فصل جدید گردشگری در آنتالیا سریع‌تر از انتظارات شروع شد
Antalya - Turkey - حمل و نقل توریستی
نوشته شده در ۱۵:۰۹ ۲۵ تیر ۹۹ - ویرایش شده در ۰۳:۳۳ ۲۶ تیر ۹۹

بعد از این‌که در ماه ژوئن (خرداد) اجازه‌ی بازگشایی مکان‌های توریستی در «ترکیه» (Turkey) صادر شد، شهر زیبا و توریست‌پذیر «آنتالیا» (Antalya) به‌سرعت و زودتر از انتظارات، فصل جدید گردشگری خود را آغاز کرد.

فصل جدید گردشگری در آنتالیا سریع‌تر از انتظارات شروع شد

این تفرجگاه جنوبی، که هر سال میزبان میلیون‌ها گردشگر خارجی است، در تاریخ ۵ جولای (۱۵ تیر) ۳۶ پرواز چارتری از ۹ کشور مختلف داشت. در واقع می‌توان گفت که تعداد پروازهای بین‌المللی به «آنتالیا» بسیار بیشتر از پروازهای داخلی است.

امکانات گردشگری و سواحل «آنتالیا» پس از آماده‌سازی‌های لازم و مطابق با برنامه‌ی اخیر صدور گواهی سلامت گردشگری، پذیرای مهمانان شده است. این برنامه مجموعه‌ای از اقدامات را برای بخش‌های مختلف از جمله اسکان، حمل‌ونقل، وضعیت بهداشتی مسافران و امکانات کارمندان مکان‌های توریستی تعیین می‌کند.

«اولکای آتماچا» (Ülkay Atmaca)، رئیس انجمن هتلداران حرفه‌ای (POYD)، گفت: «در ماه جولای (تیر) برای اولین بار از تاریخ مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) تعداد پروازهای بین‌المللی ورودی به آنتالیا از تعداد پروازهای داخلی فراتر رفت. این یک موفقیت بزرگ برای آنتالیا است».

با ادامه‌ی پروازهای بین‌المللی در «ترکیه» از تاریخ ۱۱ جولای (۲۱ تیر)، اکثر گردشگران از کشورهای «قزاقستان» (Kazakhstan)، «بلاروس» (Belarus) و «اوکراین» (Ukraine) به این کشور آمدند.

«آنتالیا» در ماه ژوئن (خرداد) با استقبال بیش از ۲۱۰۰۰ گردشگر خارجی روبه‌رو شد. این رقم تنها در یک هفته‌ی اول جولای (تیر) به ۲۷۰۸۳ رسید. ۱۰۴۸۹ نفر از این مسافران از «اوکراین» آمده بودند.

«اولکای آتماچا» گفت: «گواهی سلامت گردشگری برای کلیه اقامت‌گاه‌ها با بیش از ۵۰ اتاق الزامی است. گردشگری که از اول جولای (۱۱ تیر) با آمدن مسافران قزاق‌، بلاروس‌ها و اوکراینی‌ها آغاز شد، ادامه دارد. کشور ما در زمینه‌ی بهداشت، سلامت و غذا بسیار پیش‌رو است. گواهی سلامت نیز در این مورد بسیار موثر بوده است».نگاهی به گردشگران بریتانیایی

تعداد گردشگران، برای کشوری مثل «ترکیه» که ۱۲٪ از اقتصادش وابسته به گردشگری است، بسیار با اهمیت است. پروازهای «روسیه»، «آلمان» و «بریتانیا»، که شرایط کنونی ضربه‌ی سختی به آن‌ها وارد کرده است، بخش اصلی بازار گردشگری «ترکیه» را تشکیل می‌دادند.

«بریتانیا» اخیرا لیستی از ۶۰ کشور جهان را به‌عنوان کشورهای کم خطر از نظر ویروس کرونا، اعلام کرد. «ترکیه» نیز در این لیست قرار دارد. این اقدام که در ۱۰ جولای (۲۰ تیر) صورت گرفت، باعث می‌شود تا میلیون‌ها گردشگر بریتانیایی، بدون نگرانی در مورد قرنطینه شدن هنگام بازگشت به کشورشان، از تعطیلات تابستانی در «ترکیه» لذت ببرند.

