10

تاثیر کاهش هزینه بازاریابی اکسپدیا و بوکینگ در صنعت رزرو آنلاین

  • 14 اسفند 1399 - 11:28 - ویرایش شده : 09 تیر 1400 - 15:33
تاثیر کاهش هزینه بازاریابی اکسپدیا و بوکینگ در صنعت رزرو آنلاین
دو شرکت «اکسپدیا» و «بوکینگ هولدینگز» به‌دلیل شرایط همه‌گیری بیماری «کرونا» و بحران اقتصادی پس از آن، هزینه بازاریابی خود در سال ۲۰۲۰ را به پایین‌ترین میزان ممکن کاهش داده‌اند، این اقدام چه پیامدهایی برای صنعت رزرو آنلاین به‌دنبال خواهد داشت؟

دی دی سفر– گروه «اکسپدیا» و «بوکینگ هولدینگز» دو ابرقدرت صنعت رزرو آنلاین در صنعت گردشگری، با کاهش ۶۰ درصدی هزینه‌ بازاریابی (نزدیک به ۴.۷ میلیارد دلار) نسبت به‌دوره مشابه در سال ۲۰۱۹، رکورد بیشترین میزان سقوط هزینه‌ بازاریابی از زمان فعالیتشان در صنعت رزرو آنلاین تاکنون را در سال ۲۰۲۰ ثبت کردند.

چنین کاهش چشمگیری در هزینه‌ بازاریابی و فروش چه تاثیری بر صنعت رزرو آنلاین و گردشگری خواهد داشت؟ آیا این دو شرکت در شرایط بحرانی به‌سر می‌برند؟ پلتفرم‌‌های مشابه، مانند «ایر بی ان بی» (Airbnb)، در چه شرایطی قرار دارند؟ آیا این دو شرکت در ادامه سال ۲۰۲۱ همچنان در بحران مالی خواهند بود یا استراتژی‌های بازاریابی خود را تغییر می‌دهند؟

بیشتر بخوانید: نگاهی به کارنامه مالی اکسپدیا در سال ۲۰۲۰

نگاهی به کارنامه بازاریابی دو ابرقدرت رزرو آنلاین

با توجه به تاثیر شیوع ویروس «کرونا» در اوایل سال ۲۰۲۰ و ادامه این همه‌گیری و بحران اقتصادی که گریبان‌گیر تمام صنایع فعال در صنعت گردشگری شد، چنین کاهش بی‌سابقه‌ای در هزینه‌های فروش و بازاریابی جهت جلوگیری از ورشکستگی چندان هم دور از انتظار نبود.

این دو شرکت، در مجموع هزینه‌های بازاریابی و فروش خود را بیش از ۴.۷ میلیارد دلار کاهش داده‌اند، که از زمان حضور این دو ابرقدرت در بازار رزرو آنلاین بی‌سابقه است. این کاهش قیمت برای دو ابرقدرت صنعت رزرو آنلاین به‌ترتیب زیر است: 

  • «بوکینگ هولدینگز» (Booking Holdings): این شرکت هزینه بازاریابی خود را با کاهش ۵۵ درصدی در سال ۲۰۱۹، به ۲.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسانده است.
  • «اکسپدیا» (Expedia): گروه اکسپدیا نیز نیز هزینه‌های بازاریابی خود را با کاهش ۵۷ درصدی در سال ۲۰۲۰ به ۲.۵ میلیارد کاهش داده است.

این در حالی است که هزینه بازاریابی اکسپدیا در سال ۲۰۱۹ چیزی معادل ۴.۹۷ میلیارد دلار بود.

کاهش ارزش سهام بوکینگ و اکسپدیا

تحلیلگران صنعت گردشگری رزرو آنلاین، پیش‌بینی‌ کرده‌اند که جبران چنین ضربه مالی سنگینی برای این دو ابرقدرت نیاز به‌مدت زمانی طولانی داشته و احتمالا اکسپدیا و بوکینگ جهت جلوگیری از ورشکستگی و ماندن در صدر لیست رقبای خود در سال ۲۰۲۱، بازهم هزینه‌های جانبی خود را کاهش دهند.

این اقدام می‌تواند بر زمینه‌های مختلفی از جمله موارد زیر تاثیر بگذارد:

  • کاهش هزینه‌های برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی در گوگل
  • کاهش همکاری با شرکت‌های زیرمجموعه
  • کاهش نیاز به کارمندان بخش فروش و بازاریابی 

در این میان، یک مورد بیش از سایرین مورد توجه است، کاهش هزینه بازاریابی اکسپدیا و بوکینگ هولدینگز، تاثیر چشمگیری در روند همکاری آن‌ها با گوگل در زمینه رزرو آنلاین اقامتگاه‌ها و پروازها خواهد داشت.

کاهش ۶.۳ میلیارد دلاری هزینه‌های بازاریابی اکسپدیا و بوکینگ هولدینگز که دو مشتری بزرگ کمپین‌های تبلیغاتی گوگل بوده‌اند، باعث خواهد شد که این شرکت بزرگ نیز از لحاظ تامین بودجه خود در سال ۲۰۲۱ احساس خطر کرده و برای حفظ فعالیت در صنعت رزرو آنلاین در خطر بحران مالی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: چالش‌ها و سوالات صنعت گردشگری آنلاین در سال ۲۰۲۱

ایر بی ان بی، بوکینگ هولدینگز یا اکسپدیا؟ برنده کدام است؟

آغاز «عرضه اولیه سهام» (IPO) ایر بی ان بی و سود خالص و درآمدی که از این راه نصیب ایر بی ان بی شد، بوکینگ هولدینگز و اکسپدیا را بیش از پیش برای حفظ جایگاه خود در صدر صنعت رزرو آنلاین تحت فشار قرار داد.

