14

آیا گوگل پناهگاه امن سابر در بحران کرونا خواهد بود؟

  • 09 آذر 1399 - 6:55 - ویرایش شده : 24 اسفند 1399 - 17:35
آیا گوگل پناهگاه امن سابر در بحران کرونا خواهد بود؟
«سابر» با اقدام به همکاری با «گوگل» استراتژی‌های جدیدی برای سال ۲۰۲۵ دارد. سوالی که مطرح می‌شود این است که آینده همکاری این دو شرکت چطور خواهد بود؟ آیا گوگل پناهگاه امن «سابر» در «بحران کرونا» خواهد بود؟

دی دی سفر– در حالی‌که اغلب شرکت‌های مشابه به افزایش درآمد و جبران خسارت ناشی از «بحران کرونا» در ادامه سال جاری میلادی فکر می‌کنند شرکت مشهور و معتبر «سابر» (Sabre) این‌بار تصمیم گرفته برخلاف جهت طوفان حرکت کند و با اقدام به همکاری با «گوگل» برای سال ۲۰۲۵ آماده شود.

در این مطلب از «دی دی سفر» با ما همراه باشید تا نگاهی به کارنامه مالی «سابر» و تاثیر همکاری سابر با گوگل در خروج از «بحران کرونا» را بررسی کنیم.

نگاهی به کارنامه مالی سابر در بحران کرونا

براساس اعلام سخنگوی شرکت «سابر» هدف اصلی از همکاری با «گوگل» کاهش هزینه‌های جانبی و استفاده از استراتژی‌های هوشمندانه این شرکت برای بهبود عملکرد «سابر» بوده است.

در کارنامه مالی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ (تابستان ۱۳۹۹) شرکت سابر، مشخص شد این شرکت به‌شدت با مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

نگاهی به کارنامه مالی سابر در بحران کرونا

در مجموع درآمد سابر در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، ۲۷۸ میلیون دلار بود، این در حالی است که ضرر  مالی این شرکت از بحران کرونا در همین دوره، معادل مبلغ چشمگیر ۳۱۲ میلیون دلاری بوده است. این شرایط با توجه به خلاء مالی ۸۳ میلیون دلاری سه ماهه دوم (بهار ۱۳۹۹) نشان داد که سابر به‌شدت درگیر مشکلات مالی است.

«داگ بارنت» (Doug Barnett)، مدیر مالی «سابر» در خصوص حمایت گوگل از این شرکت در بحران کرونا، گفت: «به‌عنوان بخشی از قرارداد ۱۰ ساله «سابر» و «گوگل کلاد» (Google Cloud) که در ژانویه سال جاری (دی ماه ۱۳۹۸) بسته شد، «سابر» هر سال از گوگل مبلغ ثابت ۷۵ میلیون دلار به‌عنوان بودجه «صرفه‌جویی در فناوری» دریافت می‌کند.»

حال انتظار می‌رود که نتایج این قرارداد با همکاری و برون‌سپاری برخی پروژه‌ها به شرکت “DXC” (شرکت جهانی فناوری اطلاعات و رفع مشکلات تکنولوژی) تا سال ۲۰۲۴ بتواند ضررهای مالی بحران کرونا را برای این شرکت جبران کرده و تاثیر چشمگیری در صنعت گردشگری بگذارد.

«شان منکه» (Sean Menke)، رئیس و مدیرعامل شرکت «سابر»، نیز در این خصوص گفت: «تمرکز ما بر طراحی و ارائه محصولاتی مناسب آینده صنعت گردشگری است. بحران «کرونا» تمامی صنایع را درگیر خود کرده است. ما نیز مانند بسیاری دیگر دچار ضرر و زیان زیادی شدیم، اما وقت دست روی دست گذاشتن نیست. ما از این بحران به‌عنوان فرصتی برای پیروزی در آینده استفاده خواهیم کرد. محصولات و خدمات آینده ما دقیقا مناسب با نیاز بازار خواهد بود.»

