4

۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱- قسمت دوم

  • 25 اسفند 1399 - 12:42 - ویرایش شده : 25 اسفند 1399 - 12:42
۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱- قسمت دوم
همه‌ی ما در جهانی زندگی می‌کنیم که برای پیشرفت در بازارهای جهانی باید با به‌روزترین متدهای بازاریابی آشنا شویم. «دی دی سفر» با توجه به اهمیت مشاغل بی تو بی، این‌بار به معرفی ۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱ پرداخته است.

در دورانی که ابزارهای نوین فناوری حرف اول را در دنیای تجارت می‌زنند، پایبندبودن به روش‌های قدیمی بازاریابی و تکرار آن‌ها کاری بیهوده است.

اگرچه شرکت‌های بی تو بی با دنیای کانال‌های دیجیتال بیگانه نبودند؛ اما ویروس کرونا و چالش‌های پس از آن، دید صاحبان شرکت‌ها را نسبت به فناوری‌های دیجیتال تغییر داده است.

در قسمت اول مقاله «۱۵ ترند برتر بازاریابی در سال ۲۰۲۱» در «دی دی سفر»، با پنج ترند برتر بازاریابی بی تو بی آشنا شدیم، در ادامه نگاهی به دیگر ترندهای بازاریابی بی تو بی می‌اندازیم.

تحلیل داده ها در بازاریابی بی تو بی

۱- تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی‌های دقیق

آیا شما هم یکی از طرفداران شبکه‌ی تلویزیونی «نتفلیکس» (Netflix) هستید؟ قطعاً پاسختان به این سوال مثبت خواهد بود. اما آیا تابه‌حال به نحوه‌ی رفتار این شبکه با مخاطبان خود دقت کرده‌اید؟

نکته‌ی طلایی اینجا است که اگر تنها یک‌بار سریال یا فیلم درام-کمدی را برای تماشا انتخاب کنید، پس از آن فیلم‌هایی با ژانر مشابه درام-کمدی به شما پیشنهاد خواهد شد. درست همین جا است که قدرت تحلیل و پیش‌بینی، در موفقیت یک کسب‌وکار تجاری نمود پیدا می‌کند.

در واقع، متد تحلیل و پیش‌بینی در بازاریابی با الهام‌گرفتن از الگوهای رفتاری کاربران و بررسی میزان مصرف انرژی و نمودارهای خرید، به صاحبان مشاغل قدرت ارائه‌ی پیشنهادات شخصی‌سازی شده و تهیه‌ی نتایج قابل مقایسه می‌دهد.

نحوه‌ی عملکرد تحلیل و پیش‌بینی در بازاریابی بی تو بی

عملکرد تحلیل داده ها و پیش بینی در بازاریابی بی تو بی

به‌طور کلی منظور از تحلیل و پیش‌بینی، پیش‌بینی رویدادهای آینده بر اساس تکنیک‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها است.

فناوری‌های مدرن مانند مدل‌سازی‌های آماری و ابزارهای یادگیری به بازاریابان بی تو بی کمک می‌کنند تا به بینش عمیق‌تری نسبت به کسب‌وکار خود دست پیدا کرده و الگوهای رفتاری مصرف‌کنندگان خود را در آینده پیش‌بینی کنند.

در نهایت می‌توان گفت تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و پیش‌بینی بر اساس آن‌، به مشاغل کمک خواهد کرد تا علاوه بر جذب مشتریان جدید و حفظ مصرف‌کنندگان قدیمی، سلایق آن‌ها را پرورش دهند.

همچنین، بازاریابان می‌توانند از متدهای تجزیه‌وتحلیل داده و پیش‌بینی، برای بهینه‌سازی عملیات بازاریابی، تولید آگهی  و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای فروش استفاده کنند.

