7

تفاوت‌های پرواز با جت شخصی و پروازهای فرست کلاس

 • 25 اردیبهشت 1400 - 15:11 - ویرایش شده : 25 اردیبهشت 1400 - 15:27
تفاوت‌های پرواز با جت شخصی و پروازهای فرست کلاس
پرواز با جت شخصی و پروازهای «فرست کلاس» (First Class) دو نوع از محبوب‌ترین نوع پروازهای لوکس و اختصاصی به شمار می‌روند، اما این دو نوع پرواز چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

پرواز فرست کلاس به معنی پرواز با یک هواپیمای تجاری با خدمات ویژه است، در حالی که مسافران در پرواز با جت شخصی، یک هواپیما را از یک شرکت چارتر هواپیمایی اجاره کرده و به‌طور کامل آن را در اختیار خود خواهند داشت.

این مورد نخستین و اساسی‌ترین تفاوت میان پرواز فرست کلاس و پرواز با جت خصوصی است. از سویی دیگر دریافت خدمات ویژه و به حداقل رساندن زمان سفر از جمله شباهت‌های کلیدی پرواز با جت خصوصی و پروازهای فرست کلاس است.

با این حال چه تفاوت‌های دیگری بین پرواز فرست کلاس و پرواز با جت خصوصی وجود دارد؟ برای انتخاب بین این دو گزینه باید چه فاکتورهای مهم دیگری را در نظر گرفت؟ در ادامه این مطلب به ۵ تفاوت‌ مهم جت شخصی و پرواز فرست کلاس اشاره خواهیم کرد.

۱-فرودگاه

 • در پرواز فرست کلاس با هواپیماهای تجاری، مسافران نیازی به حضور در مناطق شلوغ و پررفت‌و‌آمد فرودگاه نداشته و به سالن اختصاصی شرکت هواپیمایی خود در فرودگاه دسترسی دارند. اغلب این سالن‌ها از امکاناتی مانند غذا، جای خواب راحت، خدمات درمانی ویژه مانند جکوزی و ماساژ برخوردارند. با این حال، این مسافران همچنان باید صف‌های طولانی را برای بررسی‌های امنیتی تحمل کنند.
 • مسافرانی که یک جت شخصی را برای پرواز خود انتخاب می‌کنند، دیگر نگران ترمینال‌های شلوغ فرودگاه نخواهند بود، چراکه شرکت‌های چارتر هواپیمایی، از «فیکسد بیس اپراتور» (Fixed-base operator) و ترمینال‌های خصوصی فرودگاه، استفاده می‌کنند. اغلب اوقات، شخصی برای استقبال از مسافران در هنگام ورود مأمور شده و در کارهایی چون حمل چمدان در منطقه چک‌این و مراحل گمرکی به مسافران کمک می‌کند. کل این فرآیند تنها چند دقیقه به‌طول خواهد انجامید، بنابراین مسافران می‌توانند به‌راحتی کمتر از یک ساعت یا چند دقیقه قبل از پرواز در محل موردنظر حضور داشته باشند.

تفاوت‌های جت شخصی و پروازهای فرست کلاس

۲-ارائه خدمات در هواپیما

 • مسافران فرست کلاس در هواپیماهای تجاری در یک منطقه جداگانه و اختصاصی در هواپیما می‌نشینند. تعداد محدودی از مسافران می‌توانند از این قسمت هواپیما استفاده کنند. صندلی‌های قسمت فرست کلاس کاملا راحت و جادار بوده و هر مسافر از امکانات و خدمات گسترده‌ای نظیرسرگرمی‌های مختلف‌، غذاها و نوشیدنی‌های باکیفیتی برخوردار است. البته مسافران فرست کلاس محدود به غذاهای منوی هواپیما بوده و نمی‌توانند مطابق با رژیم غذایی مخصوص خود، غذا سفارش دهند.
 • مسافران در جت‌ خصوصی کاملا حریم شخصی خود را دارند. مسافران هنگام پرواز با جت خصوصی می‌توانند خدمه پرواز خود را انتخاب کنند و غذاها و نوشیدنی‌ها و سرگرمی‌ها کاملا مطابق با سلیقه مسافران شخصی‌سازی می‌شود. فضای داخلی کابین‌های جت خصوصی توسط بهترین طراحان جهان طراحی شده و اغلب مسافران می‌توانند فضای داخلی آن را متناسب با نیازها و سلیقه خود تغییر دهند.

