12

شرایط سفر به قطر در کرونا

  • 23 بهمن 1399 - 9:24 - ویرایش شده : 23 بهمن 1399 - 11:49
شرایط سفر به قطر در کرونا
دولت «قطر»، با رفع برخی از محدودیت‌های سفر، جدیدترین شرایط سفر به قطر در دوران کرونا را اعلام کرد.

دی دی سفر– کشور قطر طی بیانیه‌ای جدیدترین شرایط سفر به قطر در دوران کرونا را اعلام کرد. طبق این بیانیه‌ی، ورود گردشگران خارجی به قطر کماکان ممنوع است و تنها شهروندان خارج از کشور مجازند با دریافت مجوز بازگشت از وب‌سایت “Qatar Portal” به قطر بازگردند، همچنین، کارفرمایان خصوصی و دولتی نیز برای ورود شهروندان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها که دارای کارت اقامت معتبر هستند، باید از ارگان‌های مرتبط مجوز ورود دریافت کنند. لازم به ذکر است مدت‌اعتبار مجوزهای ورود یک ماهه خواهد بود.

یکی دیگر از شرایط سفر به قطر در رابطه با سفرهای خارجی شهروندان است. بر اساس این قوانین، شهروندان ساکن در قطر در صورتی که تمایل داشته‌ باشند به خارج از کشور سفر کنند، هنگام خروج از فرودگاه های قطر، مجوز ورود مجدد به کشور را دریافت خواهند کرد و دیگر نیازی به دریافت مجوز از وب‌سایت «قطر پورتال» ندارند. در ادامه با جزئیات بیشتری از شرایط سفر به قطر در بحران کرونا آشنا می‌شویم.

چه کسانی می‌توانند به قطر سفر کنند؟

 

چه کسانی می‌توانند به قطر سفر کنند؟

۱- شهروندان کشورهای «بحرین»، «کویت»، «عمان»، «قطر»، «عربستات سعودی» و «امارات متحده عربی» تنها در صورت داشتن گذرنامه‌ی معتبر و نه کارت شناسایی، می‌توانند به قطر سفر کنند.

۲- همسر و فرزندان شهروندان کشورهای بحرین، کویت، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، تنها به‌صورت خانوادگی می‌توانند به قطر سفر کنند.

۳- شهروندانی که مجوز اقامت دائمی خود را از دولت قطر دریافت کرده‌اند.

۴- شهروندانی که در کشورهای سبز از نظر شیوع ویروس «کرونا» ساکن هستند. لازم به‌ذکر است لیست این کشورها در وب‌سایت رسمی وزارت بهداشت قطر منتشر شده و توسط سازمان هواپیمایی قطر مرتباً به‌روزرسانی خواهد شد.

۵- مسافرانی که دارای کارت شناسایی دیپلماتیک از وزارت امور خارجه قطر هستند.

۶- همسر و فرزندان شهروندان قطر. این دسته از افراد باید علاوه بر داشتن مجوز اقامت در قطر، نسبت خویشاوندی خود را با شهروندان قطری ثابت کنند.

۷- کارگران بومی که جزو شهروندان قطر محسوب می‌شوند. این دسته از افراد تنها در صورت همراهی یک اسپانسر یا اقوام درجه‌ی یک می‌توانند به قطر سفر کنند. لازم به ذکر است، داشتن مجوز اقامت معتبر الزامی است.

۸- کارگران بومی که از شهروندان کشورهای بحرین، کویت، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی محسوب می‌شوند. این دسته از مسافران تنها در صورت همراهی یک اسپانسر یا اقوام درجه‌ی یک مجازند به قطر سفر کنند. همچنین، مجوز اقامت مسافران باید حداقل ‌به‌مدت شش ماه معتبر بوده و مدت‌زمان اعتبار گذرنامه‌ی آن‌ها باید بیشتر از مجوز اقامت باشد.

تست کرونا و قوانین قرنطینه برای مسافران قطر

پیش از سفر به قطر، همه‌ی مسافران ورودی باید برنامه‌ی «احتراز» (Ehteraz) را از پلتفرم‌های «گوگل پلی» (Google Play) یا «اپ استور» (App Store) دانلود کرده و در گوشی‌های همراه خود نصب کنند. این برنامه‌ وضعیت مسافران را در طول مدت‌زمان قرنطینه و پس از آن مشخص خواهد کرد. همچنین، شرایط تست کرونا و قرنطینه مسافران متناسب با کشوری که از آن سفر می‌کنند متفاوت خواهد بود.

شرایط قرنطینه در سفر به قطر

 

شرایط قرنطینه برای مسافران قطر

شهروندانی که از لیست کشورهای سبزرنگ به قطر سفر می‌کنند، پس از ورود به کشور قطر، باید برگه‌ی «تعهدنامه‌ی قرنطینه‌ی خانگی» (Undertaking at home) را امضا کرده و به‌مدت هفت روز خود را قرنطینه کنند. لازم به ذکر است، وضعیت مسافران در طول مدت‌زمان قرنطینه در برنامه‌ی «احتراز» زردرنگ خواهد بود.

