4

ایجاد تغییرات بزرگ در برنامه تریپ ادوایزر پلاس؛ علت چیست؟

  • 03 مهر 1400 - 12:33 - ویرایش شده : 03 مهر 1400 - 12:33
ایجاد تغییرات بزرگ در برنامه تریپ ادوایزر پلاس؛ علت چیست؟
از تخفیف در هنگام رزرو تا پاداش نقدی در هنگام چک‌این، تریپ ادوایزر تصمیم گرفته است که در برنامه وفاداری خود تغییرات بزرگی ایجاد کند. آیا دلیل این امر عدم استقبال هتل‌های بزرگ از این برنامه است؟

دی دی سفر- تنها سه ماه پس از راه‌اندازی رسمی برنامه اشتراکی «تریپ ‌ادوایزر پلاس» (Tripadvisor Plus) در «ایالات متحده»، تریپ‌ ادوایزر مجبور شده است که تغییرات بزرگی را در این برنامه ایجاد کند تا هتل‌های بیشتری، به‌ویژه هتل‌های زنجیره‌ای بزرگ، را وارد برنامه خود کرده و به‌دنبال آن مشترکان بیشتری را به خود جذب کند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات ایجاد‌شده در این برنامه مربوط به نرخ اتاق‌ها است. نسخه اصلی تریپ ادوایزر پلاس در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) به‌صورت آزمایشی و در ماه مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) برای هتل‌های سراسر جهان راه‌اندازی شد. در این نسخه، هتل‌ها نرخ‌هایی را به مشترکان تریپ ادوایزر ارائه می‌دادند که کمتر از نرخ موجود در دیگر وب‌سایت‌ها بود و در ازای آن مجبور نبودند کمیسیونی برای رزروها به تریپ ادوایزر بپردازند.

حال در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱، تریپ ادوایزر پلاس قصد دارد این برنامه را تغییر داده و به‌جای تخفیف در هنگام رزرو، به مشترکان خود بازپرداخت نقدی پاداش دهد. به این صورت که هتل‌های شرکت‌کننده در این برنامه، پایین‌ترین نرخ‌های خود را در دسترس عموم قرار داده و برای رزروها کمیسیون پرداخت می‌کنند. از سوی دیگر تریپ ادوایزر پس از چک‌این مسافران، مبلغی را به‌عنوان پاداش به آن‌ها بازمی‌گرداند؛ در واقع اکثریت قریب به اتفاق کمیسیون‌ها به مصرف‌کنندگان باز گردانده می‌شوند. این هزینه ظرف ۲۴ ساعت پس از ورود مسافران، به آن‌ها پرداخت می‌شود.

مشکلات طرح جدید تریپ ادوایزر

هدف نهایی تریپ ادوایزر از این اقدام، راه‌اندازی فناوری کیف پول تریپ ادوایزر در دراز‌مدت است، به این صورت که هنگامی که مسافران سفری را رزرو می‌کنند، مبلغی به کیف پولشان واریز می‌شود و می‌توانند آن مبلغ را یا در سفر خود استفاده کنند یا برای سفرهای آینده ذخیره کنند؛ اما هنوز تریپ ادوایزر به این پرسش پاسخ نداده است که این کیف پول چگونه کار خواهد کرد؟

به‌عنوان مثال چگونه یک مسافر می‌تواند از این کیف پول برای پرداخت هزینه غذا یا خدمات اسپا در طول اقامت خود استفاده کند؟ تریپ ادوایزر امیدوار است که با همکاری هتل‌ها بتواند راه‌حل‌هایی ایجاد کند تا اعضای تریپ ادوایزر پلاس از این کیف پول در طول اقامت خود خرج کنند نه اینکه آن را برای سفرهای آینده ذخیره کرده یا آن را به‌صورت نقدی دریافت کنند.

موضوع دیگری که بسیار مهم است اما هنوز به‌طور واضح مشخص نشده است، آن است که تریپ ادوایزر چگونه متوجه خواهد شد که مهمانان وارد هتل شده‌اند تا در ادامه پاداش آن‌ها را پرداخت کند؟ البته سخن‌گوی تریپ ادوایزر اظهار داشته است که این شرکت از ترکیبی از “API”ها و روش‌های دیگر برای ردیابی ورود مهمانان استفاده خواهد کرد، اما به‌گفته‌ی یک منبعی که نخواسته است نامش فاش شود، بعید به نظر می‌رسد که تریپ ادوایزر به تمام این مسائل فکر کرده باشد.

