2
اکسپو ۲۰۲۰ دبی

صفر تا صد حضور شرکت‌‌های ایرانی در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی

 • 24 شهریور 1400 - 12:33 - ویرایش شده : 24 شهریور 1400 - 12:33
صفر تا صد حضور شرکت‌‌های ایرانی در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی
برای اطلاع از نحوه‌ی حضور شرکت‌ها در رویداد «اکسپو ۲۰۲۰ دبی» و چگونگی معرفی محصولات در پاویون ایران، در ادامه‌ی مطلب با «دی دی سفر» همراه باشید.

دی دی سفر– رویداد بین‌المللی اکسپو ۲۰۲۰ دبی، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهایی است که در دوران همه‌گیری کرونا از تاریخ اول اکتبر ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۴۰۰) تا ۳۱ مارچ ۲۰۲۲ (۱۱ فروردین ۱۴۰۱) در «دبی» برگزار خواهد شد. کشور ایران نیز یکی از ۱۹۱ شرکت‌کننده در این رویداد بین‌المللی است و موقعیت عالی پاویون ایران در این نمایشگاه، فرصت عالی را برای خلق رویداد‌ها و ارتباط تجاری با بازرگانان سایر کشورها فراهم می‌کند.

در همین راستا، وبیناری تحت عنوان، «معرفی پتانسیل‌های اقتصادی اکسپو ۲۰۲۰ دبی» با هدف افزایش آگاهی فعالان اقتصادی از نحوه‌ی حضور در این رویداد و اطلاع‌رسانی درباره‌ی برنامه‌های اعزام گروه‌های تجاری به نمایشگاه‌های تخصصی دبی، با حضور رئیس اتاق امارات و ایران، مدیرعامل شرکت «صابرانصار مهر» و دیگر اعضای پنل برگزار شده است.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مباحث موردبحث و پاسخ سوالات برندها از چگونگی حضور در این رویداد می‌پردازیم.

موقعیت عالی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰

موقعیت عالی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰

پایون ایران، با معماری منحصربه‌فرد خود به‌عنوان یکی از هشت پاویون برتر اکسپو ۲۰۲۰ از سوی مجله‌ی معماری «آرکیتکچرال دیزاین» (Architectural Design) انتخاب شده است و روزهای پایانی ساخت خود را در اکسپو ۲۰۲۰ سپری می‌کند.

پاویون ایران در بخش «تحرک» (Mobility) و درست روبه‌روی ساختمان اصلی زون تحرک و محل برگزاری همایش‌ها واقع شده است.پاویون ایران میان پاویون کشور «شیلی» و «فرانسه» و در نزدیکی ورودی منطقه تحرک قرار دارد. موقعیت مکانی عالی این پاویون موجب می‌شود تا همواره تعداد بی‌شماری از بازدید‌کنندگان از مقابل پاویون کشورمان عبور کنند. در نتیجه، برندهای تجاری از موقعیت بسیار مناسبی برای تولید محتوا، ارتباط با فعالان تجاری و معرفی محصولات خود به آن‌ها برخوردارند.

اهداف اصلی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی 

برخی از مهم‌ترین اهداف پاویون ایران عبارتند از:

 • جذب بازدیدکنندگان و ارائه‌ی خدمات متنوع به‌ آن‌ها
 • افزایش صادرات کالا و ارائه‌ی خدمات به‌موقع به غرفه‌های پاویون ایران
 • جذب سرمایه‌گذار با خلق زنجیره‌ی ارزش مشترک- جذب شرکت‌های خارجی با درآمد ارزی برای تولید محصولات خود در ایران
 • افزایش ارتباطات با بازرگانان و شرکت‌های بزرگ تجاری
 • افزایش رشد اقتصادی از طریق خلق زنجیره‌ ارزش مشترک

فرصت‌های تجاری و فرهنگی حضور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی 

یکی از مسائل بسیار مهم در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، رونق صنعت گردشگری است. این نمایشگاه با جذب بازدید‌کنندگان جهانی، تاثیر به‌سزایی بر روی کسب‌وکار برندهای تجاری خواهد داشت. بدین ترتیب، فعالان تجاری ضمن بازدید از نمایشگاه و درک چشم‌اندازهای جهانی در پنج‌سال آینده، می‌توانند محصولات و خدمات سودآور در آینده را پیش‌بینی کرده و بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

در حقیقت بازدید از پاویون‌ کشورهای شرکت‌کننده، چشم‌اندازی درست در رابطه با برنامه‌ریزی‌های آینده به گروه‌های تجاری و بازدیدکنندگان ایرانی خواهد داد. برخی از مهم‌ترین فرصت‌های تجاری و فرهنگی موجود در اکسپو ۲۰۲۰ دبی عبارتند از:

