2
معرفی استارتاپ های گردشگری

طراحی ساده‌ی مارکت‌ پلیس‌های مسافرتی تنها با چند کلیک

  • 23 تیر 1400 - 13:06 - ویرایش شده : 23 تیر 1400 - 13:17
طراحی ساده‌ی مارکت‌ پلیس‌های مسافرتی تنها با چند کلیک
در این قسمت از مقاله‌های استارتاپی «دی دی سفر» به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری فناوری‌محور می‌رویم که قصد دارد با ارائه‌ی یک پلتفرم آنلاین، ارتشی از مارکت‌پلیس‌های مسافرتی ایجاد کند.

این روزها، تکنولوژی بخش جدایی‌ناپذیر صنعت گردشگری است اما گاهی راه‌اندازی فناوری‌های دیجیتالی و استفاده از تکنولو‌‌ژی برای کسب‌وکارهای گردشگری علاوه بر هزینه‌ی زیاد، بسیار زمان‌بر است. مشکلاتی که در نهایت مانع از راه‌اندازی مارکت‌پلیس‌های جدید شده و گزینه‌های موجود برای مشتریان را محدود می‌کند.

در این راستا، «دی دی سفر» در این قسمت از مقاله‌های استارتاپی خود، به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری فناوری‌محور رفته است که در حوزه‌ی ارائه‌ی پلتفرم‌های آنلاین به«مارکت‌پلیس‌های مسافرتی» (travel marketplaces) فعالیت می‌کند. برای آشنایی با این استارتاپ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

استارتاپ گردشگری تاشی

«تاشی» (Tashi) یک استارتاپ مسافرتی مستقر در «ملبورن» استرالیا است که با ارائه‌‌ی نرم‌افزار رزرو آنلاین به مالکان اقامتگاه‌ها و اپراتورهای تور، به آن‌ها کمک می‌کند که کسب‌و‌کار خود را رونق ببخشند. این استارتاپ گردشگری قصد دارد با ارتقای مارکت‌پلیس‌های مسافرتی، آن‌ها را به نقطه‌ی مقابل شرکت‌های بزرگ جهانی نظیر «ایربی‌ان‌بی» (Airbnb)، «بوکینگ» (Booking)، «سی‌تریپ» (Ctrip) و «اکسپدیا» (Expedia) تبدیل کند.

با استفاده از پلتفرم نرم‌افزاری بدون کد «تاشی»، کسب‌وکارهای گردشگری می‌توانند مارکت‌پلیس‌های(بازارهای آنلاین) کاملا شخصی‌سازی‌شده متناسب با نیاز خود را به سبک مارکت‌پلیسی همچون «ایربی‌ان‌بی» (Airbnb) ایجاد کنند. 

این استارتاپ نوظهور در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و در حال حاضر (نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱)، پنج مارکت‌پلیس بزرگ از جمله بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه و گروه‌های بزرگ مسافرتی در «ایالات متحده»، «استرالیا»، «هند» و «آفریقای جنوبی» را در دست داشته و قصد دارد تا اواخر ۲۰۲۱، ۵ مارکت‌پلیس دیگر به مجموعه‌ی خود بیفزاید. نکته قابل‌توجه آن است که شرکت «بوکینگ دات کام» (Booking.com)، استارتاپ گردشگری فناوری‌محور تاشی را به‌عنوان یکی از ۱۰ استارتاپ برتر سفرهای  پایدار در جهان انتخاب کرده است.

پلتفرم تاشی

پلتفرم تاشی

پلتفرم تاشی به‌گونه‌ای طراحی شده است که کاربران تنها با «درگ اند دراپ» (Drag and drop) ابزارهای موردنظر و با استفاده از «قالب‌های آماده» (templates) می‌توانند مارکت‌پلیسی متناسب با نیاز خود طراحی کنند. پلتفرم تاشی همچنین ابزارهای پیشرفته‌ای را در اختیار مارکت‌پلیس‌ها قرار می‌دهد و آن‌ها به‌راحتی با استفاده از «درگ اند دراپ» کردن می‌توانند بر اساس ویژگی‌ها و ساختار موردنظر خود، میلیون‌ها ساپلایر و مهمان را سازمان‌دهی کنند. این ابزارها شامل درگاه‌های پرداخت، مدیران کانال و ارتباطات آنلاین آژانس‌های مسافرتی است. علاوه بر آن، سیستم پیشرفته رزرو تاشی می‌تواند خدمات فراوانی را برای اقامت، تورهای یک یا چند‌روزه و اپراتورهای تور به کاربران ارائه دهد.

