21

اطلاعات جامع سفر به ترکیه در سال ۲۰۲۱

  • 04 اسفند 1399 - 5:55 - ویرایش شده : 09 تیر 1400 - 15:16
اطلاعات جامع سفر به ترکیه در سال ۲۰۲۱
اگر در سال ۲۰۲۱ قصد دارید به کشور «ترکیه» سفر کنید، «دی دی سفر» در این مطلب هر آنچه را که لازم است قبل از سفر به ترکیه در سال ۲۰۲۱ بدانید، آماده کرده است. اگر می‌خواهید یک سفر امن و بی‌دغدغه به ترکیه داشته باشید در این مطلب همراه ما باشید.

دی دی سفربا وجود آنکه شیوع ویروس کرونا شرایط سفر به ترکیه را دستخوش تغییرات زیادی کرده است، اما مقامات ترکیه با تمهیدات به‌موقع خود امکان سفر به ترکیه در دوران کرونا را برای گردشگران فراهم کرده‌اند.

در این مطلب به هر آنچه که قبل از سفر به ترکیه در سال ۲۰۲۱ نیاز دارید، خواهیم پرداخت تا سفری امن و بی‌دغدغه به این مقصد محبوب داشته باشید.

مدارک لازم برای سفر به ترکیه در سال ۲۰۲۱

۱-ویزای ترکیه

شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزای ترکیه ندارند. مسافران ایرانی، که بدون ویزا وارد ترکیه می‌شوند، می‌توانند به‌مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند.

توجه داشته باشید که این اجازه اقامت ۹۰ روزه در ترکیه، تنها برای سفرهای توریستی و کاری است و نمی‌توان برای تحصیل و زندگی از آن استفاده کرد. اگر برای بیشتر از سه ماه قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، باید از مراجع قانونی سفارت ترکیه در ایران، مجوز لازمه را اخذ نمایید.

مسافرانی که قوانین ویزای ترکیه یا مجوز اقامت در این کشور را رعایت نکنند، ممکن است جریمه یا از این کشور اخراج شوند و یا دیگر اجازه نداشته باشند به ترکیه سفر کنند.

۲-پاسپورت یا گذرنامه

یکی از مدارکی که هنگام سفر به ترکیه باید به‌همراه خود داشته باشید پاسپورت است. در حال حاضر مسافران ایرانی برای سفر به ترکیه باید پاسپورتی که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد را به همراه داشته باشند.

البته بخش گردشگری ترکیه به‌تازگی پیشنهاد حذف پاسپورت را برای سفرهای بین ایران و ترکیه مطرح کرده است. بنابراین ممکن است با بررسی مسئولان مربوطه، در آینده شرط داشتن پاسپورت برای سفر بین این دو کشور لغو شود.

۳-نتیجه منفی تست کرونا

بر اساس شرایط جدید سفر به ترکیه در دوران کرونا، مسافرانی که قصد سفر به این کشور را دارند باید نتیجه منفی آزمایش کرونای خود را که حداکثر ۷۲ ساعت پیش از سفر انجام شده است را ارائه دهند.

ارائه‌ی نتیجه منفی آزمایش کرونا هنگام سفر به ترکیه، برای تمام مسافران بالای ۶ سال، به‌جز مسافران ترانزیتی الزامی است و مسافرانی که قادر به ارائه آزمایش کرونا نباشند، از سفر به ترکیه و ورود به پرواز ترکیه منع خواهند شد.

نکته: «اداره کل هواپیمایی کشوری» (SHGM) ترکیه در ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) اعلام کرده است که افرادی که حداقل ۱۴ روز قبل از سفر به این کشور واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، یا در طی ۶ ماه گذشته از این بیماری بهبود یافته‌اند، ملزم به ارائه‌ی نتیجه‌ی منفی تست «پی‌سی‌آر» (PCR) نخواهند بود.

۴-فرم اطلاعات مسافران

برای سفر به ترکیه در دوران کرونا، به مسافران یک فرم اطلاعات داده می‌شود که باید توسط آن‌ها تکمیل شود. در این فرم از مسافران خواسته می‌شود که مواردی همچون آدرس محل اقامت در ترکیه و اطلاعات تماس خود را ارائه دهند.

شرکت‌های هواپیمایی ممکن است از مسافران بخواهند که اطلاعات شخصی مربوط به بیماری کرونا را ارائه دهند که در صورت لزوم با وزارت بهداشت و کشورهای ثالث به اشتراک گذاشته شود.

