9

اهمیت رونق صنعت گردشگری در رشد اقتصاد جهانی

  • 30 بهمن 1399 - 9:01 - ویرایش شده : 30 بهمن 1399 - 9:01
اهمیت رونق صنعت گردشگری در رشد اقتصاد جهانی
بر اساس نتایج آخرین تحقیقات «شورای جهانی سفر و گردشگری»، بهبود و رونق صنعت گردشگری بر رشد اقتصاد جهانی و پیشرفت اجتماعی جوامع مختلف تاثیر بسزایی داشته و راکد ماندن این صنعت پیامدهای منفی اجتماعی و اقتصادی بسیار زیادی برای جوامع محلی و کوچک به‌دنبال خواهد داشت.

دی دی سفر«شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) و سازمان خصوصی «سوشال پروگرس ایمپراتیو» (Social Progress Imperative) که به‌اختصار “SPI” خوانده می‌شود، در جدیدترین اقدام خود تاثیر رکود صنعت گردشگری جهانی را بر پیشرفت اجتماعی، سلامت روحی و روانی جوامع و رشد اقتصاد جهانی بررسی کرده است. در این مطلب از «دی دی سفر» نگاهی به نتیجه این تحقیقات خواهیم انداخت. 

در این تحقیقات شاخص‌های مختلفی از جمله پیشرفت اجتماعی جوامع و گزارش‌های مختلف از تاثیر رکود اقتصادی گردشگری و سفر در جهان و به‌خصوص مناطقی مانند «چین»، «کامبوج»، «رواندا» و «سریلانکا» که اقتصاد اصلی آن‌ها وابسته به صنعت گردشگری است، طی دهه گذشته و به‌خصوص سال ۲۰۲۰ بررسی شد. 

براساس نتایج این تحقیقات، سلامت روانی و اجتماعی این جوامع و رشد اقتصادی آن‌ها پس از شیوع بیماری «کرونا» به‌شدت در معرض خطر قرار گرفته و احیای دوباره اقتصاد این مناطق، متاثر و وابسته به رونق دوباره گردشگری است، بنابراین باید نسبت به بهبود صنعت گردشگری این مناطق توجه ویژه‌ای داشت.

همچنین در نتیجه این تحقیقات مشخص شد، سفر و گردشگری نسبت به هر شاخه دیگری از اقتصاد جوامع، در تامین بودجه کشورهای وابسته به این صنعت تاثیر می‌گذارد و راکد ماندن گردشگری بین‌المللی به‌شدت باعث آسیب اقتصادی و تاثیر بر سلامت روحی و روانی این جوامع شده است. 

برای درک بهتر تاثیر رونق صنعت گردشگری در اقتصاد و پیشرفت جوامع، کافی است نگاهی به آمار منتشر شده از سوی «شورای جهانی سفر و گردشگری» بین سال‌های ۲۰۱۱ تا  ۲۰۱۹ (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸) انداخت.

در این دهه، گردشگری منطقه «جنوب شرقی آسیا» با رشد ۶.۷ درصدی سالانه در کسب بودجه ناخالص داخلی نسبت به شاخص رشد جهانی در همین مدت مشابه که ۳.۷ درصد بود، سریع‌ترین میزان رشد اقتصادی در تمام جهان را به‌نام خود ثبت کرده است. 

علاوه‌بر این، منطقه «خاورمیانه» نیز با رشد ۳ درصدی سرانه تولید ناخالص داخلی از صنعت گردشگری سهمی معادل ۰.۳ درصد از رشد اقتصادی جهان را در دست داشته است که اکنون با رکود گردشگری و شیوع بحران «کرونا» باعث آسیب شدید به اقتصاد جهانی شده است. 

این داده‌ها حاکی از آن است که صنعت گردشگری تاثیر چشمگیری بر اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی جهانی دارد. برای مثال در مقیاس جهانی به‌ازای هر ۳۴ مسافر بین‌المللی در یک مقصد گردشگری، یک شغل در آن منطقه ایجاد می‌شود. حال با توجه به محبوبیت بسیار زیاد گردشگری در مناطقی مانند «آفریقا»، «آسیا و اقیانوسیه» و«خاورمیانه»  به‌ترتیب به‌ازای ورود ۱۱، ۱۳ و ۲۴ مسافر بین‌المللی به‌ این مناطق یک شغل جدید در صنعت گردشگری ایجاد خواهد شد، که با‌توجه به آمار چشمگیر سالیانه ورود مسافران بین‌المللی به این‌ مناطق، پیش از ممنوعیت سفرها و شیوع بحران «کرونا» می‌توان تصور کرد که صنعت گردشگری چقدر در درآمدزایی غیرنفتی، تولید ناخالص داخلی و اشتغال‌زایی این مناطق تاثیر داشته است. 

