1
نگاهی به آینده صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵

آیا اقامتگاه‌های آلترناتیو در سال ۲۰۲۵ نیز موفق خواهند بود؟

  • 19 مرداد 1400 - 11:48 - ویرایش شده : 19 مرداد 1400 - 11:48
آیا اقامتگاه‌های آلترناتیو در سال ۲۰۲۵ نیز موفق خواهند بود؟
آیا در سال ۲۰۲۵، «اقامتگاه‌های آلترناتیو» (Alternative Lodging) همچنان یکی از ترندهای محبوب بوده و تبدیل به شاخه‌ای مستقل در صنعت گردشگری خواهد شد؟

دی دی سفر– شاخه اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ و پیش از بحران کرونا در وضعیت مناسبی قرار داشت، اما این حوزه معمولا به‌عنوان زیرمجموعه‌ای فرعی در صنعت مهمان‌یاری و هتلداری محسوب می‌شد، تا آن که شیوع بیماری «کرونا» و تاثیر آن بر تغییر سلیقه مخاطبان، همه‌چیز را در سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ (۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰) به نفع این صنعت تمام کرد.

 در قسمت اول از این مجموعه مطالب، نگاهی به چشم‌انداز صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵ داشتیم. در ادامه به بررسی یکی از ترندهای محبوب دوران کرونا، «اقامتگاه‌های آلترناتیو» (alternative accommodation)، و آینده این شاخه صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵ خواهیم پرداخت.

اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه

 اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها در سال ۲۰۲۵

اصطلاح «اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها» و «اقامتگاه‌های آلترناتیو» (alternative accommodation)، مفهومی نسبتا تازه در حوزه صنعت هتلداری و رزرو اقامتگاه‌ها‌ بود که شیوع بیماری کرونا در سال ۲۰۲۰ و علاقه مسافران به رزرو چنین اقامتگاه‌هایی، سبب شد که این حوزه مفهومی مستقل یافته و با تبدیل شدن به یکی از ترندهای برتر در سال ۲۰۲۰ خود را از زیر سایه صنعت هتلداری بیرون بکشد و تبدیل به ‌شاخه‌ای مستقل در صنعت گردشگری شود. 

اما آیا در سال ۲۰۲۵ شرایط برای این شاخه از گردشگری و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده چنین خدماتی همچنان مطلوب خواهد بود؟

براساس نظر تحلیلگران صنعت گردشگری احتمالا، حوزه اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه ها حتی در ۵ سال آینده پس از شیوع بیماری کرونا، همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و حتی بسیاری از هتل‌های زنجیره‌ای و پلتفرم‌های رزرو آنلاین مانند «بوکینگ دات کام»، به‌‌عنوان منبع درآمد مهمی به این دسته از اقامتگاه‌ها توجه خاصی خواهند داشت.

تا پیش از بحران کرونا، اغلب ابرقدرت‌های رزرو آنلاین معمولا لیست‌های جداگانه‌ای از انواع اقامتگاه‌های رایج مانند هتل آپارتمان‌ها و بوتیک هتل‌ها را به‌عنوان «اقامتگاه‌های ارزان‌‌قیمت» در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دادند اما انتظار می‌رود در ۴ تا ۵ سال آینده ترکیب شدن انواع اقامتگاه‌ها، بسته به سلیقه مخاطب و امکان شخصی‌سازی ارائه خدمات در محل اقامت، به‌احتمال زیاد تبدیل به شاخه‌ای محبوب با درآمدزایی چشمگیر برای پلتفرم‌های رزرو آنلاین شود. 

واکنش ابرقدرت‌های رزرو آنلاین در سال ۲۰۲۵ چه خواهد بود؟

شرکت «ایر بی ان بی» یکی از اولین ارائه‌دهندگان این دسته از اقامتگاه‌ها بود که فعالیت خود را با تمرکز بر این شاخه آغاز کرد، بنابراین بدیهی است که این شرکت، در سال ۲۰۲۵ یکی از پرچم‌داران اصلی این حوزه باشد. علاوه‌بر‌این، انتظار می‌رود با «عرضه اولیه سهام» این شرکت، ایر بی ان بی سرمایه‌گذاری در حوزه هتلداری و ساخت بوتیک هتل‌های ارزان‌قیمت و سرمایه‌گذاری در افتتاح املاک زنجیره‌ای تحت نام خود را تا سال ۲۰۲۵ گسترش داده و تبدیل به یکی از ابرقدرت‌های شاخه اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها شود.

بیشتر بخوانید: چالش‌ها و سوالات صنعت گردشگری آنلاین در سال ۲۰۲۱

در چنین شرایطی، احتمالا شرکت‌های بزرگی مانند «اکسپدیا» و «بوکینگ دات کام» نیز دست‌ روی دست نگذاشته و ارائه چنین اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت اما باکیفیت را به خدمات اصلی خود اضافه خواهند کرد، که این مورد به‌معنای افزایش مذاکره با صاحبان املاک و مستغلات، شرکت‌های ثالث اجاره مسکن و صاحبان اراضی گسترده است. بنابراین شاید افزایش ارزش سهام مسکن یکی از پیامدهای محبوبیت اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها در سال ۲۰۲۵ باشد. 

