1

افزایش بهره‌وری در آژانس‌های مسافرتی با هوش مصنوعی

 • 08 تیر 1400 - 12:27 - ویرایش شده : 08 تیر 1400 - 12:27
افزایش بهره‌وری در آژانس‌های مسافرتی با هوش مصنوعی
جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران در وبینار «تاثیر هوش مصنوعی در صنعت گردشگری» با حضور مختصصان و کارشناسان این حوزه، به بررسی تاثیر تکنولوژی در افزایش بهره‌وری آژانس‌های مسافرتی و بهبود تجربه‌ی سفر مهمانان پرداخت.

دی دی سفر– صنعت گردشگری، یکی از مهم‌ترین صنایعی است که حدود ۱۰/۴درصد از تولیدات ناخالص جهان را شامل می‌شود. اما شیوع جهانی ویروس «کرونا»، این صنعت را با چالش‌های بسیاری روبه‌رو کرد و مانع از رشد آن در بازارهای جهانی شد. در این بین هوش مصنوعی، ابزاری است که علاوه بر جبران عقب‌ماندگی صنعت گردشگری، موجب بهبود این صنعت و ارتقای تجربه‌ی مسافران خواهد شد.

در همین راستا، جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران با برگزاری وبینار «تاثیر هوش مصنوعی در صنعت گردشگری»، به بررسی مزایای استفاده از هوش مصنوعی در گردشگری پرداختند که در ادامه مهم‌ترین نتایج آن را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این وبینار عبارتند از:

 • تعریف هوش مصنوعی 
 • کاربرد هوش مصنوعی 
 • تاثیر هوش مصنوعی در آژانس‌های مسافرتی
 • مزایای استفاده از هوش مصنوعی 

هوش مصنوعی چیست؟

«هوش مصنوعی» (artificial intelligence)، ابزاری است که با اتصال زنجیره‌های متنوع گردشگری و صنایع ذی‌ربط، منجر به تسهیل انجام کارها می‌شود. در واقع هوش مصنوعی به نیروهای انسانی کمک خواهد کرد تا وظایف خود را به‌ بهترین نحو ممکن انجام دهند. تفاوت اصلی هوش مصنوعی با دیگر سیستم‌های فناوری آن است که هوش مصنوعی یک ورودی («بیگ دیتا» (Big Data)) داشته؛ اما قادر است هزاران خروجی بر اساس نیاز مخاطب ارائه‌ دهد.

«بیگ دیتا» یا «کلان داده» اصطلاحی است که برای توصیف حجم زیادی از داده‌های ساختاری و غیرساختاری استفاده می‌شود. تجزیه‌و‌تحلیل این داده‌ها، به برندهای تجاری کمک خواهد کرد تا با آگاهی کامل به وضعیت بازار و نیاز مخاطبان، چشم‌اندازها و استراتژی‌های بازاریابی خود را تعیین کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی داخلی و جهانی یا همان «بیگ دیتا» (Big Data)، به طبقه‌بندی و پردازش اطلاعات موجود می‌‌پردازد و با بررسی روان‌شناختی مخاطبان، شناخت نیازها و میزان بودجه آن‌ها، بهترین گزینه‌ را به مخاطبان خود، چه مسافر و چه آژانس‌ مسافرتی، پیشنهاد می‌دهد.

برخی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی عبارتند از:

 • تطبیق خدمات تامین‌کنندگان سفر با نیازهای مسافران
 • برنامه‌ریزی خدمات و سرویس‌های موردعلاقه‌ی مهمانان
 • ارتباط با مسافران از طریق چت‌بات‌ها و ارائه‌ی پیشنهادات ویژه به آن‌ها

تاثیر هوش مصنوعی بر آژانس‌های مسافرتی

تاثیر هوش مصنوعی بر آژانس‌های مسافرتی

استفاده از هوش مصنوعی در آژانس‌های مسافرتی، موجب شناخت بهتر آژانس‌ها از نیازها و علایق مخاطبان هدف خواهد شد. در واقع ورود ابزارهای نوین فناوری به پروسه‌ی اداری آژانس‌ها، آن‌ها را به «آژانس ‌های مسافرتی هوشمند» (Smart Tour agent) تبدیل خواهد کرد و از مهم‌ترین مزایای این‌گونه آژانس‌ها «مزیت رقابتی»، «تعامل بهتر با مشتریان» و «سرعت، اتوماسیون‌سازی و بهره‌وری بیشتر» است.

در حقیقت این آژانس‌ها به کمک هوش مصنوعی و ارائه‌ی پیشنهادات ویژه از طریق چت‌بات‌ها، می‌توانند اعتماد و رضایت مسافران را جلب کنند و در ادامه جلب رضایت مهمانان، خود منجر به افزایش رزرو‌ها در آژانس‌های مسافرتی هوشمند خواهد شد.

 • نحوه‌ی استفاده از هوش مصنوعی در آژانس‌های مسافرتی 

در واقع آنچه که در طراحی ابزارهای هوش مصنوعی اهمیت دارد، شناسایی نیاز اصلی آژانس‌های مسافرتی است. شناسایی هدف و نیاز اصلی، به آژانس‌های مسافرتی کمک خواهد کرد تا با اضافه‌کردن «بیگ دیتا» و برخی از الگوریتم‌های خاص، سیستم فناوری اطلاعات خود را به هوش مصنوعی تبدیل کنند و در آخر این هوش مصنوعی است که با طبقه‌بندی اطلاعات و پردازش آن‌ها، بهترین پیشنهادات را از طریق چت‌بات‌ها به مسافران ارائه می‌دهد.