همچنین در روز ششم قرنطینه، دولت قطر با ارسال یک پیام کوتاه از مسافر می‌خواهد تا به یکی از مراکز آزمایشی معتبر در قطر مراجعه کرده و مجدداً تست کرونا انجام دهد، اگر جواب آزمایش مثبت بود، شخص موردنظر دوباره به قرنطینه‌ی خانگی منتقل خواهد شد و اگر جواب آزمایش منفی بود، دوران قرنطینه مسافر به پایان رسیده و وضعیت او در برنامه‌ی «احتراز» سبزرنگ می‌شود.

تذکر: در صورت عدم پاسخگویی مسافر به پیام کوتاه، تیم مراقبت‌های بهداشتی با او تماس خواهد گرفت. در ادامه اگر مسافر پاسخگو نباشد و برای انجام آزمایش در مراکز بهداشتی حاضر نشود، هیچ دلیل موجهی از سوی دولت قابل‌قبول نبوده و مطابق مقررات با او برخورد خواهد شد.

تذکر: داشتن اتاق و حمام جدا، از شروط الزامی قرنطینه‌ی خانگی مسافران هست. در نتیجه، در صورت مهیا‌‌‌نبودن شرایط، مسافران می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت “Discover Qatar”، هتلی را برای قرنطینه‌ی هفت‌روزه رزرو کنند.

شهروندانی که از سایر کشورها وارد قطر می‌شوند و پیش از سفر به قطر تست کرونا انجام نداده‌اند ، باید با هزینه‌ی شخصی خود به‌مدت یک هفته در هتل قرنطینه شوند. مسافران می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت “Discover Qatar” یک بسته‌ قرنطینه‌ی هفت‌روزه خریداری کنند. همچنین در روز ششم مسافران ملزم به انجام آزمایش مجدد در مراکز بهداشتی بوده و در صورت منفی‌بودن جواب آزمایش از قرنطینه خارج می‌شوند.

– در صورت وجود کودک خردسال، والدین کودک باید برگه‌ی «تعهدنامه‌ی قرنطینه خانگی» را به‌جای او امضا کنند.

لازم به ذکر است، همه‌ی افراد زیر فارغ از آنکه از چه کشوری سفر می‌کنند، مجازند پس از سفر به قطر دوران قرنطینه‌ی خود را در خانه سپری کنند:

– مسافران بالای ۵۶ سال که از کشورهایی به‌جز «دانمارک»، «هلند»، «آفریقای جنوبی» و «انگلستان» به قطر سفر کرده‌اند.

– مسافرانی که از بیماری‌هایی مانند آسم، ناراحتی قلبی، نارسایی کلیه، سرطان، ضعف سیستم ایمنی بدن، نارسایی کبد، صرع، دیابت، فشار خون، بیماری روحی و روانی رنج می‌برند یا پیوند عضو یا عمل نخاع انجام داده‌اند.

– زنان باردار

– مسافرانی که یکی از اندام‌های تحتانی آن‌ها مانند پاها قطع شده است یا معلولانی که نیاز به کمک دارند.

– کودکان معلول و مادران آن‌ها

– کسانی که بستگانشان ظرف ده روز گذشته فوت کرده است.

تذکر: دوره‌ی قرنطینه برای افرادی که به‌صورت جمعی از مکان‌های قرنطینه استفاده می‌کنند، به‌مدت دو هفته خواهد بود.

شرایط تست کرونا در سفر به قطر

 

شرایط تست کرونا برای مسافران قطر

– مسافرانی که از لیست کشورهای سبزرنگ به قطر سفر می‌کنند:

۱- در صورت عدم وجود مراکز آزمایشگاهی معتبر در کشورهای سبزرنگ، مسافران باید پس از سفر به قطر در بدو ورود به فرودگاه‌ تست کرونا انجام داده و پس از امضای تعهدنامه‌ی قرنطینه‌ی خانگی به‌مدت هفت روز خود را قرنطینه کنند.

۲- در صورت وجود مراکز آزمایشگاهی معتبر در کشورهای سبزرنگ، مسافران می‌توانند ۴۸ ساعت پیش پرواز در این مراکز تست کرونا انجام داده و در بدو ورود گواهی‌نامه‌ی سلامت خود را ارائه‌ کنند. در چنین شرایطی، مسافران از انجام تست کرونا در فرودگاه های قطر معاف خواهند بود.

– مسافرانی که از سایر کشورها به قطر سفر می‌کنند:

۱- در صورت عدم وجود مراکز آزمایشگاهی معتبر در این کشورها، مسافران باید پیش از سفر به قطر به وب‌سایت “Discover Qatar” مراجعه کرده و با هزینه‌ی شخصی خود یکی از هتل‌های موجود در وب‌سایت را به‌مدت هفت روز رزرو کنند. همچنین، شرایط قرنطینه هفت‌روزه و انجام مجدد تست کرونا برای این دسته مسافران نیز برقرار خواهد بود.

۲- در صورت وجود مراکز آزمایشگاهی معتبر در این کشورها، مسافران می‌توانند ۴۸ ساعت پیش پرواز در این مراکز تست کرونا انجام داده و در هنگام ورود به فرودگاه‌های قطر گواهی‌نامه‌ی سلامت خود را ارائه‌ کنند. لازم به ذکر است، این دسته از افراد می‌توانند دوره‌ی قرنطینه‌ی هفت‌روزه‌ی خود را در خانه سپری کنند.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7491
  • نویسنده :
  • منبع : اسکای اسکنر
  • 1968 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای شرایط سفر به قطر در کرونا بسته هستند

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهها بسته است.