9

حذف قرنطینه برای مسافران واکسینه‌‎شده در برخی مقاصد گردشگری جهان

  • 26 اسفند 1399 - 14:33 - ویرایش شده : 28 اسفند 1399 - 13:51
حذف قرنطینه برای مسافران واکسینه‌‎شده در برخی مقاصد گردشگری جهان
پس از توزیع گسترده‌ی واکسن کرونا، بسیاری از کشورها ضمن کاهش محدودیت‌های سفر و حذف قوانین قرنطینه، مرزهای خود را بر روی گردشگران بین‌المللی، از جمله ایرانیان، گشوده‌اند. برای اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط سفر به این مقاصد با «دی دی سفر» همراه باشید.

دی دی سفربا افزایش آمار تولید و توزیع واکسن کرونا در اقصی‌نقاط جهان، برخی از مقاصد همچون «گرجستان»، «تایلند»، «یونان»، «استونی» و «سیشل» به‌منظور رونق مجدد صنعت گردشگری، شرایط ویژه‌ و البته آسانی را برای مسافران واکسینه‌شده خود وضع کرده‌اند.

بنا بر اعلام دولت‌های این مقاصد، همه‌ی گردشگران از جمله ایرانیانی که پیش از سفر، هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کنند، از رعایت قوانین اجباری قرنطینه معاف‌ بوده و غربالگیری تخصصی بر روی آ‌ن‌ها انجام نخواهد شد. با دی دی سفر همراه باشید تا نگاهی دقیق به شرایط واکسیناسیون مسافران برای سفر به این مقاصد جهانی بیاندازیم.

پیشنهاد دی دی سفر: آیا گذرنامه های کووید-۱۹ تنها راه احیای صنعت هواپیمایی است؟

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در سیشل

۱- سیشل (Seychelles)

«سیشل»، اولین کشور آفریقایی است که از ژانویه‌ی ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۳۹۹)، مرزهای خود را بر روی گردشگران واکسینه‌ شده گشود.

بر اساس قوانین کشور سیشل، مسافرانی که حداقل دو هفته پیش از سفر به این کشور، دومین دوز از واکسن کرونای خود را دریافت‌ کرده‌اند، از رعایت قوانین قرنطینه معاف‌اند.

طبق گفته‌های این دولت، واکسیناسیون مسافران باید توسط یکی از چهار برند تولید‌کننده واکسن کرونا که بیشترین بازتاب را در رسانه‌های جهانی‌ داشته‌اند، انجام شود.

گردشگران به یاد داشته‌ باشند که علی‌رغم دریافت واکسن کرونا، ارائه‌ی نتیجه منفی تست «پی سی آر» (PCR) که ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام شده است، ضروری است. همچنین، مسافران باید تنها در هتل‌ها و اماکن موردتایید دولت اقامت کنند.

گواهی‌ واکسیناسیون مسافران مبنی بر دریافت هر دو دوز واکسن کرونا و نتیجه منفی تست پی سی آر آن‌ها باید به‌همراه اطلاعات گذرنامه، جزئیات پرواز و محل اقامت در کارتابل درخواست مجوز ورود به سیشل بارگذاری شود.

لازم به ذکر است، شهروندان ایرانی که واکسینه ‌نشده‌‌اند، تنها در صورت سفر با جت شخصی و ارائه‌ی نتیجه منفی تست پی سی آر می‌توانند به سیشل سفر کنند.

طبق مقررات سیشل، مسافران واکسینه نشده باید پس از ورود به کشور به‌مدت ۶ روز در مراکز اقامتی موردتایید وزارت بهداشت سیشل قرنطینه شوند و در صورت تمایل برای اقامت بیش از شش روز، در روز پنجم آزمایش دیگری از آن‌ها گرفته خواهد شد.

بنا بر گفته‌ی دولت، پس از واکسیناسیون ۷۰درصد از جمعیت آماری سیشل تا اواسط یا پایان ماه مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)، مرزهای این کشور بر روی همه‌ی مسافران بین‌المللی اعم از واکسینه شده و نشده، بازگشایی خواهد شد.

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در گرجستان

۲- گرجستان (Georgia)

کشور «گرجستان» در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، همه‌ي محدودیت‌‌های موجود برای مسافران خارجی واکسینه‌ شده را لغو کرد. بنا بر گفته‌ی وزارت امورخارجه گرجستان، شهروندان همه‌ی کشورها در صورت ارائه‌ی‌ گواهی‌ واکسیناسیون و دریافت دوز دوم واکسن کرونا، می‌‌توانند به گرجستان سفر کنند.

جدیدترین شرایط سفر به گرجستان برای مسافرن بین‌المللی و شهروندان گرجستانی را در مطلب «جدیدترین قوانین سفر به گرجستان» بخوانید.

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در استونی

۳- استونی (Estonia)

بر اساس اعلام دولت «استونی» در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، آن دسته از مسافرانی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند یا طی شش ماه گذشته علائم ویروس کرونا در آن‌ها مشاهده نشده است، از رعایت قرنطینه‌ی اجباری ده‌روزه و ارائه‌ی نتیجه منفی تست کرونا معاف‌اند.

