3
معرفی انواع مختلف گردشگری

هر آنچه که باید درباره‌ی گردشگری غذایی بدانید

 • 31 مرداد 1400 - 10:28 - ویرایش شده : 31 مرداد 1400 - 10:28
هر آنچه که باید درباره‌ی گردشگری غذایی بدانید
«گردشگری غذایی» (Food Tourism) یا «گردشگری آشپزی» (Culinary tourism) چیست؟ درباره‌ی این شاخه‌ی جذاب گردشگری چه می‌دانید؟ در این مطلب همراه دی دی سفر باشید تا با گردشگری غذایی بیشتر آشنا شوید.

کشف و شناخت غذاهای جدید همیشه بخشی از سفرهای تفریحی بوده است. با این حال، درست مانند سایر شاخه‌های گردشگری، گردشگری غذایی نیز در حال پیشرفت است و فعالیت‌های متفاوت‌تری از غذاخوردن را شامل می‌شود. گردشگری غذایی، تنها به‌معنای خوردن غذای لذیذ در کشورهای مختلف نیست، بلکه به‌معنای کشف تجربه‌های جدید و معتبر آشپزی، از بهترین رستوران‌های محلی گرفته تا ارزان‌ترین بوفه‌های غذاهای خیابانی است.

گردشگری غذایی یکی از بازارهای روبه‌رشد صنعت گردشگری است. به‌گفته‌ی سازمان جهانی گردشگری، یک گردشگر به‌طور متوسط، تقریباً یک سوم و حتی بیشتر از کل بودجه سفر خود را صرف غذا و نوشیدنی می‌کند. در این مطلب همراه دی دی سفر باشید، تا علاوه بر شناخت گردشگری غذایی، با برخی حقایق جالب و اهمیت این شاخه‌ی گردشگری بیشتر آشنا شوید.

تعریف گردشگری غذایی

«گردشگری غذایی» (Food tourism) که به‌عنوان «گردشگری آشپزی» (culinary tourism) نیز شناخته می‌شود، نوعی از سفرکردن است که با تجربه‌های منحصربه‌فردی از خوردن و آشامیدن همراه است.

گردشگری غذایی به‌معنای غذا‌خوردن لوکس و مجلل نیست، بلکه بیشتر بر غذا‌خوردن ماجراجویانه و یادگیری فرهنگ‌های جدید در طول مسیر سفر تمرکز دارد. گردشگری غذایی، تجربه‌ای است که در آن فرد نه‌تنها غذاهای محلی و اصیل یک منطقه را امتحان می‌‌کند، بلکه با فرهنگ بومی آن نیز آشنا می‌شود.

چرا گردشگری غذایی مهم است؟

مردم همیشه پیتزا را با ایتالیا، دُنر (کباب ترکی) را با ترکیه، نودل رامن را با ژاپن و… مرتبط می‌دانند. حتی افرادی که هرگز به این کشورها سفر نکرده‌اند نیز این غذاها را با کشورهای خودشان می‌شناسند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که غذای محلی هر کشور، نقش مهمی در انتخاب مقاصد مسافران دارد. با این حال، همان طور که در ابتدا گفته شد، گردشگری غذایی فقط مربوط به آنچه مسافران می‌خورند نیست، بلکه نحوه غذاخوردن، کجا، با چه کسی و به چه دلیلی غذاخوردن نیز در این شاخه‌ی گردشگری اهمیت دارد.

گردشگری غذایی به پیشرفت مقاصد گردشگری کمک می‌کند

گردشگری غذایی به پیشرفت مقاصد گردشگری کمک می‌کند

پست‌های مرتبط با غذا و نوشیدنی، در رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، یکی از جذاب‌ترین و شیک‌ترین دسته‌بندی‌ها در فضای مجازی است. بسیاری از دفاتر توریستی ملی، اپراتورهای تور و هتل‌ها نیز این امر را تایید کرده و از آن در استراتژی‌های محتوایی خود استفاده می‌کنند.

به همین دلیل وب‌سایت‌های زیادی برای ارائه‌ی اطلاعات درباره‌ی مکان‌های برگزاری مهمانی‌، محل اجتماعات و رستوران‌ها وجود دارند که تنها بر تجربیات محلی و معتبر یک منطقه تمرکز می‌کنند. این مباحث یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های گردشگران است و به آن‌ها کمک می‌کند که مقاصد گردشگری را بهتر بشناسند و در برای سفرهای خود دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنند.

فعالیتهای گردشگری غذایی

فعالیتهای گردشگری غذایی

گردشگری آشپزی، شامل فعالیت‌های گوناگونی است. این فعالیت‌ها به گردشگران اجازه می‌دهد تا از طریق بازدید از تولیدکنندگان مواد ارگانیک، انجام تورهای غذایی، چشیدن غذاهای گوناگون و حتی شرکت در کلاس‌های آشپزی محلی، غذاهای یک کشور را در چندین سطح مختلف تجربه کنند.