بیشتر بخوانید: تحول دیجیتال در صنعت گردشگری، ترند برتر سال ۲۰۲۱

رابطه گوگل و سابر از دید صنعت گردشگری

بسیاری از فعالان و ومنتقدان صنعت گردشگری عقیده دارند، همکاری یک «آژانس معتبر آنلاین» با گوگل مانند: «راه رفتن روی لبه تیغ است.»

این کار می‌تواند یا باعث نابودی کسب‌وکارتان شود یا برعکس چنان سکوی پرشی باشد که سهام شما را در بازارهای جهانی به‌شدت افزایش دهد. همه‌چیز بسته به ارائه محصولات و نحوه همکاری شرکت‌ها با گوگل دارد.

در مورد «سابر» نیز چنین نگرانی وجود دارد. یکی از سوالات مهم مطرح شده در این زمینه، «آینده رابطه گوگل و سابر» در دوران بعد از بحران کرونا است.

این که آیا این همکاری و رابطه میان این دو شرکت، با تمام بلندپروازی‌هایی که گوگل دارد، برای سابر خوب است؟ آیا این همکاری باعث نمی‌شود «سابر» تعدادی از زیرمجموعه‌ها، مشتریان، روابط تجاری و در نهایت آژانس‌های مسافرتی آنلاین (OTA) همکار خود را از دست بدهد؟

«منکه» در این خصوص می‌گوید: «ما باید به شرکت‌های هواپیمایی مختلف، هتلداران و سایر صنایع فعال در صنعت گردشگری نحوه طراحی، تولید و ارائه محصولات جدید منطبق با نیاز روز بازار و پیشرفت تکنولوژی را آموزش دهیم تا بدانند چه پتانسیلی برای طراحی محصولات جدید و افزایش درآمد دارند. در همین حین و از سوی دیگر ما باید مطمئن شویم که آژانس‌های مسافرتی آنلاین و سنتی، شرکت‌های مدیریت سفر، فروشندگان تورها و مشاوران سفر که رابطه مستقیم صنعت گردشگری با مشتریان و مصرف‌کنندگان هستند، چطور می‌توانند این محصولات جدید را به‌فروش برسانند؟»

برخی از نظریه‌پردازان صنعت گردشگری عقیده دارند که همکاری جدید سابر و گوگل به‌نوعی می‌تواند جبران عدم موفقیت پروژه بزرگ همکاری گوگل و شرکت «فیرلوجیکس» (Farelogix) باشد.

«منکه» در آخرین نشست خبری خود اضافه کرد: «به‌عنوان اولین محصول مشترک همکاری «گوگل» و «سابر» اوایل سال میلادی ۲۰۲۱، یک موتور جستجوی مجهز به هوش مصنوعی با نام «سابر تراول ای آی» (Sabre Travel AI) یا «هوش مصنوعی سفرهای سابر» (Saber Travel AI) تحت حمایت کامل گوگل راه‌اندازی خواهد شد، که اولین نمونه از موتورهای جستجوی مخصوص صنعت گردشگری و مجهز به هوش مصنوعی است.»

منکه در این‌باره گفت: «ادغام هوش مصنوعی با یک موتور جستجوی پیشرفته، چارچوبی نوآورانه در بخش تجاری صنعت گردشگری است که می‌تواند جایگزین شکست پروژه «فیرلوجیکس» شده و خسارت‌ها و ضررهای آن را جبران کند.»

نجات سابر از بحران کرونا، از رویا تا واقعیت

هرچند که تعداد رزروهای لغو شده برای شرکت سابر، در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه دوم بسیار کمتر بوده، اما باز هم نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۹ شاهد، کاهش چشمگیر ۸۶ درصدی رزرو‌های انجام شده توسط این شرکت هستیم.

نکته‌ای که «سابر» در کنار نگاه به آینده و معرفی فناوری و تکنولوژی‌های جدید باید به آن توجه داشته باشد، حفظ مشتری برای بقا است. یک شرکت بدون مشتری یا مخاطب یک شرکت شکست خورده است.

«سابر» برای حفظ شرکت‌های همکار خود در بحران کرونا تلاش‌های بسیار زیادی کرده است. یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های این شرکت، تمدید قرارداد طولانی‌مدت با «سیستم توزیع جهانی» (GDS) و شرکت هواپیمایی «امریکن ایرلاینز» (American Airlines) در سه ماهه سوم بود.

