13
معرفی استارتاپ های گردشگری

ایده جالب یک استارتاپ گردشگری برای توسعه‌ی گردشگری پایدار

  • 25 فروردین 1400 - 15:40 - ویرایش شده : 25 فروردین 1400 - 16:28
ایده جالب یک استارتاپ گردشگری برای توسعه‌ی گردشگری پایدار
دی دی سفر هر چهارشنبه یکی از خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری روز دنیا را انتخاب کرده و از تولد تا روش کسب‌و‌کار و آینده‌ی آن‌ها را بررسی می‌کند. این بار نوبت استارتاپ گردشگری «تریز فور تراول» (Trees4Travel) است که با روش‌ بسیار ساده‌ای دنیای سفرها را به محیط‌زیست پیوند می‌دهد.

دی دی سفر در این مطلب یک استارتاپ گردشگری بسیار جذاب و دغدغه‌مند را برگزیده است و قصد دارد روش کسب‌و‌کار و ایده‌ی بسیار جالب آن را بررسی کند. استارتاپی که دغدغه اصلی آن این سوال است: آیا می‌دانید زمینی که در آن زندگی می‌کنیم این روزها وضعیت خوبی ندارد؟

این روزها تغییرات آب‌و‌هوایی و اقلیمی جدی‌ترین مشکل کره زمین است و بر اساس اعلام سازمان ملل ما تنها ۱۰ سال فرصت داریم تا این مشکل را برطرف کنیم. یکی از دلایل اصلی تغییرات اقلیمی، میزان «دی‌اکسید‌کربن» (CO2) منتشر‌شده از سبک زندگی معمولی انسان‌ها هنگام سفرکردن، خرید موادغذایی، گرم‌کردن خانه و… است.

سفرهای هوایی یکی از مهم‌ترین منابع تولید گاز «دی‌اکسید‌کربن» (CO2) است، به‌طوری که به‌عنوان مثال مقدار کربنی که از پرواز رفت‌و‌برگشتی یک مسافر از «لندن» به «نیویورک» تولید می‌شود، حدود ۱.۲ تن است! حال تصور کنید میزان کربن تولید‌شده از میلیاردها مسافری که سالانه با هواپیما سفر می‌کنند، چه اثراتی بر تغییرات اقلیمی کره زمین باقی می‌گذارد.

اما گرم‌شدن آب‌و‌هوا و تغییرات اقلیمی تنها به سفرهای هوایی محدود نمی‌شود، بلکه هرگونه فعالیت انسان در این دنیای امروز، حیات کره زمین را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اما چاره چیست؟ آیا می‌توان انسان مدرن امروز را از حرکت متوقف کرد؟

حال یک استارتاپ گردشگری بسیار جالب قصد دارد برای حفظ محیط‌زیست و کمک به کاهش تولید گاز کربن در دنیای سفرها فعالیت کند! اما چگونه؟

معرفی استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

«تریز فور تراول» (Trees4Travel) یک استارتاپ گردشگری مستقر در «لندن» است که با هدف پیوند سفر با محیط‌زیست و ارتقای گردشگری مسئولانه و آگاهانه فعالیت می‌کند.

روش کار این استارتاپ بسیار ساده است. بنیان‌گذاران «تریز فور تراول» که یک زن‌ و شوهرند، کار خود را اینگونه توصیف می‌کنند: «ما برای هر مسافر، به‌اندازه‌ی قیمت یک قهوه، درخت می‌کاریم.»

اما، کار این استارتاپ تنها کاشت یک نهال نیست، بلکه یک زنجیره کامل از انسان‌ها، سازمان‌ها، سرمایه‌ها و کار فراوان دست‌به‌دست یکدیگر می‌دهند که با یک کلیک «کاشت درخت»، باعث بقای کره زمین شده و به ادامه‌ی حیات این سیاره تا ۱۵۰ سال دیگر کمک می‌کند.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

رویکرد استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

کاری که استارتاپ گردشگری تراول فور تریز می‌کند، هماهنگی سفر با محیط‌زیست است. یعنی با هر سفری که مسافران می‌روند، تراول فور تریز با مبلغ بسیار کمی (قیمت یک قهوه) برایشان یک درخت می‌کارد.

آنچه این روش را بسیار جذاب کرده است ساده، ملموس و قابل‌فهم بودن آن در هر کجای دنیا است. روش‌های قدیمی برای جبران کربن‌های تولید‌شده در طبیعت بسیار پیچیده و دشوار است و به‌همین دلیل طرفدار چندانی ندارد. از نظر علمی نیز ثابت شده است که درخت‌کاری و جنگل‌کاری یکی از موثرترین راهکارها برای مشکل تغییرات اقلیمی است.

حال این استارتاپ گردشگری با اتصال مسافران به طبیعت، فرصتی برای ایجاد سفرهای آگاهانه ایجاد می‌کند.

