اخیرا شرکت موفق «ماگل ریکریترز» که استارتاپی فعال در زم...
شاید در نگاه اول اینطور به‌نظر برسد که شرکت «ایربی‌ان‌ب...
شیوع ویروس «کرونا» سفر را نیز دستخوش تغییر کرده است تا...
اهمیت به تنوع فرهنگی و در نظرگرفتن آن به‌عنوان گزینه‌ای...
دانستنی‌های‌ سفر : چطور بر اساس تیپ شخصیتی سفر کنیم ؟ - قسمت دوم
- جالب و خواندنی
نوشته شده در: ۰۹:۳۶ ۳۰ تیر ۹۹ - ویرایش شده در: ۱۰:۵۸ ۳۰ تیر ۹۹

روحیات و خل‌وخوی شما بیش از آن چیزی که تصورش را کنید، بر انتخاب مقصد بعدی سفرهای‌تان تاثیر می‌گذارد. این ویژگی‌های شخصیتی که در هر فرد متفاوت است می‌تواند بر نوع سفر کردن نیز تاثیر بگذارد. حتما از خودتان می‌پرسید چطور چنین چیزی ممکن است؟ برای پیدا کردن پاسخ و مقصد بعدی سفرهای‌تان با ما همراه باشید.

آیا تا به حال تجربه سفر با فردی را داشته‌اید که به نظر شما تقریبا از هیچ چیز مسافرت لذت نمی‌برد؟ یا حتما بین دوستان‌تان افرادی هستند که به آن‌ها «بد سفر» می‌گویند. در واقع هیچ ٰفردی «بد سفر» نیست، فقط سفری که داشته مناسب او نبوده است. شاید این سوال به نظرتان بیاید که چطور می‌توان گفت یک سفر برای فردی مناسب است و برای دیگری مناسب نیست؟ پاسخ این سوال دقیقا در ویژگی‌های متفاوت روحی افراد است. قطعا فردی که عاشق و شیفته دیدن زندگی شهری است، از کمپ در طبیعت و صعود به قله کوه لذت نخواهد برد، در عوض چنین فردی عاشق دیدن زندگی روزمره مردم شهری و ساختمان‌های بلند و پیشرفته است، بنابراین اگر او را به کمپ و چادرزدن در طبیعت دعوت کنید، قطعا جواب رد خواهد داد یا اگر با شما بیاید قطعا به او «بد سفر» خواهید گفت.

در قسمت اول از این مطلب هفت شخصیت مختلف بر اساس «تست مایرز» و مقاصد مناسب آن‌ها را معرفی کردیم. در ادامه برای آشنایی بیشتر و کمک به انتخاب مقصد بعدی سفرهایتان، انواع دیگر این شخصیت‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

"ENFP"، آزادی‌خواه‌ها و سفر به سواحل بکراین دسته از افراد روحی آزاد دارند و می‌خواهند فارغ از قید و بند دنیا سفر کنند. آن‌ها عاشق شنا کردن با دلفین‌ها و پریدن از صخره در دریاچه‌ای بکر هستند. زیبایی وحشی طبیعت دست نخورده روح آن‌ها را نوازش می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند با طبیعت یکی شده و نهایت لذت را از تمام ممکن‌ها و غیرممکن‌های سفر تجربه کنند. «مالدیو» و «تایلند» با داشتن سواحلی بسیار زیبا و بکر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آن‌ها است.

 

 "ISTJ"، خودکفاها و سفرهای برنامه ریزی شدهخودکفاها یا افرادی که تیپ شخصیتی "ISTJ" دارند، افراد فوق‌العاده خودکفا و مستقل هستند و که می‌خواهند همه چیز یک سفر را از ابتدا تا انتها خودشان برنامه‌ریزی کنند. اگر با یک خودکفا سفر رفته باشید حتما متوجه دفترچه و خودکار کوچکی که همه‌ جا به همراه دارند، شده‌اید. آن‌ها عاشق برنامه‌ریزی سفر هستند و از موارد غیرقابل پیش‌بینی در سفر اصلا خوششان نمی‌آید. گشت و گذار در «استانبول» و «دبی» می‌تواند پیشنهادی مناسب برای تعطیلات بعدی این دسته از افراد باشد.


"ISFJ"، مدافعان و سفرهای خانوادگیاین تیپ شخصیتی در میان سایر تیپ‌های شخصیتی بیشترین تعداد را دارند. ۱۳ درصد از جمعیت کل جهان در دسته "ISFJ" هستند. آن‌ها مدافعان و محافظانی خونگرم و متعهد‌اند که می‌خواهند تمام تعطیلات خود را در کنار خانواده و کسانی که دوست‌شان دارند بگذرانند. شهرهایی که ترکیبی از زندگی مدرن و تاریخی هستند مانند «جمهوری آذربایجان»، «استانبول»، «کاپادوکیا» و «تفلیس» با آن حس و حال صمیمی و گرمی که دارند می‌توانند تمام چیزی باشند که آن‌ها از تعطیلات خود انتظار دارند.


"ESTJ"، مجری‌ها و سفرهای دوستانهآن‌ها می‌خواهند تمام دوستان‌شان را به یک سفر برنامه‌ریزی شده دعوت کنند، به شرطی که تمام برنامه سفر با شرایط آن‌ها انجام شود. این نوع شخصیت‌ها به‌راحتی می‌توانند در طول سفرهای‌شان دوست پیدا کرده و از همانجا سفر بعدی خود را برنامه‌ریزی کنند. یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای این تعطیلات این دسته از افراد و دوستانشان «تایلند» و سفر به «بانکوک» است. می‌توانید برنامه سفر خود را به یک "ESTJ" سپرده و مطمئن باشید همه چیز طبق برنامه در بهترین حالت پیش خواهد رفت.


