16

بنیان‌گذار ایر بی ان بی برای سال ۲۰۲۱ چه فکرهایی در سر دارد؟

  • 18 بهمن 1399 - 6:48 - ویرایش شده : 18 بهمن 1399 - 8:55
بنیان‌گذار ایر بی ان بی برای سال ۲۰۲۱ چه فکرهایی در سر دارد؟
یکی از مهم‌ترین مواردی که «برایان چسکی» (Brian Chesky)، بنیان‌گذار شرکت «ایر بی ان بی» (Airbnb)، برای پیشبرد هدف‌های خود در سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته، تمرکز‌کردن است؛ به‌طوری که در هفته‌ی گذشته این مدیرعامل جوان در طول یک مصاحبه‌ی ۲۰دقیقه‌ای، هفت بار این کلمه را تکرار کرد!

دی دی سفر«چسکی» در طول مصاحبه‌ی خود بیان کرده است که امسال، سال تمرکز خواهد بود. او می گوید: «نه‌تنها تمرکز به «ایر بی ان بی» (Airbnb) کمک کرده است که در برابر بحران همه‌گیری ویروس «کرونا» مقاومت کند، بلکه این مسئله، همان چیزی خواهد بود که شرکت ما در هنگام بازگشت سفرها برای تامین سرمایه خود به آن احتیاج خواهد داشت.» در واقع چسکی معتقد است که آنچه باعث عرضه عمومی سهام شرکت «ایر بی ان بی» در سال ۲۰۲۰ شد، تمرکز بالای این شرکت بود.

چسکی ادامه می‌دهد: «در اوج بحران، ارزش سهام ما به‌ازای هر سهم، تنها کمی بیشتر از ۲۰ دلار بود. همه‌ی ما برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش کردیم و تصمیم گرفتیم که واقعاً نگران چیزهایی نباشیم که نمی‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم. ما تلاش خواهیم کرد که یک شرکت عالی بسازیم.»

چسکی درباره‌ی تغییراتی که پس از «عرضه‌ی سهام اولیه» (IPO) برای «ایر بی ان بی» ایجاد شد نظرات جالبی دارد، او می‌گوید: «زندگی ما پس از «عرضه‌ی سهام اولیه» (IPO)، مانند زندگی‌ زوج‌ها پس از ازدواج است، تغییر چندانی ایجاد نمی‌شود فقط همه چیز کمی رسمی‌تر احساس می‌شود.»

اگرچه چسکی معتقد است که از زمان عرضه عمومی سهام «ایر بی ان بی» مدت‌ها می‌گذرد، اما اکنون آن‌ها مسئولیت بیشتری بر عهده دارند. به‌گفته‌ی او از مزایای داشتن یک برند عالی آن است که بسیاری از افراد می‌خواهند سهمی از آن برند داشته باشند و بخشی از آن را صاحب شوند و این موضوع فقط به‌معنای افزایش مسئولیت‌های آن برند‌ است»

چسکی در این خصوص می‌گوید: «مطمئنا، وقتی سرمایه‌گذاران خطرپذیر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و شرکت‌های خصوصی در شرکتتان سرمایه‌گذاری می‌کنند، شما احساس مسئولیت بیشتری خواهید کرد. اما وقتی صدها هزار سهامدار وجود دارد که به‌نوعی مانند افرادی تلقی می‌شوند که شما با آن‌ها رشد کرده‌اید، مثلا میزبانان ما، اهمیت مسئولیت‌پذیری بیشتر و بیشتر می‌شود.»

چسکی درباره‌ی ارزش‌یابی خیره کننده ۱۱۳ میلیارد دلاری «ایر بی ان بی» می‌گوید که دوست ندارد در رابطه با قیمت سهام‌ها اظهار‌نظر کند. او در این باره می‌گوید: «صحبت درباره‌ی قیمت‌ سهام‌ها موضوع ترسناکی برای من است. اما هرچه قیمت‌ها بالاتر باشند، انتظارات نیز بیشتر خواهد شد.»

