برای ترکیب زندگی روزمره و سفرهایی که رفته‌اید یا در نظر...
اگر فکر می‌کنید که تنها راه ماندگار کردن خاطرات سفر و ث...
بستن چمدان برای بسیاری از افراد کار دشواری است. بیشتر م...
تاثیر بحران «کرونا» بر صنایع گردشگری از جمله هتل‌ها و ا...
برای تجربه دوباره چه لحظه‌ای در سفر دلتنگ هستید؟ قسمت اول ‌
Baku - Azerbaijan - جالب و خواندنی
نوشته شده در: ۰۸:۳۷ ۲۳ فروردین ۹۹ - ویرایش شده در: ۰۹:۵۸ ۲۳ فروردین ۹۹

برای اغلب ما، شیوع بیماری «کرونا» در جهان باعث کنار گذاشتن فعلی برنامه‌های سفرمان شده است، اما این موضوع باعث نشده که دست از رویاپردازی در مورد برنامه‌های آینده و سفرهای بعدی خود کشیده باشیم.

هرکدام از ما در شرایط فعلی شیوع بیماری، برای نجات جان خود و کسانی که دوستشان داریم در خانه‌هایمان قرنطینه هستیم، در چنین شرایطی شاید هیچ چیز به اندازه رویاپردازی و برنامه ریزی در مورد برنامه سفر بعدی لذت بخش نخواهد بود. اگر امروز، از قرنطینه خانگی خسته شده‌اید، با خواندن این مطلب که در مورد لحظات جادویی است که در سفر تجربه می‌کنیم، مطمئنا برای برنامه ریزی سفر بعدی خود تشویق خواهید شد.


۱. چک کردن تابلوی اعلان پروازشاید هیچ لحظه‌ای به اندازه وقتی که قصد سفر به یک شهر یا کشور جدید را برای اولین بار دارید، در حالی که بلیط‌ و چمدان به دست منتظر اعلام شدن شماره پروازتان هستید، لذت بخش نباشد. برای من که اینطور بود و هنوزم از به یاد آوردن آن لحظه‌‌ها لبخند می‌زنم. مهم نیست با چه وسیله‌ای سفر می‌کنید، حس و حال قطعی شدن سفرتان حتی اگر پر کردن باک ماشین در آخرین پمپ بنزین باشد، چیزی است که همه ما دلتنگ آن هستیم.


۲. کشف اتاق‌های هتلبرای من هیچ بویی بهتر است بوی اتاق‌های هتل نیست و چیزی است که به شدت برای تجربه دوباره آن دلتنگ هستم. شاید تعجب کنید، اما تمیزی اتاق، کشف محل جدید سکونت، سرک کشیدن به نقاط مختلف هتل و پیدا کردن جایی که به شما آرامش می‌دهد، همه و همه از لذت‌های ساده‌ای که شاید این روزها با ممنوعیت سفر قدر آن‌ها را بیشتر بدانیم و دلتنگشان باشیم.


۳. نوشیدنی و مراسم خوش آمدگوییبعد از یک سفر طولانی هیچ چیز به اندازه خوش آمدگویی دلچسب و نوشیدنی‌های مخصوص این مراسم نمی‌تواند حال شما را خوب کند. در هتل‌ها قبل از ورود میهمان، اتاق‌ها تزئین شده و کارکنان به رسم مهمان نوازی و خوش آمدگویی برای شما نوشیدنی سرو می‌کنند. مطمئنا با این سبک از خوش آمدگویی دیگر در مکان جدید احساس غریبی نخواهید کرد.


۴. لذت دیدن شهر جدیدشاید ضرب المثل:«شنیدن کی بود، مانند دیدن!» دقیقا در زمینه سفر و گردشگری صادق باشد. تجربه دیدن و سفر کردن به شهر جدید هرگز مانند خواندن یا شنیدن درباره آن محل نیست. لذت دیدن شهری که شاید هرگز دیگر آن را نبینید یا برای اولین بار باشد که به آن سفر می‌کنید، غیر قابل وصف است. برای من سفر کردن یعنی کشف گوشه و کنارهای شهر جدید و بیش از همه برای تجربه دوباره هیجان و تپش قلب دیدن منظره شهر جدید و غریب دلتنگ هستم.


