14
معرفی استارتاپ های گردشگری

یک ایده استارتاپی برای جست‌و‌جوی اقامتگاه‌های گردشگری

  • 11 فروردین 1400 - 12:34 - ویرایش شده : 11 فروردین 1400 - 23:15
یک ایده استارتاپی برای جست‌و‌جوی اقامتگاه‌های گردشگری
«دی دی سفر» مانند چهارشنبه‌های گذشته به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری خلاق رفته و از تولد تا برنامه‌های آینده‌ی آن را بررسی کرده است. این بار نوبت استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» (HomeToGo) در «برلین» است که در سال ۲۰۲۰ و در دل بحران «کرونا» توانست به موفقیت‌های زیادی دست یابد.

دی دی سفر– «هوم تو گو هیچ جست‌و‌جویی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد!»

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» (Hometogo)، یک سرویس جست‌و‌جوی اجاره اقامتگاه‌ها و مقایسه قیمت‌ها است که برخلاف سال‌های اولیه تاسیس، در دوران همه‌گیری ویروس «کرونا» توانست به درآمد خوبی دست یابد.

این استارتاپ موفقیت خود را تا حدودی مدیون محبوبیت خانه‌ها و اقامتگاه‌های اجاره‌ای در دوران همه‌گیری کرونا می‌داند، اما بنیان‌گذاران استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» یادآور می‌شوند که یکی از دلایل موفقیت شرکت آن‌ها برای جذب شرکت‌های مدیریت املاک و همچنین مصرف‌کنندگان، اجرای یک الگوی تجاری بوده است که تا حدودی متفاوت از برندهای سنتی عمل می‌کند.

دی دی سفر در هفته‌های گذشته نیز استارتاپ گردشگری «وکیشن رنتر» (VacationRenter) را که مانند «هوم تو گوم» در زمینه‌ی اجاره اقامتگا‌ه‌ها فعالیت می‌کرد، معرفی و بررسی کرده است، اما «وکیشن رنتر» رویکردی کاملا متفاوت با «هوم تو گو» دارد و این نشان‌دهنده‌ی دنیای بزرگ استارتاپ های گردشگری و ایده‌های متفاوت آن‌ها در یک زمینه مشابه است.

در ادامه این مطلب با استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» بیشتر آشنا می‌شویم تا تفاوت این استارتاپ با سایر شرکت‌ها و دلیل موفقیتش را دریابیم.

استارتاپ گردشگری هوم تو گو

استارتاپ گردشگری هوم تو گو در یک نگاه

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو»، که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است، یک شرکت نوپای آلمانی است که محصول آن یک موتور متاسرچ است. «هوم تو گو» به مسافران این امکان را می‌دهد که صدها وب‌سایت اجاره‌ی مکان‌های اقامتی را با یکدیگر مقایسه کرده و پیشنهادی را متناسب با نیازهای خود پیدا کنند.

اما چه شد که بنیانگذاران این استارتاپ به چنین ایده‌ای رسیدند؟ «پاتریک آندرا» (Patrick Andrae) مدیرعامل و بنیان‌گذار این استارتاپ گردشگری می‌گوید که برخلاف بازار رزرو هتل‌ها، بازار رزرو اقامتگاه‌ها بسیار پراکنده بود که این پراکندگی کار را برای مصرف‌کننده نهایی سخت می‌کرد. در سال ۲۰۱۴ تقریبا هیچ موتور جستجوی متاسرچی در این زمینه فعال نبود و این ایده به ذهن آندرا و دوستانش خطور کرد که باید به‌نوعی این خلأ را پر کرد.

اکنون این استارتاپ با بیش از ۱۵ میلیون پیشنهاد مکان‌های اقامتی در سراسر جهان، از بیش از ۳۰۰ وب‌سایت مسافرتی همچون «تریپ ادوایزر» (TripAdvisor)، «هوم اوی» (HomeAway)، «بوکینگ دات کام» (booking.com)، «ایر بی ان بی» (Airbnb) و … در بیش از ۲۰۰ کشور جهان، یافتن و رزرو یک اقامتگاه مناسب را آسان‌تر کرده است.

وجه تمایز استارتاپ گردشگری هوم تو گو

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» تعداد قابل توجهی از وب‌سایت‌های اجاره اقامتگاه را پوشش داده و داده‌های آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. این تیم از فناوری جستجوی پیچیده‌ای استفاده می‌کند که محصول آن ترکیبی از داده‌های صدها وب‌سایت است و مرتبط‌ترین نتایج را برای کاربران نمایش می‌دهد.

کاربران در این پلتفرم می‌توانند با فیلترهایی همچون تاریخ، مقصد، امکانات مورد‌نیاز و …از میان صدها پیشنهاد در ده‌ها پلتفرم مختلف، تنها با یک کلیک مناسب‌ترین گزینه را در یک پلتفرم پیدا کرده و رزرو کنند. از سویی دیگر این استارتاپ سبب افزایش ترافیک ارگانیک وب‌سایت شرکا و صاحبان املاک می‌شود.