چیزی که چسکی از آن نگران نیست نوسانات بازار است. موضوعی که به‌لطف اتفاقاتی که در سهام «گیم استاپ» (GameStop) افتاده، در حال حاضر از عناوین اصلی خبرها است. چسکی درباره‌ی نوسانات قیمت سهام اینگونه می‌گوید: «پس از سال گذشته، اکنون شرکت ما به نوسانات عادت کرده است. منظور من این است که در حال حاضر شرکت‌های کمی وجود دارند که نوسانات بیشتری نسبت به «ایر بی ان بی» در سال گذشته تجربه کرده باشند. ما در حال حاضر، در اثر این نوسانات دچار مشکل نخواهیم شد، چراکه در حال بررسی این موضوع در طولانی‌مدت هستیم.»

چسکی ادامه داد: «سال‌هاست که به مرور زمان نقش مدیر‌عامل در شرکت‌ها تغییر کرده است. امروز مسئولیت یک مدیر‌عامل در «آمریکا» بسیار متفاوت‌تر از مسئولیت یک مدیرعامل در ۱۰ یا ۲۰ سال گذشته است. در دهه‌های گذشته، اکثر مدیران عامل احساس می‌کردند مسئولیت آن‌ها فقط به سهامداران مربوط است. اما من فکر نمی‌کنم که امروزه مدیر‌عامل‌های زیادی، چنین احساسی داشته باشند.»

چسکی درباره‌ی مسئولیت پلتفرم‌های آنلاین نیز می‌گوید: «این روزها مسئولیت‌های پلتفرم‌های آنلاین نیز تغییر كرده است. «ایر بی ان بی» بسیار سریع‌تر از سایر شرکت‌های بزرگ فناوری، درس خود را آموخته است. ما در طول کار خود با افرادی آشنا شدیم که قصد داشتند خانه‌های خود را تخریب کنند و یا افرادی وجود داشتند که از نظر جسمی آسیب دیده بودند، بنابراین ما متوجه شدیم که باید مسئولیت‌های بیشتری را برای فعالیت در پلتفرم خود در نظر بگیریم.»

بازگشت ایر بی ان بی به گذشته

در طول همه‌گیری ویروس کرونا، «ایر بی ان بی» ضمن متوقف‌کردن سرمایه‌گذاری بخش‌هایی مانند حمل‌و‌نقل و هتل‌ها، قسمت اعظم سرمایه خود را به کار اصلی خود در زمینه اشتغال در خانه‌ها باز گردانده است. چسکی می‌گوید که قصد دارد سرمایه‌گذاری در مناطق دورافتاده را از سر بگیرد و ۱۹۰۰ کارمندی را که در سال گذشته اخراج کرده بود را دوباره استخدام کند.

او در این خصوص می‌گوید: «شرکت «ایر بی ان بی» قصد دارد استخدام کارمندان خود را از سر بگیرد. من به کارمندانم گفته‌ام که باید به بهترین‌ اتفاق‌ها امیدوار باشید و برای بدترین‌ها رخداد‌ها برنامه‌ریزی کنید، چراکه ما نمی‌دانیم ممکن است دوباره چه اتفاقی بیفتد. من هرگز نمی‌خواهم بار دیگر مجبور به اخراج کارمندانم شوم.»

در طول همه‌گیری ویروس کرونا، شرکت «ایر بی ان بی» مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر تورها و فعالیت‌های خود را به‌صورت مجازی به مهمانان ارائه می‌داد. به‌گفته‌ی چسکی، ایده‌ی ارائه تجربیات آنلاین به مهمانان از طریق میزبانانمان صورت گرفته است. بالاخره میزبانان نیز برای درآمدزایی به راه‌هایی احتیاج داشتند و این ایده، یک استراتژی موثر برای کسب درآمد است.

چسکی درباره اهمیت تجارب مجازی می‌گوید: «به عبارت دیگر، مثلا اگر یک مصرف‌کننده اولین تجربه‌ی خود با «ایر بی ان بی» را با شرکت در یک کلاس آشپزی مجازی بگذراند، ممکن است دفعه دیگر به این شرکت بازگردد و به جست‌و‌جوی محل اقامت در پلتفرم آنلاین ما بپردازد. به نظر من،تجربه‌های مجازی یک معرفی عالی برای مشتریان است و آن‌ها راحت‌تر می‌توانند میزبانان را بشناسند و با کل پلتفرم کار کنند.»

