0
معرفی استارتاپ های گردشگری

کاربرد هوش مصنوعی این بار در شخصی‌سازی سفر

  • 21 مهر 1400 - 9:07 - ویرایش شده : 21 مهر 1400 - 9:18
کاربرد هوش مصنوعی این بار در شخصی‌سازی سفر
در این قسمت از مقاله‌های استارتاپی «دی دی سفر»، به‌سراغ یک استارتاپ‌ گردشگری می‌رویم که با کمک فناوری هوش مصنوعی در زمینه‌ی شخصی‌سازی برنامه‌ سفر، فعالیت می‌کند.

دی دی سفر- همه‌گیری کرونا سبب شد تا رفتار مسافران تغییر کرده و افراد بیش از پیش به سفرهای برنامه‌ریزی شده علاقه نشان دهند. همین علاقه و تغییر عادت سبب‌شده تا استارتاپ‌ها و شرکت‌های گردشگری به‌دنبال روش‌های جدیدی برای کشف مقاصد، برنامه‌ریزی و رزرو سفر باشند. در این مقاله با یک استارتاپ گردشگری آشنا خواهیم شد که با کمک هوش مصنوعی امکان برنامه‌ریزی شخصی سفرها را برای مسافران فراهم می‌کند.

استارتاپ گردشگری “XOKind”

استارتاپ گردشگری “XOKind” یک استارتاپ حوزه هوش مصنوعی مستقر در «کالیفرنیا»، ایالات متحده، است. این استارتاپ در زمینه‌ی برنامه‌ریزی مبتنی بر هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و اخیرا یک اپلیکیشن سفر با عنوان “Una” راه‌اندازی کرده است.

اپلیکیشن "Una"

اپلیکیشن “Una”

“Una” یک اپلیکیشن یکپارچه و همه‌جانبه برای برنامه‌ریزی سفر است. این اپلیکیشن امکان برنامه‌ریزی سفرهای مشترک با سایر افراد را برای کاربران فراهم می‌کند و با کمک هوش مصنوعی گزینه‌هایی را به کاربران پیشنهاد می‌دهد که با سلایق و علاقه‌مندی‌های آن‌ها مرتبط است. کاربران به‌کمک اپلیکیشن “Una” می‌توانند به‌سرعت برنامه‌ریزی سفر خود را انجام داده و سفری ایده‌آل را تجربه کنند.

وجه تمایز اصلی “XOKind”، استفاده از هوش مصنوعی است که امکان ارائه‌ی بهترین تجربه سفر را مطابق علاقه‌مندی کاربران برای آن‌ها فراهم می‌کند. تیم “XOKind” از آخرین پیشرفت‌های فناوری هوش مصنوعی برای آگاهی از محتوای سفر در جهان، موجودی مکان‌های قابل رزرو و مقاصد رایگان (پارک‌ها، سواحل، موزه‌ها و غیره) و علاقه‌مندی کاربران استفاده می‌کند.

اپلیکیشن تلفن همراه “Una” محصول اصلی استارتاپ “XOKind” بوده که در واقع یک آژانس مسافرتی همه‌جانبه برای برنامه‌ریزی سفر کاربران است. نکته مهم آن است که بر خلاف بسیاری از اپلیکیشن‌های مسافرتی دیگر، در اپلیکیشن “Una” کاربران اثری از تبلیغات مشاهده نمی‌کنند. همین امر سبب جلب اعتماد و رضایت کاربران می‌شود.

نقاط قوت اپلیکیشن “Una

استفاده از فناوری هوش مصنوعی: این اپلیکیشن مطابق با اولویت‌های خاص مصرف‌کننده طراحی شده است و به‌ نیازهای زیادی از مصرف‌کنندگان مانند پیداکردن برخی امکانات خاص در نزدیکی هتل‌ها کمک می‌کند.

برنامه‌ریزی سریع در مقصد: “Una” ادعا می‌کند که اولین اپلیکیشنی است که می‌تواند همراه تمام برنامه‌های سفر مسافران باشد. اپلیکیشن “Una” پیشنهاداتی برای محل اقامت و سرو غذا و فعالیت‌هایی که می‌توان در یک مقصد انجام داد را از منابع معتبر مختلف به کاربران خود ارائه می‌دهد. فرقی می‌کند که کاربر تنها می‌خواهد یک سفر آخر هفته داشته باشد یا یک سفر «دیجیتال نومد» (digital nomad) را تجربه کند، در هر صورت می‌تواند از “Una” به‌عنوان یک دستیار شخصی سفر استفاده کند.