بنا بر گفته‌ی مقامات استونی، ارائه‌ی گواهی واکسیناسیون از همه‌ی نه کمپانی‌ تولید‌کننده واکسن کرونا که تاییدیه‌ی ‌سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده‌اند، موردتایید دولت است.

گواهی واکسیناسیون مسافران باید به زبان‌های انگلیسی، روسی یا استونی چاپ شده و اطلاعاتی مانند زمان تزریق واکسن، نوع و شماره‌ی دسته‌ی آن ذکر شود.

بر اساس لیست منتشر شده در وزارت خارجه استونی، مرزهای این کشور بر روی گردشگران بین‌المللی همانند ایرانیان بسته بوده و تنها شهروندان استونی، ساکنان کشورهای «اتحادیه‌ی اروپا»، منطقه‌ی‌ «شینگن»، «انگلستان»، «ایرلند شمالی»، «آندورا»، «موناکو»، «سان مارینو»، «واتیکان» با ویزای اقامت طولانی‌مدت و دیپلمات‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، افرادی که کالا و مواد اولیه حمل می‌کنند، متخصصان فنی و شرکای عملیات‌های نظامی بین‌‌المللی، از جمله کسانی هستند که می‌توانند به استونی سفر کنند.

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در یونان

۴- یونان (Greece)

دولت «یونان» اعلام کرده است که از ۱۴ می ۲۰۲۱ (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰)، مرزهای این کشور را بر روی گردشگران بین‌المللی بازگشایی خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزیر گردشگری یونان، همه‌ی مسافرانی که واکسینه شده‌اند، ضمن ارائه‌ی نتیجه منفی تست کرونا یا اثبات وجود آنتی‌بادی در بدنشان، می‌توانند به این کشور سفر کنند و محدودیت‌های سفر به یونان در اواسط ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰)، برای این دسته از افراد کاهش خواهد یافت.

هم‌اکنون مرزهای این کشور بر روی گردشگران بین‌المللی از جمله ایرانیان بسته بوده و تنها ساکنین کشورهای اتحادیه‌ی اروپا و «سوئیس»، «نروژ»، «ایسلند»، «انگلستان»، «لیختن اشتاین»، «استرالیا»، «ایتالیا»، «نیوزلند»، «رواندا»، «سنگاپور»، «کره‌جنوبی»، «تایلند» و «امارات»، می‌توانند به این کشور سفر کنند.

در حال حاضر همه‌ی مسافرانی ورودی باید ضمن ارائه‌ی نتیجه منفی تست کرونا که ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام شده است، به‌مدت هفت روز در هتل یا محل اقامت خود قرنطینه شوند.

گواهی تست کرونا مسافران باید به زبان انگلیسی چاپ شده و نام و شماره‌ی گذرنامه‌ی مسافر در آن درج شود. همچنین، همه‌ی مسافران باید پیش از سفر به یونان، فرم «مسافر یاب» (PLE) را تکمیل کرده و ضمن واردکردن آدرس محل اقامت، کد «کیو آر» (QR) خود را دریافت کنند.

کد کیو آر مسافران پس از ورود آن‌ها به فرودگاه یونان بررسی شده و در صورت نیاز ، مجدداً از مسافران تست کرونا گرفته خواهد شد.

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در بلیز

۵- بلیز (Belize)

«بلیز»، اولین کشور دریای «کارائیب» است که به مسافران واکسینه‌شده اجازه می‌دهد بدون گذراندن دوران قرنطینه یا انجام تست کرونا، از این کشور بازدید کنند.

طبق آخرین اخبار منتشر شده، بلیز وارد فاز چهارم بازگشایی امکانات توریستی برای گردشگران بین‌المللی شده و به مسافرانی که حداقل دو هفته پیش از سفر، هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، اجازه می‌دهد بدون انجام تست کرونا وارد کشور شوند.

سایر گردشگرانی که واکسینه نشده‌اند، برای سفر به کشور بلیز باید نتیجه منفی تست پی سی آر با اعتبار ۹۶ ساعت پیش از پرواز یا نتیجه‌ی آزمایش سریع آنتی‌ژن با اعتبار ۴۸ ساعت پیش از سفر را در بدو ورود به فرودگاه، ارائه دهند.

همچنین، مسافرانی که پیش از سفر موفق به انجام تست کرونا نشده‌اند، باید هنگام ورود به کشور و با هزینه‌ی شخصی خود (۵۰ دلار) تست کرونا را انجام داده و در صورت مثبت‌بودن جواب آزمایش، به‌مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند.

لازم به ذکر است، همه‌ی مسافران باید در هتل‌ها و اماکن اقامتی که توسط برنامه‌ی «بلیز سیف کوریدور» (Belize’s safe Corridor) تایید شده است، اقامت کرده و پیش از سفر به بلیز، محل اقامت خود را از لیست اقامتگاه‌های موسوم‌به «گولد استاندارد اکومودیشن» (Gold Standard accomodation) رزرو کنند.