در تحقیقات منتشر شده توسط «شورای جهانی سفر و گردشگری» علاوه‌بر نتایج فوق، به این مورد اشاره شده است که به‌ازای ایجاد یک شغل مستقیم مرتبط با گردشگری به ازای مسافران بین‌المللی، دو شغل فرعی نیز در این صنعت ایجاد می‌شود و این بدان معناست که رونق صنعت گردشگری و افزایش مسافران بین‌المللی در این مناطق در واقع باعث ایجاد ۳ شغل در این صنعت خواهد شد که بالطبع بسته به‌افزایش مسافران بین‌المللی نرخ اشتغال‌زایی و درآمد غیرنفتی کشورها از صنعت گردشگری به‌شدت چشمگیر خواهد بود. 

«شورای جهانی سفر و گردشگری» در خصوص ضربه‌ای که بحران کرونا به اشتغال‌زایی صنعت گردشگری وارد کرد، می‌گوید: «شیوع این بیماری و رکودی که بیش از یک سال است صنعت گردشگری با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، باعث از دست رفتن چیزی بیش از ۱۷۴ میلیون شغل مرتبط با سفر و گردشگری در جهان شده است. این موضوع برای کشورهایی که اقتصاد اصلی آن‌ها وابسته به صنعت گردشگری بوده نیز بسیار شدیدتر بوده و متاسفانه آمار از دست رفتن مشاغل این زمینه و نرخ بیکاری کسب‌و‌کارهای فعال در صنعت گردشگری این کشورها به‌شدت بالا بوده که علاوه‌بر مشکلات اقتصادی باعث تاثیر مستقیم بر سلامت روحی و روانی این جوامع شده است.»

بیشتر بخوانید: بازگشت بیش از ۱۰۰ میلیون شغل در گروی رونق دوباره صنعت گردشگری

در تحقیقات “WTTC” و “SPI” به این مورد نیز اشاره شده است که به‌ازای هر ۱ دلار درآمدزایی خالص و مستقیم در صنعت گردشگری، رشد اقتصاد جهانی دو برابر (۲ دلار) خواهد بود. بنابراین به‌سادگی می‌توان نتیجه گرفت که رونق دوباره صنعت گردشگری تا چه اندازه در رشد اقتصاد جهانی موثر است.

«گلوریا گوارا» (Gloria Guevara)، رئیس و مدیرعامل “WTTC” در آخرین بیانیه خود و پس از منتشر شدن این تحقیقات،‌ اعلام کرد: «انتشار این گزارش‌ها با تمرکز بر تاثیر اجتماعی رکود صنعت گردشگری، نشان می‌دهد تا چه حد رونق دوباره این صنعت در سلامت جوامع و رشد اقتصاد جهانی موثر است و در واقع می‌توان گفت که رشد اقتصادی جهانی در گروی رونق و بهبود صنعت گردشگری است. بنابراین دولت‌ها و سازمان‌های مختلف باید به این موضوع به‌عنوان امری حیاتی نگاه کرده و تمام تلاش خود را برای از سرگیری دوباره سفرهای بین‌المللی، به‌خصوص برای نجات جوامع کوچک‌تر و وابسته به‌صنعت گردشگری انجام دهند.»

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: «صنعت گردشگری یکی از متنوع‌ترین حوزه‌ها و اصلی‌ترین ارکان اقتصاد جهانی است که مشاغل مختلفی را شامل می‌شود. افراد در سراسر جهان فارغ از سن، جنسیت یا قومیت خود در این زمینه مشغول به‌فعالیت هستند که با رکود یک ساله صنعت گردشگری و ممنوعیت سفرها به‌شدت دچار آسیب‌های اقتصادی و روانی شده‌اند.»

گوارا، با اشاره به آمار اشتغال افراد در صنعت گردشگری گفت: «تقریبا نزدیک به ۵۴ درصد از افراد فعال در زمینه کسب‌و‌کارهای مرتبط با حوزه گردشگری در این زمینه زنانی هستند که ۳۰ درصد آن‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند. بنابراین می‌توان تصور کرد که از دست رفتن مشاغل این قشر بزرگ چه تاثیر وحشتناکی در ایجاد مشکلات اقتصادی و سلامت روحی و روانی آن‌ها دارد.»

وی در نهایت صحبت‌های خود افزود: «پس از یک سال رکود صنعت گردشگری و ممنوعیت سفرها و آسیب‌های روانی شیوع بیماری «کرونا»، اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد که برای رونق دوباره صنعت گردشگری جهان و بهبود وضعیت اقتصادی، دست‌به‌کار شده و دولت‌ها و سازمان‌ها برای بازگشایی ایمن و رونق دوباره سفرها با یکدیگر همکاری کنند، چرا که آینده جهان به اقدامات امروز ما بستگی دارد.»

شما می‌توانید جدیدترین خبرهای گردشگری جهانی را در «دی دی سفر» و اینستاگرام “ddsafarnews” دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=8038

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.