الگوی کاری متفاوت استارتاپ گردشگری هوم تو گو

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» یک پلتفرم مقایسه قیمت است که از سرویس‌های «متاسرچ» استفاده می‌کند، اما مدل کار «هوم تو گو» با برندهای دیگر که از سرویس متاسرچ استفاده می‌کنند، کمی متفاوت‌تر است.

برندهای سنتی متاسرچ، از مدلی تبلیغات “CPC” یا «هزینه به‌ازای هر کلیک» استفاده می‌کنند، به این صورت که اگر کاربر روی تبلیغات یک ملک کلیک کند، آن ملک باید هزینه تبلیغات را پرداخت کند، حتی اگر آن کلیک کاربر در نهایت منجربه رزرو نشود.

این در حالی است که پلتفرم «هوم تو گو»، از مدل تبلیغاتی “CPA” یا «هزینه به‌ازای هر خرید» استفاده می‌کند، به این معنی که صاحبان املاک فقط برای رزروهای تاییدشده کمیسیون پرداخت می‌کنند و آنچه را به‌عنوان درآمد به‌دست می‌‌آورند با «هوم تو گو» تقسیم می‌کنند.

به‌طور یقین مدل “CPA” روش بهتری برای کسب درآمد صاحبان املاک است چرا که تنها شامل رزروهای تاییدشده است.

در بسیاری از سایت‌های متاسرچ، ساپلایرها یا تأمین‌کنندگان سفر برای قرار‌گرفتن در صدر نتایج جستجو، باید از «حراج» (Auction) در تبلیغات گوگل استفاده کنند اما این گزینه تنها مناسب برندهای بزرگ جهانی است که بودجه تبلیغاتی زیاد و نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای دارند.

«هوم تو گو» از روش حراج تبلیغاتی استفاده نمی‌کند و مدعی است این شیوه سبب نمایش نتایج غیرواقعی می‌شود، در عوض نتایج جستجو را با استفاده از فیلترهای مختلف اعم از هزینه رزرو، امکانات و نوع املاک، رتبه‌بندی یا امتیاز املاک، لوکیشن و… نشان می‌دهد تا از این طریق رزروها را به حداکثر برساند. «هوم تو گو» تنها بر اساس معیار قیمت نتایج را دسته بندی نمی‌کند و اغلب سعی می‌کند جذاب‌ترین و پرطرفدارترین اقامتگاه‌ها را در صدر نتایج جستجو نشان دهد.

این استارتاپ همچنین به مصرف‌کنندگان اجازه نمی‌دهد املاک را با کم‌ترین قیمت رتبه‌بندی کنند. این گزینه سبب می‌شود که صاحبان املاک برای ایستادن در صدر نتایج جستجو، از واردکردن قیمت‌های پایین نامتعارف که اغلب هم فاصله زیادی با قیمت رزرو نهایی دارد، خودداری کنند.

در عوض «هم تو گو» گزینه‌ی رزرو فوری را در پلتفرم خود قرار داده است. این بدان معناست که مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون خروج از پلتفرم «هوم تو گو»، ملکی را رزرو کرده و در صورت داشتن سوال در مورد رزرو خود، با خدمات مشتری «هوم تو گو» تماس بگیرند. گزینه رزرو فوری برای آن‌دسته از صاحبان املاک و پلتفرم‌های رزروی مناسب است که رابط کاربری قوی نداشته و می‌توانند از ظرفیت‌های «هوم تو گو» استفاده کنند.

استارتاپ گردشگری هوم تو گو در سال‌های اولیه تولد خود

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» از زمان تأسیس خود در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۷۶ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. در اواخر سال ۲۰۱۸، این استارتاپ یک افزایش بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری را تجربه کرد. این شرکت در آن زمان برای جذب مشتری و ساخت برند، بیشتر درآمد خود را صرف هزینه‌های بازاریابی ‌کرد.

طبق آخرین پرونده‌های مالی موجود، در سال ۲۰۱۸، این شرکت فروش خود را با ۴۴ درصد افزایش به حدود ۶۴ میلیون دلار (۵۲.۷ میلیون یورو) افزایش داد. اما هزینه‌های بازاریابی و پرسنل این شرکت نیز همزمان افزایش یافت. بنابراین این شرکت در سال ۲۰۱۸ تقریباً ۲۱.۶ میلیون دلار (۱۷.۸ میلیون یورو) ضرر کرد. این در حالی است در سال قبل‌تر حدود ۱۶ میلیون دلار (۱۳ میلیون یورو) ضرر کرده بود.

استارتاپ گردشگری هوم تو گو

وضعیت استارتاپ گردشگری هوم تو گو در بحران کرونا

نکته جالب درباره‌ی شرکتی که در سال‌های اولیه تاسیس خود، سود زیادی کسب نکرده است آن است که این شرکت در سال ۲۰۲۰، نسبت به دو سال گذشته ضررهای کمتری داشته است! بله دقیقا در سالی که بیشتر شرکت های گردشگری با رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند، این شرکت از نظر مالی وضعیت بسیار خوبی را تجربه کرده است.

