3

پیوند میان علم و تکنولوژی کلید رونق دوباره صنعت گردشگری

  • 06 مرداد 1400 - 10:52 - ویرایش شده : 06 مرداد 1400 - 10:52
پیوند میان علم و تکنولوژی کلید رونق دوباره صنعت گردشگری
براساس آخرین گزارش‌های «سازمان جهانی گردشگری» اجرای کمپین‌های واکسیناسیون همگانی و افزایش استفاده از راه‌های تکنولوژی‌‌محور، کلید بازگشایی ایمن مرزها به‌روی مسافران بین‌المللی و رونق دوباره گردشگری است. اما چرا؟

دی دی سفر– در جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO)، حدود ۲۹ درصد از مقاصد گردشگری محبوب در جهان همچنان مرزهای خود را به‌روی گردشگران بین‌المللی بسته و در شرایط قرنطینه و محدودیت‌های کرونایی به‌سر می‌برند. این آمار بیشتر شامل کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه و مقاصد گردشگری در حال توسعه بوده که با شروع این همه‌گیری در شرایط بحرانی قرار گرفته و آمار مبتلایان روزانه آن‌ها همچنان در حال افزایش است. 

حال «سازمان جهانی گردشگری»، علم و تکنولوژی را کلید رونق دوباره گردشگری در این مناطق می‌داند چرا که اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، کشورهایی که  اقتصاد آن‌ها به گردشگری وابسته است به شدت آسیب خواهند دید و شاهد از دست رفتن میلیون‌های شغل در این زمینه و کاهش شدید تقاضا برای سفر به این مناطق خواهیم بود. 

آمارها چه می‌گویند؟

آمارهای جمع‌آوری شده از داده‌ها و اطلاعات آژانس‌های تخصصی در سراسر جهان توسط “UNWTO” حاکی از آن است که:

  • از هر سه مقصد گردشگری یک مقصد همچنان مرزهای خود را بسته نگه داشته است. (حدود ۳۴ درصد)
  • ۳۶ درصد از مقاصد گردشگری در بدو ورود نتایج آزمایش منفی “PCR”، گواهی اثبات واکسیناسیون و غیره را از مسافران می‌خواهند. 
  • برخی از مقاصد با در نظر گرفتن شرایط قرنطینه مرزهای خود را به‌روی مسافران بازگشایی کرده‌اند.

با توجه به ادامه شیوع کرونا در جهان و بسیاری از کشورهای در حال توسعه (مانند کشورهای کوچک آسیایی) طبیعی است که میزان تقاضای سفر به دلیل ترس از وضعیت حال حاضر به این مقاصد گردشگری کاهش یابد یا کشورهایی که در وضعیت قرمز به‌سر می‌برند همچنان مرزهای خود را به‌روی مسافران بین‌المللی بسته نگه دارند. 

از سویی دیگر ۴۲ درصد از مقاصد گردشگری نیز راه‌های ایمنی برای بازگشایی مرزهای خود در پیش گرفته‌ و با رعایت قوانین خاصی مانند قرنطینه اجباری، تعلیق پروازها و شرایط سختگیرانه اقدام به بازگشایی مرزهای خود کرده‌اند که گاهی این شرایط سخت، خود باعث دلزدگی در مسافران و کاهش میزان تقاضای سفر می‌شود. 

در کنار این موارد در اغلب کشورهای آسیایی، آفریقایی و منطقه اقیانوسیه سرعت واکسیناسیون همگانی بسیار پایین و شرایط پذیرش کشورهایی که مرزهای آن‌ها بازگشایی شده است بسیار سختگیرانه بوده که این مورد خود بر طولانی شدن مدت زمان بسته ماندن مرزها نیز موثر است.

با نگاهی کوتاه و مقایسه‌ عملکرد کشورهای اروپایی در بازگشایی مرزها می‌توان نتیجه گرفت: «هرچه سرعت انجام واکسیناسیون همگانی در کشورها بیشتر باشد، مرزهای بین‌المللی سریع‌تر بازگشایی شده و صنعت گردشگری نیز به‌دنبال آن دوباره رونق خواهد یافت.» دستیابی به این هدف نیازمند همکاری فعالان عرصه پزشکی، دولت‌ها و صنعت گردشگری برای تسریع واکسیناسیون و به‌کار گرفتن راه‌های تکنولوژی‌محور مانند استفاده از «گذرنامه‌های دیجیتال کووید-۱۹» برای بازگشایی ایمن مرزهاست. 

