8
معرفی استارتاپ های گردشگری

اقامت در مکان‌های نامتداول و حمایت از مشاغل کوچک با یک استارتاپ گردشگری خلاق

  • 22 اردیبهشت 1400 - 11:21 - ویرایش شده : 12 خرداد 1400 - 17:05
اقامت در مکان‌های نامتداول و حمایت از مشاغل کوچک با یک استارتاپ گردشگری خلاق
دی دی سفر هر چهارشنبه یکی از خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را انتخاب کرده و از تولد تا روش کسب‌و‌کار و آینده‌ی آن‌ها را بررسی می‌کند. این بار نوبت استارتاپ گردشگری «هاروست هاستز» (Harvest Hosts) است که با ارائه اقامتگاه در مکان‌های نامتداول یک شب به‌یادماندنی برای گردشگران به وجود می‌‌آورد.

در زمان همه‌گیری ویروس «کرونا» و به‌دنبال آن محدودیت طولانی‌مدت سفرهای بین‌المللی، بسیاری از مسافران به‌سمت سفرهای جاده‌ای و مقاصد خارج شهر پناه آوردند و به همین دلیل سفر با وسایل نقلیه به‌ویژه «خودروهای کاروان» (RV) بسیار پرطرفدار شد.

با توجه به آنکه، فروش و اجاره‌ی خودروهای کاروان نیز در دوران کرونا رونق قابل‌توجهی داشته است، دی دی سفر در این مقاله به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری در ایالت «کلرادو» در «ایالات متحده» رفته است که در حوزه‌ی ارائه‌ی خودروهای کاروان فعالیت می‌کند، اما رویکرد کاملا متفاوتی دارد.

این استارتاپ در سال ۲۰۱۰ متولد شده است و از مدت‌ها قبل در این حوزه فعالیت می‌کند، اما همه‌گیری ویروس کرونا و هجوم مسافران به سفرهای جاده‌ای، فرصت خوبی برای جذب یک بودجه چند میلیون دلاری برای این استارتاپ شد.

استارتاپ گردشگری هاروست هاستز

استارتاپ گردشگری هاروست هاستز

«هاروست هاستز» (Harvest Hosts) ارائه‌دهنده‌ِ‌ی وسایل نقلیه تفریحی یا «خودروهای کاروان» (RV) برای برگزاری اردوهای شبانه در بیش از ۲۰۰۰ جاذبه نامتداول در سراسر «آمریکای شمالی» است. این جاذبه‌های دیدنی شامل کارخانه‌های قدیمی، مزارع‌، زمین‌های گلف و موزه‌ها است و مهمانان به‌جای اقامت در یک خانه جنگلی یا سایر اردوگاه‌ها می‌توانند یک شب استثنایی را در یک خودروی کاروان بگذرانند.

مسافران با پرداخت حدود ۸۰ دلار در سال به عضویت مجموعه‌ی هاروست هاستز در می‌آیند و بدون هیچ‌گونه هزینه‌ی اضافه‌ای می‌توانند در مکان‌های نامحدودی اقامت داشته باشند. البته اگر اعضا قصد بازدید و یا خرید از مشاغل محلی را داشته باشند، پرداخت هزینه نیز محفوظ است.

علاوه بر گردشگران، صاحبان خودروهای کاروان نیز برای رزرو جا در مکان‌هایی مانند کارخانه‌های قدیمی، مزارع و… حق عضویت می‌پردازند. این برنامه سود زیادی برای صاحبان خودروهای کاروان دارد چراکه آن‌ها برای یک شب اقامت هزینه‌ای بابت آب، برق و… پرداخت نمی‌کنند.

برنامه‌های استارتاپ هاروست هاستز برای مسافران معمولا یک شبانه روز است، اما گردشگرانی که تمایل دارند مدت‌زمان بیشتری در محل موردنظر خود اقامت کنند، تنها به دعوت و دلخواه میزبانان می‌توانند مدت‌زمان اقامت خود را افزایش دهند.

ارتباط گردشگران با مشاغل کوچک محلی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فعالیت‌های استارتاپ هاروست هاستز آن است که گردشگران را از طریق خودروهای کاروان با مشاغل کوچک و میزبان‌های گوناگون در سراسر آمریکای شمالی پیوند می‌دهد. گردشگران با ورود به نقاط مختلف، سبب رونق بازار مشاغل کوچک و بومی نیز می‌شوند. بنابراین استارتاپ گردشگری هاروست هاستز علاوه بر اینکه مسافران خود را به جاهای دیدنی جذاب می‌برد، به بازار مشاغل کوچک در این مناطق نیز کمک زیادی می‌کند.

استارتاپ هاروست هاستز از میزبانان برای تبلیغات در بازار خود هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. میزبانان و اعضا از طریق بازاریابی دهان‌به‌دهان و همچنین تبلیغات در فضای مجازی مانند «فیس بوک» (Facebook) و «لینکدین» (LinkedIn) جذب می‌شوند.

پلتفرم رزرو آنلاین استارتاپ هاروست هاستز

هاروست هاستز سیستم رزرو آنلاین خود را تقریبا در نخستین‌ ماه‌های سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرده است. این استارتاپ مدل آزمایشی سیستم رزرو خود را با حدود ۷۰ میزبان آغاز کرد و در طی چند هفته موفق به پردازش هزاران درخواست شده است. پیش از این اعضای از طریق تلفن با یک میزبان تماس می‌گرفتند و برای رزرو شماره عضویت دریافت می‌کردند.

