4

افزایش وفاداری مسافران، هدف جدید ترایواگو

 • 26 اردیبهشت 1400 - 13:49 - ویرایش شده : 26 اردیبهشت 1400 - 13:49
افزایش وفاداری مسافران، هدف جدید ترایواگو
شیوع بیماری «کرونا» و پیامدهای پس از آن باعث شد که حتی ابرقدرت‌هایی مانند «ترایواگو» برای خروج از بحران مالی، به فکر نوآوری و استفاده از روش‌های جدید جهت حفظ ادامه ارتباط با مشتریان و افزایش وفاداری مسافران باشند.

دی دی سفر– شرکت «ترایواگو» (Trivago) یکی از ابرقدرت‌های صنعت گردشگری و رزرو آنلاین به‌خصوص در «اروپا» است که فعالیت خود را از کشور «آلمان» آغاز کرد. ترایواگو یک سرویس متاسرچ اختصاصی برای رزرو هتل، اقامتگاه و … است. 

این شرکت نیز از پیامدهای شیوع بیماری کرونا در امان نماند و در سال گذشته دچار ضرر و زیان هنگفتی شد. با این وجود ترایواگو به سرپرستی «آکسل هفر» (Axel Hefer) مدیرعامل هوشمند و سهام‌دار بزرگ خود، گروه «اکسپدیا»، توانست از بحران کرونا نجات یابد. 

نگاهی به کارنامه مالی ترایواگو در ابتدای سال ۲۰۲۱

ترایواگو با کاهش هزینه‌های جانبی در سه‌ ماهه اول سال جاری میلادی توانست ضرر خالص خود را به ۶.۷ میلیون یورو (۸ میلیون دلار) کاهش دهد، در حالی که این ضرر در دوره مشابه سال قبل مبلغی حدود ۲۱۴.۳ میلیون یورو (۲۵۷.۴ میلیون دلار) بود. 

از سویی دیگر نیز درآمد سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ترایواگو با افت ۷۳ درصدی به ۳۸.۲ میلیون یورو (۴۵.۹ میلیون دلار) رسیده است. شاید تصور شود که چنین شرایطی برای ترایواگو چندان خوب نباشد، اما به گفته تحلیلگران اقتصادی صنعت گردشگری کاهش میزان ضرر خالص و وجود درآمد حداقلی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، همزمان با وقتی که بسیاری از شرکت‌ها دچار بحران مالی هستند، بارقه‌ امید و نشانه‌های مثبتی از آینده پیش‌ روی ترایواگو است. 

یکی از نکات مهم ترایواگو در گزارش عملکرد سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ (دی و اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰)، اعلام همکاری این شرکت با گروه «تی‌ یو آی» (TUI) و افزایش خدمات است.

اقدامات جدید ترایواگو برای افزایش وفاداری مسافران 

تا پیش از شروع همه‌گیری کرونا عمده فعالیت و تمرکز ترایواگو تنها بر خرید و رزرو نهایی بود. با آغاز بحران کرونا و همچنین ورود به دوران پساکرونا اکنون مدیران این شرکت معتقدند که در شرایط فعلی این روش سنتی پاسخگوی نیاز مسافران نخواهد بود. در همین راستا مدیرعامل ترایواگو اصلی‌ترین راه‌‌های بازگشت به چرخه اقتصادی صنعت رزرو آنلاین را در دو چیز می‌داند:

 • حفظ ارتباط با مشتریان پس از فروش
 • افزایش وفاداری مسافران

همکاری با شرکت «تی یو آی» که یک شرکت چندملیتی در زمینه مدیریت شرکت‌های هواپیمایی، خطوط چارتر، کشتی‌های گردشگری، خدمات هتلداری، توریستی و مسافرتی است، راه‌حل جدید ترایواگو برای حل این مشکل است. این دو شرکت قصد دارند با همکاری یکدیگر فعالیت‌های جانبی مانند برگزاری تورهای گردشگری، ارائه خدمات شخصی‌سازی شده، پیشنهادات فعالیت‌های گردشگری همزمان با رزرو نهایی و غیره را به پلتفرم ترایواگو اضافه کنند.

