9

نگاهی به کارنامه مالی و درآمدزایی چشمگیر تریپ دات کام در سال ۲۰۲۰

  • 04 بهمن 1399 - 19:39 - ویرایش شده : 04 بهمن 1399 - 19:39
نگاهی به کارنامه مالی و درآمدزایی چشمگیر تریپ دات کام در سال ۲۰۲۰
گروه «تریپ دات کام» (Trip.com) در جدیدترین گزارش منتشر شده از عملکرد مالی خود در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که که شاهد افزایش چشمگیر درآمدزایی از سه‌ماهه سوم سال میلادی ۲۰۲۰ (نیمه تابستان تا پاییز ۱۳۹۹) بوده و وضعیت مالی این شرکت پس از یک دوره رکود در حال بهبود است و سیر صعودی ثابتی دارد.

مسئولین گروه «تریپ دات کام»، یکی از ابرقدرت‌های صنعت رزرو آنلاین در دنیا و به‌ویژه «چین»، در خصوص گزارش منتشر شده از عملکرد مالی سال ۲۰۲۰ خود می‌گویند: «درآمد خالص این مجموعه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، ۸۰۵ میلیون دلار بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته (۲۰۱۹) ۴۸ درصد کاهش داشته است، اما برخلاف شرایط رکود اقتصادی بحران «کرونا»، این درآمدزایی نسبت به سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰(بهار تا ابتدای تابستان ۱۳۹۹)، بیش از ۷۸ درصد افزایش داشته است.»

در این گزارش مالی همچنین اشاره شده است که، «درآمد عملیاتی» تریپ دات کام، در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ مجموعا ۱۱۷ میلیون دلار بوده، در حالی‌که این میزان برای سال ۲۰۱۹ چیزی بیش از ۳۱۴ میلیون ثبت شده است و نشان می‌دهد، شرایط بحران کرونا و رکود اقتصادی به‌این مجموعه آسیب ۱۰۵ میلیون دلاری وارد کرده است. اما به‌نظر می‌رسد شرایط مالی و درآمدزایی مجموعه تریپ دات کام در سالی که بسیاری از شرکت‌های گردشگری و پلتفرم‌های آنلاین رزرو با مشکلات مالی، ورشکستگی، درآمدزایی صفر و بسیاری مسائل دیگر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، توانسته به‌کمک شیوه‌های جدید بازاریابی خود به سود خالص چشمگیری رسیده و خود را از طوفان ورشکستگی «کووید-۱۹» در صنعت گردشگری نجات دهد.

بیشتر بخوانید: بررسی علل موفقیت تریپ دات کام در صنعت رزرو آنلاین

نگاهی به ‌‌کارنامه مالی بازاریابی تریپ دات کام

تریپ دات کام، علاوه‌بر اشاره به درآمدزایی سال ۲۰۲۰ مجموعه خود، در این گزارش مالی اشاره کرده است: «هزینه‌های فروش و بازاریابی در سه ماهه سوم با کاهش ۵۴ درصدی، مجموعا به ۱۶۶ میلیون دلار رسیده که دلیل آن کاهش هزینه‌های مربوط به فروش و محدود کردن فعالیت‌های بازاریابی و سرمایه‌گذاری در خرید شرکت‌ها، املاک، مستغلات و ادغام با سایر مجموعه‌ها است.»

با این‌حال، هزینه‌های فروش و بازاریابی این مجموعه نسبت به سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۰، با افزایش ۷۱ درصدی روبه‌رو شده است و دلیل آن سرمایه‌گذاری این مجموعه در ارتقا فعالیت‌های گردشگری داخلی و استراتژی‌های جدید بازاریابی بوده است.

«جیمز لیانگ» (James Liang)، رئیس اجرایی و عملیاتی گروه تریپ دات کام در این خصوص می‌گوید: «بیشتر فعالیت‌های بخش تجاری مجموعه ما در «چین»، به‌رونق سابق پیش از بحران کرونا بازگشته است. تولید موفقیت آمیز واکسن کرونا و به‌دنبال آن افزایش تقاضای گردشگری باعث شد که، تریپ دات کام بتواند در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ با سودآوری چشمگیری روبه‌رو شود. این رشد ناگهانی از بازار اصلی ما، یعنی «چین» آغاز شده که انتظار می‌رود با آغاز واکسیناسیون همگانی، شاهد سودآوری و درآمدزایی چشمگیری در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ میلادی در بازارهای بین‌المللی نیز باشیم.»