پیشنهاد دی دی سفر: تحول دیجیتال در صنعت گردشگری، ترند برتر سال ۲۰۲۱

سئو و بازاریابی بی تو بی

۲- تحقیق در رابطه‌ با استراتژی سئو

بدون شک هرچه جلوتر می‌رویم، الگوریتم‌های جست‌وجوی گوگل نیز هوشمندتر خواهند شد. این الگوریتم‌ها از ظرفیت‌های ویژه‌ای برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های کاربران، لوکیشن مشتریان و جست‌وجوی محتوای هدفمند برخوردار هستند.

از آنجایی که بیش از ۹۳درصد از کاربران اینترنتی برای یافتن پاسخ‌ سوالات خود از موتورهای جست‌وجوگر مانند گوگل استفاده می‌کنند، توجه به تکنیک‌های سئو در گوگل و به‌روزرسانی‌ محتوای بازاریابی بی تو بی، یکی از ترفندهایی است که موجب ارتقای عملکرد و رتبه‌بندی وب‌سایت‌های بی تو بی در صفحات جست‌وجو خواهد شد.

افزایش استفاده از محتوای دیجیتال و نیاز روزافزون کمپانی‌ها به ایجاد وب‌سایت‌های تجاری، از جمله دلایلی است که بر اهمیت سرمایه‌گذاری بازارایان در زمینه‌های «بهینه‌سازی موتور جست‌وجو» (SEO) و «بازاریابی موتور جست‌وجو» (SEM) تاکید می‌کند.

همچنین، از آنجایی که میزان جست‌وجوهای صوتی، «جست‌وجوهای معنایی» (Semantic Search) و «هدف جست‌وجو» (Search Intent)، روبه‌روز در حال افزایش است، بازاریابان بی تو بی باید به کلمات کلیدی طولانی و چند بخشی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

در واقع این وظیفه‌ی بازاریان سئوکار است تا علاوه بر تعیین استراتژی‌های محتوا، از استراتژی‌های «درون صفحه‌ای» (on-page) و «برون صفحه‌ای» (Off page) برای ارتقای وب‌سایت‌ خود استفاده کنند.

جست‌وجوی معنایی (Semantic Search): در جست‌وجوی معنایی، مخاطب علاوه بر کلمات کلیدی اصلی، از کلمات مرتبط با آن برای یافتن پاسخ‌دقیق‌تر استفاده می‌کند و موتور جست‌وجوگر با بررسی ارتباط میان کلمات، دقیق‌ترین داده‌ها و نتایج را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد.

هدف جست‌وجو (Search Intent): امروزه گوگل با استفاده از الگوریتم  “BERT” می‌تواند هدف کاربران را از جست‌وجوی یک کلمه‌ی کلید به‌خوبی درک کند و مطابق با هدف و مقصود مخاطب، بهترین نتایج را برای او نمایش دهد. درنتیجه صفحات وب در گوگل هم براساس کلمه کلیدی و هم متناسب با میزان‌ پاسخ‌گویی به «هدف جستجو»، رتبه‌بندی می‌شوند.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت اگرچه کلمات کلیدی کوتاه یک نیاز اساسی برای رتبه‌بندی و ارتقای محتوای صفحات وب به‌ شمار می‌آیند؛ اما استفاده از کلمات کلیدی چند بخشی و تولید محتواهای اینوگرافیک، یک برگ برنده برای استراتژی‌های سئو شرکت‌ها خواهد بود.

واقعیت افزوده در بازاریابی بی تو بی

۳- بازاریابی ویدیویی و واقعیت افزوده

ترندهای بازاریابی بدون وجود فیلم و واقعیت افزوده بدون شک ناقص خواهد بود. فیلم‌ها محتوای بی تو بی را برای مخاطبان جذاب‌تر و قابل‌فهم‌تر کرده و از جمله راهکارهایی هستند که بازاریابان موفق باید به آن توجه کنند. استراتژی بازاریابی ویدیویی با ارتقای جنبه‌های بصری، موجب افزایش فروش محصولات به مشتریان خواهد شد.

همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۷۰درصد از مشتریان بی تو بی، در طی تحقیقات خود، محتواهای ویدیویی محصولات را نیز بررسی می‌کنند، در نتیجه مشاغل بی تو بی می‌توانند با ارائه‌ی مطالعات و تحقیقات موردی خود در قالب فیلم‌‌، توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان را به خود جلب می‌کنند. به‌طور کلی، بازاریابانی که به‌دنبال ایده‌پردازی برای تولید محتوا ویدیویی هستند، به‌راحتی چند پله جلوتر از رقبای خود در صنعت جهانی بی تو بی حرکت می‌کنند.

نحوه‌ی کارکرد فیلم‌های ویدیویی در بازاریابی بی تو بی

قابلیت «واقعیت افزوده» (Augmented Reality) یا «ای ‌آر» (AR)، سطح کیفیت فیلم‌ها را ارتقا می‌بخشد و به شرکت‌های بی تو بی کمک می‌کند تا با استفاده از راهکارهای جذاب و سرگرم‌کننده محصولات خود را برای مشتریان به نمایش بگذارند.

واقعیت افزوده نمایی از دنیای واقعی است که به‌همراه تصاویر دیجیتالی برای مخاطبان به نمایش گذاشته می‌شود. درست در مقابل واقعیت افزوده، مفهوم دیگری به‌نام «واقعیت مجازی» (Virtual Reality) وجود دارد. در واقعیت مجازی، کل فضای واقعی با فضای مجازی و غیرواقعی جایگزین شده و آنچه که نمایش داده می‌شود، وجود خارجی ندارد. درست برخلاف «ای آر» که کاملاً در تعامل با محیط واقعی قرار گرفته و افزونه‌هایی مانند صدا، ویدیو و جلوه‌های گرافیکی به آن اضافه می‌‌شود.

ارتقای تجربه ی مشتریان آمازون در بازاریابی بی تو بی

۴- ارتقای تجربه‌ی خرید مشتریان

همه‌ی ما می‌دانیم که تجربه‌ی مشتریان اعتبار برندهای جهانی را شکل می‌دهد. اما چگونه می‌توان به بهبود تجربه‌ی مشتریان کمک کرد؟

فاکتورهای تجربه‌ی مشتریان طی چند سال گذشته دست‌خوش تغییراتی زیادی شده است. ظهور کانال‌های ارتباطی، اجرای ایده‌های جدید بازاریابی، تعیین پرسوناهای خاص برای سرویس‌های خدماتی مشخص و راهکارهایی از این دست، همگی موجب ارتقای تجربه‌ی کاربران شده و به مشاغل اجازه می‌دهد تا با پیش‌بینی تغییرات بازارهای جهانی، فرمان استراتژی‌های بازاریابی خود را به دست بگیرند و آن را کنترل کنند.

برای مثال، شبکه‌ی اینترنتی گوگل، با اضافه‌کردن افزونه‌های جدید، دسترسی کاربران به اطلاعات را ساده‌تر کرده است و به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از ابزارهای جست‌وجوی صوتی جواب سوالات خود را به‌راحتی پیدا کنند.

آمازون نیز با ارتقای تجهیزات خود رویای تحویل سفارشات مشتری در همان روز را به واقعیت تبدیل کرده است. به‌طور کلی بسیاری از شرکت‌های بی تو بی تلاش می‌کنند تا با ارائه‌ی خدمات برتر، رضایت مشتریان را جلب کرده و بسترهای بازاریابی بی تو بی خود را در بازارهای جهانی گسترش دهند.

فاکتورهای ارتقای تجربهی مشتریان در بازاریابی بی تو بی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که همه‌ی مشتریان، از بی تو سی گرفته تا بی تو بی، به‌دنبال سرعت، راحتی، محصول مناسب، کارایی و فناوری‌های به‌روز هستند.

از آنجایی که بیشتر جمعیت قرن بیست‌ویک را مشتریان بی تو بی تشکیل می‌دهند؛ بنابراین ورود مشاغل بی تو بی به محیط‌های دیجیتالی، موجب ارائه‌ی راهکارهای مدرن و به‌دنبال آن ارتقای تجربه‌ی مشتریان خواهد شد.

