11

شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا

 • 02 اسفند 1399 - 6:39 - ویرایش شده : 16 اسفند 1399 - 16:21
شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا
با شیوع جهانی ویروس «کرونا» شرایط سفر به کشورهای مختلف دستخوش تغییرات زیادی شده است. کشور «ترکیه» نیز برای مسافرانی که قصد دارند در دوران کرونا به این کشور سفر کنند، قوانین و شرایط ویژه‌ای را وضع کرده است.

دی دی سفر«سفر به ترکیه در دوران کرونا» یکی از ساده‌ترین و بهترین انتخاب‌ها برای سفر در نوروز ۱۴۰۰ است، چراکه این کشور عملکرد قابل‌قبولی در برابر شیوع ویروس کرونا داشته است. دی دی سفر در این مطلب «قوانین جدید سفر به ترکیه در دوران کرونا» را مرور می‌کند.

قوانین جدید سفر به ترکیه: ویزای گردشگری ترکیه

مسافران ایرانی برای اقامت ۹۰ روزه در ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند. همین گزینه یکی از دلایل محبوبیت ترکیه در میان گردشگران ایرانی شده است.

در روزهای اخیر بخش گردشگری ایران و ترکیه پیشنهاد حذف گذرنامه برای سفر بین این دو کشور را مطرح کرده‌اند، بنابراین احتمال دارد پس از بررسی مقامات مربوطه، نیاز به همراه‌داشتن گذرنامه نیز برای سفرهای بین ایران و ترکیه لغو شود.

شرایط سفر زمینی به ترکیه در دوران کرونا

ترکیه از جمله کشورهایی است که در دوران همه‌گیری ویروس کرونا قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای سفرهای بین‌المللی اعمال نکرد و خیلی زود مرزهای خود را به‌روی مسافران و حتی گردشگران خارجی گشود.

بنابراین افرادی که قصد سفر به ترکیه در دوران کرونا را دارند می‌توانند با رعایت برخی قوانین و شرایط به این کشور سفر کنند.

ترکیه برای کنترل شیوع ویروس کرونا در این کشور مرزهای زمینی خود با «ایران» و «عراق» را به‌روی گردشگران بسته است. همچنین در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، پروازهای تجاری با هماهنگی وزارت بهداشت ترکیه در حال در انجامند.

پیشنهاد دی دی سفر: راهنمای جاذبه های گردشگری استانبول در نوروز ۱۴۰۰

 مدارک لازم برای سفر به ترکیه در دوران کرونا

بنابر قوانین جدید سفر به ترکیه، کلیه مسافرانی که قصد سفر به ترکیه در دوران کرونا را دارند باید علاوه بر مدارک معمول خود، دو مدرک دیگر نیز به‌همراه داشته باشند:

 • نتیجه منفی تست کرونا
 • فرم تکمیل‌شده‌ی اطلاعات مسافر

ارائه‌ی این دو مدرک برای تمام مسافران از هر ملیت و کشوری در سراسر جهان الزامی است. حال در ادامه به جزئیات شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا خواهیم پرداخت.

لزوم انجام تست پی‌سی‌آر برای سفر به ترکیه در دوران کرونا

اگرچه چند ماه پس از همه‌گیری ویروس کرونا، کشور ترکیه انجام تست کرونا پیش از پرواز را برای مسافران خارجی لغو کرده بود، اما از تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۰ دی ۱۳۹۹) انجام آزمایش کرونا دوباره برای مسافرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، الزامی شده است.

با این حساب در حال حاضر کلیه مسافران بالای ۶ سال که قصد سفر به ترکیه در دوران کرونا را دارند باید طی ۷۲ ساعت پیش از پرواز خود آزمایش کرونا انجام دهند و نتیجه منفی آن را پیش از سفر، به شرکت هواپیمایی خود ارائه دهند.

همچنین مسافرانی که قادر به ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا نباشند، از ورود به هواپیما منع خواهند شد.

معافیت ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا برای مسافران ترانزیتی که از طریق کشور ترکیه قصد سفر به سایر کشورها را دارند، از دیگر قوانین جدید سفر به ترکیه است، اما مسافران کشورهای «انگلیس»، «دانمارک» و «آفریقای جنوبی» استثنا بوده و باید ۷۲ ساعت پیش از پرواز آزمایش کرونا انجام دهند.

قوانین جدید سفر به ترکیه: تکمیل فرم اطلاعات مسافران

هنگام سفر به ترکیه در دوران کرونا، مسافران باید یک فرم اطلاعات مسافر را تکمیل کنند.

جزئیات این فرم توسط شرکت‌های هواپیمایی به مسافران ارائه خواهد شد. در این فرم از مسافران خواسته می‌شود که مواردی همچون آدرس محل اقامت در ترکیه و اطلاعات تماس خود را ارائه دهند.

پیشنهاد دی دی سفر: سفر به ترکیه، محبوب‌ترین انتخاب گردشگران در سال ۲۰۲۱

قوانین جدید سفر به ترکیه: شرایط قرنطینه در ترکیه

ترکیه از معدود کشورهایی است که در این دوران، شرط گذراندن قرنطینه اجباری را برای مسافران خارجی لغو کرده است.

