2
معرفی استارتاپ های گردشگری

ایده جذاب استارتاپ نیجریه‌ای: بازپرداخت بلیت هواپیما با فناوری بلاک چین

  • 14 مهر 1400 - 11:46 - ویرایش شده : 14 مهر 1400 - 11:52
ایده جذاب استارتاپ نیجریه‌ای: بازپرداخت بلیت هواپیما با فناوری بلاک چین
در این قسمت از مقاله‌های استارتاپی «دی دی سفر»، به‌سراغ یک استارتاپ‌ گردشگری مستقر در «نیجریه» می‌رویم که به‌کمک فناوری بلاک چین در زمینه‌ی بازپرداخت خودکار هزینه بلیت هواپیماها فعالیت می‌کند.

دی دی سفر- لغو سفر و دریافت بازپرداخت هزینه‌ی بلیت هواپیما، همواره یکی از پربحث‌ترین موضوعات صنعت گردشگری است اما این مسئله در دوران همه‌گیری کرونا به یک دغدغه‌ی مهم برای مسافران و شرکت‌های هواپیمای تبدیل شد. به همین دلیل بسیاری از استارتاپ‌های گردشگری در تلاشند تا با خلق ایده‌های به‌روز و خلاقانه، این دغدغه را کاهش دهند.

دی دی سفر در این مطلب به‌سراغ یک استارتاپ گردشگری رفته است که از به‌روزترین فناوری‌ها برای تسهیل بازپرداخت هزینه‌ی بلیت هواپیما و به‌دنبال آن صرفه‌جویی در زمان مسافران استفاده می‌کند.

استارتاپ گردشگری Aeropaye

استارتاپ گردشگری “Aeropaye”

“Aeropaye” استارتاپی است که در سال ۲۰۱۹ در «نیجریه» راه‌اندازی شده است. این شرکت قصد دارد یک موتور مستقل بازپرداخت بلیت پروازهای تأخیری یا لغو‌شده را برای شرکت‌های هواپیمایی، آ‌ژانس‌های مسافرتی، شرکت‌های مدیریت سفر و مسافران ایجاد کند. استارتاپ گردشگری “Aeropaye” برای این محصول خود از «فناوری دفتر کل توزیع‌شده» (DLT) بلاک‌چین و «قرارداد هوشمند» (Smart contract) بلاک‌چین استفاده می‌کند.

فناوری دفتر کل توزیع‌شده: دفتر کل توزیع‌شده، پایگاه داده‌ای است که در چندین سایت، موسسه یا جغرافیای مختلف به اشتراک گذاشته شده و همگام‌سازی می‌شود و در دسترس چندین نفر قرار می‌گیرد.

قرارداد هوشمند: قرارداد هوشمند برنامه‌ای است که بر فناوری بلاک‌چین ذخیره شده و در صورت برآورده‌شدن شرایط از پیش تعیین‌شده، به اجرا در می‌آید. قرارداد هوشمند معمولاً برای خودکارسازی معاملات استفاده می‌شود تا همه شرکت‌کنندگان بتوانند بدون دخالت واسطه یا از دست‌دادن زمان، به نتیجه مطلوب خود دست یابند.

استارتاپ  “Aeropaye” سیستمی ایجاد کرده است که با کمک آن، در صورت تاخیر یا لغو پروازها، به‌صورت خودکار هزینه‌ی بلیت به مسافران پرداخت می‌شود. علاوه بر آن، مسافران می‌توانند از گزینه “buy now pay later” نیز استفاده کنند که از طریق آن مسافران می‌توانند مقداری از هزینه‌ی بلیت را به‌عنوان پیش‌پرداخت بپردازند. استارتاپ “Aeropaye” در حال حاضر در حال آزمایش نمونه اولیه محصول خود با بزرگ‌ترین شرکت مدیریت سفر در «آفریقای جنوبی» و «اتیوپی» است.

