اخیرا شرکت موفق «ماگل ریکریترز» که استارتاپی فعال در زم...
شاید در نگاه اول اینطور به‌نظر برسد که شرکت «ایربی‌ان‌ب...
شیوع ویروس «کرونا» سفر را نیز دستخوش تغییر کرده است تا...
اهمیت به تنوع فرهنگی و در نظرگرفتن آن به‌عنوان گزینه‌ای...
خنجر، نماد غرور و تاریخ کشور عمان
Muscat - Oman - جالب و خواندنی
نوشته شده در: ۰۶:۴۶ ۰۱ بهمن ۹۸ - ویرایش شده در: ۰۶:۵۲ ۰۱ بهمن ۹۸

«خنجر» به‌عنوان یکی از مشهورترین و مهم‌ترین نمادهای کشور عمان شناخته می‌شود. به طوری‌که طرحی از آن روی پرچم ملی و هم‌چنین تمام اسکناس‌های این کشور دیده می‌شود. نقش «خنجر» روی تمامی اسناد رسمی و کتاب‌های مدارس چاپ شده و مردان عمانی در مناسبت‌های اجتماعی و رسمی به‌عنوان بخشی از پوشش رسمی خود از آن استفاده می‌کنند.

در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با شگفتی‌های «خنجر»، نماد غرور مردم عمان بیش‌تر آشنا کنیم.

معرفی خنجر عمانی

«خنجر» عمان نماد ملی سلطنت عمان است. این شیء مهم در اصل شمشیری کوتاه و خمیده به شکل حرف (J) می‌باشد. قسمت تیغه فلزی خنجر با توجه به کیفیت و ارزش آن از فلزاتی چون طلا، نقره، مس و برنج ساخته می‌شود و خنجرهای اعضای خانواده سلطنتی عموماً جنسی از طلا یا نقره دارند. قست بالای «خنجر» در گذشته با عاج فیل و شاخ کرگدن ساخته می‌شد ولی در حال حاضر مواردی از قبیل چوب، پلاستیک و استخوان شتر نیز در ساخت آن کاربرد دارد که به کاهش قیمت و سهولت ساخت نیز کمک کرده است.

هر «خنجر» از سه بخش اصلی تشکیل شده است: تیغه، دسته و غلاف. ساخت «خنجر» می‌تواند با توجه به مواد استفاده شده در آن و تزئینات روی دسته و غلاف، از چند هفته تا چندین ماه به طول بیانجامد که همه این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا قیمت‌های متفاتی از «خنجر» را در بازارهای عمان ببینید.تاریخچه خنجر

در گذشته اعراب به واسطه حمل سلاح‌هایی منحصر به‌فرد چون شمشیر و «خنجر» شناخته می‌شدند و در این میان شکل کلی و حکاکی‌های روی «خنجر» عمانی آن را از سایر خنجرهای کشورهای عربی متمایز می‌کرد. اگرچه تاریخ ساخت و شکل «خنجر» به طور دقیق مشخص نیست ولی باستان‌شناسان حکاکی‌هایی از آن را در مناطق «رأس الجبال» در شمال عمان یافته‌اند. اشکالی از «خنجر» روی سنگ قبرهایی در قسمت مرکزی این منطقه ترسیم شده است. «رابرت پادبرگ» (Robert Padbrugge) هلندی در شرح سفرش به مسقط در سال 1672 به «خنجر» اشاره کرده است. مردان عمانی در گذشته «خنجر» را به‌عنوان نوعی حفاظت از خود به کمر می‌بستند و امروزه بستن «خنجر» برای مردان نمادی از میراث ملی و فرهنگی کشور عمان و بازتابی از مردانگی و جایگاه اجتماعی می‌باشد.استفاده امروزی خنجر

«خنجر» اصلی‌ترین نماد پرچم عمان است که به‌عنوان نشان ملی این سرزمین در گوشه سمت چپ بالای پرچم به رنگ سفید دیده می‌شود. طرح «خنجر» برای علامت‌گذاری هر سند رسمی معتبر کاربرد دارد. نماد «خنجر» را می‌توانید در ساختمان‌های رسمی عمان نظیر وزارتخانه‌ها، دادگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و در خودروهای خانواده سلطنتی و پلیس و ارتش نیز ببینید. هم‌چنین بر روی تمامی اسکناس‌ها و سکه‌های عمانی طرح «خنجر» نقش بسته است.

«خنجر» هم‌چنین بخشی از لباس سنتی مردان عمانیست که به کمر خود می‌بندند. مردان عمانی تنها در مناسبت‌های خاصی مانند اعیاد، عروسی، مراسم تدفین یا در ملاقات‌های رسمی با مسئولان و مصاحبه‌های شغلی در شرکت‌های بزرگ از «خنجر» در پوشش خود استفاده می‌کنند.انواع خنجر

در عمان 5 نوع «خنجر» وجود دارد که بر اساس سبک و طراحی متفاوت هستند: «خنجر السعیدی» (Al Saidi Khanjar)، «خنجر الظاهره» (Al Dahra Khanjar)، «خنجر ظفاری» (Dhofari Khanjar)، «خنجر شرقیه» (Sharqiyah Khanjar)، «خنجر بطینه» (Batinah Khanjar).

قدمت «خنجر السعیدی» به قرن نوزدهم باز می‌گردد و اغلب توسط قبیله «البوسیدی» در عمان استفاده می‌شود و نوعی کمیاب است. این خنجر با طرح‌های هندسی و نشانه‌هایی از الگوهای گل از دیگر خنجرها متمایز می‌شود.

قدمت «خنجر الظاهره» نیز به قرن 18 میلادی باز می‌گردد و به سبب شکل دسته‌اش و اتصالاتی از جنس نقره مشهور بوده و هم چنین غلاف آن روکشی از ربان‌های چرمی و نقره‌ای دارد.

«خنجر ظفار» فقط در منطقه «ظفار» در جنوب عمان یافت می‌شود و تحت تأثیر «خنجر یمنی» که به آن «جانبیه» (Janbiyah) گفته می‌شود شکل گرفته است.

«خنجر شرقیه» به شکل شاخ است و تزئیناتی از طلا روی آن دیده می‌شود و غلاف آن نیز با روکشی از طلا و نقره تزئین شده است.

دسته شاخی شکل «خنجرهای بطینه» پوششی از نقره دارد. غلاف این خنجر با حلقه‌های نقره‌ای به کمربندی از پارچه پشمی منحصر به‌فرد وصل می‌شود.