5

بررسی نقش ارزهای دیجیتال در آینده صنعت گردشگری آنلاین

 • 03 فروردین 1400 - 10:22 - ویرایش شده : 03 فروردین 1400 - 10:22
بررسی نقش ارزهای دیجیتال در آینده صنعت گردشگری آنلاین
آیا با افزایش چشمگیر ارزش سهام «بیت کوین» در سال ۲۰۲۰ می‌توان از این نوع ارزهای دیجیتال به‌عنوان روش پرداخت جدیدی در صنعت گردشگری آنلاین استفاده کرد؟

دی دی سفر– «بیت کوین» یکی از انواع ارزهای دیجیتال رمزنگاری غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۰۹ راه خود را به جهان اقتصاد باز کرد.

تا حدود ۵ سال پیش ارزش سهام بیت کوین کمتر از ۴۰۰ دلار بود اما پس از آن در سال ۲۰۱۹ این مقدار به بیش از ۱۰ هزار دلار و در نهایت در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ هزار دلار رسید.

حال با این افزایش چشمگیر و رسمیت پیدا کردن بیت کوین ها در جهان اقتصاد آیا این دسته از ارزهای دیجیتال می‌توانند راه خود را به صنعت گردشگری باز کرده و برای پرداخت‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرند؟

جایگاه بیت کوین و ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری آنلاین

همانطور که اشاره شد، بیت کوین نوعی ارز دیجیتال رمزنگاری شده غیرمتمرکز است، این مورد یعنی تبادلات ارزی با استفاده از بیت کوین ها توسط دولت یا بانک‌های معتبر خاصی کنترل نمی‌شوند، به‌همین دلیل شرکت‌های مسافرتی نسبت به استفاده از این ارز دیجیتال جبهه‌گیری خاصی داشته و تنها تعداد کمی حاضر به استفاده از آن برای پرداخت‌های آنلاین خود بودند.

«چیپ ایر» (CheapAir) یکی از اولین آژانس‌های مسافرتی آنلاینی بود که از سال ۲۰۱۳ اقدام به استفاده از بیت کوین برای پرداخت‌های آنلاین خود کرد.

این آژانس آنلاین، در ابتدا از یک شرکت پردازنده ثالث برای تبدیل بیت کوین به دلار و پرداخت‌های خود به شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها استفاده می‌کرد، اما از آنجایی که اغلب هزینه این تبادلات کمی گران بود، «چیپ ایر» فناوری تبادل ارزی مخصوص خود را برای مدیریت تبدیل بیت کوین به دلار طراحی کرد.

«جف کلی» (Jeff Klee)، بنیانگذار و مدیرعامل «چیپ ایر» در خصوص استفاده از بیت کوین برای پرداخت آنلاین در صنعت گردشگری می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالش بر سر راه استفاده از ارزهای رمزنگاری شده، امتناع شرکت‌ها از پذیرش و استفاده گسترده از این دسته از ارزها در صنعت گردشگری است.»

جایگاه بیت کوین و ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری آنلاین

 وی در خصوص چالش‌های استفاده از بیت کوین در صنعت گردشگری آنلاین به چند نکته دیگر نیز اشاره می‌کند که عبارتند از:

 • امتناع تامین‌کنندگان از پذیرش ارزهای دیجیتال
 • هزینه تبادل ارزی بیت کوین با دلار
 • تامین زیرساخت‌ها جهت استفاده از ارزهای دیجیتال
 • آموزش نمایندگان جهت پشتیبانی از مشتریان برای استفاده از بیت کوین در پرداخت آنلاین

«جف کلی» در خصوص آموزش کارمندان خود و تامین زیرساخت‌های فناوری‌محور استفاده از ارزهای دیجیتال می‌گوید: «ما تمام این موارد را برای آژانس خود فراهم کرده‌ایم. با وجود این که استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تنها درصد «تک رقمی» از فروش چیپ ایر را شامل می‌شود، اما تاثیر چشمگیری بر درآمدزایی ما داشته است.»

