1

بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال چگونه سبب توسعه صنعت گردشگری می‌شوند؟

  • 03 شهریور 1400 - 11:48 - ویرایش شده : 03 شهریور 1400 - 12:31
بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال چگونه سبب توسعه صنعت گردشگری می‌شوند؟
استفاده از فناوری «بلاک‌چین» چه سودی برای صنعت گردشگری دارد؟ آیا ارزهای دیجیتال شیوه مناسبی برای جبران آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا در صنعت گردشگری است؟

صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین صنایع جهان است، که حتی با وجود صدمات ناشی از بحران «کرونا»، به‌سرعت در حال گسترش است. سهم ۸.۹ تریلیون دلاری در تولید ناخالص داخلی جهان، معادل ۱۰.۳درصدی تولید ناخالص داخلی جهان، و سهم صادرات ۱.۷ تریلیون دلاری گردشگری، معادل ۶.۸درصد از کل صادرات جهانی، تنها بخشی از تاثیرات صنعت بزرگ و قدرتمند گردشگری بر اقتصاد جهانی است. آماری قابل‌توجه که نشان می‌دهد گردشگری یکی از عوامل محرک رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در سراسر جهان است.

رابطه خوب صنعت گردشگری و تکنولوژی

در مقایسه با سایر صنایع، صنعت گردشگری یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای ادغام با تکنولوژی‌های روز است. فناوری‌هایی که می‌توانند که روند رشد و توسعه این صنعت را بیش از پیش سرعت بخشند. «بلاک‌چین» و رمز ارز مشهور «بیت‌کوین» یکی از همین فناوری‌ها است که می‌توانند در چند سال آینده، نقش مهمی در توسعه هرچه بیشتر صنعت گردشگری ایفا کنند.

یکی از ویژگی‌های بارز صنعت گردشگری آن است که این صنعت شامل تعداد زیادی شخص ثالث است که در نهایت منجر به پرداخت‌های سنگین و پرتعداد از سمت مشتری می‌شود. در این بین وجود چندین واسطه که در طول سالیان متمادی شکل گرفته‌اند، اغلب سبب بروز مشکلات و تاخیرهای ناخواسته در این نقل‌و‌انتقالات مالی پرتعداد می‌شود. چند سال پیش بود که صنعت توریسم برای حل این مشکل فناوری بلاک‌چین را وارد سازوکار خود کرد. بلاک‌چین نیز به سرعت آثار خود را نشان داد و بسیاری از بخش‌های مختلف این صنعت بزرگ بهبود یافتند.

bitcoin

ظهور بیت‌کوین در نقش یک روش پرداخت

اگرچه هنوز در سراسر جهان بیت‌کوین به‌عنوان یک روش پرداخت رسمیت نیافته است، اما روز‌به‌روز به تعداد شرکت‌هایی که استفاده از این ارز دیجیتالی را در فهرست شیوه‌های پرداخت خود قرار می دهند، افزوده می شود. حال سوال اصلی این است که اساسا چرا بیت‌کوین می‌تواند به یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های پرداخت در سراسر جهان تبدیل شود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشکلات شیوه‌های پرداخت فعلی را بررسی کنیم. هزینه تبدیل ارز، کارمزد برداشت، هزینه انتقال و مهم‌تر از همه امکان کلاهبرداری تنها بخشی از مشکلات نقل‌و‌انتقالات مالی با شیوه‌های کنونی، به‌خصوص در صنعت گردشگری است. این در حالی است که در صورت استفاده از رمزارزهایی همچون بیت‌کوین، تمامی این مشکلات از میان برداشته می‌شود و دیگر نیازی به هزینه‌های سرسام‌آور تبدیل ارز یا کارمزد برداشت نخواهد بود.

تاثیر بلاک‌چین در صنعت گردشگری

پیش از این نیز اشاره کردیم که یکی از ویژگی‌های بارز صنعت گردشگری در مقایسه با سایر صنایع، وجود واسطه‌های متعدد است. تاخیر در دسترسی به اطلاعات درست و همچنین افزایش هزینه در کنار ضررهای مالی تنها بخشی از تاثیرات وجود واسطه‌های متعدد در این صنعت است. حال فناوری بلاک‌چین با پایان دادن به شکاف‌های موجود بین سیستم‌های پرداخت متنوع امروزی، در واقع پایانی بر تمامی این مشکلات است.

blockchain

منظور از بلاک چین چیست؟

به زبان ساده بلاک‌چین (Blockchain) یک سیستم ثبت اطلاعات است که هرگونه تغییر ناخواسته، هک یا تقلب در سیستم را عملا غیرممکن می‌کند. این فناوری در اصل همانند یک دفترکل از تمام تراکنش‌های دیجیتالی است که بارهاوبارها کپی شده و بر روی تمام سیستم‌های کامپیوتری موجود در شبکه بلاک‌چین، توزیع شده است. هر بلوک موجود در این زنجیره شامل تعدادی تراکنش است و هربار که یک تراکنش جدید اتفاق می‌افتد، مدارک و داده‌های این تراکنش به این بلو‌ک‌ها اضافه و در این دفترکل ثبت می‌شود. در این فناوری از یک رشته متنی به‌نام «هش» برای رمزگذاری هر یک از بلاک‌ها استفاده می‌شود.