نجات سابر از بحران کرونا، از رویا تا واقعیت

منکه در این خصوص می‌گوید: «ما به راه خود برای جذب همکاران بیشتر ادامه می‌دهیم. «سابر» تاکنون با ۱۴۰۰ شرکت هواپیمایی و آژانس مسافرتی شخصی و شرکتی قرارداد همکاری امضا کرده است.»

در آگوست سال جاری، «دیوید هاروی» (David Harvey )، معاون اول رئیس شرکت بزرگ «ساوت وست بیزینس» (Southwest Business) در آمریکا اعلام کرد که قرارداد خود با «سابر» را تمدید نخواهد کرد و در این خصوص گفت: «ما به استراتژی‌های بلندمدت خود اعتماد داریم و همکاری با «سابر» برای ما محدودیت‌های خاص خودش را دارد. هرچند که نزدیک دو سال است که ما در خصوص لغو همکاری خود در حال مذاکره هستیم، اما به‌هرحال این اتفاق دیر یا زود رخ خواهد داد. «ساوت‌وست بیزینس» قطعا همکاری خود را با سابر ادامه نخواهد داد.»

پس از این اتفاق، شرکت هواپیمایی بزرگ و مشهور «لوفتهانزا» (Lufthansa) نیز به آژانس‌های همکار خود اعلام کرد که به‌زودی از سیستم توزیع جهانی (GDS) خارج خواهد شد که این مورد هم به‌معنای لغو همکاری لوفتهانزا با سابر است.

البته گزارش‌هایی از معاون ارشد مدیریت و توزیع درآمد هواپیمایی “GDS”، «تامور گودرزی پور» (Tamur Goudarzi Pour) رسیده که: «لوفتهانزا احتمالا چنین کاری نخواهد کرد زیرا باعث ریزش شدید ارزش سهام سایر آژانس‌های همکار او خواهد شد.»

«دیو شیرک» (Dave Shirk)، رئیس بخش «سابر تراول سولوشن» (Sabre Travel Solution)، نیز در این خصوص اظهار داشت: «ما از هر پیشنهادی که به نفع اکوسیستم صنعت گردشگری باشد و کمک کند تا دوباره این صنعت به تعادل سابق خود بازگردد، حمایت می‌کنیم. این که امروز به‌عنوان همکار «گوگل» نقش مهمی در متعادل‌سازی دوباره اکوسیستم داریم، نه‌تنها کمک بزرگی برای خروج از بحران است بلکه برای ما افتخار بزرگی خواهد بود.»

شیرک در خصوص عدم همکاری با «ساوت وست» که یکی از مهم‌ترین مشتریان «سابر» است، گفت: « این شرکت هواپیمایی همچنان بخش مهمی از پلتفرم تبادل هوشمند داده‌های مشتریان در “GDS ” باقی خواهد ماند. ما به صحبت‌های خود برای همکاری دوباره با «ساوت وست» ادامه می‌دهیم و در صورت عدم توافق به‌دنبال راه‌های جایگزین برای تنظیم دوباره تعادل سیستم خواهید بود.»

آینده برای سابر چه می‌خواهد؟

«سابر» بودجه‌ای معادل ۱.۷ میلیارد دلار برای سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته است. در این راه، سابر از رقیب بزرگ خود «آمادئوس» الگو گرفته و برای ادامه سال ۲۰۲۰ تا اواخر ۲۰۲۱ صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش بودجه بخش‌های غیرضروری را در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید: چالش‌ها و سوالات صنعت گردشگری آنلاین در سال ۲۰۲۱

حال انتظار می‌رود که با استراتژی جدید، همکاری با گوگل، هوش مصنوعی سفرهای سابر و صرفه‌جویی‌های مالی، نتایج تلاش این شرکت تا سال ۲۰۲۵ در سایه پناهگاه امن گوگل به ثمر رسیده و سابر از بحران کرونا نجات پیدا کند.

شما می‌توانید جدیدترین مقالات صنعت توریسم را در وب‌سایت دی دی سفر  و اینستاگرام “ddsafarnews” مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=6234

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.