«جمهوری آذربایجان»، بهشتی برای عاشقان خرید و بازارگردی...
آیا شما هم علاقه‌ی زیادی به انتشار عکس‌های جذاب و تجربه...
پس از ماه‌ها هم‌زیستی با ویروس خطرناکی به نام «کووید-۱۹...
هیچ چیز مانند این که در زمان مناسب در مکان مناسب باشید،...
4 موزه دیدنی مسقط
Muscat - Oman - رویاگردی
نوشته شده در: ۰۳:۰۳ ۲۳ آذر ۹۸ - ویرایش شده در: ۰۷:۰۰ ۲۳ آذر ۹۸

هویت و فرهنگ غنی عمان الهام‌بخش تأسیس موزه‌های متعددی در سرتاسر شهر مسقط، پایتخت این کشور شده است. از یک موزه ملی چند میلیون پوندی گرفته تا کنسولگری‌های متعلق به چند قرن گذشته، همه نقشی کلیدی در حفظ میراث فرهنگی منحصر به‌فرد این کشور و به اشتراک‌گذاری آن با جهان را دارند. یادتان باشد بازدید از موزه‌های ارزش‌مند عمان را به‌عنوان بخشی از ماجراجویی‌های شگفت‌انگیز خود در برنامه رویاگردی سفرتان قرار دهید.


موزه ملی عمان (National Museum)

قطعاً «موزه ملی عمان» باید اولین عنوان از لیست موزه‌های دیدنی شهر «مسقط» را در برنامه سفرتان به خود اختصاص دهد. این موزه نه تنها به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه عمان، بلکه با حفظ ده‌ها هزار نوع اثر ارزشمند باستانی که داستان پر فراز و نشیب ملت عمان را بازگو می‌کنند دارای اهمیت بسیار ویژه‌ای است. این رویکرد جامع و فراگیر باعث می‌شود این موزه به معنای واقعی کلمه حامل اصطلاح «ملی» باشد. «موزه ملی عمان» با نمایش آثار نادر و بی‌نظیر معماری و فرهنگ اسلامی عمان، نقش مهم این کشور را در منطقه و آفریقای شرقی در دوران استعمار و تجدید حیات مدرن امروزی از سال 1970 بیان می‌کند. هیچ موزه‌ای در عمان بهتر از «موزه ملی» نمی‌تواند داستان عمان را برای بازدیدکنندگان به این زیبایی به تصویر بکشد.

ساختمان موزه درست روبه‌روی کاخ سلطان و در مسقط قدیم، جایی که بیش‌تر آثار معماری تاریخی شهر را می‌توان یافت، واقع شده است. جاذبه‌های تاریخی این منطقه مانند قلعه‌های پرتغالی «جلالی» و «میرانی»، دروازه قدیم شهر مسقط و چندین موزه دیگر نقشی اساسی در تاریخ با شکوه عمان داشته‌اند. با رفتن به موزه ملی می‌توانید یک روز کامل را صرف پرسه زدن در دل تاریخ هیجان‌انگیز کشور عمان کنید. 

مجموعه دائمی این موزه به چندین گالری تقسیم می‌شود که هر کدام به یک موضوع خاص اختصاص دارند. این موضوعات شامل «سرزمین و گالری مردم» (که بر روی آثار باستانی ما قبل تاریخ تمرکز دارد)، «گالری دریایی» (که بر روابط دریایی عمان متمرکز شده است)، «عمان و گالری جهانی» (که به روابط عمان با جهان اختصاص دارد) و «گالری رنسانس» (که به نقل داستان تجدید حیات عمان در 47 سال گذشته می پردازد) می‌شود.بیت الزبیز (Bait Al Zubair)

«بیت الزبیر» نیز در مسقط قدیم و در فاصله کوتاهی از «موزه ملی عمان» قرار دارد. «بیت الزبیر» یک موزه و مجموعه فرهنگی خصوصیست که از زمان افتتاح آن در سال 1998، میراث غنی عمان را برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته است. شاخصه اصلی این موزه نمایش آثار ارزشمند باستانی و سلاح‌هایی از فرهنگ‌های منحصر به‌فرد است که ویژگی‌های متمایزی از مناطق مختلف عمان را بازگو می‌کنند. این مجموعه شامل چندین ساختمان است که بنای «بیت الباغ» محوریت اصلی آن را بر عهده دارد. «بیت الباغ» به سبب ساختمان سفید رنگش، درب چوبی حکاکی شده و طراحی شاخص خود به خوبی از ورودی «بیت الزبیر» قابل تشخیص است. «بیت الزبیر» به افتخار پدر مؤسس موزه در سال ۱۹۱۴ ساخته شد و شامل آثار باستانی ارزشمندی است که پنج قرن قدمت دارند. گل‌ها و درختان نخل زیبا و وجود یک «فلج» سنتی در محوطه بیرونی «بیت الباغ» علاوه‌بر این‌که بر حس سنتی فضا می‌افزاید عظمت بنا را نیز دوچندان می‌نماید.