 • بهره‌برداری از فرصت‌های تجاری موجود با برگزاری همایش‌ها و نشست‌های «بی تو بی»
 • معرفی پتانسیل‌های اقتصادی و تولیدی کشور و برندسازی در جهت گسترش معادلات تجاری
 • اعزام گروه‌های تجاری و تشکیل جلسات بی تو بی
 • نمایش پتانسیل‌های گردشگری
 • افزایش و رشد تبادلات اقتصادی و بین‌المللی و ارتقای صادرات
 • بازاریابی کالاهای دارای مزیت نسبی از طریق برگزاری همایش‌ در نمایشگاه‌ها یا هتل‌ها دبی
 • استفاده از فرصت‌های تجاری پاویون و معرفی محصولات در قالب فیلم
 • معرفی اقلیم و تنوع آب‌و‌هوایی کشور
 • آشنایی بازدیدکنندگان با اقوام و نژاد‌های مختلف ایران

نحوه‌ی حضور گروه‌های تجاری در اکسپو ۲۰۲۰ دبی 

یکی از مزیت‌های اکسپو ۲۰۲۰، برگزاری آن در منطقه خاورمیانه و نزدیکی آن به کشور ایران است. به‌همین دلیل گروه‌های تجاری و بازدید‌کنندگان می‌توانند تنها با یک پرواز ۲ ساعته، خود را به این رویداد بزرگ بین‌المللی برسانند.

با این حال، شرکت در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، تفاوت بسیار زیادی با شرکت در نمایشگاه‌های تجاری متداول دارد. در اکسپو ۲۰۲۰ برخلاف نمایشگاه‌های تجاری، غرفه‌ای جداگانه به برندهای تجاری داده نمی‌شود و برندها تنها می‌توانند از طریق راهکارهای ارائه‌ شده مانند ارائه‌ی برنامه‌های محتوایی (مدیا)، اعزام گروه‌های تجاری، کانترهای دیجیتالی، اتاق جلسات بی تو بی، رویداد‌ها و نمایشگاه‌ها، چاپ کتاب و … در این رویداد شرکت کرده و به معرفی محصولات خود بپردازند.

علاوه بر این، فضای کوچکی به‌نام «گیفت‌شاپ» در اختیار مجریان پاویون ایران قرار دارد و تنها فضایی است که برای فروش محصولات به بازدید‌کنندگان در نظر گرفته شده است. همچنین، امکان عرضه‌ی محصولات در فضای تجاری پاویون، تنها مختص ۲۷ محصول مصوب خواهد بود. در نتیجه، در پاویون ایران فضای بزرگی همانند غرفه‌های نمایشگاه‌های تجاری برای فروش محصولات وجود نخواهد داشت.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

راهکارهای حضور برندها و نمایش محصولات در اکسپو ۲۰۲۰ 

به‌گفته‌ی کارشناسان، برندهای تجاری می‌توانند در حوزه‌هایی مانند طرح توسعه و ورود به بازارهای جدید، جذب سرمایه‌گذار و مواردی از این دست، در اکسپو حضور یافته و به معرفی محصولات خود بپردازند. برخی از راهکارهای موجود برای حضور برندهای تجاری و نمایش محصولات در اکسپو عبارتند از:

۱. تولید محتوای رسانه‌ای (مدیا)

در داخل پاویون ایران، هفت مانیتور دیجیتالی بسیار بزرگ (از ۷ تا ۲۰ مترمربع) وجود دارد. این مانیتورهای دیجیتالی از بیرون پاویون ایران آغاز شده و سپس در فضاهای داخلی متعدد توسعه می‌یابد. به هر برندتجاری با توجه به پکیجی که در اختیار دارد، تعداد ثانیه‌‌های پخش مشخصی ارائه می‌شود. بدین ترتیب برندهای تجاری می‌توانند معرفی محصولات خود را در قالب فیلم‌های دیجیتالی به بازدیدکنندگان ارائه دهند. این فیلم‌ها باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مخاطب را جذب کند.

۲. وجود کانتر‌های دیجیتالی در داخل پاویون ایران

سه کانتر دیجیتالی در پاویون ایران وجود دارد و نمایندگان برندها می‌توانند با حضور در کنار این کانتر‌ها، محصولات و خدمات خود را به صورت کاتالوگ‌های دیجیتالی به بازدیدکنندگان ارائه کنند.

۳. برگزاری رویداد در استیج پاویون ایران

استیج بزرگی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در مرکز پاویون ایران قرار دارد. برندهای تجاری ضمن هماهنگی با مجریان خود می‌توانند در هر روز به‌مدت یک ساعت برنامه‌های متنوعی از قبیل رویداد (ایونت)، نمایش محصول و «اکتیویشن» بر روی این استیج برگزار کنند.

