6
معرفی استارتاپ های گردشگری

تسهیل اشتغال‌زایی در صنعت مهمان‌یاری با یک ایده استارتاپی

  • 02 تیر 1400 - 12:27 - ویرایش شده : 02 تیر 1400 - 12:33
تسهیل اشتغال‌زایی در صنعت مهمان‌یاری با یک ایده استارتاپی
در این قسمت از مقاله‌های استارتاپی، «دی دی سفر» به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری رفته است که با ایجاد ارتباط مستقیم بین استعدادهای صنعت مهمان‌یاری و شرکت‌های فعال در این حوزه، سبب اشتغال‌زایی در این صنعت می‌شود.

با شیوع ویروس کرونا و کاهش چشم‌گیر تقاضای سفر، بسیاری از فعالان صنعت مهمان‌یاری و هتلداری شغل خود را از دست داده و بیشتر مشاغل با حداقل کارکنان خود به‌ فعالیت ادامه دادند. اکنون که با سرعت‌گرفتن واکسیناسیون تقاضای سفر بار دیگر افزایش یافته است این مشاغل دیگر از منابع انسانی و تخصص کافی برخوردار نیستند و از سوی دیگر به‌دلیل مشکلات مالی در شرایط کنونی توانایی تأمین کارکنان تمام وقت را نیز ندارند.

این در حالی است که صاحبان این مشاغل گردشگری برای بهبود کسب‌وکار خود باید بتوانند در صورت لزوم به کارکنان با استعدادی دسترسی پیدا کرده و در عین حال کنترل دقیقی بر هزینه‌های خود داشته باشند. از همین رو دی دی سفر این بار به‌سراغ یک استارتاپ بسیار متفاوت رفته است که در حوزه‌ی یافتن استعدادهای برتر برای صنعت مهمان‌یاری فعالیت می‌کند.thehospitalitygig استارتاپ

استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ

«هاسپیتالیتی گیگ» (Hospitality Gig) یک استارتاپ گردشگری در زمینه صنعت مهمان‌یاری است که در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) توسط سه متخصص مهمان‌یاری و هتلداری بسیار با تجربه در «لندن» متولد شده است. این شرکت نوپا افرادی را که به‌دنبال مشاغل انعطاف‌پذیر یا کارهای پاره‌وقت در تمام رشته‌های مهمان‌یاری هستند را به شرکت‌هایی که به چنین نیروهایی نیاز دارند، متصل می‌کند.

هاسپیتالیتی گیگ پلتفرمی برای ایجاد ارتباط مستقیم میان مشاغل مهمان‌یاری و افراد مستعد این حوزه است. این استارتاپ فرصت منحصر‌به‌فردی را برای شرکت‌های کوچک و نوپا فراهم می‌کند تا از کارکنان با استعداد برندهای بزرگ استفاده کنند. این استارتاپ همچنین به این مشاغل کمک می‌کند تا در صورت افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان، افراد مستعدی را برای پرکردن خلا خود در نقش‌های خاص و یا افزایش سریع کارکنان در اختیار داشته باشند.

از سوی دیگر این استارتاپ بستر بسیار مناسبی برای افراد متخصص در این صنعت به شمار می‌رود که به‌دلیل همه‌گیری شغل خود را از دست داده و به‌دنبال کار هستند. هاسپیتالیتی گیگ در درازمدت راه‌حل‌های شغلی جایگزینی را برای کارکنانی که به کارهای انعطاف‌پذیری علاقه‌مندند، ارائه می‌دهند.

استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ

پلتفرم هاسپیتالیتی گیگ

پلتفرم استارتاپ «هاسپیتالیتی گیگ»  از آن جهت منحصر‌به‌فرد است که کارگران و مشاغل را به‌طور مستقیم به یکدیگر متصل کرده و دسترسی به کارکنان ماهر و با استعداد در کارهای پشتیبانی تجاری، مدیریتی و اجرایی را برای بخش مهمان‌یاری فراهم می‌کند. نکته مهم آن است که تنها افرادی شرایط عضویت در این پلتفرم را خواهند داشت که حداقل ۶ ماه در زمینه‌ی صنعت مهمان‌یاری فعالیت کرده باشند.

در پلتفرم «هاسپیتالیتی گیگ»، ۴ بخش اساسی وجود دارد:

ایجاد و مدیریت پروفایل: کارکنان می‌توانند در پلتفرم «هاسپیتالیتی گیگ»، پروفایل شخصی خود را ایجاد کرده و در آن مشخصات و مهارت‌های خود را به نمایش بگذارند.

ارسال رزومه و پیشنهاد کار: کارکنان از این طریق می‌توانند درخواست کار خود را ارائه داده و در لیست فرصت‌های شغلی قرار بگیرند. مشاغل نیز می‌توانند از طریق این پلتفرم با متقاضیان ارتباط برقرار کرده تا درباره‌ی جزئیات کار، میزان دستمزد و… به توافق نهایی برسند.

تکمیل فرآیند: در این مرحله وضعیت کار مشخص شده و فرآیند آن تکمیل می‌شود.

پرداخت: در این مرحله پلتفرم هاسپیتالیتی گیگ با استفاده از سیستم پرداخت «استریپ» (Stripe) مستقیما به مدیریت مراحل پرداخت بین مشاغل و کارکنان پرداخته و اطمینان حاصل می‌کند که کارگران به‌ازای کاری که انجام می‌دهند به‌موقع حقوق خود را دریافت کنند.