این فعالیت‌ها علاوه بر آنکه، گردشگران را با غذاهای هر منطقه آشنا می‌کند، امکان به نمایش گذاشتن و معرفی هویت فرهنگی یک منطقه را نیز فراهم می‌کند. فعالیت‌های گردشگری غذایی طیف بسیار گسترده‌ای دارد، اما برخی از این فعالیت‌های اصلی عبارت‌اند:

 • تورهای غذای خیابانی
 • چشیدن نوشیدنی‌های محلی
 • غذا خوردن در رستوران‌های سنتی
 • جشنواره‌های غذا
 • بازدید از بازارهای محلی
 • بازدید از تولیدکنندگان بومی
 • غذاخوردن با مردم محلی
 • کلاس‌های آشپزی
 • نمایشگاه‌های غذا و نوشیدنی

رشد گردشگری غذایی در آینده

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود که بازار جهانی گردشگری غذایی بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳، حدود ۹درصد رشد کند. نظرسنجی اخیر «ورلد فود تراول» (World Food Travel) از گردشگران نیز حاوی نتایج جالبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ۴۵درصد از پاسخ‌دهندگان در طول سفرهای تفریحی خود حداقل در پنج فعالیت آشپزی مختلف شرکت کرده‌اند.
 • ۸۱درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که غذاهای محلی به آن‌ها در درک فرهنگ بومی مقاصد کمک می‌کند.
 • ۸۲درصد از پاسخ‌دهندگان در سفرهای خود با غذاها و نوشیدنی‌های محلی آشنا می‌شوند.
 • ۴۷درصد از پاسخ‌دهندگان از مغازه‌های خواربارفروشی محلی خرید می‌کنند.
 • ۵۹ درصد از پاسخ‌دهندگان نسبت به ۵ سال گذشته، اهمیت بیشتری به غذا و نوشیدنی‌های محلی می‌دهند.
 • تقریباً ۷۰درصد از پاسخ‌دهندگان غذاها یا نوشیدنی‌های محلی را به‌عنوان سوغات یا هدیه به خانه می‌آورند.
 • ۸۲درصد پاسخ‌دهندگان در سفرهای خود پول بیشتری را صرف غذا و نوشیدنی می‌کنند.
 • ۶۲درصد از پاسخ‌دهندگان پس از امتحان‌کردن غذا و نوشیدنی‌ در خارج از کشور خود، شروع به خریدن آن غذای خارجی در شهر خود می‌کنند.

تاثیر اقتصادی گردشگری غذایی

در زنجیره ارزش گردشگری غذایی، بخش کشاورزی، تولیدکنندگان غذا و نوشیدنی، خدمات غذایی و آشپزی و سایر بخش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا چیزی را که امروزه به‌عنوان گردشگری غذایی می‌شناسیم، ایجاد کنند. هر عنصر در ایجاد تجربیات به‌یاد‌ماندنی از غذا و نوشیدنی، به‌اندازه‌ی عنصر دیگر اهمیت دارد و هر کدام ارزش اقتصادی زیادی را با خود به همراه خواهند داشت.

مطالعات گوناگونی نشان می‌دهد که به‌طور متوسط​​، مسافران تقریباً ۲۵درصد از بودجه سفر خود را صرف غذا، نوشیدنی و سایر فعالیت‌های غذایی می‌کنند. این میزان بسته به مقصد متفاوت است؛ به‌طوری که در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۳۵درصد و در کشورهای درحال‌توسعه، ۱۵درصد از کل بودجه سفر، صرف غذا و نوشیدنی می‌شود. بنابراین فعالان صنعت گردشگری باید توجه داشته باشند که دوستداران غذا و گردشگری غذایی به بخش مهمی از بازار تبدیل شده‌اند و باید انتظار داشت که در سال‌‌های آینده این صنعت شاهد رشد بیشتری باشد.

ترندهای برتر گردشگری غذایی

ترندهای برتر گردشگری غذایی

برخی از مهم‌ترین ترندهای گردشگری غذا عبارت‌اند از:

 • این روزها مسافران به پایداری و امتحان غذاهای اصیل که از محصولات محلی ارگانیک تولید شده‌اند، علاقه بیشتری نشان می‌دهند.
 • گردشگران علاقه بیشتری به شناخت غذاها و فرهنگ محلی هنگام سفر دارند. توجه اپراتورهای گردشگری به این مسئله و ارائه‌ی تورهای غذایی و ترکیب آن‌ها با فرهنگ هر منطقه، بسیار مورداستقبال گردشگران قرار می‌گیرد.
 • رویدادهای ویژه غذاشناسی محبوبیت زیادی در بین گردشگران پیدا کرده است. این رویدادها و جشنواره‌ها سبب می‌شوند که حتی گردشگران در خارج از فصل، تصمیم به بازدید از مقصدی را بگیرند.
 • گردشگران علاقه بیشتری به امتحان غذاهای خانگی همراه با فرصت تعامل با مردم دارند. اپراتورهای گردشگری که به این موضوع توجه می‌کنند، می‌توانند به موفقیت چشم‌گیری دست یابند.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب اشاره شد، گردشگری غذایی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های بازار سفر و گردشگری است. با توجه به آن که غذا و نوشیدنی بخش جدانشدنی سفرهای تفریحی و کاری به شمار می‌رود، توجه به آن‌ها تاثیر چشم‌گیری در جلب رضایت مسافران و افزایش سودآوری برندهای گردشگری دارد.

دی دی سفر در تلاش است که هر هفته شاخه‌های مختلف گردشگری، که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند، را معرفی کند. اگر به این مباحث علاقه‌مندید، مقاله‌های سفر و گردشگری دی دی سفر را در روزهای یکشنبه مطالعه کنید.

جدیدترین مقاله‌ی سفر و گردشگری: گردشگری تندرستی چیست و چه تفاوتی با گردشگری پزشکی دارد؟

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=17661

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.