مسافرانی که به هر دلیلی اطلاعات نادرستی از خود ارائه دهند، از سفر به ترکیه و ورود به هواپیما منع خواهند شد.

۵-دریافت کد اختصاصی “HES”

بنا بر اعلام دولت ترکیه، از تاریخ ۱۵ مارچ (۲۵ اسفند ۱۳۹۹)، کلیه مسافرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، به‌استثنای مسافران نرانزیتی، باید ۷۲ ساعت پیش از پرواز به وب‌سایت وزارت بهداشت ترکیه به آدرس “https://register.health.gov.tr/” مراجعه کرده و یک کد اختصاصی “HES” دریافت کنند.

مسافران با تکمیل یک فرم در وب‌سایت وزارت بهداشت، کد اختصاصی “HES” را که به‌صورت اتوماتیک تولید می‌شود، دریافت می‌کنند. هدف از صدور این کد، ردیابی آسان‌تر مسافران در صورت ارتباط با فرد مبتلا به ویروس کووید-۱۹ است.

۶-بیمه مسافرتی

دریافت بیمه مسافرتی برای تمام سفرها ضروری است. این مسئله در دوران بحرانی کرونا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بنابراین نکته‌ای که مسافران هنگام سفر به ترکیه در دوران کرونا نباید فراموش کنند، دریافت بیمه مسافرتی با پوشش کافی برای هزینه‌های بیماری کرونا است.

شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا

شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا

دولت ترکیه در دوران شیوع ویروس کرونا، به‌منظور جلوگیری شیوع ویروس در شهرهای ترکیه، مقررات ویژه‌ای را وضع کرده بود، اما با کاهش همه‌گیری ویروس کرونا و تسریع واکسیناسیون جمعی، رئیس جمهور این کشور از پایان محدودیت‌های کرونایی در ترکیه از اول جولای خبر داده است.

برنامه گواهینامه گردشگری ایمن در ترکیه

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در دوران همه‌گیری ویروس کرونا برای به وجود آوردن یک سفر امن برای مسافران و حفظ سلامتی آن‌ها، برنامه صدور گواهینامه گردشگری ایمن را اجرا کرد.

گواهینامه گردشگری ایمن ترکیه شامل دستورالعمل‌ها و استانداردهای بهداشتی ویژه‌ای است که اجرای آن توسط بخش‌‌های مختلف گردشگری ترکیه از جمله هتل‌‌ های ترکیه، رستوران‌ها، جاذبه‌های گردشگری، شرکت های هواپیمایی، حمل‌و‌نقل داخلی ترکیه و… الزامی است.

اقامت در هتل های ترکیه در دوران کرونا

برنامه صدور گواهی گردشگری ایمن هتل‌ های ترکیه، باعث به وجود آمدن یک اقامت امن برای مسافران دوران کرونا شده و مورد استقبال مدیران بهترین هتل های ترکیه قرار گرفته است.

بر اساس این برنامه تمامی کارکنان هتل های ترکیه باید از دستکش و ماسک استفاده کنند و دائما فضاهای مختلف هتل‌ها را ضدعفونی کنند. البته این برنامه شامل مقررات و معیارهای بیشتری بوده که به‌طور مداوم در حال به‌روزرسانی است و کارمندان هتل‌ها نباید در اجرای آن‌ها کوتاهی کنند.

برنامه گواهینامه گردشگری ایمن در رستوران های ترکیه نیز شامل معیارهای مختلفی، همانند در نظر گرفتن حداقل ۱/۵ متر فاصله بین میزها و ۶۰ سانتی‌متر بین صندلی مشتریان است.

الزامات ایمنی برای تمامی مراحل پخت غذا در رستوران های ترکیه از جمله تهیه مواد اولیه، فرآوری، خدمات و تحویل غذا رعایت می‌شود. غذاها روزانه مورد بررسی قرار می‌گیرند، به کارکنان لباس‌های محافظتی داده می‌شود و دمای بدنشان نیز به‌طور مرتب چک خواهد شد.

اطلاعات تماس ضروری برای سفر به ترکیه

شماره تماس پلیس

مسافران برای تماس با پلیس به‌خصوص در شهرها می‌توانند با شماره ۱۵۵ از هر تلفنی و بدون هزینه استفاده کنند. مناطق روستایی ترکیه در محدوده‌ی پلیس قرار ندارند، مسافران در صورت نیاز می‌توانند از طریق شماره ۱۵۶ با ژاندارمری تماس بگیرند.

همچنین در شهرهای «استانبول، «آنکارا»، «ازمیر» و «آنتالیا» می‌توان برای مواردی چون گم‌شدن پاسپورت، دزدی و یا دیگر موارد از «پلیس توریسم» کمک گرفت.