از سوی دیگر، قالب‌های از پیش‌طراحی‌شده‌ی سایت‌ها و همچنین سیستم مدیریت محتوایی که از طریق «درگ اند دراپ» کردن انجام می‌شود، امکان شخصی‌سازی ویژگی‌ها و ظاهر این پلتفرم را برای کاربران فراهم می‌کند و آن‌ها می‌توانند با توجه به نیاز مشتریان خود، گزینه‌های موجود در پلتفرم را تغییر دهند.

مزایای استارتاپ گردشگری تاشی برای مارکت‌پلیس‌های مسافرتی

  • افزایش رزروها و افزایش درآمد

موتور جست‌و‌جوی آنلاین تاشی امکان افزایش رزروهای مستقیم و در نتیجه فروش بالاتری را برای مارکت‌پلیس‌های مسافرتی فراهم می‌کند.

  • ارائه‌ی تجربه‌های بهتر به مهمانان

پلتفرم تاشی از یک مرکز ارتباط با مهمانان برخوردار است که به شرکت‌ها کمک می‌کند مهمان خود را بهتر بشناسند و تجربیات شگفت‌انگیزی را به آن‌ها ارائه دهند.

  • صرفه‌جویی در زمان

با استفاده از پلتفرم تاشی شرکت‌ها می‌توانند تمام خدمات مربوط به رزروها، مهمانان، بازاریابی، کارمندان وب‌سایت، توزیع، پرداخت و… خود را در یک سیستم مدیریت رزرو مدیریت کرده و در زمان و البته‌ هزینه صرفه‌جویی کنند.

چالش‌ها و فرصت‌های استارتاپ تاشی

گسترش مشتریان استارتاپ گردشگری تاشی از امروز تا فردا

استارتاپ گردشگری تاشی، در مدت‌زمان کوتاه فعالیت خود موفق شده است توجه کارآفرینان صنعت گردشگری، «سازمان‌های مدیریت مقصد» (DMO) و مارکت‌پلیس‌های مسافرتی که قصد دارند پلتفرم خود را ارتقا دهند، جلب کند. همان طور که پیش از این گفته شد، این استارتاپ با ۵ مارکت‌پلیس که بیش از ۲۰۰۰ فروشنده دارند، قرارداد امضا کرده است.

در حال حاضر این استارتاپ به‌عنوان یک ارائه‌دهنده‌ی اصلی نرم‌افزار به مارکت‌پلیس‌ها در رتبه اول گوگل در جست‌و‌جوی عبارت‌های مرتبط قرار گرفته است. استارتاپ تاشی از طریق توسعه‌ی برند خود، مشارکت در صنعت گردشگری و سرمایه‌گذاری در «بهینه‌سازی موتور جست‌وجو» (SEO) حول کلمات کلیدی هدفمند، موفق شده است به رشد امروز خود دست یابد. این استارتاپ قصد دارد پنج مارکت‌پلیس فعلی خود را به ۲۰ مارکت‌پلیس در پایان سال ۲۰۲۲ و ۱۰۰ مارکت‌پلیس در سال ۲۰۲۵ گسترش دهند و در عین حال به‌طور پیوسته بر ارتقای «سئو» (SEO) و جایگاه خود در گوگل تلاش خواهد کرد.

کسب درآمد استارتاپ گردشگری تاشی

مارکت‌پلیس‌های گردشگری می‌توانند یک نسخه پایه از پلتفرم تاشی را با هزینه مناسب تهیه کرده و سپس با خریداری برنامه‌ها، عملکرد سیستم خود را افزایش دهند. این برنامه‌ها شامل پرتال مدیریت رزرو مهمانان، پیام‌رسانی «همتابه‌همتا» (peer-to-peer)، یکپارچه‌سازی سیستم حسابداری، مدیریت کارت‌های هدیه و… است.