«بیت الدلالی» (Bait Al Dalalil) نیز با قدمت صد ساله و نمایش بی‌نظیری از دکوراسیون و مبلمان سنتی خانه‌های عمانی در اوایل قرن بیستم ارزش توقفی کوتاه را دارد. بخشی از این ساختمان به یک کافه و مرکز فرهنگی اختصاص داده شده که فرصتی برای استراحت مهمانان را فراهم می‌کند.

«بیت الوود» (Bait Al Oud) یا «خانه بزرگ» آثاری ارزشمند از حکاکی‌های قدیمی، عکس‌ها، مینیاتورها، نقشه‌ها و اثاثیه را با نگاهی اجمالی به زندگی بازرگانان سرشناس مسقط به تصویر می‌کشد.

«بیت النهضه» (Bait Al Nahdah) نیز به عنوان یک گالری دائمی در این مجموعه علاقه‌مندان به هنر را مجذوب خود می‌کند.بیت البرنده (Bait Al Baranda)

«بیت البرنده» یا «بیت النصیب» بنایی تاریخیست که با مجموعه‌ای کوچک اما فوق‌العاده تاریخ مسقط را به تصویر می‌کشد.

این بنا به سبب وجود ایوان‌های نمادین عربی آن، که به (veranda) که نام اصلی موزه نیز برگرفته از آن است، مشهور می‌باشد. ساختمان این موزه در سال 1909 میلادی به‌عنوان کیلینیکی در محل مأموریت آمریکایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از اتمام این ماموریت، خانه به مدت چندین سال بدون سکنه باقی ماند تا این‌که در سال 1972 توسط کنسولگری بریتانیا خریداری شد. کنسولگری، معماری به نام «جان آر هریس» (John R Harris) را مأمور کرد تا با حفظ ارزش‌های سنتی بنا به بازسازی آن بپردازد و نتیجه این کار منجر به اثری فاخر و فوق‌العاده گردید که تاریخ غنی و هویت اصلی بنا را نشان می‌دهد.

این موزه کمتر از پنج دقیقه با کورنیش معروف «مطرح» فاصله دارد. موزه «بیت البرنده»روایتگر سرگذشتی عجیب از دایناسورهای ماقبل تاریخ تا دوران استعمار پرتغال و ظهور مسقط به‌عنوان پایتخت ملی عمان است. با توجه به موقعیت مکانی عالی موزه می‌توانید برنامه‌ای ترکیبی از بازدید از موزه «بیت البرنده»، بازار قدیمی «مطرح» و قلعه را همزمان با هم ترتیب دهید.موزه عمان-فرانسه (The Omani-French Museum)

یکی دیگر از موزه‌های مهم مسقط قدیم موزه عمان-فرانسه است. این موزه به زیبایی به نمایش آثار ارزشمندی از جزئیات روابط بین عمان و فرانسه پرداخته است. داستان این دو ملت را در هیچ جا بهتر از این موزه که زمانی محل کنسولگری فرانسه در مسقط بوده، نمی‌توان تعریف کرد.

گفته می‌شود این ساختمان زیبا که با نام «خانه فرانسوی» نیز شناخته می‌شود در بین سال‌های 1820 تا 1840 برای یکی از اعضای خاندان سلطنتی عمان ساخته شده است. این خانه دارای باغی خصوصی و تزئینات و المان‌های خاص عربی زیبایی است.

پس از سال 1945 که فرانسوی‌ها این خانه را ترک کردند این خانه به بانک انگلیس خاورمیانه اجاره داده شد و سپس سازمان توسعه نفت عمان تا سال 1977 از این بنا استفاده می‌کرد و سرانجام در سال 1992 این خانه به عنوان موزه «عمان-فرانسه» افتتاح گردید.