"ESFJ"، اجتماعی‌ها و سفرهای پر طمطراقچیزی که افراد دسته "ESFJ" به آن بسیار اهمیت می‌دهند، وجهه و وضعیت اجتماعی است. آن‌ها افرادی فوق‌العاده خوش‌مشرب، محبوب و اجتماعی هستند که دوست دارند به دیگران کمک کنند. وضعیت اجتماعی و شرایط محیطی کشور یا شهری که به آن سفر می‌کنند، برای‌شان بسیار اهمیت دارد، آن‌ها می‌خواهند در هر سفر جدید تعدادی دوست پیدا کرده که بعدها با آن‌ها ارتباط‌‌شان را حفظ کنند. بنابراین همانطور که مشخص است، هرگز یک فرد اجتماعی را در جزیره‌ای دور افتاده و خالی از سکنه پیدا نخواهید کرد. از آنجایی که این افراد عاشق و شیفته صحبت با دیگران هستند، سفر به «گرجستان» و «ترکیه» با تعداد زیاد توریست‌هایی که به آن وارد می‌شود و پاب‌ها و کافه‌های دوست داشتنی «تفلیس» و «استانبول» انتخاب خوبی برای گذراندن تعطیلات بعدی آن‌ها است.


"ISTP"، معمارها و سفرهای صنعتیجاذبه‌های شهری و معماری صنعتی در شهرهای پیشرفته و مدرن امروزی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای این تیپ شخصیتی در انتخاب مقصد بعدی سفرهای‌شان است. آن‌ها دوست دارند همه چیز را از نزدیک با دستان خود لمس کنند و در مورد کشف ناشناخته‌ها ذاتا کنجکاو هستند. از شهرهای باستانی تا شهرهای مدرن هر مکانی که چیزی برای یاد گرفتن مانند بافتن پارچه، ساختن ظرف‌های سفالی، کار در مزارع انگور، آشپزی و غیره داشته باشد، می‌تواند مقصد بعدی سفرهای آن‌ها باشد. از جمله بهترین مقصد برای سفر بعدی این دسته از افراد کشورهایی مانند «مالدیو» و «مالزی» و «تایلند» است.


"ISFP"، ماجراجوها و سفر به شهرهای رنگارنگافراد با این تیپ شخصیتی شیفته شهرها و کشورهای رنگارنگ، چند فرهنگی و متضاد هستند که بر اساس ارتباطات مردم و ایده‌ها شکل گرفته است. این شخصیت‌ها اغلب بسیار خلاق و هنر هستند و شیفته رنگ‌های تند و متضاد می‌شوند. برخلاف درونگراها، این دسته از افراد شیفته شلوغی شهرهایی هستند که فرهنگ و سنت در آن‌ها ترکیب شده است. «هند»، «ترکیه»، «مالزی» و «جمهوری آذربایجان» از جمله بهترین کشورهای چند فرهنگی هستند که زندگی سنتی و مدرن به‌خوبی در آن‌ها ترکیب شده است و می‌تواند مقصد بعدی تعطیلات ماجراجوها باشد.


"ESTP"، کارآفرینان و سفرهای لوکسفردی که تیپ شخصیتی او "ESTP" است به معنای واقعی کلمه در «لحظه» زندگی می‌کند. او عاشق شور و شعف و تغییرات لحظه‌ای زندگی است. «دبی» با تغییرات روزانه و تفریحات متنوع و هیجان‌انگیزش یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای کارآفرینان است. از شتر سواری در بیابان تا خرید از بهترین برندهای دنیا، اقامت در لوکس‌ترین هتل‌ها و گذراندن تعطیلات در اسپاهای مجهز از جمله مواردی است که این دسته از افراد را به دبی جذب می‌کند.


"ESFP"، پرانرژی‌ها و سفر به فستیوال‌هااین دسته از افراد می‌خواهند «مرکز توجه» باشند. آن‌ها افرادی فوق‌العاده خونگرم، معاشرتی و بذله‌گو هستند که از وقت گذرانی با آن‌ها خسته نخواهید شد. پرانرژی‌ها مقصد بعدی سفرشان را دقیقا بر اساس شخصیت‌شان انتخاب می‌کنند، آن‌ها به دنبال شادی و وقت‌گذرانی با دوستان‌شان و رقص و پایکوبی تا صبح در فستیوال‌های مختلف هستند. دقیقا نمی‌توان شهر یا کشور مشخصی برای آن‌ها انتخاب کرد، در هر فصل کشوری که فستیوال جذابی داشته باشد، می‌تواند مقصد بعدی سفر آن‌ها باشد.


شما جزو کدام دسته هستید؟تصور کنید سفر رفتن بر حسب تیپ شخصیتی که دارید چقدر می‌تواند جذاب و البته باب میل شما باشد! در واقع با انتخاب صحیح مقصد بر اساس شخصیت دیگر خبری از «سفر بد» یا «سفر خسته کننده» نیست.

قطعا انتخاب شهر یا کشوری برای مقصد بعدی سفرهای‌تان می‌تواند باعث شود که از تعطیلات خود لذت بیشتری ببرید و تمام خستگی‌های‌تان از بین برود. هر کس روحیات متفاوت خود را دارد و به همان اندازه سبک‌ها و مقاصد مختلف برای تمامی سلیقه‌ها وجود دارد، خودتان را بیشتر بشناسید و تا جای ممکن سفر بروید. آدم‌ها و مکان‌های ناشناخته بسیار زیادی خارج از مرزهای خانه‌های‌مان منتظر ما هستند.