سیستم رزرو آنلاین خودکار هاروست هاستز موقعیت و امکانات میزبانان را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. مهمانان می‌توانند از طریق «گوگل ارث» (Google Earth) که همراه با اطلاعات میزبانان در وب‌سایت هاروست هاستز درج شده است، تجربیات و شرایطی را که میزبانان ارائه می‌دهند، به‌صورت آنلاین بررسی کنند. در این سیستم علاوه بر آنکه مهمانان می‌توانند میزبان‌های خود را ارزیابی کنند، امکان بررسی مهمانان توسط میزبانان نیز وجود دارد.

هاروست هاستز در بحران کرونا

بنا بر اعلام مدیرعامل هاروست هاستز، عضویت این شرکت در سال ۲۰۲۰ دوبرابر شد و افرادی که به عضویت هاروست هاستز درآمده بودند، با بازدید و حمایت از مشاغل کوچک و محلی، بیش از ۲۵ میلیون دلار هزینه کردند. استارتاپ گردشگری هاروست هاستز دلیل افزایش اعضای خود را به‌وجود آمدن نوع جدیدی از مسافران می‌داند که به سفر با خودروهای کاروان علاقه‌مندند و در دوران کرونا به‌‌دنبال راه‌های ایمن برای سفرکردن هستند. استارتاپ هاروست هاستز پیش‌بینی می‌کند که مسافران این شرکت در سال ۲۰۲۱، بیش از ۳۰ میلیون دلار در مشاغل مورد بازدید خود هزینه کنند.

استارتاپ گردشگری هاروست هاستز

جذب بودجه ۳۷ میلیون دلاری

استارتاپ گردشگری هاروست هاستز، در ماه‌های نخست سال ۲۰۲۱ موفق به جذب ۳۷ میلیون دلار سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری شرکت «استریپس» (Stripes)، یک شرکت سرمایه‌گذار سهام خصوصی در «نیویورک»، شده است. این بودجه، اولین سرمایه‌ی این شرکت است که از زمان تاسیس آن یعنی سال ۲۰۱۰ تا کنون، به‌صورت عمومی اعلام شده است.

نکته جالب‌توجه آن است که در اواخر سال ۲۰۲۰ و ماه‌های نخست ۲۰۲۱، سرمایه‌گذاران علاقه شدیدی به استارتاپ های گردشگری فعال در حوزه‌ی سفرهای جاده‌ای و کمپینگ، پیدا کرده‌اند. به‌عنوان مثال استارتاپ گردشگری «هیپ‌کمپ» (HipCamp) استارتاپی است که افرادی را که به چادر زدن و کمپینگ علاقه‌مندند با مالکان زمین‌ها و مزارع پیوند می‌دهد. این استارتاپ در ماه‌های نخست ۲۰۲۱ موفق به جذب بودجه‌ی بی‌سابقه‌ای در طول دوران فعالیتش شده است. مورد دیگر استارتاپ گردشگری «نومدی» (Nomady) که دقیقا در همین حوزه فعالیت می‌کند و به‌تازگی موفق به جذب سرمایه‌ از سوی سرمایه‌گذاران شده است.

برای کسب اطلاعات دقیق از جذب بودجه این دو استارتاپ گردشگری به این لینک مراجعه کنید.

هدف استارتاپ گردشگری هاروست هاستز در آینده

تیم هاروست هاستز قصد دارند این استارتاپ در آینده به‌عنوان یک منبع قابل اعتماد برای ارائه یک تجربه منحصر‌به‌فرد به مسافران در خودروهای کاروان، به کار خود ادامه دهد. آن‌ها در عین حال که به مسافران یک شبانه‌روز فوق‌العاده هدیه می‌دهند، برای حمایت از مشاغل کوچک که قطب مهمی در بازار امریکا محسوب می‌شوند نیز تلاش خواهد کرد.

سخن پایانی

تحقیقاتی که در بین مردم امریکا انجام شده است، نشان می‌دهند که ۴۶ میلیون امریکایی قصد دارند تا پایان سال ۲۰۲۱، حداقل یک سفر با خودروی کاروان را تجربه کنند. با ورود بیشتر مسافران به جاده‌ها و افزایش علاقه به سفرهای جاده‌ای، استارتاپ های گردشگری مانند، هاروست هاستز یا هیپ‌کمپ که در حوزه‌ی کمپینگ و سفرهای جاده‌ای فعالیت می‌کنند، می‌توانند به آینده‌ی کسب‌و‌کار خود امیدوار باشند. استارتاپ هاروست هاستز نیز امیدوار است که از طریق مشارکت با هزاران مشاغل کوچک بتواند تجربه‌های سفر یک شبانه‌روزی جذابی را در اختیار مسافران قرار دهد.

به رسم چهارشنبه‌های هر هفته، دی دی سفر به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری موفق و یک ایده‌ی منحصربه‌فرد رفته است. اگر به مبحث استارتاپ های گردشگری علاقه‌مندید، مقاله‌های استارتاپی دی دی سفر را در روزهای چهارشنبه مطالعه کنید.

مقاله هفته‌ی گذشته دی دی سفر: ۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی موفق در مقابله با بحران کرونا- قسمت پایانی

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=11399

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.