چسکی، مدیرعامل جوان «ایر بی ان بی» یکی دیگر از زمینه‌هایی اصلی برای بازگشت سفرها را، تمرکز بر خدمات مشتری می‌داند. به همین منظور، در می سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)، این شرکت، «تارا بانچ» (Tara Bunch) مدیر سابق «اپل»، را به استخدام خود در آورد تا سطح كارهای خود را بالاتر ببرد.

چسکی درباره‌ی اهمیت خدمات مشتری می‌گوید: «با وجود آنکه که سایر شرکت‌های مهمان‌یاری، سرمایه‌گذاری خود در بخش خدمات مشتری را کاهش داده‌اند، ما می‌خواهیم دقیقاً برعکس این کار را انجام دهیم. ما نمی‌خواهیم بهترین خدمات را در یک سطح معمولی ارائه دهیم. ما می‌خواهیم بهترین ارائه‌دهنده‌ی خدمات در سطح جهانی باشیم.»

نگاه ایر بی ان بی به آینده‌ی سفرها

اگرچه چسکی درباره‌ی پیش‌بینی آینده‌ی سفرها بسیار محتاطانه عمل می‌کند، اما «ایر بی ان بی» یک گزارش جدید از شرایط سفرها در سال ۲۰۲۱، ارائه کرده است. «ایر بی ان بی» گزارش خود را در اواخر دسامبر ۲۰۲۰ با مطالعه بر روی عموم مردم به دست آورده و عنوان این تحقیق جدید خود را «سفر در سال ۲۰۲۱، از انزوا تا اتصال» (From Isolation to Connection – Travel in 2021) نام نهاده است.

براساس این گزارش، اتصال مجدد، بهترین انگیزه برای آغاز سفرها است. ۵۴درصد از پاسخ‌دهندگان به این تحقیقات می‌گویند که یا قبلاً رزرو‌های خود را انجام داده‌اند یا قصد دارند برای سفر در سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی کنند. از طرفی سفرهای کاری با کاهش تقاضا رو‌به‌رو شده است و مردم برای سفر‌کردن، دوستان و خانواده خود را در اولویت قرار می‌دهند. حدود ۵۶درصد از پاسخ‌دهندگان مقاصد داخلی و بومی را ترجیح می‌دهند و از هر پنج پاسخ‌دهنده، یک نفر به سفرهای جاده‌ای علاقه‌مند بوده و دوست دارند از خانه تا مقصد مورد‌نظر خود را رانندگی کنند.

جالب است که بدانید بر اساس این گزارش، تمایل به ازدحام در جاذبه‌های محبوب گردشگری کاهش یافته است، به‌طوری که ۵۱درصد از مسافران اظهار داشتند که آن‌ها بیشتر گشت‌و‌گذار در جایی خارج از مناطق مهم گردشگری را ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن، به‌دلیل افزایش دورکاری بسیاری از مسافران دوست دارند در زمان‌هایی غیر از تعطیلات، سفر کنند و برخی از آن‌ها تمایل دارند به سفرهای طولانی‌تری بروند.

چسکی می‌گوید: «مردم بیش از هرچیزی دلشان برای سفر‌کردن تنگ شده است. آن‌ها کمتر دلتنگ سفرهای کاری شده‌اند و احتمالا دلشان برای مکان‌های دیدنی، لابی‌های شلوغ و… تنگ نشده است. آنچه که آن‌ها می‌خواهند یک سفر آگاهانه و معنی‌دار است، نه یک سفر دسته‌جمعی و تکراری!»

در نهایت چسکی درباره‌ی چشم‌اندازهای روشن «ایر بی ان بی» اینگونه می‌گوید: « تمرکز اصلی «ایر بی ان بی»، ملاقات با مسافران، دقیقا در جایی که آن‌ها حضور دارند، خواهد بود و این هدف نه فقط در سال ۲۰۲۱ بلکه در سال‌های پس از آن نیز مورد توجه ما قرار خواهد گرفت. شرکت ما برای برنامه‌های طولانی‌مدت تلاش می‌کند. اکنون من ۳۹ سال دارم و قصد دارم رفته‌رفته این کارها را در دهه‌های آینده انجام دهم.»

 

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7096

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.