‌تواند برای یک آژانس کوچک یا نوپا بسیار هزینه‌بر باشد، لذا همکاری با یک “OTA” شناخته‌تر شده و ارائه خدمات از طریق پلتفرم آن‌ها، می‌تواند گام مناسبی برای شروع باشد. این ابزارها به‌دلایل بسیار زیادی می‌توانند به رشد تجاری شرکت کمک کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درک بهتر از عملکرد سالانه
 • امکان مقایسه عملکرد در بازار و مقایسه سایر رقبا
 • ارائه استراتژی‌های بازاریابی و منابع لازم جهت پشتیبانی و مشاوره
 • تسهیل تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و طرح استراتژی بازاریابی براساس نتایج آن‌ها
 • کمک به تصمیم‌گیری سریع‌تر و راحت‌تر برای شرکت‌ها

برخورداری از امکانات تیم پشتیبانی

کدام “OTA” مناسب همکاری است؟

پاسخ به این سوال بسته به خدماتی که یک شرکت ارائه می‌دهد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به انتخاب راحت‌تر یک “OTA” برای همکاری و شروع کار کمک کند:

۱. بررسی مخاطبان: مخاطبان اصلی و بازار هدف “OTA” را بررسی کنید. ممکن است مخاطبان اصلی یک پلتفرم تنها مردم محلی بوده یا برعکس یک پلتفرم شناخته شده در سطح جهان باشد.

۲. بررسی تجربه کاربری مخاطبان وب‌سایت: بازخوردهای مخاطبان و مسافران از ارائه خدمات آن “OTA” را بررسی کنید. در صورتی که تجربه کاربری مخاطبان در زمینه  استفاده از خدمات آن پلتفرم چندان قابل توجه نباشد، احتمالا برای همکاری مناسب نبوده و حتی مسافران نیز برای رزرو یک پلتفرم دیگر را انتخاب خواهند کرد.

۳. ویژگی‌ها و مزایای همکاری: هر “OTA” بسته به خدماتی که ارائه می‌دهد مجموعه‌ای از ابزار تجزیه‌وتحلیل یا مزایای همکاری در اختیار شرکای خود قرار می‌دهد، پیش از هر هرگونه اقدام بهتر است از مزایای همکاری خود باخبر شده و بسته به نوع نیاز خود با “OTA” مناسب همکاری کنید.

۴. بررسی شرایط ادغام پلتفرم‌ها: نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشت، این است که در هنگام انتخاب یک “OTA” برای همکاری بررسی کنید که آیا این آژانس آنلاین نامی از پلتفرم اختصاصی شما خواهد برد یا خیر؟ آیا برای همکاری باید حتما نام تجاری خود را با پلتفرم مربوطه ادغام کنید؟ آیا امکان دسترسی به وب‌سایت شما را برای مخاطبان فراهم می‌کند؟

کلام آخر

علاوه‌بر تمام موارد اشاره شده، تاثیر شیوع بیماری «کرونا» و پیامدهای پس از آن مانند ظهور ترندهای جدید گردشگری یا افزایش استفاده مخاطبان از پلتفرم‌های آنلاین و علاقه به استفاده از خدمات غیرحضوری بیش از پیش لازمه گذر از یک آژانس سنتی و تبدیل شدن به یک آژانس آنلاین یا همکاری با یک “OTA” را نشان داد. جهان «پساکرونا» با سرعتی باور‌نکردنی به‌سوی دیجیتالی شدن در حرکت است و همراه شدن با این موج دیجیتال برای حضور در دنیای آینده صنعت گردشگری مسئله‌ای مهم برای آژانس‌های سنتی و شرکت‌هایی است که هنوز به شکل سنتی ارتباط با مشتریان و ارائه خدمات خود پایبند هستند.

در نهایت سوالی که مطرح می‌شود، آن است که چطور می‌توان از این گذرگاه سخت عبور کرد؟  با ما در این مجموعه مطالب از «دی دی سفر» همراه باشید تا گام‌به‌گام مراحل تبدیل شدن به یک “OTA” و تاثیر آن‌ها در شاخه‌های مختلف گردشگری را بررسی کنیم.

جدیدترین مقالات صنعت گردشگری را از «دی دی سفر» بخوانید.

پیشنهاد دی دی سفر: دومین وبینار گذر از TA به OTA در ۲۰ اردیبهشت

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=15652

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.