وضعیت مرزهای هوایی ایران و ترکیه
- حمل و نقل توریستی
نوشته شده در ۰۶:۴۷ ۰۸ مرداد ۹۹ - ویرایش شده در ۰۷:۰۹ ۰۸ مرداد ۹۹

بیش از ۴ ماه از بسته بودن مرزهای هوایی «ترکیه» به روی ایرانیان می‌گذرد. بارها خبرهایی را از برقراری پروازهای بین این دو کشور شنیده‌ایم ولی متاسفانه برنامه‌های پرواز دست‌خوش تغییر شد. 

وضعیت مرزهای هوایی ایران و ترکیه

همزمان با تایید شیوع ویروس «کرونا» در «ایران» از ماه مارچ (اسفند)، «ترکیه» مرزهای مشترک خود با «ایران» را بست. این وضعیت تا ماه ژوئن (خرداد) و سفر وزیر امور خارجه «ایران» به «ترکیه» ادامه داشت.

در نشست خبری میان وزرای دو کشور، خبر از سرگیری پروازها از اول آگوست (۱۱ مرداد) شنیده شد. با این وجود شرکت هواپیمایی «ترکیش ایرلاینز» در وب‌سایت رسمی خود تاریخ پروازهای بین «ترکیه» و «ایران» را ۱۶ جولای (۲۶ تیر) اعلام کرد. گفته می‌شد که این پروازها فقط برای شهروندان ترکیه، افراد دارای کارت اقامت و ویزای کار این کشور است. هرچند این پرواز هم هرگز برقرار نشد.

سرانجام با نزدیک شدن به ماه آگوست (مرداد) و افزودن سه شهر ایرانی به لیست پروازهای ترکیش ایرلاینز، در حالی که همه منتظر خبر برقراری پروازهای «ایران» و «ترکیه» بودند، «ترکیه» اعلام کرد که مجوز پروازهای ایران و افغانستان را لغو کرده است.

مقامات «ترکیه» تا کنون اظهارنظری در این رابطه نداشته‌اند. اما گمانه‌زنی‌های غیررسمی درباره‌ی علت لغو این پروازها زیاد است.

با اتفاقات اخیر، تاریخ مجدد پروازها در هاله‌ای از ابهام فرو رفته بود تا اینکه شرکت هواپیمایی «ترکیش ایرلاینز» لیست جدید پروازها به ایران را از تاریخ ۱۵ اگوست (۲۵ مرداد) منتشر کرد.

 

لیست پروازها در وبسایت «ترکیش ایرلاینز» به این قرار است:

  • پرواز به تهران از تاریخ ۱۵ آگوست (۲۵ مرداد): ۱۴ پرواز در هفته
  • پرواز به تبریز از تاریخ ۱۵ آگوست (۲۵ مرداد): ۴ پرواز در هفته
  • پرواز به شیراز از تاریخ ۱۵ آگوست (۲۵ مرداد): ۴ پرواز در هفته


حال باید منتظر بود و دید که آیا تاریخ اعلام شده‌ی جدید پا بر جا خواهد بود یا باز هم دچار تغییر می‌شود؟