4

ترکیه سومین کشور دارای سواحل با پرچم آبی در جهان

  • 08 خرداد 1400 - 13:34 - ویرایش شده : 08 خرداد 1400 - 13:34
ترکیه سومین کشور دارای سواحل با پرچم آبی در جهان
هیئت داوران گواهی بین‌المللی «پرچم آبی» (Blue Flag) در جدیدترین نظرسنجی خود، «ترکیه» را به‌عنوان سومین کشور از حیث داشتن سواحلی با نشان پرچم آبی در جهان معرفی کردند.

دی دی سفر- «پرچم آبی» یک گواهینامه بین‌المللی است که به‌عنوان یک برچسب زیست‌محیطی عمل می‌کند و به سواحلی اعطا می‌شود که از کیفیت عالی آب و استانداردهای ایمنی برخوردارند. این برنامه بین‌المللی در ۴۷ کشور در حال اجرا است. معیارهای صدور گواهی‌نامه پرچم آبی، مانند محیط‌زیست، کیفیت آب و پاکیزگی دریا نقش بسیار مهمی در به‌دست آوردن نشان «پاکیزگی و ایمنی» سواحل دارند.

این برنامه یک روند بسیار دقیق است، به‌طوری کیفیت آب دریا هر ۱۵ روز یک بار تجزیه‌و‌تحلیل می‌شود. علاوه بر آن سواحل نیز از نظر پاکیزگی بازرسی شده و سایر پارامترها از جمله غریق نجات‌ها، کنترل حیوانات خانگی، بازیافت و وجود امکانات برای افراد ناتوان نیز بررسی می‌شوند.

در سال ۲۰۲۰، تعداد سواحل ترکیه که از این معیارها برخوردار بودند به ۴۸۶ ساحل رسید و این کشور به‌دلیل رعایت استانداردهای بالا، موفق به دریافت گواهی پرچم آبی شد. در سال جاری نیز با وجود چالش‌های مختلف همه‌گیری ویروس کرونا، ترکیه تعداد سواحل دارای نشان پرچم آبی خود را از ۴۸۶  به ۵۱۹ ساحل افزایش داد.

استان آنتالیای ترکیه، که به خط ساحلی آرام خود معروف است، وضعیت خود را در داشتن بیشترین سواحل پرچم آبی سازگار با محیط‌زیست در جهان حفظ کرده است و در مجموع تعداد سواحل پرچم آبی خود را از ۲۰۲ به ۲۱۳ رسانده است. تعداد سواحل پرچم آبی در «موغله»، «ازمیر» و «آیدین» نیز به ترتیب ۱۰۶، ۶۶ و ۳۹ ساحل برآورد شده است.

طبق آمار اعلام شده توسط هیئت داوران «پرچم آبی»، از حیث داشتن سواحل با نشان پرچم آبی، ترکیه پس از «اسپانیا» و «یونان» که به‌ترتیب در مقام اول و دوم قرار دارند، رتبه سوم را از آن خود کرده است.

جدیدترین اخبار گردشگری ترکیه را در دی دی سفر مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=13285

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.