علاوه‌بر همکاری با گروه «تی یو آی»، سرویس متاسرچ رزرو آنلاین هتل و پرواز ترایواگو، خدمات دیگری نیز به پلتفرم خود اضافه کرده است که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • خرید شرکت «ویکند دات کام» (Weekend.com) جهت اضافه کردن خدمات حمل‌ونقل ریلی
 • پیشنهاد برای برنامه‌ریزی گذراندن تعطیلات آخر هفته و معرفی جاذبه‌های گردشگری همزمان با رزرو آنلاین مسافر
 • افزایش خدمات گردشگری محلی (پیشنهاد اقامت در هتل‌های لوکس و سفر به مناطق بکر و غیره)

هفر در خصوص این اقدامات جدید می‌گوید: «قرار گرفتن در تنگنای بحران کرونا و فکر کردن به راه‌های جدید برایی حفظ کسب‌و‌کار و مشتریان جرقه اصلی گسترش خدمات ترایواگو بود، پیش از این گویی ما در اقیانوسی بدون آب شنا می‌کردیم.»

نگاهی به کارنامه مالی ترایواگو در ابتدای سال ۲۰۲۱

چرا ترایواگو به آینده امیدوار است؟

هفر، مدیرعامل ترایواگو به‌شدت به آینده امیدوار است چرا که براساس گزارش‌های موثق به دلیل اقدامات مختلف، اعتماد به‌نفس مسافران در حال افزایش است، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • افزایش آمار سفر به برخی از کشورها در جهان (رسیدن به تعداد مسافران سال ۲۰۱۹)
 • برداشته شدن تحریم‌های سفر به آمریکا 
 • افزایش سرعت واکسیناسیون در اروپا 
 • کاهش ممنوعیت سفرها در اروپا 

افزون بر موارد فوق، هفر درخصوص امید به آینده و رشد دوباره شرکت ترایواگو می‌گوید: «شرکت ما برخلاف سایرین، در دوران همه‌گیری روند کار خود را از رزرو هتل‌ها به ارائه خدمات اجاره کوتاه‌مدت تغییر نداد، پرسونای مخاطبان ما همیشه مشخص بوده است. ما میزبان مسافران هتل‌نشین هستیم نه مسافران جاده‌ای. اکنون با افزایش اعتماد به‌نفس مسافران بار دیگر درخواست برای رزرو هتل‌ها افزایش یافته است که نشانه مثبتی از آینده روشن صنعت گردشگری در سال‌های پس از کرونا است.»

بیشتر بخوانید: جدیدترین گزارش تریپ ادوایزر از افزایش اعتمادبه‌نفس مسافران در سال ۲۰۲۱

افزایش وفاداری مسافران

ترایواگو و بازگشت به چرخه اقتصادی 

مدیر ارشد مالی ترایواگو، «ماتیاس تیلمن» (Matthias Tillman) در خصوص کارنامه مالی سه ماهه بعدی این شرکت پیش‌بینی می‌کند با توجه به موارد زیر احتمالا، میزان ضرر آن‌ها در دوره بعدی نزدیک به ۳ میلیون یورو (۶ میلیون دلار) کاهش داشته باشد: 

 • کاهش خدمات جانبی و استهلاک پروژه‌های عملیاتی
 • در نظر گرفتن مالیات 
 • ارائه خدمات جانبی (برگزاری تور، حمل‌و‌نقل ریلی و غیره)

وی همچنین در این خصوص می‌گوید: «با چنین اقداماتی احتمالا درآمد ترایواگو در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تعدیل شده و به سوددهی مثبت خواهیم رسید.»

تیلمن همچنین در صحبت‌های خود از افزایش همکاری ترایواگو با شرکت‌های رسانه‌ای از جمله شبکه‌های تلویزیونی در اروپا و سراسر جهان از جمله «ایالات متحده آمریکا» خبر داد. وی در انتهای صحبت‌هایش گفت: «هیچ برنامه یا دستورالعمل خاصی وجود ندارد که بتوان ۱۰۰ درصد افزایش وفاداری مسافران را تضمین کند، همه چیز در این صنعت ۵۰-۵۰ بوده و همانقدر که احتمال موفقیت وجود دارد، احتمال شکست نیز هست. بنابراین برای هر شرایطی باید آماده بود.»

حال باید دید با افزایش سرعت واکسیناسیون در جهان، بازگشایی دوباره مرزهای کشورها و استقبال از مسافران واکسینه شده و طرح اروپا برای استفاده از «گذرنامه سبز»، ترایواگو می‌تواند خود را از بحران مالی نجات داده و در افزایش وفاداری مسافران پس از سفر نیز موفق شود یا خیر؟

شما می‌توانید جدیدترین خبرهای گردشگری جهانی را در وب‌سایت «دی دی سفر» مطالعه کنید.

پیشنهاد دی دی سفر: استقبال اروپا از گذرنامه های کووید-۱۹ جهت رونق دوباره سفرهای تابستان ۲۰۲۱

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=12063

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.