6

۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱-قسمت اول

 • 18 اسفند 1399 - 11:52 - ویرایش شده : 08 تیر 1400 - 10:27
۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱-قسمت اول
این روزها پیشرفت تکنولوژی، نحوه‌ی بازاریابی مشاغل مختلف به‌خصوص شرکت‌های «بی تو بی» (B2B) را دست‌خوش تغییرات زیادی کرده است. «دی دی سفر» این‌بار به سراغ پانزده ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) رفته و استراتژی‌های سودآوری در این سال را بررسی کرده است.

پیش از آغاز همه‌گیری ویروس «کرونا»، اغلب کارشناسان برای رونق بازاریابی «بی تو بی» (B2B) استراتژی‌ ائتلاف شرکت‌ها را پیشنهاد می‌دادند و به‌دنبال «نت ورکینگ‌ رُودررُو»، «فروش مستقیم» و «ارتباط متقابل» بودند؛ اما آغاز همه‌گیری، علاوه بر کاهش بازدهی روش‌های سنتی، جهش بزرگی را در استراتژی‌های بازاریابی پدید آورد و موجب رونق راهکارهایی مانند «تولید محتوای دیجیتال»، «بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو» و «استفاده از ابزارهای نوین فناوری» شد.

اکنون سوال اساسی آن است که سال ۲۰۲۱ (۱۳۴۰۰-۱۳۹۹)، متدهای بازاریابی شرکت‌های بی تو بی را به کدام سمت خواهد کشید؟ آیا این بار رسانه‌های دیجیتال پیشتاز استراتژی‌های بازاریابی خواهند بود؟

کارشناسان در پاسخ به این سوال، «گرایش‌های دیجیتال» را هسته‌ی اصلی بازاریابی شرکت‌های بی تو بی در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده‌‌اند.

فناوری‌های جدیدی که مانند یک برگ برنده شرکت‌ها را از رقبای‌شان متمایز کرده و با روش‌های ذیل موجب افزایش میزان فروش شرکت‌ها خواهد شد:

 • شناسایی محصولات مناسب برای مخاطبان
 • تمرکز بر استراتژی‌های حفظ مشتری
 • همراه‌شدن با متدهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

آگاهی نسبت به ترندهای بازاریابی چه کمکی به مشاغل بی تو بی خواهد کرد؟

از آنجایی که روش‌های بازاریابی سنتی جایگاه خود را در بازارهای تجاری از دست داده‌ است، آشنایی با جدیدترین ترندهای بازاریابی بی تو بی، نه‌تنها یک نیاز؛ بلکه یک امر ضروری خواهد بود.

با این حساب، درک ترندهای به‌روز بازاریابی، موجب ایجاد فرصت‌ها و راهکارهای جدید برای افزایش فروش و درآمد مشاغل بی تو بی شده و برندگان دنیای پررقیب صنعت بی تو بی را مشخص خواهد کرد. بنابراین، با ما همراه باشید تا با بهترین ترندهای بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱ آشنا شویم:

بازار داغ ابزارهای هوش مصنوعی

۱. بازار داغ ابزارهای هوش مصنوعی

توسعه‌ی هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف، دنیا را به یک دهکده‌ی جهانی کوچک و قابل‌دسترس تبدیل کرده است. شواهد نشان می‌دهد که صنعت بازاریابی بی تو بی نیز از این نعمت بی‌بهره نبوده و نفوذ استراتژی‌های خودکار مانند ربات‌ها، در جای‌جای کانال‌های بازاریابی دیده می‌شود.

هوش مصنوعی که از آن به‌عنوان نسل چهارم انقلاب صنعتی یاد می‌شود، امکان تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها در مقیاس بزرگ و ارتقای کیفیت عملیات‌ها را برای صاحبان شرکت‌ها فراهم می‌کند.

