11
معرفی استارتاپ های گردشگری

استارتاپ گردشگری Golightly: تقویت گردشگری زنان و تشویق کارآفرینان زن

  • 29 اردیبهشت 1400 - 12:03 - ویرایش شده : 12 خرداد 1400 - 17:04
استارتاپ گردشگری Golightly: تقویت گردشگری زنان و تشویق کارآفرینان زن
دی دی سفر هر چهارشنبه یکی از خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را انتخاب کرده و از تولد تا روش کسب‌و‌کار و آینده‌ی آن‌ها را بررسی می‌کند. این بار نوبت استارتاپ گردشگری "Golightly" است که یک پلتفرم رزرو ویژه‌ی گردشگران زن راه‌اندازی کرده است.

حس امنیت در سفرها مسئله اصلی زنان گردشگری است که به‌تنهایی سفر می‌کنند و این موضوع به کشور خاصی محدود نمی‌شود. نظرسنجی اخیری که توسط “Wakefield Research” انجام شده است، نشان می‌دهد ۸۹درصد از زنان در هنگام سفرهایشان از اقدامات امنیتی مانند دو بار چک کردن قفل درها، جست‌و‌جوی دوربین‌های مخفی در محل اقامت و …. استفاده می‌کنند و تقریباً ۵۰درصد از زنان ترجیح می‌دهند ملکی که متعلق به یک زن است را اجاره کنند.

این مسئله مهم باعث شده است که دی دی سفر در این مطلب به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری برود که زمینه‌ یک سفر امن را برای گردشگران زن مهیا می‌کند؛ برای آشنایی با این استارتاپ در ادامه این مطلب همراه دی دی سفر باشید.

آشنایی با استارتاپ گردشگری “Golightly

“Golightly” یک کلاب مسافرتی خصوصی ویژه‌ی بانوان است که فضای امنی برای رزرو و اجاره اقامتگاه فراهم می‌کند. این پلتفرم، سیستمی مشابه با سایر سیستم‌های رزرو دارد، اما مهم‌ترین تمایز آن، جامعه‌ای است که از آن استفاده می‌کنند، یعنی بانوان!

“Golightly” یک شبکه به‌هم‌پیوسته از زنان است. استارتاپ مسافرتی “Golightly” علاوه بر آنکه به گردشگران زن برای پیداکردن اقامتگاه کمک می‌کند، در زمینه اجاره‌ دادن املاک میزبانان زن نیز فعالیت می‌کند. اعضای شبکه “Golightly” با هم ارتباط متقابل دارند و مهمانان و میزبانان می‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

استارتاپ گردشگری، پلتفرم رزرو زنان گردشگر

داستان تولد استارتاپ مسافرتی “Golightly

استارتاپ گردشگری “Golightly” مستقر در «آستین» در ایالت «تگزاس»، از تجربه شخصی بنیان‌گذار آن متولد شده است. «ویکتوریا اوکانل» (Victoria O’Connell)، مدیرعامل این شرکت است که به‌عنوان یک مدیر بازرگانی نزدیک به دو دهه تجربه همکاری با «جی‌دی‌پی گلوبال» (JDP Global)، یک شرکت بین‌المللی تجارت الکترونیکی و املاک و مستغلات بین‌المللی، را دارد. وی با اجاره اقامتگاه در «مالت»، «لندن»، «دبی» و «میامی»، مدت‌ها مشتری سایت‌های رزرو اقامتگاه‌های آلترناتیو بوده است.

در سال ۲۰۱۷، او آپارتمان خود در لندن را از طریق یک پلتفرم بزرگ اجاره اقامتگاه، در اختیار یک مرد با حساب جعلی قرار داد. آپارتمان ویکتوریا توسط آن مرد مورد سرقت قرار گرفت و ضررهای زیادی به ملک وارد کرد، اما نکته جالب آن است حتی شش ماه بعد از این اتفاق، آن شخص هنوز با حساب جعلی خود در آن سایت حضور داشت. همین امر باعث شد ویکتوریا تحقیقات بیشتری انجام دهد و متوجه شد که از این قبیل تجربه‌های مشابه و حتی وحشتناک‌تر برای بسیاری از میزبانان پیش آمده است.

