4

آیا دریافت واکسن کرونا جزئی از مدارک الزامی سفر به اروپا خواهد بود؟

  • 25 اسفند 1399 - 9:35 - ویرایش شده : 25 اسفند 1399 - 12:32
آیا دریافت واکسن کرونا جزئی از مدارک الزامی سفر به اروپا خواهد بود؟
براساس آخرین گزارش‌ها، «اتحادیه اروپا» در تلاش است تا دریافت یا عدم دریافت «واکسن کرونا» را از مدارک الزامی سفر به کشورهای عضو اتحادیه در طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» حذف کند.

دی دی سفر– باتوجه به رایزنی‌های سران دولت‌های عضو اتحادیه اروپا به‌نظر می‌رسد، دریافت «واکسن کرونا» در طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» جزئی از مدارک الزامی افراد جهت سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه نباشد، اما چالش‌هایی نیز در این راه وجود دارد.

پیش از این نیز رئیس «اتحادیه اروپا»، «اورزولا فن‌در لاین» (Ursula von der Leyen)، در آخرین بیانیه خود اعلام کرده بود: «با اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» افراد بدون محدودیت یا تبعیض خاصی نسبت به دریافت یا عدم دریافت «واکسن کرونا» و تنها با داشتن گذرنامه کووید-۱۹ می‌توانند برای سفرهای تابستان و بهار ۲۰۲۰ آماده شوند.»

بیشتر بخوانید: استقبال اروپا از گذرنامه های کووید-۱۹ جهت رونق دوباره سفرهای تابستان ۲۰۲۱

رئیس اتحادیه اروپا بر تسریع روند اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» تاکید کرده و در این خصوص اظهار داشت: «این طرح باید هرچه سریع‌تر با هدف بهبود صنعت گردشگری به‌خصوص در کشورهای جنوبی مانند «اسپانیا» که از شیوع بیماری «کرونا» آسیب اقتصادی شدیدی دیده‌اند، اجرا شود. سران دولت‌های عضو اتحادیه نیز باید مقدمات اجرای این طرح را از هفته آینده فراهم کنند.»

«اورزولا فن‌در لاین»، به‌شدت بر عدم تبعیض میان پذیرش مسافرانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اندبا سایرین در مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید داشته و اعلام کرده است: «دریافت یا عدم دریافت واکسن نباید جزئی از الزامات طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» باشد.»

چرا واکسن کرونا جزئی از الزامات سفر به اروپا نخواهد بود؟

چالش‌های بسیار زیادی بر سر راه اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» و همکاری کشورهای عضو اتحادیه وجود دارد. بسیاری از کشورها تنها حاضر به پذیرش افراد واکسینه شده بوده و برخی دیگر از مقامات تنها اتکا به نتایج آزمایش “PCR” و اطلاعات معتبر ثبت شده در گذرنامه کووید-۱۹ در این طرح را برای بازگشایی مرزها و آغاز روند دوباره سفرهایشان کافی می‌دانند.

برای مثال، «سوئد» یک از اولین کشورهایی بود که از اجرای این طرح با استفاده از شناسه الکترونیکی (electronic ID) استقبال کرده و با اجرای تمهیدات لازم و همکاری با اتحادیه اروپا از اولین پیشگامان اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» است که دریافت یا عدم دریافت واکسن کرونا را دلیلی برای امتناع از پذیرش گردشگران بین‌المللی نمی‌داند. 

«آلمان» و «بلژیک» نیز از جمله کشورهایی بودند که با اعلام موافقت خود با اجرای این طرح اظهار داشتند: «از آنجایی که هنوز قانون واکسیناسیون در بسیاری از کشورها اجباری نشده و دوزهای «واکسن کرونا» به میزان لازم در دسترس افراد قرار نگرفته است، لذا بسته ماندن مرزها تا زمان انتظار برای واکسیناسیون همگانی تنها پیامدهای اقتصادی منفی برای صنعت گردشگری اروپا در پی خواهد داشت، بنابراین نیازی به الزام ارائه تاییدیه دریافت واکسن کرونا برای پذیرش مسافران نیست.»

این در حالی است که، اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» با هدف تسهیل شرایط سفر و بازگشایی دوباره مرزهای کشورهای اروپایی و استقبال از گردشگران بین‌المللی اجرا می‌شود و نباید میان افرادی که نسبت به دریافت واکسن امتناع کرده یا نمی‌توانند آن را دریافت کنند، تبعیضی وجود داشته باشد. 

هنوز مشخص نیست اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» و مدارک الزامی پذیرش مسافران در این طرح چگونه خواهد بود، زیرا اجرای موفق این طرح در گروی موافقت کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پذیرش یا عدم پذیرش افرادی است که واکسن کرونا را دریافت کرده یا سابقه ابتلا به بیماری کرونا را دارند. 

در پیش‌نویس طرح «گذرنامه سبز دیجیتال»، از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواسته شده است که از پذیرش افرادی که تنها واکسینه شده‌ و دارای تاییدیه از سوی «آژانس بهداشت اروپا» (EMA) هستند، خودداری شده تا افراد بتوانند تنها با داشتن گذرنامه کووید-۱۹ دیجیتالی که سوابق بهداشتی و آزمایش‌های معتبر “PCR” در آن ثبت شده‌ است، بتوانند به سایر کشورها سفر کنند. 

این در حالی‌ است که کشورهایی مانند «مجارستان» و «اسلواکی» میان پذیرش مسافران واکسینه شده تبعیض قائل شده و  طرح واکسیناسیون همگانی را با وجود مخالفت «آژانس بهداشت اروپا» (EMA) نسبت به واکسن کرونای ساخت روسیه با نام «اسپوتنیک» (Sputnik) آغاز کرده‌‌اند. 

واکسن کرون اسپوتنیک

درخصوص اجرای طرح واکسیناسیون همگانی، «آژانس بهداشت اروپا» تنها ۴ نوع واکسن ساخت آمریکا و آکسفورد از جمله واکسن کرونا «فایزر» و «مدرنا» را مورد تایید می‌داند و اعتبار سایر انواع واکسن‌ها را رد می‌کند.

بنابراین این خود چالش دیگری برای موافقت یا عدم موافقت دولت‌ها نسبت به بازگشایی مرزها بدون در نظر گرفتن دریافت «واکسن کرونا» به‌عنوان مدرکی الزامی برای بازگشایی مرزها در طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» است. 

با توجه به اختلاف نظرهای موجود میان سران دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در خصوص روند آهسته توزیع واکسن کرونا میان افراد و آزمایشی بودن کارایی این واکسن، به‌نظر می‌رسد در ماه‌های آینده استفاده از گذرنامه کووید-۱۹ و تاییدیه‌های معتبر مرتبط با این بیماری، تنها راه بازگشایی ایمن مرزها باشد.

با ادامه رایزنی‌ها در خصوص شرایط بازگشایی مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجرای طرح «گذرنامه سبز دیجیتال» باید دید در ماه‌های آینده روند سفر و گردشگری در اروپا به چه صورتی ادامه پیدا خواهد کرد.

شما می‌توانید جدیدترین خبرهای گردشگری جهانی را در «دی دی سفر» و اینستاگرام “ddsafarnews” دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=10032

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.