بررسی‌‌ها نشان می‌دهد، از هر پنج شرکت بی تو بی، حداقل یک مورد از شیوه‌های بازاریابی هوش مصنوعی برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر و ساده‌سازی امور استفاده می‌کند. در واقع ابزارهای هوش مصنوعی با بررسی پتانسیل‌‌های شرکت‌های بی تو بی، یک چشم‌انداز‌ جامع برای اجرای استراتژی‌های جدید و نحوه‌ی ارتباط با مشتریان، به بازاریابان بی تو بی ارائه‌ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تحول دیجیتال در صنعت گردشگری، ترند برتر سال ۲۰۲۱

نحوه‌ی عملکرد هوش مصنوعی در بازاریابی بی تو بی:

یکی از راهکارهای متداول، راه‌اندازی سرویس‌های «چت ‌بات» (Chatbot) ‌در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و سایر برنامه‌های شرکت‌های بی تو بی است. این چت بات‌ها همانند یک نماینده ۲۴ساعته، همیشه برای پاسخگویی به مشتریان شما و رسیدگی به امور آن‌ها آماده هستند.

به‌طور کلی چت‌بات‌ها با پاسخ‌گویی سریع و ارائه‌ی خدمات بهتر موجب ارتقای رضایت‌مندی مشتریان از پلتفرم‌های بی تو بی شده و آن‌ها را به مشتریان دائم این شرکت‌ها تبدیل می‌کند.

تولید محتوا

۲. تولید محتوای اصیل و تازه

اگرچه استراتژی‌های بازاریابی بی تو بی و «بی تو سی» (B2C) در شبکه نت‌ورکینگ کاملاً از یکدیگر جدا هستند؛ اما «محتوا» (Content)، پلی است که این دو حوزه‌ را به‌ یکدیگر متصل می‌کند و برای یک بازاریاب موفق، محتوا یکی از رکن‌های اصلی پیشرفت در بازارهای جهانی محسوب می‌شود.

سوالی اساسی آن است که با وجود شرایط آشفته این دوران، چگونه می‌توان یک محتوای مناسب تولید کرد؟ برای پاسخگویی به این سوال، بهتر است با استراتژی‌های بلندمدت بازاریابی از طریق محتوا آشنا شویم.

استراتژی‌های بازاریابی از طریق محتوا

 • تولید و انتشار محتوا بر اساس تحقیقات بر روی کلمات کلیدی
 • تنوع و ترکیب قالب‌های کوتاه و بلند محتوا
 • فروش محتوا به مشتریان، مدیران و شرکا
 • جذب دنبال‌کننده و اعضای جدید بر اساس دسته‌بندی محتوا
 • به‌کارگیری استراتژی‌های تبلیغات برای انتشار محتوای سایر کمپانی‌ها و قراردادن آن‌ها در بالای لیست محتوایی

به‌طور کلی تمرکز بر تولید و تبلیغ محتوای اصیل، موجب «بازگشت سرمایه» (ROI) شرکت‌های بی تو بی خواهد شد و به آن‌ها کمک می‌کند تا با صرف هزینه‌ی اندک، سرمایه‌ی بزرگی را در درازمدت کسب کنند.

دنیای جذاب جستجو‌های صوتی

۳- دنیای جذاب جستجو‌های صوتی

آیا تا به حال پیش آمده است که تنظیم زنگ هشدار خود را بر عهده‌ی دستیار مجازی «سیری» (Siri) بسپارید؟ یا از «الکسا» (Alexa) بخواهید آهنگ موردعلاقه‌تان را پخش کند؟ یا حتی به «کورتانا» (Cortana) بگویید پوشه‌ی خاصی را برای‌تان باز کند؟

همه‌ی ما عاشق مکالمه با ربات‌های صوتی هستیم. این ربات‌ها مانند دستیارهای شخصی دقیقاً مطابق میل ما عمل می‌کنند و از پخش آهنگ‌‌ موردعلاقه گرفته تا راهنمای استفاده از ابزارها و پاسخ‌دادن به سوالات، هر آنچه را که از آن‌ها بخواهیم انجام می‌دهند.