داشتن اطلاعات و پیشنهادات مربوط به کرونا: این اپلیکیشن دارای اطلاعات و پیشنهادات زیادی مربوط به ویروس کرونا در سفر است. به‌عنوان مثال مسافران می‌توانند اطلاعاتی درباره‌ی سفرهای بومی، فضاهای باز، رستوران‌های فضای باز، اقامتگاه‌های اجاره‌ای و هتل‌هایی با پروتکل‌های بهداشتی، را از طریق این اپلیکیشن به دست آورند.

استارتاپ XOKind

نقاط ضعف اپلیکیشن “Una” و برنامه‌های استارتاپ “XOKind” برای رفع آن

۱-این برنامه تقریبا برای استفاده در تمام کشورها طراحی شده است، اما در حال حاضر تنها مسافران آمریکایی که قصد سفر به داخل یا خارج از این کشور را دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند. (به عنوان مثال ارزهای نمایش داده‌شده در این اپلیکیشن فقط به دلار آمریکا است.)

راه‌حل: اپلیکیشن “Una” در نسخه‌های آینده محتوا و امکانات بیشتری را برای کاربران خارج از ایالات متحده ارائه خواهد داد.

۲-تا به امروز تمرکز “Una” بر برنامه‌ریزی در مقصد (محل اقامت و فعالیت‌هایی که می‌توان در مقصد انجام داد) و رزرو بوده است. البته گزینه رزرو هتل نیز فعال شده است و امکان اجاره اقامتگاه نیز به‌زودی فعال می‌شود.

راه‌حل: این استارتاپ گردشگری قصد دارد به‌زودی گزینه‌های حمل‌و‌نقل (پرواز، کرایه اتومبیل و خودروهای کاروان) را در نسخه‌های آینده “Una” اضافه کند.

۳-این استارتاپ برای کسب درآمد در اپلیکیشن خود از تبلیغات استفاده نمی‌کند، علاوه بر آن اطلاعات مسافران را نیز به‌دلیل حفظ حریم خصوصی آن‌ها در اختیار دیگر شرکت‌ها قرار نمی‌دهد، اگرچه این عوامل، از نکات مثبت استارتاپ “XOKind” است، اما در حال حاضر درآمد فعلی این شرکت را تنها به محتوای قابل‌فروش اپلیکیشن محدود می‌کند.

چه فرصت‌هایی پیش روی استارتاپ “XOKind” است؟

این روزها مسافران نسل «زد» و «هزاره» در حال تغییر رفتار در سفرهای خود هستند. این افراد سهم مهمی را در بازار گردشگری به خود اختصاص داده و تمایل زیادی دارند که سفرهای‌شان را با ایده‌‌آل‌های شخصی خود انجام دهند. از سوی دیگر این افراد علاقه‌ی زیادی به استفاده از ابزارها و اپلیکیشن‌های کارآمد و مشارکتی در تلفن‌های همراه دارند. بنابراین اپلیکیشن “Una” که مانند یک دستیار شخصی در سفرها است، یک انتخاب منحصربه‌فرد برای مسافران این نسل‌ها خواهد بود.

از سوی دیگر، مردم به تجربه‌های یکپارچه و شخصی در پلتفرم‌هایی مانند «نتفلیکس» (Netflix)، «اسپاتیفای» (Spotify)، اپلیکیشن امور مالی «بترمنت» (Betterment) و برنامه مدوفشن «استیچ فیکس» (StitchFix) عادت دارند، اما جای خالی چنین تجربه‌هایی در صنعت گردشگری و سفر به‌طور چشم‌گیری مشهود است. بنابراین اپلیکیشن “Una” می‌توانند همانند این اپلیکیشن‌ها در صنعت گردشگری کار کند.