با شیوع کرونای جهش‌یافته در کشورهایی مانند انگلیس، دانمارک و آفریقای جنوبی، تنها مسافرانی که از این سه کشور قصد سفر به ترکیه را دارند باید به‌مدت ۱۰ روز قرنطینه شوند.

بنابر قوانین جدید سفر به ترکیه، مسافران این سه کشور می‌توانند در روز هفتم از قرنطینه‌ی خود دوباره آزمایش کرونا بدهند و در صورت منفی‌شدن آزمایش دوم کرونا، آن‌ها می‌توانند به قرنطینه‌ی خود پایان بدهند.

ترکیه از تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱ دی ۱۳۹۹) کلیه پروازها به/از انگلیس، دانمارک و آفریقای جنوبی را به‌طور موقت متوقف کرده است.

با وجود آنکه قوانین جدید سفر به ترکیه در کرونا و نبود قرنطینه باعث رضایت بسیاری از گردشگران و مسافران شده است، اما این مسئله باعث نمی‌شود که این کشور اقدامات ویژه‌ای را هنگام ورود مسافران به ترکیه در نظر نگیرد.

در همین راستا کلیه مسافرانی که وارد این کشور می‌شوند باید تحت بررسی پزشکی (مانند کنترل دمای بدن) قرار بگیرند. مسافرانی که علائم بیماری کرونا دارند برای معاینه کامل‌تر به بیمارستان منتقل می‌شوند و باید ۱۴ روز قرنطینه شوند.

بر اساس قوانین جدید سفر به ترکیه، افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و اکنون قصد دارند به ترکیه سفر کنند، باید مدارکی که نشان‌دهنده‌ی بهبود کامل آن‌ها در ۹۰ روز قبل از ورود به ترکیه است را ارائه دهند.

نکته‌ای که نباید هنگام سفر به ترکیه در دوران کرونا فراموش شود دریافت بیمه مسافرتی با پوشش کافی برای هزینه‌های بیماری کرونا است.

همچنین به مسافران توصیه می‌شود که هنگام سفر به ترکیه در دوران کرونا، اگر علائمی مانند سرفه مداوم، تب و تنگی نفس را مشاهده کردند، فورا به مراکز پزشکی ترکیه مراجعه کنند. مسافران و شهروندان برای درخواست آمبولانس می‌توانند با شماره ۱۱۲ در ترکیه تماس بگیرند.

شرایط شهرهای ترکیه در دوران کرونا

ترکیه ۸۱ استان دارد و ممکن است شرایط هر استان با استان دیگر متفاوت باشد. بنابراین بهترین کار برای ورود به شهرهای مختلف آن است که قبل از ورود به هر منطقه، جدیدترین اخبار را بررسی کنید.

قوانین اجباری برای جلوگیری از  شیوع ویروس کرونا در شهرهای ترکیه

اگر قصد سفر به ترکیه در دوران کرونا را دارید، پیش از سفر نگاهی به محدودیت‌های کرونایی ترکیه بیندازید:

 • استفاده از ماسک در خارج از خانه یا محل اقامت به‌ویژه در خیابان‌ها، پارک‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی
 • فعالیت رستوران‌ها، کافه‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها به‌صورت بیرون‌بر از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب (رستوران‌های هتل‌ها برای پذیرایی از مهمانان بازند.)
 • فعالیت مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها و آرایشگاه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب
 • تعطیلی فضاهای تفریحی مانند سینما، حمام ترکی، استخر شنا، سونا و پارک‌های تفریحی
 • ممنوعیت سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی

قوانین جدید سفر به ترکیه: قوانین منع عبور‌و‌مرور در ترکیه 

مقامات کشور ترکیه به‌منظور کاهش انتقال ویروس در دوران کرونا، قوانینی را برای محدودیت عبور‌و‌مرور در شهرهای ترکیه در نظر گرفته‌اند.

البته ممنوعیت رفت‌وآمد در شهرهای ترکیه برای گردشگران و مسافران خارجی صدق نمی‌کند و آن‌ها می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز در شهرهای ترکیه رفت‌و‌آمد کنند.

محدودیت شهروندان و ساکنان ترکیه به قرار زیر است:

در روزهای هفته: از ساعت ۹ شب تا ۵ صبح

روزهای آخر هفته: از ۹ شب جمعه تا ۵ صبح روز دوشنبه

لازم به ذکر است که مقامات ترکیه در ماه مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)، قوانین منع عبورومرور در شهرهای ترکیه را بر اساس میزان شیوع بیماری در استان‌های این کشور کاهش دادند.

برای اطلاع از قوانین جدید رفت‌و‌آمد در ترکیه، مطلب «کاهش محدودیت های کرونایی در ترکیه» را مطالعه کنید.

شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا

سخن پایانی

در این مطلب قوانین جدید سفر به ترکیه در دوران کرونا را مرور کردیم، البته به یاد داشته باشید که این قوانین ممکن است هر لحظه تغییر کنند.

برای اطلاع از شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا و آخرین اخبار گردشگری ترکیه می‌توانید به وب‌سایت دی دی سفر مراجعه کرده یا از طریق کانال تلگرام و اینستاگرام ddsafarnews آخرین اخبار گردشگری را دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7990

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.