تریپ دات کام و درآمدزایی با تمرکز بر گردشگری داخلی

تریپ دات کام و درآمدزایی با تمرکز بر گردشگری داخلی

به‌گفته جیمز لیانگ: «بهبود بازار گردشگری داخلی باعث درآمدزایی خالص ۳۶۵ میلیون دلاری تنها از طریق رزرو اقامتگاه‌ها در تریپ دات کام شده است که در مقایسه با سه‌ماهه پیش از آن ۹۸ رشد بیشتری داشته است. هرچند که این میزان درآمدزایی از طریق گردشگری داخلی نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته، اما باز‌هم رسیدن به این سودآوری زمینه برای پیشرفت مجموعه «تریپ دات کام» و حضور قدرتمند در بازار جهانی را فراهم می‌کند.»

وی همچنین در‌خصوص درآمدزایی سایر بخش‌های مجموعه تریپ دات کام، اظهار کرد: «درآمد حاصل از فروش بلیت‌های حمل‌ونقل داخلی و بین‌المللی ۲۸۰ میلیون دلار بوده که ۴۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. همچنین تریپ دات کام از فروش پکیج‌ها و تورها نیز توانسته بیش از ۴۸ میلیون دلار درآمدزایی خالص داشته باشد که هرچند نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته اما در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ نسبت به ماه‌های گذشته، ۱۵۱ درصد افزایش داشته است. مجموعه ما با تمرکز بر گردشگری داخلی «چین» و عدم توجه به محدودیت‌های سفرهای بین‌المللی توانسته است در بدترین سال گردشگری دهه اخیر چنین عملکرد چشمگیری داشته باشد.»

وی در نهایت اشاره کرد، درآمد حاصل از همکاری با مجموعه‌های بزرگ در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰، ۴۲ میلیون دلار بوده که این مورد نیز نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۶ درصد کاهش داشته است.

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل موفقیت و درآمدزایی چشمگیر این مجموعه در سالی که حتی ابرقدرت‌های صنعت گردشگری با مشکلات مالی روبه‌رو بودند را آگاهی سریع از تغییر سلیقه مخاطب، توجه به ترندهای روز گردشگری و همگرایی روش‌های درآمدزایی با هوش مخاطب دانست.

جین سان (Jane Sun)، مدیرعامل شرکت تریپ دات کام نیز در تکمیل حرف‌های رئیس عملیاتی و اجرایی مجموعه خود اظهار داشت: «ما از عملکرد خود در سالی که تلخ‌ترین و بدترین حوادث را برای صنعت گردشگری به‌همراه داشت، خشنود هستیم. مجموعه تریپ دات کام، سیر رشد صعودی درآمدزایی خود را مدیون تیم حرفه‌ای و تمام کارمندانی است که در این بحران ما را تنها نگذاشته و نهایت تلاش خود را برای ارائه استراتژی‌های جدید و ایجاد نوآوری در صنعت گردشگری و رزرو آنلاین مجموعه انجام داده‌اند. افزایش درآمدزایی تریپ دات کام در ماه‌های آخر سال میلادی گذشته و به‌خصوص در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهرماه ۱۳۹۹) باعث شد که ما این ماه را «اکتبر طلایی» نام‌گذاری کنیم. افزایش درآمدزایی تریپ دات کام در سه ماهه چهارم نیز پایدار بوده و ما همچنان با افزایش تقاضای سفر از سوی مسافران و افزایش استفاده از پلتفرم‌های مجازی جهت برنامه‌ریزی سفرها در سال ۲۰۲۱ روبه‌رو هستیم. تیم ما به‌شدت بر پیگیری تغییر رفتار و سلیقه مخاطبان تمرکز داشته و همگام با نیازهای آن حرکت می‌کند.»

برنامه‌های آینده تریپ دات کام در سال ۲۰۲۱

بنابر اعلام مدیران تریپ دات کام این مجموعه قصد دارد با هدف حفظ منابع مالی و اطمینان از ثبات بازار گردشگری در سال ۲۰۲۱، همچنان سرمایه‌گذاری در بخش توسعه و خرید خود را متوقف کرده و تمرکز خود را بر گردشگری داخلی حفظ کند.

جین سان در این خصوص نیز اشاره داشت: «تا زمانی که بازار گردشگری بین‌المللی به رونق سابق بازنگشته و روند سفرهای برون‌مرزی به ثبات مشخصی نرسیده است، اولویت تریپ دات کام حفظ منابع مالی و آمادگی برای «سونامی سفرها» خواهد بود. بنابراین مجموعه ما سرمایه‌گذاری در بخش‌ توسعه تجاری را تا نیمه‌های سال ۲۰۲۱ (بهار ۱۴۰۰) و بازگشت رونق دوباره سفرها در بازار جهانی، همچنان متوقف نگه خواهد داشت.»

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=6708

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.