5
معرفی استارتاپ های گردشگری

۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی موفق در مقابله با بحران کرونا- قسمت دوم

  • 08 اردیبهشت 1400 - 11:13 - ویرایش شده : 12 خرداد 1400 - 17:09
۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی موفق در مقابله با بحران کرونا- قسمت دوم
دی دی سفر هر چهارشنبه بهترین استارتاپ‌های گردشگری جهان را انتخاب کرده و از تولد تا برنامه‌های آینده‌ی آن را بررسی می‌کند. ما در این مجموعه از مطالب به‌سراغ ۶ استارتاپ گردشگری موفق فرانسوی در مقابله با بحران «کرونا» رفته‌ایم. در قسمت دوم از این مجموعه همراه ما باشید.

در قسمت اول از این مجموعه مطالب، علاوه بر بررسی شیوع ویروس کرونا در فرانسه و تاثیر آن بر صنعت گردشگری این کشور، ۲ مورد از ۶ استارتاپ گردشگری موفق فرانسوی را معرفی و بررسی کردیم.

در این قسمت نیز ۲ مورد دیگر از این ۶ استارتاپ شگفت‌انگیز را معرفی خواهیم کرد که هرکدام در حوزه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند، اما در یک چیز اشتراک دارند و آن موفقیتی کم‌نظیر در بحران کرونا است. اگر می‌خواهید با این دو استارتاپ مسافرتی موفق آشنا شوید، در ادامه این مطلب همراه دی دی سفر باشید.

۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی

۳-استارتاپ گردشگری “Evaneos”

“Evaneos” یک استارتاپ رزرو تور مستقر در «پاریس» است که در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شده است. این استارتاپ مسافرتی با ارائه‌ی لیستی از آژانس‌های گردشگری محلی در پلتفرم خود، به گردشگران کمک می‌کند تا برای رزرو سفرهای خود با نمایندگان آژانس‌ها ارتباط برقرار کنند. استارتاپ گردشگری “Evaneos” با ایجاد پیشنهادات سفرهای شخصی‌سازی‌شده‌ی آنلاین، سهم بازار را از فروشندگان سنتی پکیج‌های مسافرتی گرفته و از پیشگامان ارائه‌دهنده‌‌ی آفر مسافرتی است.

از سوی دیگر این استارتاپ به هزاران نماینده‌ی آ‌ژانس‌های محلی در بیش از ۱۶۰ مقصد کمک می‌کند که تورهای شخصی‌سازی‌شده‌ی چندروزه خود را به مصرف‌کنندگان بفروشند. رویکرد این استارتاپ گردشگری آن است که با حذف واسطه‌ اپراتورهای تور و پلتفرم‌های تبلیغاتی، در هزینه‌های تامین‌کنندگان (ساپلایرها) و مشتریان صرفه‌جویی کند.

به‌گفته‌ی این شرکت، “Evaneos” تاکنون بیش از ۳۰۰,۰۰۰ مشتری داشته است و با ۱۲۰۰ آژانس گردشگری همکاری می‌کند.

فعالیت‌های استارتاپ “Evaneos” پیش از بحران کرونا و پس از آن

این شرکت در سال ۲۰۱۸، موفق شد حدود ۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. بنیان‌گذاران این استارتاپ مسافرتی پس از نزدیک به یک دهه فعالیت، تصمیم گرفتند که از بودجه‌های خارجی برای افزایش سرعت تجارت خود استفاده کنند. این بودجه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر تامین شده بود.

پس از همه‌گیری ویروس کرونا، این شرکت از همان ابتدای بحران با کاهش موقتی برخی از هزینه‌ها و کمک از دولت فرانسه، بودجه خود را تامین کرد. به‌گفته‌ی بنیان‌گذار این شرکت، “Evaneos” موفق شد یک سال بحرانی را به‌طور عجیبی با موفقیت طی کند. گرچه هنوز زمان بازگشت کسب‌و‌کار این شرکت نامشخص است اما آن‌ها برای دستیابی به اهداف‌‌ بلندمدت تلاش می‌کنند.