استارتاپ گردشگری تاشی، هزینه ماهیانه‌ای را از مشتریان دریافت می‌کند که این هزینه در راستای موفقیت مشتریان افزایش می‌یابد؛ بدان معنا که درآمد این استارتاپ مستقیما مطابق با موفقیت مشتریانش افزایش می‌یابد.

چالش‌ها و فرصت‌های استارتاپ تاشی

همان طور که در ابتدا گفته شد، استارتاپ گردشگری تاشی در سال ۲۰۲۰ و دقیقا در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا آغاز به کار کرده است، بنابراین مهم‌ترین چالش تاشی درست در زمان تولد این استارتاپ به وجود آمد. این بحران مانع از جذب سرمایه اولیه استارتاپ تاشی شده است، بنابراین این استارتاپ بر ساخت یک پلتفرم پیشرفته و افزایش کاربران خود تمرکز کرده تا بتواند یک سرمایه‌گذاری قوی برای ازسرگیری سفرها ایجاد کند.

شاید یکی از مهم‌ترین فرصت‌های پیش روی استارتاپ گردشگری تاشی آن باشد که مارکت‌پلیس‌ها به ویژگی‌ها و قابلیت‌های دقیقاً یکسانی احتیاج دارد تا به مهمانان در انجام رزروها کمک کنند. پلتفرم تاشی و مجموعه‌ای از برنامه‌هایی که توسط این استارتاپ ساخته شده است، به مشتریان این امکان را می‌دهد متناسب با نیاز خود به مهمانان خدمات ارائه دهند.

آینده‌ی استارتاپ گردشگری تاشی

همان طور که پیش از این گفته شد، این استارتاپ قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲، تعداد مارکت‌پلیس‌های خود را به ۲۰ مارکت‌پلیس افزایش دهند. این استارتاپ پیش‌بینی می‌کند که این ۲۰ مارکت‌پلیس، ۱۰۰ میلیون دلار رزرو در سال برای تاشی به ارمغان بیاورند. در نهایت برنامه‌ی ۵ ساله‌ی استارتاپ گردشگری تاشی که به افزایش ۱۰۰ مارکت‌پلیس منجر خواهد شد، ۱ میلیارد دلار درآمد برای این استارتاپ به‌همراه خواهد داشت.

استارتاپ گردشگری تاشی در حال ساخت ارتشی از مارکت‌پلیس‌های مسافرتی است که به‌عنوان نقطه مقابل شرکت‌های بزرگ جهانی مانند «بوکینگ دات کام» (Booking.com)، «اکسپدیا» (Expedia)، «ایربی‌‌ان‌بی» (Airbnb) و «سی‌تریپ» (C-Trip) عمل خواهد کرد.

سخن پایانی

بنیان‌گذار استارتاپ گردشگری تاشی، پیش از راه‌اندازی این استارتاپ، یک مارکت‌پلیس مسافرتی با عنوان «کلین تراول» (Cleantravel) تاسیس کرده بود. او با مشکلات و چالش‌های این بازار دست‌وپنجه نرم کرده و بایدها و نبایدهای آن را به‌خوبی می‌داند. استارتاپ گردشگری تاشی با ترکیبی از تکنولو‌ژی و تجربه راه‌اندازی شده و بدون شک می‌تواند به‌خوبی خود را به هدف نزدیک و نزدیک‌تر کند.

دی دی سفر هر چهارشنبه خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی می‌کند، اگر به این مبحث علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم که در بخش استارتاپ‌های وب‌سایت دی دی سفر، با این استارتاپ‌ها آشنا شوید.

آخرین مقاله‌ی استارتاپی دی دی سفر: سفرهای رمانتیک، ظرفیت کمتردیده‌شده‌ و پرتقاضای صنعت گردشگری

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=14769

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.