شماره تماس آمبولانس

مسافران و شهروندان ترکیه می‌توانند برای درخواست آمبولانس با شماره ۱۱۲ از هر تلفن و مکانی به‌صورت رایگان تماس بگیرید.

به مسافران توصیه می‌شود که هنگام سفر به ترکیه در دوران کرونا، اگر علائمی مانند سرفه مداوم، تب و تنگی نفس را مشاهده کردند، فورا به مراکز پزشکی ترکیه مراجعه کنند.

پیشنهاد دی دی سفر: راهنمای جاذبه های گردشگری استانبول در نوروز ۱۴۰۰

دانستنی‌های کوتاه و کاربردی برای سفر به ترکیه

دانستنی‌های کوتاه و کاربردی برای سفر به ترکیه

تا به اینجا به اطلاعات مهمی برای سفر به ترکیه در دوران کرونا اشاره کردیم، اما برخی نکات کوچک و کاربردی وجود دارند که دانستن آن‌ها هنگام سفر به ترکیه خالی از لطف نیست:

۱-همیشه پول نقد با خود به همراه داشته باشید

در اکثر شهرهای بزرگ ترکیه مانند «استانبول»، «آنکارا» و «ازمیر» برای خرید‌کردن به‌راحتی می‌توانید از «ویزا کارت» یا «مسترکارت» خود استفاده کنید.

اما گاهی در شهرهای کوچک‌تر و مراکز خرید سنتی و کوچک و همچنین برای پرداخت هزینه‌های تاکسی، سرویس‌های بهداشتی عمومی، انعام پیش‌خدمت‌ها و… به‌‌همراه داشتن پول نقد به شما کمک خواهد کرد.

۲-آب شیر را ننوشید

کیفیت و پاکیزگی آب شیر در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است، اما در هیچ منطقه‌ای از این کشور آشامیدن آب شیر توصیه نمی‌شود.

البته اخیرا سیستم‌های تصفیه جدیدی در شهرهای بزرگ ترکیه به کار گرفته شده است اما مردم هنوز ترجیح می‌دهند از آب شیر برای نوشیدن استفاده نکنند.

۴-زبان و شیوه‌ی برقراری ارتباط با ترک‌ها

زبان مردم ترکیه، ترکی است و بیشتر آن‌ها با زبان انگلیسی آشنایی ندارند. جالب است که بدانید زبان‌های آلمانی و فرانسوی بیشتر از انگلیسی که زبانی بین‌المللی است، در این کشور شنیده می‌شوند. بنابراین قبل از سفر به ترکیه یادگیری برخی لغات و اصطلاحات ترکی ضروری به نظر می‌رسد.

۵-سرویس‌های بهداشتی در ترکیه

در ترکیه سرویس‌های بهداشتی قدیمی بسیار تمیز و مشابه توالت‌های ایرانی وجود دارد. علاوه بر آن در بسیاری از شهرهای ترکیه سرویس‌های بهداشتی مدرن و امروزی نیز به چشم می‌خورند.

۶- رفت‌وآمد با اتوبوس‌‌ در ترکیه

در ترکیه اتوبوس‌های بزرگ و راحتی با تلویزیون‌هایی در پشت هر صندلی و پذیرایی با انواع غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه، به اکثر شهرها سفر می‌کنند. به‌طور‌کلی استفاده از اتوبوس برای گردش در ترکیه یک انتخاب منحصربه‌فرد و جالب است.

البته افزایش تعداد فرودگاه‌های داخلی در ترکیه، سفر با هواپیما را آسان و حتی اغلب ارزان می‌کند. اما اگر زمان کافی برای کسب تجربه‌ای لذت‌بخش در ترکیه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به افراد محلی که با اتوبوس سفر می‌کنند، بپیوندید.

پیشنهاد دی دی سفر: واحد پول ترکیه: سوالات رایج در رابطه با ارز ترکیه

 سخن پایانی

همیشه سفر به ترکیه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گذراندن تعطیلات و تفریح‌کردن است. اگرچه سفرکردن در سال ۲۰۲۱ کمی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته به نظر می‌رسد، اما به‌راحتی می‌توان با رعایت برخی نکات ساده و کلیدی یک سفر امن و فراموش‌نشدنی را در این سال پرچالش تجربه کرد.

 

شما می‌توانید جدیدترین اخبار گردشگری ترکیه و اطلاعات ضروری سفر به این کشور را در وب‌سایت دی دی سفر مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=8331

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.