حال صنعت گردشگری پیش‌بینی می‌کند که فناوری بلاک‌چین با توسعه رویه‌های تجاری، کاهش کارمزدهای معاملاتی، نظارت بیشتر بر زنجیره تامین (supply chain) و در نهایت ایجاد یک برنامه وفاداری قدرتمند نقش بسزایی در آینده صنعت گردشگری خواهد داشت.

بلاک چین چگونه می تواند به صنعت گردشگری کمک کند؟

در ادامه مسائلی را با یکدیگر مرور می‌کنیم که اغلب گریبان‌گیر صنعت گردشگری است و با استفاده از فناوری بلاک‌چین به‌راحتی حل می‌شود:

۱.پذیرش بیش از ظرفیت (Overbooking)

یکی از مشکلات بزرگ صنعت گردشگری «دابل بوکینگ» است. منظور از دابل بوکینگ رزرو همزمان یک مکان توسط دو فرد متفاوت است. بلاک چین اما به‌راحتی این مشکل را حل می‌کند، چرا که از همان ابتدا جلوی دوبار پرداخت کردن (double expenditure) را می‌گیرد و اساسا نمی‌توان در یک بازه زمانی برای یک رزرو دوبار پرداخت کرد.

۲.کلاهبرداری

یکی دیگر از مشکلات رایج صنعت گردشگری، که به‌خصوص در دوران کرونا شاهد آن بودیم، بازپرداخت هزینه رزرو و تراکنش‌های اصلاحی بود. تراکنش‌های اصلاحی زمانی روی می‌دهند که دارنده‌ کارت از بانک صادرکننده کارت درخواست می‌کند وجه تراکنش انجام شده به حساب وی بازگردد. همانند زمانی که پس از استفاده از کارت به‌دلیل روی‌دادن مشکل در پرداخت، وجه کسرشده به حساب کاربر باز می‌گردد. گاه این تراکنش‌های اصلاحی محل بروز تقلب است. این در حالی است که در پرداخت‌های دیجیتال، تراکنش‌های اصلاحی به حداقل می‌رسد، در نهایت خطر تقلب نیز به کمترین حد ممکن می‌رسد.

۳.تسویه حساب

بلاک‌چین روند انتقال پول را تسریع می‌کند. به عبارتی بلاک‌چین با حذف شخص ثالث و هزینه‌های واسطه‌ها، انتقال پول را تسریع می‌کند که در نهایت به نفع سازمان‌های فعال در این صنعت خواهد بود.

۴.برنامه‌های وفاداری

این روزها برنامه‌های وفاداری در بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان به چشم می‌خورند. یکی از مزایای بلاک‌چین امکان تقویت برنامه‌های وفاداری است. به‌طور مثال فراهم کردم امکان خرید بلیت با امتیازات جمع‌آوری شده از سایر شرکت‌ها و برنامه‌ها به‌راحتی با بلاک‌چین امکان‌پذیر است.

۵.سهولت سفر

تمرکززدایی یک اصل اساسی در فناوری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال است. ویژگی که موانعی همچون تحریم‌های اقتصادی را بی‌اثر کرده و به میلیاردها نفر در اقصا نقاط جهان اجازه می‌دهد به خدمات مالی دسترسی داشته باشند. این سهولت دسترسی به افراد بیشتری این امکان را خواهد داد که سفر کنند.

۶.تایید هویت و اعتبار

ساختار غیرمتمرکز بلاک‌چین سبب می‌شود احراز هویت سریع‌تر، آسان‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر از فرایند سنتی تأیید هویت باشد. اگر بخش خدمات مالی از بلاک چین برای احراز هویت استفاده کند، می‌تواند با سرعت و امنیت بیشتری و از طریق ابزاری مانند یک اپلیکیشن، هویت کاربران را بررسی کند. با توجه به ایمنی پایگاه داده بلاک‌چین، نهادهای دولتی و شرکت‌ها نیز می‌توانند به‌طور کامل بر ایمنی داده‌ها تکیه کنند، به‌شکلی که دیگر به هیچ‌گونه بررسی بیشتر در خصوص مشخصات افراد نیازی نباشد. در نهایت فناوری بلاک‌چین هم برای آژانس‌های مسافرتی و هم برای مسافران بسیار سودمند خواهد بود.

cryptocurrency

برخلاف بلاک‌چین، ارزهای دیجیتالی و در راس آن‌ها بیت‌کوین، با وجود واکنش مثبت صنعت گردشگری به این فناوری، هنوز راه درازی را برای جلب نظر فعالان صنعت گردشگری پیش رو دارند. این روزها بیت‌کوین بار دیگر شاهد افزایش قیمت قابل‌توجه است و به‌نظر می‌رسد توانسته است سطوح مقاومتی خوبی را حفظ کند.

نکته مهم دیگری که در این بین نباید فراموش کرد آن است که ارزهای دیجیتال گزینه مورد علاقه نسل جوان است و جذابیت‌ این روزهای بیت‌کوین، دلیلی برای افزایش سرمایه‌گذاری جوانان در این حوزه است. جوانای که بخش اعظمی از مسافران آینده را به‌خود اختصاص می‌دهند. حال باید دید شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در سراسر جهان چه موضعی در قبال رشد رمزارزها و محبوبیت روزافزون آن‌ها اتخاذ خواهند کرد؟ آیا صنعت گردشگری موفق خواهد شد از ظرفیت ارزهای دیجیتال برای توسعه و بهبود خود استفاده کند؟

پیشنهاد دی دی سفر

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=17970

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.