بیشتر بخوانید: نگاهی به محدودیت‌ها و شرایط سفر به کشورهای مختلف جهان در جولای ۲۰۲۱

تفاوت سرعت واکسیناسیون و بازگشایی مرزها در مناطق مختلف 

نزدیک به ۲ سال از شیوع این بیماری می‌گذرد و همچنان اختلاف چشم‌گیری در بازگشایی مرزهای کشورهای مختلف در سراسر جهان دیده می‌شود. هنوز هم ۷۰ درصد از مرزهای مقاصد گردشگری واقع در منطقه آسیا و اقیانوسیه به‌روی گردشگران بین‌المللی بسته است، در حالی که در اروپا به‌دلیل قوانین همگانی و انجام سریع واکسیناسیون و استفاده از راه‌های تکنولوژی‌محور بازگشایی ایمن مرزها تنها ۱۳ درصد از کشورهای این منطقه مرزهای خود را بسته نگه داشته‌اند. در آمریکا، آفریقا و خاورمیانه  نیز به‌ترتیب ۲۰، ۱۹ و ۳۱ درصد از مرزهای کشورها به‌روی گردشگران خارجی بسته است. 

از سویی دیگر حدود ۱۷ درصد از مقاصد گردشگری تنها مرزهای خود را با شرایط خاصی به‌روی مسافران بین‌المللی کاملا واکسینه شده بازگشایی کرده‌ و دریافت دوزهای کامل واکسن‌های تحت تایید «سازمان جهانی بهداشت» (WHO) را شرط اصلی پذیرش گردشگران اعلام کرده‌اند. این دسته از مسافران با ارائه مدارک کامل در برخی از مقاصد از کلیه قوانین و محدودیت‌های کرونایی یا قرنطینه اجباری معاف می‌شوند، بنابراین بدیهی است که مسافران تمایل بیشتری برای سفر به این کشورها داشته باشند. 

این ناهمگونی چشم‌گیر میان شرایط متفاوت بازگشایی مرزها در جهان می‌تواند بر افزایش تقاضای سفر در مقاصدی که قوانین آسان‌تری داشته و پذیرای مسافران بین‌المللی هستند داشته موثر بوده و در عوض باعث کاهش شدید تقاضا در کشورهایی شود که در «وضعیت قرمز کووید-۱۹» بوده و همچنان مرزهای خود را بسته نگه داشته‌اند.

راه حل چیست؟

این گزارش نشان می‌دهد هرچه سرعت واکسیناسیون در کشورهای آسیایی و منطقه اقیانوسیه افزایش یابد، گردشگری نیز سریع‌تر احیا خواهد شد و اگر دولت‌ها همچنان به روش‌های محتاطانه خود در بازگشایی مرزها، عدم صدور اجازه برای سفرهای غیرضروری و سختگیری‌هایشان ادامه دهند، صنعت گردشگری همچنان در خاموشی به سر خواهد برد. 

بنابراین به‌عقیده «زوراب پولولیکاشویلی» (Zurab Pololikashvili) همکاری میان دولت‌ها، تکمیل کمپین‌های واکسیناسیون همگانی شهروندان و استفاده از راه‌های تکنولوژی‌محور می‌تواند راهی برای رونق دوباره گردشگری و کاهش ناهمگونی تقاضای سفر در جهان باشد. 

حال باید دید در ادامه برگزاری کمپین‌های واکسیناسیون همگانی و استفاده از راه‌هایی مانند «گذرنامه‌های دیجیتال» یا تسهیل شرایط سفر تا چه اندازه می‌تواند به رونق صنعت گردشگری در ادامه سال ۲۰۲۱ کمک کند؟ جدیدترین اخبار و مقالات صنعت گردشگری را از «دی دی سفر» بخوانید.

پیشنهاد دی دی سفر: ابزارهای دیجیتال، راه‌حل جدید سازمان جهانی گردشگری برای احیای گردشگری

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=16962

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.