۴. اتاق جلسات بی‌ تو بی

اتاق جلسات بی تو بی در اختیار برندها قرار می‌گیرد و برندها می‌توانند با حضور در جلسات بی تو بی و همایش‌ها، با هیأت‌های تجاری ارتباط برقرار کرده و بعضاً محصولات خود را به‌صورت دیجیتالی معرفی کنند. مسئولیت برگزاری این جلسات و اعزام گروه‌های تجاری بر عهده‌ی «اتاق بازرگانی ایران و امارات» است.

علاوه بر این اتاق بازرگانی ایران و امارات، با توجه به نمایشگاه‌های تخصصی دبی که هم‌زمان با اکسپو ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، برنامه‌‌ی ویژه‌ای را برای اعزام گروه‌های تجاری تدارک دیده است. برای اطلاع از این برنامه به مطلب «برنامه‌ زمانی اعزام گروه‌های تجاری ایران به نمایشگاه‌های بین‌المللی دبی» مراجعه کنید.

۵. برگزاری تورهای متنوع

در اکنار اعزام گروه‌های تجاری، تورهای متنوعی با موضوعات مختلف برای حضور برندهای تجاری در اکسپو برگزار خواهد شد. تورهای تجاری و صنعتی، فناورانه و دانشگاهی برای استارتاپ‌ها و حوزه‌های فناروی، جلسات بی تو بی، همایش‌ها و سمینارهای حوزه‌ی «بی تو بی»، از جمله تورها و برنامه‌هایی است که با هدف آشنایی بازدیدکنندگان با بخش‌های فناوری، تجاری و همایش‌ها برگزار خواهد شد.

۶. نمایشگاه مجازی اکسپو توسط سایت Iroxpo

برندهای تجاری که امکان حضور در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ را ندارد، می‌توانند با ثبت‌نام در وب‌سایت “iroxpo” به‌صورت مجازی در اکسپو ۲۰۲۰ شرکت کنند. برنامه‌های مجازی «ایروکسپو» مختص صنایع کوچک و متوسط بوده و این برندها می‌توانند تبلیغات محصولات خود را پس از ثبت‌نام در این وب‌سایت، در پنل شخصی خود بارگزاری کنند.

اما منظور از نمایشگاه مجازی چیست؟

یک پنل دیجیتالی متعلق به برندهایی که در ایروکسپو ثبت‌نام کرده‌اند، در پاویون ایران وجود دارد و همه‌ی برنامه‌های محتوایی برندها در دسته‌بندی‌های مجزا به علاقه‌مندان ارائه می‌شود. بدین ترتیب فعالان تجاری می‌توانند با انتخاب صنعت موردعلاقه‌ی خود (همانند صنعت معدن، گردشگری، فناوری و …) در پنل دیجتالی، تبلیغات محصولات برندهای آن حوزه را مشاهده کرده و با دستاوردهای تجاری ایران آشنا شوند.

۷. چاپ بروشور و کتاب تخصصی اکسپو ۲۰۲۰

چاپ بروشور و کتاب تخصصی از دیگر امکاناتی است که در اختیار برندها قرار خواهد گرفت. تولید کتاب تخصصی اکسپو ۲۰۲۰ برعهده‌ی موسسه «ایران بیزنس تایم» است و برندها می‌‌توانند با خرید پکیج‌های متنوع تبلیغات محصولات  و برند خود را در این کتاب به چاپ برسانند. همچنین، این کتاب به بسیاری از بازدیدکنندگان و فعالان تجاری اکسپو تقدیم خواهد شد.

مجری گروه‌های متنوع تجاری در اکسپو ۲۰۲۰ 

علاقه‌مندان به حضور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی، می‌توانند با اتاق بازرگانی ایران و امارات برای اطلاع از پکیج‌های اعزامی، با شرکت صابر انصار برای اطلاع از فرصت‌های تجاری، با خانه معدن برای اطلاع از نحوه‌ی مشارکت در ارائه‌ی پتانسیل‌های معدنی، با شرکت ایروکسپو برای حضور در نمایشگاه مجازی اکسپو و موسسه‌ی «ایران بیزنس تایم» برای برای تبلیغ در کتاب تخصصی اکسپو، تماس حاصل کنند.