نقاط قوت و ضعف استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ

شاید یکی از مهم‌ترین نقاط قوت هاسپیتالیتی گیگ آن باشد که این استارتاپ تنها شرکتی است که امکان دسترسی مستقیم به استعدادهای مهمان‌یاری و استخدام کوتاه‌مدت یا بلندمدت آن‌ها را در کل بخش‌های اجرایی، تجاری و عملیاتی این صنعت فراهم کرده است، اما این مدل اشتغال‌زایی در صنعت مهمان‌یاری کاملا جدید است و همین می‌تواند یک تهدید برای این استارتاپ باشد. البته استخدام نیروهای موقت مانند پیشخدمت‌ها و خدمه در این صنعت یک امر عادی است، اما فرصت استفاده از مهارت‌های مدیریتی و اجرایی به آموزش‌های خاصی نیاز دارد.

علاوه بر آن، این استارتاپ فرصت بی‌نظیری را در بازار برای استفاده از مهارت‌های ارزشمند ایجاد کرده است و از سوی دیگر این فرصت را برای کارمندان بخش مهمان‌یاری فراهم کرده است که کارفرمایان مختلف را آزمایش کرده و در کنار آن مهارت‌های جدیدی را فرا بگیرند.

روش جذب مشتریان استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ

آیا هاسپیتالیتی گیگ در جلب مشتریان به خود موفق خواهد بود؟

با وجود آنکه استارتاپ هاسپیتالیتی گیگ بسیار نوظهور است و به‌تازگی وارد صنعت شده است،  در زمان تکمیل و تست نهایی پلتفرم خود موفق شد کاربران زیادی را به خود جلب کند و حتی در مراحل تست نهایی خود، چندین برنامه استخدام واقعی از مرحله ایجاد پروفایل تا مرحله پرداخت را از طریق پلتفرم خود انجام داده است.

از آنجایی که همه‌گیری ویروس کرونا تاثیرات مخربی بر این صنعت گذاشته است و بسیاری از متخصصان این صنعت به‌دنبال کار هستند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که این استارتاپ به‌خوبی مورداستقبال مشتریان قرار خواهد گرفت. نکته‌ای که نباید فراموش شود آن است پس از بحران کرونا، بسیاری از شرکت‌های مهمان‌یاری مجبور به اخراج حداکثر ۲۵درصد از نیروی کار خود شدندف بنابراین استعدادهای زیادی اکنون در دسترس قرار دارند و می‌توانند با استفاده از راه‌حل نوآورانه‌ی هاسپیتالیتی گیگ شغل موردنظر خود را پیدا کنند. در نتیجه استارتاپ نوظهور هاسپیتالیتی گیگ می‌تواند انتظار جلب مشتریان زیادی را داشته باشد.

روش کسب درآمد استارتاپ هاسپیتالیتی گیگ

کسب درآمد و مدل کسب‌وکار استارتاپ هاسپیتالیتی گیگ بسیار ساده است. این استارتاپ برای ثبت‌نام مشاغل مهمان‌یاری و کارکنان این صنعت هزینه‌ای دریافت نمی‌کند و تنها پس از اجرای کامل برنامه‌ی استخدامی هزینه دریافت می‌کند.

هدف و آینده هاسپیتالیتی گیگ

استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ فعالیت خود را از انگلستان و ایرلند آغاز کرده است و با توجه به رونق دورکاری پس از همه‌گیری کرونا، قصد دارد کار خود را در سطح بین‌المللی گسترش دهد. بنیان‌گذاران این استارتاپ پیش از این تجربه‌های بسیاری در صنعت داشته‌اند و طی گفت‌و‌گوهایی که با سازمان‌های مختلف داشته‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که نیاز شدیدی به این نوع اشتغال‌زایی وجود دارد و مدل تجارت آن‌ها به‌طور گسترده‌ای موردتوجه قرار خواهد گرفت.

هدف نهایی استارتاپ گردشگری هاسپیتالیتی گیگ آن است که بتواند در آینده کسب‌و‌کار خود را در تمام بخش‌های صنعت مهمان‌یاری در سطح بین‌المللی گسترش داده و با این کار متخصصان حرفه‌ای و البته نیروهای کاری جوان را به کار در این صنعت تشویق کند. علاوه بر آن، این استارتاپ خلاق قصد دارد علاوه بر شغل‌های پاره‌وقت، برخی از گزینه‌های کارهای بلند‌مدت را نیز در پلتفرم خود ایجاد کند تا افراد حرفه‌ای بتوانند با توجه به شرایط خود، کارهای انعطاف‌پذیر و ثابت پیدا کرده و مشاغل مهمان‌یاری از استعداد آن‌ها بهره ببرند.

آینده استارتاپ هاسپیتالییتی گیگ

سخن پایانی

شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که هاسپیتالیتی گیگ تنها برای ایجاد فرصت‌های شغلی برای کارکنان صنعت گردشگری و همچنین استخدام استعدادها در این صنعت فعالیت می‌کند، اما با نگاه عمیق‌تر می‌توان دریافت که این ارتباط میان شرکت‌ها و استعدادها، موجب ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه در راستای بهبود صنعت خواهد شد.

دی دی سفر هر هفته ایده‌های خلاق‌ترین استارتاپ‌ های گردشگری از سراسر جهان معرفی می‌کند. برای آشنایی با این استارتاپ‌های نوظهور، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های استارتاپی دی دی سفر را در روزهای چهارشنبه مطالعه کنید.

آخرین مقاله استارتاپی دی دی سفر: مشاوره با بومیان مقصد و یک سفر آگاهانه، تجربه‌ای جدید برای گردشگران

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=13663

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.