این استارتاپ در هر دو بخش «بی‌تو‌بی» (B2B) و «بی‌تو‌سی» (B2C) فعالیت می‌کند و در هر نقطه‌ای از دنیای سفرها، از مشاوران سفرها و آژانس‌های گردشگری آنلاین گرفته تا خطوط هوایی، فرودگاه‌ها و حمل‌و‌نقل زمینی مانند قطار و کرایه اتومبیل حضور دارد.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول، با استفاده‌ از داده‌های سفرها، میزان کربن دی اکسید تولید‌شده از اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها، قطارها و هواپیماها با روش‌های دقیق محاسبه می‌کند. پس از کاشته‌شدن درختان، میزان کربن جذب‌شده با گزارش‌های ماهانه، محاسبه و کنترل می‌شوند.

پلتفرم تراول فور تریز قابلیت رزرو درخت دارد. علاوه بر آن، این پلتفرم میزان کربن حاصل از هر سفر و تعداد درختانی که برای جبران این میزان کربن در طی ۵ تا ۱۰ سال نیاز است را محاسبه می‌کند.

همچنین در این پلتفرم ابزاری وجود دارد که نشان می‌هد چه تعداد درخت توسط همه‌ی شرکای این استارتاپ کاشته شده است و این درختان در طی ۵ تا ۱۰ سال آینده چه مقدار  کربن جذب می‌کنند.

تریز فور تراول این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که درختان خود را ردیابی و دنبال کند و با رشد درختان میزان کربن جذب‌شده از طریق درخت خود را با میزان کربن تولید‌شده توسط سفرشان مطابقت دهد.

ورود تریز فور تراول به صنعت گردشگری

بنیان‌گذاران تریز فور تراول پیش از راه‌اندازی این استارتاپ با بسیاری از شرکت‌های مسافرتی بزرگ در سراسر جهان کار کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کرده بودند.

آن‌ها برای راه‌اندازی این پروژه با این شرکت‌ها مشورت کرده بودند و از آنجایی که شرکت‌های مسافرتی بر ضرورت گردشگری پایدار کاملا آگاهند، از ایده‌ی جذاب تریز فور تراول به‌خوبی استقبال کردند.

 تریز فور تراول چه منفعتی برای صنعت گردشگری و مسافران دارد؟

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول، علاوه بر تاثیر مثبتی که برای طبیعت و محیط‌زیست دارد، برای مسافران و فعالان صنعت گردشگری نیز بسیار باارزش است. مسافرانی که به گردشگری پایدار علاقه‌مندند، از طریق تریز فور تراول می‌توانند با یک روش ساده و ملموس و ارزان‌قیمت علاوه بر تجربه‌ی سفر موردعلاقه‌ی خود، به کاهش کربن در طبیعت نیز کمک کنند.

مسئولیت‌پذیری در مقابل محیط‌زیست و تلاش برای حفظ آن و به‌دنبال آن به اشتراک گذاشتن نتایج با مسافران، این امکان را برای همه افراد، از جمله مسافران فراهم می‌کند که برای جبران کربن منتشرشده در طبیعت تمام تلاش خود را انجام دهند.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول، با مدیریت پروژه‌های گردشگری پایدار، به شرکت‌های مسافرتی اجازه می‌دهد تا بر بهبود تجارت اصلی خود تمرکز کرده و در عین حال اعتماد و وفاداری مشتریان خود را جلب کنند.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول، شرکت‌های مسافرتی را قادر می‌سازد تا عضوی مجموعه‌ای باشند که تامین‌کنندگان، شرکت‌های توزیع‌کننده و حتی یک مسافر به‌طور شخصی می‌توانند برای بقای کره‌ی زمین به یکدیگر کمک کنند.

تریز فور تراول یک استراتژی ساده که به‌راحتی قابل پیاده‌سازی است را به صنعتی ارائه می‌دهد که اهمیت پایداری محیط‌زیست را درک کرده و بر یک راهکار قدرتمند متمرکز شده است و آن راهکار چیزی نیست جز جنگل‌‌کاری و درخت‌کاری. از سوی دیگر استارتاپ گردشگری تریز فور تراول به شرکت‌های مسافرتی سهم درآمدشان را پرداخت می‌کند بنابراین در بهبود تجارت این شرکت‌ها نیز موثر است.

از سویی دیگر صنعت گردشگری نیز پس از همه‌گیری ویروس کرونا، بیش از هر زمان دیگری نیاز به در نظر گرفتن پیوندهای حساس بین سفر و محیط‌زیست دارد و استارتاپ گردشگری تریز فور تراول، مجرایی است که طبیعت را با دنیای سفرها پیوند می‌دهد.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

روش جذب مشتری استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

هدف اصلی استارتاپ گردشگری تریز فور تراول حضور در تمام بُعدهای سفر است. شرکای این استارتاپ با همکاری یکدیگر به آموزش مسافران در طول سفرشان کمک می‌کنند و مسافران به کاشت درختان تشویق می‌شوند.