ایر بی ان بی، با چنین اقدامی موقعیت صدرنشینی این دو ابرقدرت را در معرض خطر قرار داده و به‌عنوان بازیکنی حرفه‌ای و تازه‌نفس با جمع‌‌آوری بودجه‌ای چشمگیر توانست با موفقیت بیشتری وارد سال ۲۰۲۱ شود.

مهم‌ترین عامل موفقیت این شرکت در برقراری توازن میان هزینه‌های بازاریابی و فروش و حفظ بودجه جهت ادامه کسب‌وکارش را می‌توان در واقع «خلاف جهت رقبا» حرکت کردن دانست.

ایر بی ان بی در صنعت رزرو آنلاین

این شرکت با بهر‌مندی از هوشمندی مدیرعامل خود، راه کمپین‌های تبلیغاتی سنتی و عمومی که دو گروه «اکسپدیا» و «بوکینگ هولدینگز» در پیش گرفته بودند مانند کمپین‌های تبلیغاتی «پرداخت به ازای هر کلیک» (pay-per-click) را ادامه نداد.

در عوض ایر بی ان بی، استراتژی هوشمندانه‌ای در پیش گرفت، این شرکت با تشخیص به‌موقع و بررسی لحظه به لحظه عملکرد رقبا، دقیقا زمانی که همه درگیر بحران مالی بودند، در دسامبر ۲۰۲۰ اقدام به «عرضه اولیه سهام» خود کرد که با استقبال چشمگیری روبه رو شد و توانست بودجه‌ قابل توجهی جهت هزینه‌های بازاریابی و فروش خود در سال ۲۰۲۱ جمع‌آوری کند.

ایر بی ان بی نه تنها بودجه بازاریابی خود در سال ۲۰۲۰ را کاهش نداده است، بلکه با کسب ۶۳۰ میلیون دلار سود خالص در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، هزینه‌های بازاریابی و فروش خود را با نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۹، بیش از ۴۴ درصد افزایش داده است. 

با توجه به این شرایط ایر بی ان بی بودجه لازم جهت توسعه هرچه بیشتر خدمات خود را در دست داشته که زمینه را برای  همکاری بیشتر با سایرین، افزودن ابزارهای جدید به پلتفرم خود و توسعه املاک تحت پوشش آن فراهم می‌کند. از جمله اقدامات ایر بی ان در سال ۲۰۲۱ در زمینه توسعه همکاری و افزایش خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این در حالی است، که ابرقدرت‌هایی مانند اکسپدیا و بوکینگ هولدینگز به‌ترتیب با ۵۱۱ میلیون و ۳۸۶ میلیون درآمدزایی خالص از ایر بی ان بی عقب ماندند. 

چه آینده‌ای در انتظار بوکینگ هولدینگز و اکسپدیا است؟

با نگاهی به عملکرد ایر بی ان بی  و استراتژی‌های مدیرعامل این شرکت، می‌توان گفت که دیگر روش‌های قدیمی بازاریابی و فروش پاسخگوی نیاز صنعت رزرو آنلاین سال ۲۰۲۱ نخواهد بود و ابرقدرت‌هایی مانند بوکینگ هولدینگز و اکسپدیا برای حفظ موقعیت خود باید به فکر استفاده از روش‌های جدید باشند.

سال ۲۰۲۱، سال تحول دیجیتال در تمام حوزه‌های صنعت گردشگری از جمله رزرو آنلاین است.

بیشتر بخوانید: تحول دیجیتال در صنعت گردشگری، ترند برتر سال ۲۰۲۱

ورود بازیکنان تازه نفس مانند «تریپ دات کام» و «ایر بی ان بی» و عملکرد موفق آن‌ها باعث شده که بوکینگ هولدینگز و اکسپدیا در تنگنا و فشار اقتصادی قرار گرفته و برای حفظ قدرت خود احساس خطر کنند. 

اکنون با گذشت بیش از ۳ ماه از آغاز سال میلادی ۲۰۲۱ و انتشار کارنامه مالی ابرقدرت‌های صنعت گردشگری در زمینه‌های مختلف، پیش‌بینی‌ها طبق انتظار پیشرفته و رقابت میان ابرقدرت‌های صنعت رزرو آنلاین بیش از همیشه افزایش یافته است.

می‌توان آغازگر این رقابت را شرکت ایربی ان بی دانست که با «عرضه اولیه سهام» خود اولین کارزار بزرگ تبلیغاتی ۵ سال اخیر را به‌‌راه انداخته و جرقه‌ای برای شروع آتش رقابتی بزرگ در صنعت رزرو آنلاین به راه‌ انداخته است.

حال باید دید در ادامه سال ۲۰۲۱ و با تولید واکسن کرونا، استفاده از گذرنامه های دیجیتال کووید-۱۹ و رونق دوباره صنعت گردشگری، برنده این کارزار در نهایت چه کسی خواهد بود؟

شما می‌توانید جدیدترین مقالات صنعت توریسم را در وب‌سایت دی دی سفر  و اینستاگرام “ddsafarnews” مطالعه کنید.

پیشنهاد دی دی سفر: ۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱-قسمت اول

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=9313

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.