مسافران در جت شخصی از امکاناتی نظیر اتاق استراحت و سالن‌های مجهز، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام، سالن غذاخوری و بار، مبل‌های راحت و جادار و صفحه نمایش فیلم برخوردارند. اکثر جت های خصوصی اینترنت «وای‌فای» (Wi-Fi) را نیز در اختیار مسافر قرار می‌دهند. اغلب مسافران کاری برای سفرهای خود پرواز با جت شخصی را ترجیح می‌دهند، چراکه می‌توانند از امکانات اتاق خواب هواپیما از جمله تجهیزات صوتی و تصویری استفاده کنند. بنابراین، اگر مسافران کاری قصد ارائه یک سخن‌رانی را داشته باشند، از تمامی امکانات لازم برخوردار خواهند بود.

مسافرانی که با جت شخصی سفر می‌کنند می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند از جمله حیوانات خانگی، تجهیزات ورزشی و هر وسیله‌ی حجیمی که به‌راحتی در هواپیماهای تجاری جای نمی‌گیرند را با خود به داخل هواپیما ببرند. از دیگر مزایای جت های خصوصی آن است که این جت‌ها معمولا از ظرفیت محدودی برخوردارند و برخی از آن‌ها حداکثر از ۲۰ مسافر پذیرایی می‌کنند. در یک کلام، پرواز با جت شخصی مانند این است که مسافران هتل محبوب خود را با خود به آسمان بیاورند.

 

۳-مدت‌زمان سفر

 • مسافران فرست کلاس باید براساس برنامه‌های شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه، سفر خود را انجام دهند و چاره‌ای جز رعایت چارچوب زمانی آن‌ها ندارند.
 • در صورت سفر با جت خصوصی خلبانان به‌راحتی می‌توانند برنامه خود را با تغییرات لحظه آخری برنامه مسافران تنظیم کنند. مسافرانی که قصد دارند به چند مقصد سفر کنند، از طریق جت شخصی نه‌تنها راحت‌تر به مقاصد خود می‌رسند، بلکه می‌توانند در زمان خود نیز صرفه‌جویی کنند. مسافران جت شخصی می‌توانند به جای انتظار برای پروازهای اتصالی، از فرودگاه سوار هلی‌کوپتر شده و بدون اتلاف وقت به مقصد بعدی خود پرواز کنند.

۴-هزینه

 • رزرو پروازهای فرست کلاس در پروازهای تجاری می‌تواند هزینه‌ی بسیار بالایی داشته باشد، اما تقریبا می‌توان گفت هزینه‌ی آن از پرواز با جت شخصی کمتر است.
 • هزینه‌ی رزرو یک هواپیمای شخصی با توجه عواملی چون مقصد، امکانات موردنیاز، اندازه هواپیما و… متغیر است. با این وجود در بسیاری از مسیرها هزینه رزرو جت خصوصی تفاوت زیادی به هزینه یک پرواز فرست کلاس ندارد.

۵-پروتکل‌های ایمنی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا

 •  مسافران فرست کلاس از کلیه امکانات ایمنی لازم از جمله ماسک و کیت‌های بهداشتی برخوردار بوده و در هواپیما از سایر مسافران جدا می‌نشینند، بنابراین حفظ فاصله اجتماعی به‌درستی رعایت می‌شود.
 • جت شخصی به‌دلیل محدودبودن تعداد مسافران و شخصی بودن فضای کابین، از امنیت بیشتری برای جلوگیری از شیوع ویروس برخوردار است. نکته مهم آن است که به‌سبب تعداد محدود مسافران و خدمه، نظارت و مدیریت رعایت پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی در پروازهای چارتر جت خصوصی بسیار راحت‌تر است.

سخن پایانی

پرواز با جت شخصی و پروازهای فرست کلاس، از جمله پروازهای لوکس با خدمات ویژه محسوب می‌شوند. مسافران با آگاهی از اساسی‌ترین تفاوت‌های این دو گزینه، به‌راحتی می‌توانند متناسب با شرایط خود از جمله اهمیت زمان، سفر به چند مقصد، بهره‌مندی از امکانات ویژه و… تصمیم بگیرند که کدام‌یک را برای سفرهای خود برگزینند. همان طور که در این مطلب اشاره شد، مسافران در پرواز با جت شخصی، به‌طور اختصاصی از خدمات ویژه و مطابق با سلیقه خود بهره‌مند خواهند شد. با وجود آنکه اغلب هزینه پرواز با جت شخصی بیشتر از پروازهای فرست کلاس است، اما در واقع این گران‌تر بودن هزینه در مقابل خدماتی که مسافران دریافت می‌کنند، بسیار ناچیز است.

جدیدترین مقالات حوزه‌ی بازار جت های خصوصی را از دی دی سفر بخوانید:

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=12409

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.