چرا استارتاپ مسافرتی Aeropaye؟

چرا استارتاپ مسافرتی Aeropaye؟

پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی‌شدن بسیاری از فرآیند‌های سفر، خرید و بازپرداخت هزینه بلیت هواپیما را نیز درگیر کرده است. هماهنگی خرید بلیت‌ها، نقل‌و‌انتقالات، تسویه حساب در پروازهای تاخیردار و لغو‌شده و پرداخت در صدها شرکت هواپیمایی، آژانس‌ها و کشورهای مختلف در سیستم فعلی صنعت هواپیمایی بسیار گران و ناکارآمد است. این مشکلات سبب شده است که محصول “Aeropaye” به‌منزله‌ی یک راه‌حل مناسب برای این شرکت‌ها باشد.

محصول “Aeropaye” یک فناوری شگفت‌انگیز است که امکان همکاری ساده، بی‌واسطه و مطمئن را میان طرفین معامله با یک هدف مشترک را فراهم می‌کند. توکن‌های هوشمند بلیت‌های مسافرتی “Aeropaye” مزایایی چون معاملات سریع، تسویه حساب فوری و همکاری کارآمدتر را میان طرفین فراهم می‌کند.

بنابراین از مزایای کلی استارتاپ “Aeropaye” می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • یک برنامه حسابداری مطمئن، سریع و کم‌هزینه
  • عدم نیاز به واسطه
  • خودکارسازی فرآیندها به‌کمک قرارداد هوشمند بلاک‌چین
  • قابل استفاده در آژانس‌های مسافرتی سراسر جهان
  • در دسترس مسافران
  • بسیار ایمن و آسان

مشتریان استارتاپ “Aeropaye” چه کسانی هستند؟

مشتریان “Aeropaye” آژانس‌های مسافرتی آنلاین، شرکت‌های مدیریت سفر و شرکت‌های هواپیمایی هستند. این استارتاپ علاوه بر پلتفرم فروش بلیت، فرآیندهای گردش کار لغو و بازپرداخت خودکار، مستقل و یکپارچه‌ای را نیز به این شرکت‌ها ارائه می‌دهد.

استارتاپ “Aeropaye” به این شرکت‌ها کمک می‌کند که با انتقال فوری و خودکار هزینه‌ها، رضایت مشتریان خود را جلب کنند. این استارتاپ‌ برای شرکت‌های همکار خود، این امکان را فراهم می‌کند که از رقبای خود پیشی بگیرند.

روش‌های کسب درآمد استارتاپ “Aeropaye”

روش کسب درآمد استارتاپ  “Aeropaye” عبارت‌اند از:

۱-دریافت هزینه برای انجام تراکنش کرایه بلیت‌ها

۲-دریافت هزینه برای درخواست لغو پروازهای اقساطی

“Aeropaye” از طریق گزینه‌ی “buy now pay later”، امکان ارائه‌ی پیش‌پرداخت برای خرید بلیت پرواز را برای مسافران فراهم می‌کند. بدین صورت که ابتدا کاربران برای خرید بلیت خود، پیش‌پرداختی را پرداخت می‌کنند، در صورتی که مسافران قادر به پرداخت باقی‌مانده هزینه بلیت خود نباشند یا قصد لغو و تغییر پرواز خود را داشته باشند، هر هزینه‌ای که پرداخت کرده‌‌اند، به حساب “Aeropaye” آن‌ها واریز می‌شود. پس از آن مسافران به‌مدت یک سال می‌توانند از آن پول در پروازهای بعدی خود استفاده کنند.