اما آنچه که در استفاده از هوش مصنوعی در آژانس‌های مسافرتی اهمیت دارد، کار تیمی همه‌ی حوزه‌های ذی‌نفع و آموزش نیروهای انسانی است.

 • کار تیمی همه‌ی حوزه‌های ذی‌نفع 

همکاری همه‌ی ارگان‌های گردشگری و حضور همه‌ی ذی‌نفعان در برنامه‌های هوش مصنوعی، علاوه بر تکمیل زنجیره‌ی ارتباط مسافران با تامین‌کنندگان سفر، موجب سودآوری بیشتر و کاهش هزینه‌های اولیه صنایع خواهد شد. 

 • آموزش نیروهای انسانی

آموزش پرسنل در رابطه با مزایا و کاربرد‌‌های هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن‌ توجه کرد. آژانس‌های مسافرتی می‌توانند با آموزش کارکنان خود به آن‌ها بیاموزند که چگونه از بیگ‌‌دیتا برای سرویس‌دهی بهتر و ارتقای متدهای مشتری‌مداری خود استفاده کنند.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در آژانس‌های گردشگری

 • ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده 

امروزه هوش مصنوعی، بلاک‌چین، یادگیری ماشین و دیگر ابزارهای فناوری، با حذف واسطه‌ها موجب ارتباط مستقیم مصرف‌کنندگان با تامین‌کنندگان سفر شده‌اند.

 • کاهش هزینه‌های اولیه‌‌ی تامین‌کنندگان سفر 

بررسی‌های نشان می‌دهد که به‌کارگیری هوش مصنوعی در صنعت هتلداری، یکی از چرخه‌های اصلی گردشگری، موجب کاهش ۵۰ الی ۶۰درصدی هزینه‌های هتلداری، افزایش رضایت مهمانان و جذب مهمانان بیشتر می‌شود.

 • بازاریابی هدفمند

آژانس‌های مسافرتی و برندهای مسافرتی می‌توانند به کمک هوش مصنوعی، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بازار را شناسایی کرده و مطابق با آن یک استراتژی بازاریابی هدفمند را تعیین کنند.

 • ارائه‌ی بهترین گزینه‌ها به مصرف‌کنندگان 

هوش مصنوعی با بررسی رفتار کاربران و شناخت علایق و نیازهای آنان، بهترین گزینه را از طریق چت‌بات‌ها یا دیگر ابزارهای ارتباطی به کاربران پیشنهاد می‌دهند.

 • شخصی‌سازی سرویس‌ها 

یکی از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی، شخصی‌سازی تجربه‌ی کاربری است. آژانس‌های مسافرتی و برندهای گردشگری می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی و اطلاعات ارزنده‌ای که این ابزار در  اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، برای هر یک از مصرف‌کنندگان خود برنامه‌ای ویژه و منحصربه‌فرد ارائه دهند. در حقیقت استفاده از هوش مصنوعی منجر به تنوع پکیج‌های سفر در آژانس‌ها و برندهای مسافرتی خواهد شد.

 • جلب رضایت مشتری و افزایش رزرو‌ها 

ارائه‌ی پیشنهادات ویژه و مقرون‌به‌صرفه، خود منجر به جلب رضایت مشتریان و افزایش رزرو‌ها خواهد شد.

 • امکان برنامه‌ریزی سالیانه برای تامین‌کنندگان سفر 

هوش مصنوعی با ارائه‌ی اطلاعات جامع در رابطه با جامعه‌ی هدف، به آژانس‌های مسافرتی کمک خواهد کرد تا بر اساس تقاضاهای موجود در بازار، یک برنامه‌‌ی سالیانه منظم را برنامه‌ریزی کنند.

 • قیمت‌گذاری منعطف 

قیمت‌گذاری منعطف، یکی از وظایف هوش مصنوعی است. این ابزار با تحلیل داده‌ها بزرگ می‌تواند بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین پکیج‌ها را به مهمانان ارائه دهد.

 • دستیار هوشمند سفر 

دستیار هوشمند سفر یکی دیگر از مزایای استفاده از هوش مصنوعی است. دستیارهای هوشمند سفر در هر لحظه و همه‌ جا همراه مسافر بوده و در تمام مراحل سفر از آن‌ها پشتیبانی خواهد کرد.

 • افزایش کارایی نیروهای عملیاتی 

هوش مصنوعی، با تسهیل کارها منجر به افزایش کارایی نیروهای عملیاتی نیز خواهد شد.

کلام آخر

هوش مصنوعی و تکنولوژی پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است که دیر یا زود وارد چرخه‌ی زندگی همه‌ی مصرف‌کنندگان شده و سبک زندگی آن‌ها را تغییر خواهد داد. در چنین شرایطی صنعت گردشگری، به‌عنوان یکی از پول‌سازترین صنایع جهان، باید با پذیرش هوش مصنوعی و استفاده از آن، نیازهای مشتریان هدف خود را شناسایی کرده و در راه رفع این نیازها قدم بردارد.

جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران، پیش‌ از نیز وبیناری در رابطه با اهمیت راه‌اندازی «آژانس‌ های مسافرتی آنلاین» (OTA) و چالش‌های پیش روی‌ آن‌ برگزار کرده است. شما می‌توانید خلاصه و نکات مهم این وبینار را در مطلب «در نخستین وبینار گذر از TA به OTA چه گذشت؟» مطالعه کنید.

آخرین اخبار و مقالات صنعت گردشگری را از وب‌سایت «دی دی سفر» دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=14901

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.