وی در خصوص جنبه مثبت استفاده از بیت کوین به این مورد اشاره می‌کند که: «اغلب مشتریانی که خواستار استفاده از بیت کوین برای پرداخت آنلاین هستند، محصولات گران‌تری خریداری کرده و خواستار رزرو بلیت‌های درجه یک هواپیما و اقامتگاه‌های لوکس هستند و برای ما مشتریان ارزشمندی محسوب می‌شوند.»

پس از «چیپ ایر»، آژانس مسافرتی آنلاین «دستینیا» (Destinia) واقع در اسپانیا نیز یکی دیگر از شرکت‌هایی بود که به استفاده از بیت کوین‌ها برای پرداخت‌ آنلاین خدمات خود روی آورد.

این شرکت از سال ۲۰۱۴، پرداخت با استفاده از بیت کوین را به رسمیت شناخته و به مشتریانی که خواستار استفاده از این روش‌های پرداخت هستند، خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد.

مدیرعامل «دستینیا»، «ریکاردو فرناندز» (Ricardo Fernández) در این خصوص می‌گوید: «تنها حدود ۲ درصد از مشتریان ما در سراسر جهان از بیت کوین ها برای پرداخت آنلاین استفاده می‌کنند، اما ارائه این روش پرداخت قطعا در سال‌های آینده برای افراد بیشتری جذاب خواهد بود.» 

بیشتر بخوانید: تحول دیجیتال در صنعت گردشگری، ترند برتر سال ۲۰۲۱

درخصوص رابطه میان قیمت بیت کوین و تعداد رزروهای مستقیم با استفاده از این ارزها دیجیتال، باید گفت، تا سال ۲۰۲۰ این رابطه مستقیم بود، هرچه قیمت بیت کوین بالاتر می‌رود، تعداد رزروها نیز افزایش می‌یابد.

اما پس از بحران «کرونا» در سال ۲۰۲۰، ارزش سهام بیت کوین به‌طرز قابل توجهی افزایش یافت و باعث شد این رابطه معکوس شود. بنابراین با افزایش قیمت بیت کوین تعداد رزرو‌ها کاهش یافته است و به گفته دو مدیرعامل قبلی، در حال حاضر، مردم خرید بیت کوین را راهی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند، بنابراین با رونق دوباره سفرها انتظار می‌رود استفاده از این دسته ارزهای دیجیتال برای خرید و رزروهای آنلاین به‌شدت افزایش یابد. 

یکی دیگر از آژانس‌های مسافرت آنلاینی که علاوه‌بر بیت کوین از سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند «توکن» نیز برای پرداخت‌های آنلاین استفاده می‌کند، آژانس مسافرتی «تراولا» (Travala) در استرالیا است که از سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را با ارائه بیش از ۲ میلیون اقامتگاه در سراسر جهان آغاز کرد.

«خوان اوترو» (Juan Otero) مدیرعامل و موسس این آژانس مسافرتی می‌گوید: «در حال حاضر تراولا، در ماه حدود ۱ میلیون دلار رزرو مستقیم انجام می‌دهد که ۷۰ درصد آن‌ها با استفاده از انواع ارزهای رمزنگاری شده پرداخت می‌شوند.»

درخصوص موفقیت تراولا در این زمینه باید اشاره کرد که این شرکت فناوری پرداخت مخصوص خود را برای مدیریت مبادله و پرداخت ارزهای دیجیتال به تامین‌کنندگان دارد.

مدیرعامل این شرکت مسافرتی در خصوص استفاده از ارزهای رمزنگاری شده عقیده دارد: «استفاده از این ارزها بخشی از آینده صنعت گردشگری خواهد بود و استفاده از آن‌ها اجتناب‌ناپذیراست.»

وی در این خصوص اشاره می‌کند: «صنعت گردشگری و دنیای ما در آستانه یک انقلاب و تحول دیجیتال بزرگ است. جایی که پرداخت‌های دلاری در آینده‌ای نه‌چندان دور، جای خود را به پرداخت با ارزهای دیجیتال خواهند داد.»