برخی دیگر از مجریان گروه‌های تجاری عبارتند از:

 • افزایش و رشد تبادلات اقتصادی و بین‌المللی و ارتقای صادرات- مجری: مناطق ویژه اقتصادی، سازمان سرمایه‌گذاری و «اتاق بازرگانی ایران و امارات»
 • اعزام گروه‌های تجاری و تشکیل جلسات بی تو بی- مجری: اتاق بارزگانی ایران و امارات
 • معرفی اقلیم و توانمندی‌های انواع صنایع توریسم کشور- مجری: شرکت مادر تخصصی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری
 • سالن های‌-تک اکسپو ۲۰۲۰ دبی- مجری: معاونت فناوری ریاست جمهوری
 • ارائه توانمندی‌های صنعتی و تولیدی کشور- مجری: وزارت «سمت» و معاونت امور صنایع
 • افزایش ارتقا و رشد تبادلات تجاری بین‌المللی- مجری: مناطق آزاد تجاری و صنعتی
 • ارائه فرش دست‌بافت- مجری: مرکز ملی فرش
 • ارائه توانمندی‌های حوزه معدن- مجری: خانه معدن ایران
 • ارائه غذا و نوشیدنی ایران- مجری: شرکت همایش‌‌آفرینان جاوید
 • مستند سازی پاویون ایران- مجری: شرکت معرفان رسانه
 • و …

برای اطلاع از لیست کامل مجریان گروه‌های تجاری، به مطلب «لیست وزارتخانه‌ها و شرکت‌های مجری پاويون ايران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی» مراجعه کنید.

مجری گروه‌های متنوع تجاری در اکسپو ۲۰۲۰ 

در ادامه به بررسی پاسخ سوالات پرتکرار مخاطبین از مجریان اکسپو ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

۱. آیا حضور در تورهای متنوع، امکان معرفی محصولات را برای برندهای تجاری فراهم خواهد کرد؟

برندهای تجاری با حضور در تورهای اکسپو، شانس حضور در جلسات و ارتباط با سایر فعالان تجاری را خواهند یافت. در این نشست‌ها و ملاقات‌های بی تو بی امکان ارائه‌ی محصول برای برندها وجود ندارد و برندها تنها می‌توانند به‌صورت جزئی از مدیا‌های موجود برای معرفی محصول خود استفاده کنند. برای حضور طولانی‌مدت در اکسپو و معرفی محصولات و خدمات، باید از پکیج‌های تبلیغاتی، نمایشگاه مجازی، بروشورها و غیره استفاده کرد.

۲. مجریان برندهای تجاری چه کسانی هستند؟

لیست مجری‌ گروه‌های تجاری در وب‌سایت «شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران» به آدرس “Iranfair” و مطلب «لیست وزارتخانه‌ها و شرکت‌های مجری پاويون ايران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی» در دی دی سفر ذکر شده است. همچنین، برندها برای نمایش کالا خود می‌توانند با شرکت صابرانصار مهر و برای اعزام به اکسپو با اتاق بازرگانی ایران و امارات تماس حاصل کنند.

۳. برنامه هیئت‌های تجاری اعلام شده توسط اتاق بازرگانی ایران و امارات به چه صورت خواهد بود؟

برندهای تجاری با خرید این پکیج‌ها می‌توانند در برنامه‌های متنوعی شرکت کنند. در این پکیج‌ها چند روز برای بازدید از اکسپو ۲۰۲۰، چند روز برای بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی دبی، شرکت در جلسات بی تو بی و بازدید از زیرساخت‌های حوزه‌ی مشخص برندها،‌ اختصاص داده می‌شود.

۴. چگونه می‌توان از برنامه‌های زمان‌بندی اعزام گروه‌ها مطلع شد؟

برندهایی که مایل‌اند از برنامه زمان‌بندی اعزام گروه‌ها به اکسپو ۲۰۲۰ دبی مطلع شوند، باید با اتاق بازرگانی ایران و امارات تماس حاصل کنند. همچنین، شرکت «آریا دخت» نیز به سوالات علاقه‌مندان در رابطه با حضور در اکسپو پاسخ خواهد داد.

۵. چگونه می‌توان از برنامه کشورهای هدف در اکسپو ۲۰۲۰ مطلع شد؟

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به تقویم برنامه‌های اکسپو، از برنامه‌های کشورهای هدف مطلع شوند.

جدول‌ برنامه‌های اکسپو ۲۰۲۰ دبی در «دی دی سفر» 

۶. نحوه‌ی حضور برندهای صنایع دستی به چه ‌صورت خواهد بود؟

در گیفت شاپ پاویون ایران بخشی از محصولات ایرانی در زمینه‌های صنایع دستی قابل ارائه است. با این حال، برندها برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید با شرکت مادر تخصصی گردشگری تماس حاصل کنند.

۷. چه برندهایی می‌توانند در نمایشگاه اکسپو حضور یابند؟

پکیج‌های متنوعی برای برندهای کوچک و بزرگ تدارک دیده شده است و برندها می‌توانند متناسب با بودجه‌‌ی خود در پکیج‌های اعزام گروه‌های تجاری یا نمایشگاه مجازی حضور یابند.

آخرین اخبار اکسپو ۲۰۲۰ دبی را در وب‌سایت «دی دی سفر» دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=19120

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.