هتل‌های زنجیره‌ای

واکنش هتل‌های زنجیره‌ای چه خواهد بود؟

هتل‌های زنجیره‌ای و ابرقدرت‌های صنعت هتلداری مانند «هایت» (Hyatt)، «ماریوت» (Marriott) و … هنوز در برابر این شاخه مقاومت کرده و نسبت به ارائه اقامتگاه‌های اجاره‌ای کوتاه‌مدتی که تحت سرپرستی خودشان نبوده، دارای سپر دفاعی سفت و سختی هستند، اما از آنجایی که بحران کرونا سلیقه مشتریان و مخاطبان را عوض کرده و آن‌ها علاقه بیشتری به اقامت در اماکن کم‌جمعیت که خدمات شخصی‌سازی شده ارائه می‌دهند و نسبت به محیط‌های شلوغ هتل‌های بزرگ بر محل اقامت خود کنترل بیشتری دارند، لذا این ابرقدرت‌ها احتمالا به‌شکلی جدید این خدمات را در قالب «اقامتگاه‌های خصوصی» در اختیار مهمانانشان قرار خواهند داد.

برای مثال در سال ۲۰۲۰، هتل‌های زنجیره‌ای «فور سیزن»، چندین مجموعه اقامتگاه‌ و استراحتگاه‌های مجزا با خدمات شخصی‌سازی شده و ظرفیت محدود پذیرش به زیرمجموعه‌های خود اضافه کرد که با استقبال چشمگیری از سوی مسافران نیز روبه‌رو شد.

آیا رقابت جدیدی در راه است؟

به‌احتمال زیاد و براساس پیش‌بینی‌های تحلیلگران صنعت گردشگری، در سال ۲۰۲۵ رقابت میان ابرقدرت‌های حوزه رزرو آنلاین مانند «بوکینگ هولدینگز»، «تریپ دات کام» و «ایر بی ان بی» در زمینه اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه ها بیشتر از همیشه خواهد بود. از سوی دیگر براساس گفته‌های «برایان چسکی»، موسس ایر بی ان بی، این شرکت در سال‌های آینده حوزه فعالیت خود را به صنعت هتلداری نیز گسترش داده و هتل‌های زنجیره‌ای تحت نام خود را افتتاح خواهد کرد که این خود باعث افزایش رقابت میان این شرکت و ابرقدرت‌های صنعت هتلداری خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نظرات شنیدنی بنیان‌گذار ایر بی ان بی درباره‌ی تغییرات سفرها در آینده

بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد در ۴ تا ۵ سال آینده رقابت میان پلتفرم‌های رزرو آنلاین و سیستم‌های رزرو مستقیم هتل‌ها بیش از همیشه خواهد بود که باید دید با توجه به اقدامات مختلف و متفاوت هرکدام از شرکت‌ها در نهایت کدام‌یک پرچم‌دار این میدان خواهد بود. 

آینده صنعت اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه

مشکلات اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه ها در سال ۲۰۲۵ 

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده موفقیت شاخه «اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه ها» در سال ۲۰۲۵، نحوه ارائه خدمات، برخورد میزبان‌ها، قیمت اجاره و کیفیت محل اقامت است. ممکن است شرایط برای حوزه اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه ها بر وفق مراد پیش نرفته و به‌طور مثال افرادی که بیش از یک یا دو ملک در پلتفرم‌های اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها ندارند برای درآمدزایی مجبور به تغییر کاربری املاک خود به فضاهای ادارای، فضای کار اشتراکی یا حتی اجاره طولانی‌مدت سالانه یا فصلی اقامتگاه‌هایشان شوند. مشکل صاحبان املاک کوچک تنها یک روی سکه است. مشکل دیگر، اجرای قوانین مربوط به کاهش تسلط ابرقدرت‌هایی مانند ایر بی ان بی در سال ۲۰۲۵ بر ارزش سهام مسکن از سوی سازمان‌های مختلف محلی خواهد بود.

افزایش چنین مقرراتی به‌خصوص در شهرهای کوچک باعث خواهد شد که خدمات شرکتی مانند ایر بی ان بی بیشتر به‌سوی خدمات ارائه شده توسط «بوکینگ دات کام»، «تریپ دات کام» و «اکسپدیا» تمایل پیدا کرده و در سال‌های آینده شاهد حضور این شرکت در زمینه احداث هتل‌های زنجیره‌ای تحت نام خود، ارائه خدمات سفرهای یکپارچه مانند رزرو یکجای بلیت، خدمات ترانسفر در کنار ارائه انواع مختلف اقامتگاه‌ها باشیم.

این داستان ادامه دارد…

در قسمت اول و دوم از این مجموعه مطالب، نگاهی به «چشم‌انداز صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵» و «اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ ها» انداختیم، اما هنوز هم چندین حوزه دیگر از این صنعت گسترده باقی مانده که باید تغییرات شیوع این بیماری بر آینده آن و تئوری‌ها مطرح شده از سوی تحلیلگران را بررسی کرد تا بتوان دید گسترده‌ای از آینده‌ای که پیش روی کسب‌و‌کارهای فعال در صنعت گردشگری است، بدست آورد. در قسمت سوم نیز با ما همراه باشید تا شاخه دیگری از صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵ را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: بحران کرونا و ۷ درس مهم سال ۲۰۲۰ برای صنعت گردشگری

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7859

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.