وی در خصوص مزیت‌های استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به چند نکته مثبت اشاره می‌کند، که عبارتند از:

 • تسریع زمان پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال
 • حفظ حریم خصوص و اطلاعات شخصی پردازنده
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه جهت تهیه کارت‌های اعتباری
 • معتبر بودن ارزهای دیجیتال در تمامی کشورها

چالش‌ها و مزیت‌‌های استفاده از ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری

«توماس هلدورف» (Thomas Helldorff)، معاون هواپیمایی شرکت «ورلد پی» (Worldpay) از «اف ای اس» (FIS) در خصوص استفاده از ارزهای دیجیتال به این نکته اشاره می‌کند که: «استفاده از این ارزهای دیجیتال چندان هم بدون خطر نیست.»

وی در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: «افراد و آژانس‌هایی که از ارزهای دیجیتال برای پرداخت آنلاین خود استفاده می‌کنند باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که در زمان تبادل ارزی ممکن است قیمت و ارزش سهام بیت کوین بسیار بالا و پایین شده و شرکت‌ها دچار ضرر و زیان شوند.»

وی برای این مورد، راه‌حلی نیز پیشنهاد می‌دهد: «اگر بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها ارز دیجیتال رسمی خود را معرفی کنند، روند پرداخت آنلاین با استفاده از این ارزها بسیار مطمئن‌تر بوده و بازار سهام آن‌ها نیز ثبات بیشتری خواهد داشت و دیگر کسی نمی‌تواند این ارزها را جعل کرده یا تغییر دهد.»

آینده صنعت گردشگری و ارزهای دیجیتال

هلدورف در خصوص نقش ارزهای دیجیتال در آینده صنعت گردشگری می‌گوید: «شرکت‌های هواپیمایی و سایر تامین‌کنندگان باید هم‌اکنون برای آینده صنعت گردشگری و استفاده از این ارزهای دیجیتال آماده شده و زیرساخت‌ها، آموزش‌ها و فناوری‌های لازم را تامین کنند، چرا که به‌زودی این روش پرداخت آنلاین جایگزین روش‌های سنتی خواهد شد.»

وی با اشاره به مقاومت «یاتا» (IATA) درباره استفاده از ارزهای دیجیتال می‌گوید: «تمامی فعالان صنعت گردشگری می‌دانند که ممکن است مدت‌ها زمان نیاز باشد تا «یاتا» استاندارد مشخصی جهت استفاده از ارزهای دیجیتال را معرفی کرده و آن‌ها را به رسمیت بشناسد، اما با رشد سهام بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و استقبال افراد از سرمایه‌گذاری در خرید این دسته از ارزهای دیجیتال، قطعا با رونق دوباره صنعت گردشگری سپر دفاعی یاتا نیز پایین خواهد آمد.» 

آینده صنعت گردشگری و ارزهای دیجیتال

هلدورف عقیده دارد، نکته اصلی در جلب ‌نظر تامین‌کنندگان و سازمان‌هایی مانند «یاتا»، ارتباط مستقیم ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین با یک بانک مرکزی و استفاده از قردادهای هوشمند رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک‌چین است که روند پرداخت آنلاین بین مسافران، آژانس‌های مسافرتی و تامین‌کنندگان را تسریع بخشیده و مانع از هدر رفتن هزینه‌ تبادلات ارزی در این زمینه می‌شود.

حال با توجه به آنچه گفته شد، درنظر گرفتن تمهیدات لازم جهت استفاده از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند آینده پرداخت آنلاین در صنعت گردشگری باشد به شرط آن‌که دولت‌ها و سازمان‌ها نیز در ارائه استانداردهای لازم با شرکت‌ها همکاری کنند، چرا که این روش پرداخت نقش مهمی در آینده صنعت گردشگری خواهد داشت.

شما می‌توانید جدیدترین مقالات صنعت توریسم را در وب‌سایت دی دی سفر  و اینستاگرام “ddsafarnews” مطالعه کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=10133

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.