«پاتریک آندرا» (Patrick Andrae) مدیرعامل و بنیان‌گذار استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» در این خصوص می‌گوید: «با کاهش میزان رزروها در همه‌گیری ویروس کرونا، میزان رزروهای ما در سال ۲۰۲۰، فقط کمی کمتر از کل سال ۲۰۱۹ بود و رزروهای مادر ماه‌های تابستان، ۱۰۰درصد بیشتر از سال‌های قبل بود.»

گوگل، رقیب اصلی هوم تو گو

استارتاپ گردشگری «هوم تو گو»، گوگل را رقیب جدی و حتی خطرناک خود می‌داند. البته این استارتاپ از رقابت عادلانه استقبال می‌کند، اما اقدامات اخیر گوگل باعث نگرانی بنیان‌گذاران «هوم تو گو» شده است به‌طوری که قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، این شرکت به ناظران رقابت «اتحادیه اروپا» نامه نوشت و در آن درخواست شکایت علیه گوگل را مطرح کرد.

آندرا در این خصوص می‌گوید: گوگل الگوریتم خاص خود را برای نتایج جست‌وجوی ارگانیک کاربران دارد، اگرچه گوگل همیشه می گوید که نتایج جست‌و‌جوها براساس تجربه کاربران و علاقه‌ی آن‌ها است اما این موضوع درباره‌ی محصولات گوگل صدق نمی‌کند. گوگل نتایج را بر اساس چیزی خودش می‌خواهد، تغییر می‌دهد.

نگاه استارتاپ گردشگری هوم تو گو به آینده

تیم مدیریت استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» بسته به زمانی که دوران همه‌گیری به پایان برسد، چند برنامه مختلف برای استراتژی تجاری خود در سال ۲۰۲۱ آماده کرده است. اما به‌طور کلی، با وجود آنکه این شرکت در مقایسه با سال گذشته رشد کمی داشته است، نسبت به آینده خوش‌بین است.

به‌گفته‌ی «آندره»، برنامه بیمه دولتی «آلمان»، که درآمد جزئی جایگزینی برای شرکت‌ها فراهم می‌کند، به نجات «هوم تو گو» کمک زیادی کرد. همچنین کاهش هزینه‌های بازاریابی عملکرد نیز به این شرکت در کاهش هزینه‌هایش کمک کرده است.

پس از شروع همه‌گیری کرونا، متخصصان «هوم تو گو» فیلتر جست‌وجوی جدیدی برای یافتن اقامتگاه با لغو رایگان اضافه کردند. این شرکت امسال (سال ۲۰۲۱) نیز گزینه‌های مشابه‌ و جدیدی را به پلتفرم خود اضافه خواهد كرد.

برخلاف برخی که اعتقاد دارند رشد سریع در کسب‌‌و‌کارهای سفر و گردشگری کار دشواری است، بنیان‌گذاران این استارتاپ بر این باورند که با توجه به ترند‌شدن رزروهای داخلی، رزرو در جاهای دورافتاده و خارج از شهر و همچنین دورکاری، بخش اجاره اقامتگاه‌ها می‌تواند آینده‌ی خوبی را برای خود رقم بزند.

تمرکز اصلی این شرکت بر اجاره‌ی اقامتگاه‌‌ها است اما استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» قصد دارد لیستی از هتل‌ها را نیز مانند وبسایت «بوکینگ» (Booking) در پیشنهادهای خود قرار دهد، چراکه در برخی مقاصد ممکن است آن‌ها موجودی کافی برای رزرو اقامتگاه در اختیار نداشته باشند. بنابراین قرار‌دادن هتل‌ها در لیست‌های پلتفرم «هوم تو گو» می‌تواند آن‌ها را به شعارشان که «هوم تو گو هیچ جست‌و‌جویی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد!» نزدیک‌تر کند.

در یک کلام استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» قصد دارد بازار جهانی خود را گسترش داده و با استفاده از فناوری «ماشین لرنینگ» (Machine learning) تجربه کاربر شخصی‌سازی‌شده‌تر و پویاتری را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب گفته شد، این استارتاپ در سال‌های اولیه فعالیت خود، نه‌تنها به سود چندانی دست نیافت، بلکه ضررهای زیادی را متحمل شد. اما برخلاف بسیاری شرکت‌های گردشگری، در سالی که شرکت بزرگی مانند «ایربی‌ان‌بی» (Airbnb) مجبور به اخراج بخش زیادی از کازمندان خود شد، استارتاپ گردشگری «هوم تو گو» با اقدامات هوشمندانه خود میزان ضرر خود را به حداقل رساند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی آن است که هرچیزی در صنعت امکان‌پذیر است و فعالان این صنعت باید انتظار هر اتفاق غیرمنتظره‌ای را داشته باشند.

دی دی سفر به رسم چهارشنبه‌های هر هفته، این بار نیز به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری بسیار خلاق و موفق رفته است. دی دی سفر در چهارشنبه‌ی هر هفته بهترین استارتاپ های گردشگری جهان را معرفی کرده و از تولد تا سودآوری آن را بررسی می‌کند. جدیدترین اخبار و مقالات حوزه گردشگری را در وب‌سایت «دی دی سفر» مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=9460

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.