اپلیکیشن‌ Una

چه وجه تمایزی کاربران را به‌سوی انتخاب این اپلیکیشن سوق می‌دهد؟

اپلیکیشن‌ “Una” برخی از مشکلات مسافران را که شاید کمتر به آن توجه می‌شود، برطرف می‌کند. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد که استارتاپ “XOKind” در صدد رفع آن‌ها است:

۱-این روزها یافتن گزینه‌های مربوط به سفر مطابق با علایق مشتریان (شخصی یا گروهی) یک فرآیند پر‌زحمت و وقت‌گیر است و همین امر سفرهای آن‌ها را محدود می‌کند.

۲-اغلب، محتوای سفر موجود در فضای آنلاین چندان کاربردی نیستند، به‌عنوان مثال، کاربر مقصد زیبایی را در رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کند، اما در سفر متوجه می‌شود که آن مقصد شباهت زیادی به عکس‌های موجود در فضای مجازی ندارد.

۳-برای برخی مسافران رزروهای آنلاین، یک فرآیند مبهم است، به‌عنوان مثال تبلیغات مکرر در فضای مجازی در رتبه‌بندی هتل‌ها تاثیر می‌گذارند و پیدا کردن دیدگاه و نظر معتبر و عینی کاربران امری دشوار است.

۴-معمولا گزینه‌هایی که در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد به شخصیت، علایق و محدودیت‌های بودجه‌ای آن‌ها توجهی نمی‌کنند.

روش جذب مشتریان استارتاپ “XOKind”

استارتاپ گردشگری “XOKind” از زمان راه‌اندازی “Una”، در رشد و حفظ کاربران خود موفق عمل کرده است. این استارتاپ از جمله استارتاپ‌هایی است که با همکاری با اینفلوئنسرهای سفر، محتوای جذاب سفر تولید می‌کند. “XOKind” می‌تواند در گذر زمان به یک همتای اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام تبدیل شود. کاربران می‌توانند به‌کمک محتوای تولید‌شده این استارتاپ در فضای مجازی مقاصد موردنظر خود را پیدا کنند و با آشنایی با اپلیکیشن “Una” برنامه سفر ایده‌آل خود را دریافت کنند.

“XOKind” قصد دارد از تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی نظیر «فیس بوک»، «اینستاگرام» و «تیک‌تاک» برای جذب مشتریان خود استفاده کند. “Una” موفق شده است در «آی‌او‌اس اپ استور» (iOS App Store) به‌عنوان «برنامه محبوب هفته» معرفی شود. علاوه بر آن “Una” در وبلاگ‌ها و برنامه‌های تلویزیونی نیز به‌عنوان یک اپلیکیشن برتر سفر معرفی شده است.

چشم‌انداز استارتاپ XOKind

چشم‌انداز استارتاپ “XOKind” برای آینده

چشم‌انداز بلند‌مدت استارتاپ “XOKind” با اپلیکیشن “Una” آن است که از طریق هوش مصنوعی به یک آژانس مسافرتی تبدیل شود که مشتریان خود را به‌اندازه کافی می‌شناسد و با حفظ شفافیت و اعتماد، سفرهای ایده‌الی را برای مسافران برنامه‌ریزی و رزرو می‌کند.

سخن پایانی

امروزه نقش پررنگ تکنولوژی‌ در زندگی امری انکارناپذیر است. از سوی دیگر شخصی‌سازی سفرها نیز یک امر جدید و مهم در دنیای سفر و گردشگری است و به یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مسافران امروز تبدیل شده است. بنابراین استارتاپی مانند “XOKind” که با ارائه‌ی محصولی چون “Una” تکنولوژی و شخصی‌سازی سفر را با یکدیگر ادغام می‌کند، می‌تواند به موفقیت کسب‌و‌کار خود امید زیادی داشته باشد. این روزها استارتاپ‌های زیادی نظیر “Aeropaye” یا “ModiHost” از تکنولوژی‌های هوشمندی چون بلاک‌چین و هوش مصنوعی در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند.

دی دی سفر هر چهارشنبه خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی می‌کند، اگر به این مبحث علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم که در بخش استارتاپ‌های وب‌سایت دی دی سفر، با این استارتاپ‌ها آشنا شوید.

آخرین مقاله استارتاپی دی دی سفر

ایده جذاب استارتاپ نیجریه‌ای: بازپرداخت بلیت هواپیما با فناوری بلاک چین

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=20285

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.