۵. دوستی و گرم گرفتن با مردم محلیمطمئنا، مردم محلی می‌توانند برای شما لذت تجربه سفر را چند برابر کنند. در واقع سفر کردن زمانی کامل است که بتوانید در کوچه‌های شهر با مردم محلی و مهمان‌ نواز آشنا شده و داستان شهر و کشورشان را از زبان خود آن‌ها بشنوید. ممکن است بتوانید دوستان مهاجر یا مسافران و توریست‌های دیگری را پیدا کنید که تبدیل به بهترین دوستان شما شوند.


۶. مزه کردن غذاهای محلیمشاهده تفاوت‌‌های فرهنگی، سنتی، اجتماعی و باورها در شهر محل سکونت خود و کشور یا شهری که به آن سفر می‌کنید، یکی از زیباترین لحظاتی است که در سفر تجربه می‌کنید. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های فرهنگی هر کشور مربوط به غذاهای سنتی و محلی آن منطقه است که تفاوت فرهنگی را به خوبی نشان می‌دهند. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم در سفر حتما سری به بازارهای محلی زده و این غذاها را امتحان کنید، یا قبل از سفر کردن در مورد آن منطقه تحقیق کرده و غذاهای سنتی‌شان را بشناسید. آیا تجربه سفر به یک کشور یا شهر دیگر و خوردن غذاهای محلی را دارید؟


۷. صحبت به زبان محلیبارها برای هر کدام از ما اتفاق افتاده است که با توریست‌های برخورد کنیم که در سفر به ایران، سعی دارند با کلمات ساده مانند «سلام»، «ممنون»، «چایی لطفا» و غیره به زبان ما صحبت کرده و بیشتر به فرهنگ ایرانی نزدیک شوند. برای خود ما هم وقتی به کشور یا شهر دیگری سفر می‌کنیم، وقتی چند کلمه‌ای به زبان محلی آن‌ها صحبت کنیم باعث ایجاد صمیمیت خواهد شد. این تجربه شاید ساده به نظر برسد اما مطمئنا باعث ایجاد لحظات خوشی در سفر بوده که بی‌صبرانه منتظر بازگشتش هستیم.


۸. استفاده از پول‌های جدیدمن علاقه خاصی به جمع کردن سکه‌ از کشورهای مختلف دارم. این سکه‌های من را به یاد لذت استفاده از یک پول دیگر و لحظات عجیب و غریبی که داشتم می‌اندازد. نگاه کردن به اسکناس‌های جدید که با چهره‌ها و نمادهای مختلف چاپ شده‌اند و گاهی سوال پرسیدن درباره آن‌ها همه و همه بسیار لذت بخش است.


۹. گذرنامه مهر خوردهاولین مرتبه‌ای که به یک کشور خارجی سفر کردید را به یاد دارید؟ احساس گرفتن گذرنامه و خوردن مهر روی آن برای شما چطور بود؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که پر بودن صفحات گذرنامه می‌تواند چه لذت وصف نشدنی داشته باشد؟ به روزی فکر کنید که صحبت از کشوری می‌شود و شما به آن سفر کرده‌اید، در واقع مهر ورود به آن در گذرنامه شما است، می‌توانید بگویید:«من این جا بودم.»


۱۰. نگاه به افق شهر جدیدشاید شنیده باشید که می‌گویند:«آسمان همه جا یکی است.» خب باید گفت که اینطور نیست، مثلا ما «شفق قطبی» یا «کهکشان راه شیری» را در آسمان شهر نخواهیم دید و این‌ها تنها تجربه‌ای است که با سفر کردن به آن‌ خواهیم رسید. تصور کنید، منظره دیدن شهر «توکیو»، آسمان آفتابی سواحل «آذربایجان»، خط افق ساختمان‌های زیبای شهر «دبی» در شب و شب‌های روشن «استانبول» را هرگز با ماندن در شهر خودمان نخواهیم دید.


شما دلتنگ کدام لحظه‌اید؟چانه زدن با مردم محلی، مزه کردن غذاهای «تایلندی»، دیدن سواحل زیبای «مدیترانه»، آسمان پر از بالن «کاپادوکیا»، «ایچری‌شهر» زیبای «باکو»، دیدن ساختمان‌های زیبای «دبی»، قدم زدن در خیابان‌ «استقلال» و خرید کردن از فروشگاه‌های بزرگ یا نشستن و صحبت کردن با دوستان جدید در کافه‌های دنج شهری جدید، شما دلتنگ کدام لحظه‌اید؟ این تنها ۱۰ مورد از لحظات جادویی است برای تجربه دوباره آن لحظه ‌شماری می‌کنیم.