«انگین سرت‌اوغلو» (Engin Sertoğlu)، رئیس آژانس‌های مسافرتی «بریتانیا- ترکیه»، گفت:«برنامه‌ریزان تور بریتانیایی از تاریخ ۱ آگوست (۱۱ مرداد) برنامه‌های جدی برای ورود به «ترکیه» ترتیب داده‌اند».

او در یک برنامه تلویزیونی مرتبط با انجمن آژانس‌های مسافرتی ترکیه (TÜRSAB) گفت: «ترکیش ایرلاینز ۶ پرواز هفتگی برای «دالامان» و دو پرواز روزانه برای «آنتالیا» دارد».

او حتی گفت که این فصل جدید گردشگری می‌تواند تا ماه نوامبر (آبان) هم ادامه داشته باشد.

«انگین سرت‌اوغلو» افزود: «اگر شرکت‌های مسافربری این روند را ادامه دهند، کسب‌وکار پیشرفت بیشتری می‌کند. ادامه دادن فصل گردشگری تا حدودی به مسئله‌ی عرضه و تقاضای شرکت‌های هواپیمایی کم‌هزینه هم بستگی دارد. من پیشنهاد می‌کنم که مسئولان ما در صنعت گردشگری، با سایر شهرهای «بریتانیا» نیز درباره‌ی پرواز به «ترکیه» مذاکره کنند. هواپیماهای «ترکیش ایرلاینز» با ظرفیت کامل از «ترکیه» پرواز می‌کنند ولی در پرواز برگشتی، نسبتا خالی هستند».

گفتنی است که «ترکیه» در سال ۲۰۱۸ از ۲/۳ میلیون مسافر بریتانیایی و در سال ۲۰۱۹ از بیش از ۲/۵ میلیون نفر استقبال کرده بود.

«دومینیک چیلکات» (Dominick Chilcott)، سفیر «بریتانیا» در «ترکیه»، از اقدامات «آنکارا» برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا قدردانی کرد. او گفت: «من تحت تاثیر جدیتی که برای رعایت قوانین و مقررات ایمنی در فرودگاه‌ها و هتل‌های ترکیه وجود دارد قرار گرفتم».شرکت هواپیمایی «سان‌اکسپرس» (SunExpress) هفته‌ی گذشته درباره‌ی از سرگیری پروازهای مستقیم از «لندن» به چند شهر «ترکیه» مثل «آنتالیا» و استان «غازی‌عینتاب» خبر داده بود. این پروازها از ۱۰ جولای ( تیر) آغاز شدند. پرواز از «آنکارا» به «بریتانیا» نیز در تاریخ ۲ جولای و از «ازمیر» در تاریخ ۳ جولای آغاز شدند.

شرکت هواپیمایی «صربستان» (Serbia)، «ایر صربیا» (Air Serbia)، نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ماه جولای (تیر) حداقل هشت پرواز چارتری به «آنتالیا» خواهد داشت.

دولت «آلمان» ماه گذشته تصمیم گرفت تا محدودیت‌های سفر را فقط برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو حوزه شینگن (ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس) لغو كند. اما این محدودیت‌ها برای «ترکیه» تا اواخر ماه آگوست (اواسط شهریور) همچنان ادامه دارد. «ترکیه» یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر برای آلمانی‌ها است. سال گذشته نزدیک به ۵ میلیون گردشگر آلمانی به این کشور سفر کردند.

طی خبری که هفته‌ی گذشته ازسوی اتحادیه اروپا منتشر شد، «ترکیه» به‌همراه «ایالات متحده» و بسیاری دیگر از کشورها در لیست ۱۵ کشور پیشنهادی برای سفر قرار نگرفت. «آنکارا» نیز از این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرده و خواستار اصلاح آن شد. (لینک خبر)

منبع: dailysabah.com