اهداف بلندمدت استارتاپ گردشگری “Evaneos”

استارتاپ گردشگری “Evaneos” در سال ۲۰۲۱، تلاش کرده است که بیشتر به نیازهای مسافران خود توجه کند. بر اساس یافته‌های این استارتاپ، مسافران می‌خواهند به مقاصد غیرمعمول سفر کرده و جهان را به‌روش اصیل‌تری کشف کنند. آن‌ها دوست دارند از گروه‌های بزرگ دوری کرده و معنی و تاثیر سفرهای‌شان را بهتر درک کنند.

در حال حاضر استارتاپ گردشگری “Evaneos” تصمیم گرفته است با کارگزاران محلی خود کار کند تا بتواند پیشنهادات تورهای خود را متناسب با نیاز مصرف‌کنندگان تنظیم کند. همچنین این استارتاپ قصد دارد از ابزارهای جدید برای برنامه‌ریزی‌های آنلاین سفرها استفاده کند چراکه این روزها بازار به‌سرعت به‌سمت شخصی‌سازی آنلاین سفرها پیش می‌رود.

اقدامات استارتاپ گردشگری “Evaneos” برای آینده

مانند استارتاپ گردشگری “Explora Project” که در قسمت اول به آن اشاره کردیم، استارتاپ “Evaneos” به رشد چشم‌گیر تقاضای گردشگری پایدار، به‌ویژه پس از پایان بحران، امیدوار است. این شرکت معتقد است که اکنون مقاصد گردشگری بیشتر از قبل به‌دنبال گردشگری مسئولانه بوده و سعی می‌کنند از ازدحام بیش از حد گردشگران یا «اُوِرتوریسم» (Overtourism) پس از بحران کرونا جلوگیری کنند.

به‌اعتقاد مدیرعامل “Evaneos”، مسافران احتمالا در آینده، کمتر به‌سراغ سفرهای طولانی‌مدت رفته و سعی می‌کنند سفرهایی منظم به مقاصد نزدیک‌تر داشته باشند. این استارتاپ سعی دارد که روند فعالیت‌های خود را با این شرایط تطبیق دهد.

علاوه بر آن، این استارتاپ قصد دارد در مقاصد خود توزیع درآمد گردشگری را بهبود بخشد و همچنین حضور گردشگران را نیز در سراسر جهان بهتر از قبل توزیع کند.

۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی

۴-استارتاپ گردشگری “Cirkwi”

استارتاپ گردشگری “Cirkwi” استارتاپی است که در حوزه‌ی تکنولوژی سفر فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۱ در شهر «نانسی» فرانسه آغاز به کار کرده است.

استارتاپ “Cirkwi” قبل و بعد از بحران کرونا

استارتاپ گردشگری “Cirkwi” قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، بر تهیه‌ی ابزارهای دیجیتالی برای ایجاد، توزیع و ترویج برنامه‌های سفرهای توریستی در نقاط محبوب فرانسه، «بلژیک»، «سوئیس» و کشورهای همسایه متمرکز بود.

این استارتاپ قبل از بحران، حدود ۲۰۰۰ مشتری برای خدمات «بی‌تو‌بی» (B2B) خود به دست آورده بود. بیش از ۸۰۰ وب‌سایت تبلیغات گردشگری، بسیاری از ارائه‌دهندگان اقامتگاه‌ها و حدود ۱۵ آژانس دیجیتال تخصصی با محتوایی که این استارتاپ تولید می‌کند، ادغام شدند.

استارتاپ گردشگری “Cirkwi” علی‌رغم بحران کرونا در سال ۲۰۲۰، توانست بیشتر مشتریان خود را حفظ کند.

این استارتاپ ارائه‌دهنده‌ی «نرم‌افزار به‌عنوان سرویس» (Software as a service) یا “SaaS” است که روشی برای توزیع و ارائه‌ی نرم‌‌افزارها از طریق اینترنت است. “Cirkwi” علاوه بر ارائه‌ی چنین سرویسی، ارائه‌دهنده‌ی مدل «بی‌تو‌بی» (B2B) است که به بسیاری از مشتریان دولتی خدمات ارائه می‌دهد و بر ارتقای گردشگری بومی و منطقه ای تأکید دارد؛ به همین دلایل این استارتاپ علی‌رغم بحران کرونا، موفق شد با حجم گسترده‌ای از فعالیت و تجارت روبه‌رو شود.