جست‌وجوی صوتی یکی از ترندهای محبوب مخاطبان مدرن است و تحقیقات نشان می‌دهد، بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان، اغلب‌ جست‌‌وجوهای خود را به‌صورت صوتی انجام می‌دهند. علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۱-۱۴۰۰) به ۵ میلیارد و در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۲-۱۴۰۱) به ۶/۴ میلیارد نفر برسد.

با توجه به آمار موجود، اهمیت استراتژی‌ جست‌وجوی صوتی در بازاریابی بی تو بی غیرقابل‌انکار خواهد بود و برنامه‌های الکسا و «گوگل هوم» (Google Home)، با ارتقای امکانات جست‌وجوی صوتی، استفاده از این برنامه‌ را در بازارهای جهانی آسان کرده‌اند. به‌همین دلیل شرکت‌های بی تو بی باید از ابزارهای جست‌وجوی صوتی به‌عنوان یک برگ برنده در استراتژی‌های بازاریابی خود استفاده کرده و با تحقیق در رابطه با انواع برنامه‌ها، بهترین آن‌ را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنند.

نحوه‌ی عملکرد جست‌وجوی صوتی در بازاریابی بی تو بی

بهینه‌سازی نتایجی که از جست‌وجوهای صوتی مخاطبان به دست می‌آید، درست به اندازه‌ی جست‌وجوهای متنی اهمیت دارد. از آن‌جایی که جست‌وجوهای صوتی اغلب با گفتن جملات انجام می‌شود، در نتیجه اضافه‌کردن کلمات کلیدی طولانی به استراتژی‌های «بهینه‌سازی موتور جست‌وجو» یا «سئو» امری ضروری خواهد بود. در واقع استفاده از کلمات کلیدی طولانی موجب می‌شود تا وب‌سایت شما بیشتر دیده شود و به گروه بزرگ‌تری از مشتریان دسترسی پیدا کنید.

پیشنهاد دی دی سفر: استارتاپ گردشگری توریوسیتی، یک آژانس گردشگری آنلاین متفاوت

حفظ مشتری

۴. متدهای حفظ مشتری  

یک قانون طلایی در بازاریابی بی تو بی می‌گوید: «به مشتریان جدید خود گوش دهید؛ اما مشتریان وفادار خود را بپرستید، چراکه داشتن یک چیز کوچک، بهتر از نداشتن هیچ چیز است.» این جملات دقیقاً به استراتژی «حفظ مشتری» (Customer Retention) در بازاریابی بی تو بی اشاره می‌کند.

منظور از حفط مشتری، توانایی یک شرکت یا یک محصول برای حفظ مشتری خود در یک دوره‌ی مشخص است. تمایل مشتریان برای خرید مجدد محصولات و استفاده مکرر از آن یا نرفتن به‌ سمت محصولات رقبا، نشان‌دهنده‌ی موفقیت یک کمپانی در حفظ مشتری و افزایش وفاداری آن است. نکته‌ی ساده‌ای که در این استراتژی نهفته‌ است، قدردانی و حفاظت از مشتریان قدیمی است.

راهکارهای حفظ مشتری در بازاریابی بی تو بی

اجرای درست استراتژی بلندمدت حفظ مشتری، به مجموعه‌ای از فعالیت‌های بهم پیوسته در بازاریابی بی تو بی نیاز دارد و در نهایت علاوه بر افزایش وفاداری مشتریان، موجب بازگشت سرمایه به کمپانی‌ها خواهد شد. در نتیجه شما به‌عنوان یک کمپانی بی تو بی، هرچه متدهای بهتری را برای حفظ مشتری داشته باشید، مشتریان وفادارتر و بیشتری جذب خواهید کرد.

بررسی‌های مجله‌ی «هاروارد بیزنس ریویو» (Harvard Business Review)، نشان می‌دهد که افزایش ۵درصدی کیفیت متدهای حفظ مشتری، موجب سودآوری ۲۵ تا ۹۵درصدی شرکت‌ها خواهد شد.