ویکتوریا در طی گفت‌و‌گو با متخصصان این صنعت، متوجه شد که تقاضای زیادی برای وجود یک پلتفرم ویژه‌ی زنان وجود دارد. همچنین تیم “Golightly” با انجام یک تحقیق از طریق “Wakefield Research” بر روی ۱۰۰۰ زن در ایالات متحده دریافتند که اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها احساس می‌کنند که بزرگ‌ترین نگرانی آن‌ها در هنگام سفر، داشتن امنیت است و ترجیح می‌دهند اقامتگاه‌های خود را از طریق یک شبکه ویژه‌ی زنان اجاره کنند.

ویکتوریا به همراه «جیمز هیرش» (James Hirsch)، دیگر بنیان‌گذار “Golightly” و مدیر ارشد بازاریابی این شرکت، با هدف مشترک ارتقای امنیت زنان در سفر گرد هم آمدند و استارتاپ گردشگری “Golightly” را پس از ماه‌ها تحقیق و برنامه‌ریزی راه‌اندازی کردند.

استارتاپ “Golightly” برای پیوند زنان به یکدیگر از طریق سفرکردن ایجاد شده است. این استارتاپ متعهد به استخدام زنان در بخش‌های مختلف شرکت بوده و مالکان تمام املاک تحت پوشش “Golightly” را زنان تشکیل می‌دهند و اداره‌ی این اقامتگاه‌ها نیز توسط زنان انجام می‌شود.

نحوه کار استارتاپ گردشگری “Golightly

سیستم کاری این استارتاپ این‌گونه است که اعضای جدید برای به‌عضویت درآمدن در این پلتفرم باید توسط یکی از اعضای موجود در سیستم، دعوت شوند. پس از آنکه، اعضای جدید عضوی از شبکه‌ی “Golightly” شوند، می‌توانند با هرکسی که تمایل دارند، با خاطری آسوده و با حفظ حریم خصوصی سفر کنند. البته مهمانان جدیدی که عضوی از “Golightly”را نمی‌شناسند نیز می‌توانند در وب‌سایت این شرکت، فرم درخواست عضویت را تکمیل کنند.

نکته جالب توجه آن است که اعضا به‌ازای هر عضو جدیدی که دعوت می‌کنند، کارت اعتباری سفر دریافت کرده و می‌توانند هربار هزینه کمتری پرداخت کنند تا جایی که با دعوت‌کردن هرچه بیشتر دوستان خود در نهایت می‌توانند به‌صورت رایگان سفر کنند. البته توجه داشته باشید که این دعوت‌ها محدودیت داشته و هر عضو تنها می‌تواند ۵ نفر را دعوت کند.

نکته دیگر آن است که اگرچه همه‌ی رزروها توسط بانوان انجام می‌شود، اما آن‌ها می‌توانند با هرکسی که تمایل دارند اعم از مردان به مسافرت بروند. این استارتاپ گردشگری از سفرهای انفرادی بانوان نیز حمایت می‌کند و برای ایجاد یک سفر و اقامت امن در سفرهای انفرادی، فاکتورها و فیلترهای ویژه‌ای قرار داده است.

استارتاپ گردشگری ویژه‌ی گردشگران زن

نقطه قوت استارتاپ گردشگری “Golightly”

استارتاپ گردشگری “Golightly” بزرگ‌ترین نقطه قوت خود را جامعه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی خود می‌داند. این استارتاپ بیش از ۶۰۰۰ عضو فعال در بیش از ۸۰ کشور دارد که به حمایت از زنان و ایجاد یک جامعه امن برای سفر تعهد دارند.

در  نقطه مقابل این استارتاپ مسافرتی نقطه ضعف خود را ارائه خدمات در چندین مقصد محدود می‌داند و هنوز نتوانسته است همه مقاصد را پوشش دهد. در حال حاضر حدود ۵۰درصد از املاک “Golightly”  در ایالات متحده و۵۰درصد دیگر آن در کشورهای دیگر است و هنوز در مقاصد بسیار دور املاکی را تحت پوشش خود نگرفته است.