علاوه بر آن، “Cirkwi” در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸)، درست زمانی که بحران کرونا به اوج خود رسید بود،  به‌روش از ‌راه ‌دور به  “Welcome City Lab”، اولین پلتفرم نوآوری گردشگری در جهان، پیوست.

جذاب‌ترین اقدام استارتاپ گردشگری “Cirkwi” در دوران بحران کرونا، ایجاد محصول جدیدی با عنوان «استوری‌ گاید» (Storyguide) بود. استوری گاید ابزاری است که به همه امکان می‌دهد از روی کاناپه‌ی شخصی خود سفر کنند!

استوری گاید یک راهنمای سفر است که به‌صورت اسلایدهای تصویری چرخشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. الگوریتم این برنامه طوری طراحی شده است که به‌طور خودکار به ۳.۵ میلیون نقطه دسترسی دارد.

اهداف و اقدامات استارتاپ گردشگری “Cirkwi” برای آینده

یکی از رویاها و البته اهداف بنیان‌گذاران این استارتاپ آن است که “Cirkwi” را به یک مرجع محتوای بازاریابی گردشگری تبدیل کنند. آن‌ها قصد دارند محصولات خود را نه فقط به چند کشور، بلکه به هر شرکت حرفه‌ای یا رسانه‌ای گردشگری در سراسر جهان ارائه دهند.

یکی از بنیان‌گذاران “Cirkwi” در این خصوص می‌گوید: «جمع‌آوری اطلاعات گردشگری هر کشور بسیار زمان‌بر است، به همین دلیل ما به جستجوی سایر منابع اطلاعات پرداختیم. ما یک موتور جست‌و‌جوی وب برای خود ایجاد کرده‌ایم که میلیون‌ها داده‌ی گردشگری ساختاریافته و صفحات مختلف وب را تجزیه‌و‌تحلیل و رتبه‌بندی می‌کند.»

توسعه‌ی تیم “Cirkwi” در سال ۲۰۲۱

استارتاپ “Cirkwi” با توجه به «بازار هدف» (Target market) خود، مشتریان خود را گسترش داده است. این شرکت نوپا در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) ابزارهایی را برای بخش مهمان‌یاری به پلتفرم خود افزود. از آن زمان تا کنون نزدیک به ۲۵۰ هتل فرانسوی در این پلتفرم فعالیت می‌کنند.

این استارتاپ در ماه‌های نخست ۲۰۲۱ نیز، ابزارهای بیشتری را برای مدیریت ارتباط با مشتری ایجاد کرد. همچنین این استارتاپ قصد دارد در سال ۲۰۲۱، ۱۱ عضو جدید به مجموعه‌ی خود اضافه کند.

از دیگر برنامه‌های استارتاپ گردشگری “Cirkwi” در سال ۲۰۲۱ آن است که تا تابستان بازار «آمریکای شمالی» آزمایش کنند.

۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی

در این قسمت، ۲ مورد دیگر از ۶ استارتاپ گردشگری جذاب و موفق فرانسوی را معرفی کردیم. در قسمت‌ بعدی که قسمت پایانی این مجموعه خواهد بود، دی دی سفر  ۲ استارتاپ باقی‌مانده از موفق‌ترین شرکت‌های مسافرتی فرانسوی را بررسی خواهد کرد.

دی دی سفر هر چهارشنبه استارتاپ های گردشگری موفق سراسر دنیا را معرفی و بررسی می‌کند. اگر به مبحث استارتاپ های گردشگری علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های استارتاپی دی دی سفر که در روزهای چهارشنبه منتشر می‌شوند را مطالعه کنید.

مقاله‌ی هفته گذشته دی دی سفر: ۶ استارتاپ گردشگری فرانسوی موفق در مقابله با بحران کرونا- قسمت اول

لینک کوتاه : https://ddsafar.com/?p=11063

در گفتگو پیرامون این مطلب شرکت کنید!

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.