در حقیقت جذب مشتریان جدید چیزی حدود ۵ تا ۲۵درصد گران‌تر از حفظ مشتریان قدیمی است و شرکت‌های بی تو بی علاوه بر صرف هزینه‌ و منابع برای جذب مشتری جدید، در ادامه ناگزیرند برای جلب رضایت آن‌ها مجدداً سرمایه‌گذاری کنند.

این درحالی است که حفظ مشتریان قدیمی و فروش محصولات به آن‌ها چندین برابر آسان‌تر و راحت‌تر خواهد بود. در نهایت نتیجه می‌گیریم داشتن یک مشتری ثابت و وفادار، سرمایه‌ا‌ی ارزشمند برای مشاغل بوده و جلب رضایت آن‌ها باید همیشه در الویت قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: چالش‌ها و سوالات صنعت گردشگری آنلاین در سال ۲۰۲۱

کانال‌های رسانه‌ای

۵- استراتژی امنی چنل در بازاریابی

انتخاب یک کانال مناسب برای معرفی برند و فروش محصولات، همیشه یکی از دشوارترین تصمیم‌ها برای بازاریابان است. در همین راستا، استراتژی «امنی چنل» (Omnichannel)، چند سالی است که با پیشنهاد ایده‌هایی نو در دنیای بازاریابی سروصدا کرده است.

بر اساس این استراتژی بازاریابان بی تو بی دیگر نیازی نیست برای فروش کسب‌وکار خود تنها از یک کانال استفاده کنند؛ بلکه می‌توانند با پیروی از بازاریابی امنی چنل، به طیف وسیع‌تری از مشتریان در پلتفرم‌های متفاوت دسترسی پیدا کنند.

در کنار استراتژی بازاریابی امنی چنل، استراتژی دیگری به‌نام «مولتی چنل» (Multi-channel) نیز وجود دارد. اما تفاوت این دو در چیست؟

در بازاریابی امنی چنل، مشاغل سعی می‌کنند با یک هویت ثابت و یکپارچه در تمام کانال‌های بازاریابی مانند وب‌سایت‌ها، برنامه‌های گوشی‌همراه و شبکه‌های اجتماعی حضور یافته و با مدیریت همه‌ی کانال‌های فروش به‌طور هم‌زمان، پیام‌های خود را به‌صورت یکپارچه به مشتریان منتقل کنند.

این در حالی است که در بازاریابی مولتی چنل، کسب‌وکارها با استفاده از چندین کانال بازاریابی تنها با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند. کانال‌های فروش در این استراتژی برخلاف بازاریابی امنی چنل با  هم در ارتباط نیستند و عملکرد مستقل از یکدیگر دارند. در واقع هدف اصلی در استراتژی مولتی چنل آن است که مشتری بتواند با هر شیوه‌ای که راحت است، خرید خود را انجام دهد.

نحوه‌ی عملکرد امنی چنل در بازاریابی بی تو بی

امنی چنل علاوه بر آنکه یک ترند بازاریابی بی تو بی است، ارتباطات میان برندها و مشتریان را آسان‌تر می‌کند. طبق بررسی‌های انجام شده، کمپانی‌هایی که از استراتژی امنی چنل برای فروش و عرضه‌ی محصولات خود استفاده می‌کنند، ۹۱درصد بهتر از رقبای دیگر می‌توانند مشتریان وفادار خود را حفظ کنند.

در واقع معرفی و عرضه‌ی کسب‌وکار شما در کانال‌های دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی و مدیریت یکپارچه این کانال‌ها با یکدیگر، موجب افزایش بازدید مشتریان، بازگشت سرمایه و پیشی‌گرفتن از رقبای صنعت بی تو بی خواهد شد.

کلام آخر 

در بخش اول از سلسله مقالات ترندهای برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) ۵ ترند برتر را شناختیم؛ اما داستان به همینجا ختم نخواهد شد. با ما در قسمت‌ دوم این مقاله همراه باشید تا با ده ترند باقی مانده بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد دی دی سفر: فروش تور بیشتر با انتخاب تصاویر مناسب

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7036

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.