پیشنهاد دی دی سفر: چالش‌ها و سوالات صنعت گردشگری آنلاین در سال ۲۰۲۱

بازاریابی بی تو بی

۵- سرمایه‌گذاری در بازاریابی پولی

برای آشنایی با واژه‌ی «پید مارکتینگ» (Paid marketing) یا «بازاریابی پولی» ابتدا به تعریف «جست‌وجوی ارگانیک» می‌پردازیم.

منظور از جست‌وجوی ارگانیک، میزان کلیک‌های کاربران در موتورهای جست‌وجوگر است که فارق از تبلیغات پولی وب‌سایت‌ها به دست می‌آید. به بیان واضح تر، زمانی که سئوی وب‌سایت شما از طریق کلمه‌های کلیدی و متدها و الگوریتم‌های گوگل انجام شود، به‌مرور زمان سایت شما در موتور جست‌وجوگر رشد کرده و جایگاه بالاتری را در نتایج جست‌وجو به خود اختصاص می‌دهد و در نهایت بهبود رتبه‌ی شما که کاملاً به‌صورت واقعی و طبیعی اتفاق افتاده است، منجر به افزایش ورودی کاربران به وب‌سایت خواهد شد. اما بازایابی یا تبلیغات پولی چیست؟

در دنیای بازاریابی و کسب‌وکارهای بی تو بی و حتی بی تو سی، برخی از مدیران برای قرارگرفتن وب‌سایت تجاری خود در صفحات بالاتر موتور جست‌وجوگر، مبلغی را برای برخی از کلمات کلیدی خاص پرداخت می‌کنند. درنتیجه هنگامی که کاربران اینترنتی این کلمات کلیدی را در موتور جست‌وجوگر وارد می‌کنند، گوگل به‌طورخودکار وب‌سات آن‌ها را بالاتر از سایرین نمایش دهد. در واقع بازاریابی پولی را می‌توان نوعی تبلیغات بر روی سئوی وب‌سایت‌ها معرفی کرد.

طبق تحقیقات انجام شده، تبلیغات پولی با قراردادن وب‌سایت‌های بی تو بی در صدر لیست موتورهای جست‌وجوگر، تعداد ورودی‌های کاربران به وب‌سایت را دوبرابر خواهد کرد. اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا مشاغل بی تو بی باید به‌طور کلی جست‌وجوی ارگانیک را فراموش کرده و بر روی تبلیغات پولی تمرکز کنند؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت، جست‌‍وجوی ارگانیک و تبلیغات پولی دو روی یک سکه هستند و هر دو مزایای زیادی را برای بازاریابی بی تو بی به ارمغان خواهند داشت. اگرچه جست‌وجوی ارگانیک نشان‌دهنده اعتماد و تعهد مشتریان نسبت به برند بی تو بی شما است؛ اما جست‌وجوی پولی ابزاری سریع و قابل اندازه‌گیری است که زودتر از متدهای ارگانیک موجب پیشی‌گرفتن از رقبا در موتورهای جست‌وجوگر مانند گوگل می‌شود.

ترکیب ایده‌های جست‌وجوی ارگانیک و تبلیغات پولی و بالابردن سطح آگاهی از برند، موجب بهبود رتبه‌ی سایت در صفحات جست‌وجوی گوگل شده و میزان ترافیک سایت را افزایش می‌دهد. نکته جالب‌تر آن است که ۵۴درصد از شرکت‌ها از تبلیغات پولی به‌همراه بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند تا مهارت‌های بازاریابی بی تو بی خود را ارتقا ببخشند.

کلام آخر

تاکنون در «دی دی سفر» با ۱۰ ترند برتر بازاریابی بی تو بی همانند بهینه‌سازی محتوا و بهبود تجربه‌ی مشتریان آشنا شدیم؛ اما آیا این موارد تنها راهکارهایی هستند که موجب رشد بازاریابی بی تو بی در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) خواهند شد؟ برای پاسخ به این سوال، با ما در قسمت سوم مقاله «۱۵ ترند برتر بازاریابی بی تو بی» همراه باشید.

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=7060

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.