روش جذب مشتری استارتاپ گردشگری “Golightly”

هر یک از اعضای “Golightly” با دریافت کارت اعتباری سفر که برای سفرهای بعدی مورداستفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند حداکثر تا ۵ نفر را به شبکه‌ی  “Golightly”  دعوت کنند و این شبکه تا بی‌نهایت ادامه خواهد داشت. بنابراین رشد اصلی این استارتاپ به‌صورت ارگانیک و از طریق بازاریابی «دهان به دهان» انجام گرفته است.

البته این استارتاپ از لحاظ فعالیت‌های رسانه‌ای  مطبوعاتی نیز عملکرد خوبی داشته است و به‌خوبی توانسته است توسط دوستداران سفر و میزبانان مختلف در سراسر جهان شناخته شود.

استارتاپ “Golightly” چگونه کسب درآمد می‌کند؟

در حال حاضر درآمد استارتاپ “Golightly” از طریق رزرو اقامتگاه‌ها انجام می‌شود. این استارتاپ برای هر رزرو هزینه کمی از مسافر و میزبان دریافت می‌کند تا بتواند هزینه‌های عملیاتی شرکت را پوشش دهد.

“Golightly” معتقد است سفر ایمن، حق اساسی زنان است و آن‌ها برای رسیدن به این حق نباید هزینه بالایی پرداخت کنند، بنابراین این شرکت قصد دارد در سال ۲۰۲۱، هزینه‌های عضویت را با طبقه‌بندی اعضا دریافت کنند و همیشه یک گزینه رایگان برای عضویت گردشگران داشته باشد.

هدف استارتاپ مسافرتی “Golightly” برای آینده چیست؟

ماموریت نهایی “Golightly” ایجاد امنیت برای زنان است. این استارتاپ، امنیت را عاملی تأثیرگذار در جامعه می‌داند. تاکنون هزاران زن به عضویت شرکت “Golightly” در آمده‌اند و برنامه این استارتاپ برای سال آینده آن است که جامعه‌ی خود را سه‌برابر کرده و لیست املاک خود را به‌طور قابل‌توجهی گسترش دهد.

اگرچه همه‌گیری ویروس کرونا تهدید بزرگی برای استارتاپ گردشگری “Golightly” محسوب می‌شد، اما این شرکت به‌خوبی توانست از این بحران جان سالم به در ببرد و اکنون مشتاقانه در انتظار بازگشت کامل سفرها در ادامه‌ی سال ۲۰۲۱ است.

با توجه به آنکه نیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند و این حس حمایت از یکدیگر و نیاز به ایجاد یک سفر امن در بین اکثر آن‌ها به چشم می‌خورد، به نظر می‌رسد که استارتاپ گردشگری  “Golightly” فرصت خوبی برای ادامه‌ی راه خود دارد.

سخن پایانی

جرقه‌ی تولد استارتاپ‌ها برای کاهش و حل مشکل تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان، زده می‌شود. ایده استارتاپ گردشگری “Golightly” نیز از تجربه شخصی بنیان‌گذار آن به وجود آمده است، بنابراین می‌توان گفت ساده‌ترین مشکلات و حتی بزرگ‌ترین نقاط درد مصرف‌کنندگان شاید ایده‌ی خوبی برای تولد یک استارتاپ باشند.

دی دی سفر هر چهارشنبه به‌سراغ یکی از بهترین و خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری دنیا می‌رود و علاوه بر معرفی ایده‌های‌شان، روش فعالیت و اهدافشان برای آینده را نیز بررسی می‌کند. اگر به مبحث استارتاپ های گردشگری علاقه‌مندید، مقاله‌های استارتاپی دی دی سفر را در روزهای چهارشنبه مطالعه کنید.

مقاله‌ی چهارشنبه گذشته دی دی سفر: اقامت در مکان‌های نامتداول و حمایت از مشاغل کوچک با یک استارتاپ گردشگری خلاق

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=11744

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.