آیا استارتاپ Aeropaye موفق خواهد بود؟

آیا استارتاپ “Aeropaye” موفق خواهد بود؟

موتور بازپرداخت هزینه بلیت هوشمند و خودکار “Aeropaye” تنها برای پرداخت هزینه‌ی بلیت هواپیما نیست، بلکه تمام صورت‌حساب‌ها، تسویه‌حساب‌ها و فرآیند‌های حسابداری‌ را به‌کمک «قرارداد هوشمند» به‌صورت خودکار انجام می‌دهد. مهم‌ترین مسئله آن است که “Aeropaye” زمان بین پرداختی که توسط مشتری انجام شده و دریافتی که توسط شرکت‌ هواپیمایی انجام می‌شود را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن استارتاپ “Aeropaye”، برای مشتریان این امکان را فراهم می‌کند که رزرو پرواز خود را لغو کرده و تا زمان معینی قبل از پرواز، بازپرداخت فوری خود را دریافت کنند.

این عوامل سبب شده است که استارتاپ مسافرتی “Aeropaye” از سایر شرکت‌های فعال در این حوزه متمایز شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که ایده‌ی این استارتاپ از جمله ایده‌های موفق در حوزه گردشگری خواهد بود.

از سوی دیگر با نگاهی به میزان درآمد صنعت هواپیمایی در آینده نیز می‌توان به موفقیت این استارتاپ امیدوار بود. اندازه بازار با درآمد از بلیت هواپیمایی جهانی ۷۷۶.۹ بیلیون دلار در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است. انتظار می‌رود اندازه بازار صنعت هواپیمایی جهانی در سال ۲۰۲۱، به میزان ۱۳.۲ درصد افزایش یابد.

از طرفی افزایش ترافیک هوایی در آفریقا در آینده، سبب بهبود اقتصادی و اشتغال‌زایی در این منطقه خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهند که اگر ۱۲ کشور آفریقایی بازارهای خود را بازگشایی کرده و ارتباطات خود را افزایش دهند، ۱۵۵,۰۰۰ شغل و ۱.۳ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی سالانه در این کشورها ایجاد خواهد شد. این عوامل نشان‌دهنده‌ی این مسئله است که استارتاپ “Aeropaye” ایده منحصربه‌فرد خود را در یک بازار روبه‌رشد خلق کرده است. طبیعی است که در آینده، صنعت هواپیمایی آفریقا، نیاز زیادی به این استارتاپ پیدا خواهند کرد.

آینده و هدف استارتاپ “Aeropaye”

همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شده است، استارتاپ گردشگری “Aeropaye” در حال حاضر قصد دارد نمونه‌ی اولیه‌ی محصول خود را در «آفریقای جنوبی» و «اتیوپی» آزمایش کند. هدف این استارتاپ آن است که کلیه خطوط هوایی اصلی در جنوب آفریقا، از محصول “Aeropaye” استفاده کنند. این استارتاپ در این مرحله تنها به رشد و ارتقای محصول خود فکر می‌کند و در آینده‌ی نه‌چندان دور قصد عرضه عمومی سهام خود را دارد.

سخن پایانی

این روزها استارتاپ‌های زیادی برای تولید محصولات خود از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، استارتاپ گردشگری “ModiHost” برای تسهیل مدیریت هتل‌ها و شخصی‌سازی تجربه‌ی مهمانان از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای چون هوش مصنوعی و بلاک چین استفاده می‌کند. “Aeropaye” نیز از جمله استارتاپ‌هایی است که از این فناوری برای تسهیل بازپرداخت بلیت پروازها استفاده می‌کند. بدون شک، بلاک چین ازجمله فناوری‌هایی است که به‌دلیل مزایای بسیاری که دارد، در آینده نه‌چندان دور جایگاه ویژه‌ای در محصولات استارتاپ‌های گردشگری پیدا خواهد کرد.

دی دی سفر هر چهارشنبه خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را در مقاله‌های استارتاپی خود معرفی می‌کند، اگر به این مبحث علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم که در بخش استارتاپ‌های گردشگری دی دی سفر، با این استارتاپ‌ها آشنا شوید.

آخرین مقاله استارتاپی دی دی سفر

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=20102

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.