به‌عقیده‌ی تریز فور تراول، با اراده جمعی صنعت گردشگری و فعالان حوزه‌ی سفر، یافتن مشتریان طبیعت دوست به‌راحتی امکان‌پذیر است.

روش کسب درآمد استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

روش کسب درآمد تریز فور تراول بسیار ساده است. مسافران با انجام رزرو توسط شرکای تریز فور تراول باعث کسب درآمد این استارتاپ خواهند شد.

به‌عقیده‌ی تریز فور تراول، فرصت برای حل مشکل تغییرات اقلیمی بسیار محدود است. این بدان معنی است که این استارتاپ گردشگری باید در اسرع وقت به افراد بیشتری دسترسی پیدا کند.

بحران کرونا فرصتی برای استارتاپ گردشگری تریز فور تراول

گردشگری پایدار و سفرهای مسئولانه، پیش از همه‌گیری ویروس «کرونا» نیز در دستور کار برخی از شرکت‌های مسافرتی قرار داشت، با این وجود بحران کرونا با وجود تمام سختی‌ها و مشکلاتی که برای سراسر دنیا به وجود آورد، یادآور اهمیت طبیعت و بقای محیط‌زیست بر زندگی‌ انسان‌ها بود. بسیاری از مردم پس از همه‌گیری ویروس کرونا اهمیت بیشتری به کره‌ی زمین و محافظت از محیط‌زیست می‌دادند.

این تغییر تفکر انسان‌ها در طول بحران کرونا، باعث محبوبیت سفر و گردشگری پایدار شد، به‌طوری که در نظرسنجی پلتفرم «بوکینگ دات کام» (Booking.com)، ۷۲درصد از مسافران گردشگری پایدار و سفرهای آگاهانه را به‌عنوان سفر محبوب خود انتخاب کردند.

تمایل مسافران به گردشگری پایدار و تلاش برای حفظ محیط‌زیست و کاهش اثر کربن از سفرها باعث شده است که استارتاپ گردشگری تریز فور تراول محبوبیت بیشتری در میان مسافران پیدا کند. از طرفی آسیب صنعت گردشگری در طول بحران کرونا، ضرورت یافتن راهکاری برای آینده‌ای امن‌تر و سالم را برجسته کرده است.

به‌گفته‌ی بنیان‌گذاران تریز فور تراول، این استارتاپ برای کمک به شرکت‌های مسافرتی ایجاد شده است که با یک راهکار ساده، قابل درک و تأثیرگذار اعتماد مشتریان خود را جلب کنند.

استارتاپ گردشگری تریز فور تراول آینده‌ی خود را چگونه می‌بیند؟

هدف استارتاپ گردشگری تریز فور تراول آن است که به مسافران به هر نحوی که سفر می‌کنند، کمک کنند برای بقای محیط‌زیست یک درخت بکارند. آن‌ها می‌خواهند تا ۵ الی ۱۰ سال آینده، میزان کربن منتشر‌شده از سفرها را کاهش دهند و به حیات کره‌ی زمین تا ۱۵۰ سال آینده از زندگی خود کمک کنند.

تریز فور تراول امیدوار است که هزاران، صدها هزار یا حتی میلیون‌ها درخت به‌کمک مسافران و صنعت گردشگری بکارد. آن‌ها می‌خواهند، تریز فور تراول برندی باشد که بهترین راهکار را برای پایداری صنعت گردشگری ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

دی دی سفر در این مقاله استارتاپی به‌سراغ یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین استارتاپ های گردشگری دنیا رفته است که با پیوند مسافران به محیط‌زیست، نه‌تنها به حیات کره‌ی زمین کمک می‌کند، بلکه تاثیر بسیار مثبتی در صنعت گردشگری و تجربه مسافران دارد. بنیان‌گذاران این استارتاپ می‌خواهند ایده تریز فور تراول را به یکی از بهترین راهکارها برای گردشگری پایدار تبدیل کنند. به نظر شما آیا آن‌ها به این هدف خود دست خواهند یافت؟

دی دی سفر هر چهارشنبه به‌سراغ یکی از بهترین و خلاق‌ترین استارتاپ های گردشگری دنیا می‌رود و علاوه بر معرفی ایده‌های‌شان، روش فعالیت و اهدافشان برای آینده را نیز بررسی می‌کند. اگر به مبحث استارتاپ های گردشگری علاقه‌مندید، مقاله‌های استارتاپی دی دی سفر را در روزهای چهارشنبه مطالعه کنید.

مقاله‌ی هفته‌ی گذشته دی دی سفر: شخصی سازی سفرها، راهکاری برای جذب مسافران

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=10271

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.