به‌گفته‌ی این منبع، ردیابی ورود مهمانان کار نسبتا پیچیده‌ای است و همین امر ممکن است سرمایه‌گذاران را از نحوه‌‌ی تأمین بودجه پاداش‌ها نگران کند. این منبع معتقد است در حالت عادی، اگر هتل‌ها کمیسیون خود را پس از بازگشت مسافر از هتل پرداخت کنند، می‌تواند حدود ۷ تا ۴۵ روز طول بکشد، اما اگر تریپ ادوایزر بخواهد به مسافر هنگام ورود مسافران به آن‌ها پول نقد پرداخت کند، این هزینه را چگونه تامین خواهد کرد؟

از سوی دیگر تریپ ادوایزر ادعا می‌کند که مدل کمیسیونی آن قادر خواهد بود به‌طور مداوم هزینه‌های پاداش برنامه تریپ ادوایزر پلاس را تأمین کند. به‌گفته‌ی مدیرکل تریپ ادوایزر، آنچه که تریپ ادوایزر را قادر به انجام این کار می‌کند دانش فناوری و ارتباطات این شرکت در صنعت گردشگری است.

چرا تریپ ادوایزر دست به این تغییر زد؟

دلیل این تغییر در تریپ ادوایزر پلاس، یعنی از تخفیف در هنگام رزرو به پاداش نقدی در هنگام ورود مسافر، پس از دریافت بازخورد از مشترکین و هتلداران در چند ماه گذشته صورت گرفته است. از زمانی که تریپ ادوایزر تصمیم گرفته بود برای ترغیب مهمانان به ثبت‌نام در این برنامه، نرخ عضویت را با تخفیف به آن‌ها ارائه دهند، هتلداران نگران برابری نرخ‌ها بودند.

برابری نرخ به معنی حفظ نرخ‌های ثابت در تمام کانال‌های توزیع است. به‌عنوان مثال اگر قیمت ثبت‌شده در وب‌سایت هتل‌ها با قیمت آژانس‌های مسافرتی آنلاین و سایر کانال‌های شخص ثالث برابر باشد، یعنی برابری نرخ وجود دارد.

به‌گفته‌ی مدیرعامل تریپ ادوایزر، در حال حاضر مصرف‌کنندگان به ده‌ها هزار هتل در تریپ ادوایزر پلاس دسترسی دارند، اما این شرکت به عرضه‌ی بیشتری نیاز دارد. اعتقاد این شرکت آن است که عرضه بیشتر با امکان دسترسی مسافران به مزایای بیشتری از این برنامه ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل این شرکت انتظار دارد که هزاران هتل دیگر به‌دلیل تغییرات ایجاد‌شده در تریپ ادوایزر پلاس به این برنامه بپیوندند.

البته «سیمون پورتو» (Simone Puorto)، یک مشاور مهمان‌یاری، معتقد است که این تغییرات ایجاد‌شده چندان به مسئله‌ی برابری نرخ‌ها مربوط نیست بلکه بیشتر به تمایل تریپ ادوایزر به ایجاد نسخه‌ی جدیدی از تریپ‌ ادوایزر پلاس ارتباط دارد، چراکه هتل‌های شرکت‌کننده در این برنامه به نتایج مطلوبی دست نیافته‌اند. در واقع برخی از مشتریان این برنامه چندین ماه است که تقریبا هیچ نتیجه‌ی مثبتی دریافت نکرده‌اند.

در حال تریپ ادوایزر همچنان به برنامه تریپ ادوایزر پلاس امیدوار است. مدیرعامل این شرکت معتقد است که با پیوستن هتل‌های بیشتر به تریپ ادوایزر پلاس، مشترکان بیشتری و در نتیجه رزروهای بیشتری حاصل خواهد شد. به‌گفته‌ی او مزایای تریپ ادوایزر پلاس بسیار بیشتر از ذخیره‌ی هزینه برای رزرو هتل‌ها است. مهمانان با این برنامه می‌توانند امتیازاتی بیشتری نیز به‌دست آورند که از آن‌ها می‌توان به تخفیف در کرایه‌ی اتومبیل، تخفیف در پروازها و سایر امتیازات اشاره کرد. همچنین اعضای تریپ ادوایزر پلاس می‌توانند از طریق «تریپ ادوایزر تکست» (Tripadvisor Text) به خدمات برنامه‌ریزی سفر نیز دسترسی پیدا کنند.

اعضای تریپ ادوایزر پلاس برای دریافت خدمات این برنامه باید سالانه ۹۹ دلار هزینه اشتراک بپردازند. حال سوال این است که آیا مزایای این برنامه برای پرداخت ۹۹ دلار کافی است؟ به‌ویژه هنگامی که گزینه‌های دیگری مانند «بوکینگ» (Booking.com) وجود دارد که به اعضای برنامه «جنیوس» (Genius) خود، ۱۰ درصد تخفیف می‌دهد.

تریپ ادوایزر در حال حاضر تغییراتی که قصد دارد ایجاد کند، را به هتلداران اعلام کرده است و برنامه تغییریافته‌ی خود را در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۱  به مصرف‌کنندگان ارائه خواهد کرد. بر اساس بازخوردهای اولیه، این شرکت انتظار دارد که مشترکین از این تغییرات استقبال کنند. حال باید منتظر ماند و دید آیا این بار تریپ ادوایزر پلاس موفق می‌شود یا باز هم مجبور به ایجاد تغییرات اساسی خواهد شد!

جدیدترین اخبار صنعت گردشگری را از دی دی سفر دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=19590

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.