در آخر، مسافران باید برنامه‌ی «بلیز هلث اپ» (Belize Health App) را از پلتفرم «گوگل اپ» یا «اپ استور» دانلود کرده و ۷۲ ساعت پیش از سفر به، گواهی و اطلاعات بهداشتی خود اعم از گواهی واکسیناسیون یا نتیجه تست کرونا، را در این برنامه بارگذاری کنند.

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در تایلند

۶- تایلند (Thailand)

«جزیره‌ی سامویی» در «تایلند»، یکی از آخرین مقاصدی است که طرح حذف قرنطینه برای مسافران واکسینه شده را در صنعت گردشگری خود اجرا کرده است.

این کشور به‌تازگی اعلام کرده است که از تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۴۰۰)، همه‌ی مسافرانی که واکسن کرونا را دریافت ‌کرده‌اند، در صورت سفر به این جزیره از رعایت قوانین قرنطینه معاف خواهند بود.

برای اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط و قوانین سفر به جزیره‌ی سامویی، به مطلب «سامویی تایلند در تدارک سفری بدون قرنطینه برای مسافران واکسینه‌شده» مراجعه کنید

واکسن کرونا و لغو قوانین اجباری قرنطینه در چین

۷- چین (China)

کشور «چین»، یکی دیگر از مقاصد جهانی است که شرایط سفر به چین برای مسافران واکسینه‌شده را تسهیل کرده است.

از جمله اقدامات مهم چین برای این گروه از مسافران در دو بخش «دریافت کد سلامت» (health code) و تسهیل صدور ویزا خلاصه می‌شود که در ادامه با جزئیات هر یک از آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

  • دریافت کد سلامت

طبق گفته‌های دولت چین از تاریخ ۱ فوریه ۲۰۲۱ (۱۳ بهمن ۱۳۹۹)، همه‌ی مسافرانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، باید گواهی واکسیناسیون (شامل نام مسافر، نام کمپانی تولید‌کننده، تاریخ واکسیناسیون و شرکت صادر‌کننده واکسن)، نتیجه منفی آزمایش «نوکلوئیک اسید» و گواهی تست آنتی‌بادی (IgM) را در «سیستم درخواست آنلاین کد سلامت» (The Online Health Declaration Code Application System) بارگذاری کنند.

مسافران باید پس از آپلود مدارک، درخواست دریافت «کد سبز سلامت» (green health code) یا «تاییدیه‌ی سلامت» (certified health) را فعال کرده و پس از بررسی و تایید مدارک کد سلامت برای‌ آن‌ها صادر خواهد شد.

همچنین، مسافرانی که خارج از کشور چین واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و از کشور ثالثی به چین سفر می‌کنند، باید قبل از سفر ضمن مراجعه به سفارت یا کنسولگری چین در کشور مبدأ، نسبت به دریافت کد سلامت خود اقدام کنند.

همه‌ی مسافران واکسینه شده علی‌رغم دریافت کد سلامت، باید هنگام ورود به چین مجدداً تست کرونا انجام داده و دوران چهارده‌روزه قرنطینه‌ی خود را متناسب با شرایط و نتایج آزمایش خود سپری کنند. با این حال، بر اساس اخبار منتشر شده، مقامات چینی در حال بررسی حذف طرح قرنطینه‌ی اجباری برای این دسته از مسافران هستند.

  • تسهیل صدور ویزای چین

بنا بر اعلام دولت چین، روند درخواست و صدور ویزا برای آن دسته از مسافرانی که از واکسن چینی استفاده کرده‌اند، تسهیل خواهد شد؛ با این حال تاکنون اطلاعات بیشتری در رابطه با جزئیات درخواست ویزا برای این دسته از افراد منتشر نشده است.

به‌دنبال ارائه‌ی طرح تسهیل‌ صدور ویزای چین برای مسافرانی که واکسن کرونای چینی را دریافت کرده‌اند، رقابتی سرسختی میان تولید‌کنندگان جهانی واکسن کرونا همانند «ایالت متحده آمریکا»، «استرالیا»، «ژاپن» و «هند»، برای توزیع واکسن کرونا در «آسیا» شکل گرفته است و بسیاری از دولت‌ها این استراتژی‌ را «سیاست‌های واکسن» (Vaccine diplomacy) عنوان کرده‌اند.

دولت چین در آخر از تمایل خود برای همکاری با سایر تولیدکنندگان جهانی واکسن کرونا خبر داده و این اقدام را گامی کوچک برای رونق مجدد صنعت گردشگری و سفر‌های بین‌المللی در جهان خوانده است.

در آخر می‌توان گفت، افزایش توزیع و تولید واکسن کرونا و به‌دنبال آن حذف قوانین قرنطینه و کاهش محدودیت‌های سفر،  موجب افزایش اطمینان مسافران برای سفرهای بین‌المللی شده و رونق مجدد صنعت گردشگری را پس از یک ‌سال رکود به‌دنبال خواهد داشت.

برای اطلاع بیشتر در رابطه با جدیدترین شرایط سفر به مقاصد گردشگری مختلف، ما را در وب‌سایت «دی دی سفر» دنبال کنید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=10179

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.