کاهش محدودیت‌های سفر، از سوی ۴۰ درصد از مقاصد کل جهان
- صنعت توریسم
نوشته شده در ۱۱:۰۳ ۱۱ مرداد ۹۹ - ویرایش شده در ۱۲:۱۴ ۱۱ مرداد ۹۹

راه‌اندازی مجدد گردشگری در سراسر جهان در حال انجام است. تعداد فزاینده‌ای از مقاصد گردشگری محدودیت‌های سفر مربوط به بحران «کووید_۱۹» را کاهش داده و با وضعیت عادی جدید سازگار شده‌اند. طبق آخرین تحلیل از سوی «سازمان گردشگری جهانی» (UNWTO)، چهل درصد از کل مقاصد در سراسر جهان اکنون محدودیت‌های اعمال‌شده بر گردشگری بین‌المللی در واکنش به بحران «کووید_۱۹» را کاهش داده‌اند.
کاهش محدودیت‌های سفر، از سوی ۴۰ درصد از مقاصد کل جهان

آژانس تخصصی گردشگری سازمان ملل متحد، از آغاز بحران «کووید_۱۹» واکنش‌های جهانی را تحت نظارت قرار داده ‌است. آخرین گزارشی که در تاریخ ۱۹ «جولای» (۳۰ مرداد) منتشر شده است نشان می‌دهد که این میزان از ۲۲ درصد مقاصدی که تا ۱۵ «ژوئن» (۲۶ تیر) محدودیت سفر را کاهش داده‌اند و ۳ درصدی که قبلاً تا ۱۵ «می» (۲۶ اردیبهشت) مشاهده شده بود، افزایش یافته است. این روند یک سازگاری آهسته اما مداوم و راه‌اندازی مجدد مسئولانه گردشگری بین‌المللی را تأیید می‌کند.

با این حال، در همان زمان، از ۸۷ مقصدی که اکنون محدودیت‌های سفر را کاهش داده‌اند، فقط چهار مورد تمام محدودیت‌ها را لغو کرده‌اند، در حالی‌که ۸۳ مقصد با حفظ برخی از اقدامات مانند بسته شدن جزئی مرزها، آن‌ها را کاهش داده‌اند. علاوه‌بر‌این، آخرین نسخه از گزارش محدودیت‌های سفر سازمان گردشگری جهانی نشان می‌دهد که ۱۱۵ مقصد (۵۳ درصد از کل مقاصد در سراسر جهان) هم‌چنان مرزهای خود را به‌طور کامل بر روی گردشگری بسته‌اند.


راه‌اندازی مجدد مسئولانه امکان‌پذیر است.

«زوراب پولولیکاشویلی» (Zurab Pololikashvili)، دبیر کل «سازمان گردشگری جهانی» گفت: «شروع مجدد گردشگری می‌تواند مسئولانه و به گونه‌ای که از سلامت عمومی محافظت و در عین حال از مشاغل و معیشت نیز حمایت کند، انجام شود. هم‌چنان که مقاصد سفر، محدودیت‌های سفر را کاهش می‌دهند، همکاری‌های بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از این طریق، گردشگری جهانی می‌تواند اعتماد و اطمینان مردم را به دست آورد و مبانی اساسی را برای سازگاری با وضعیت عادی جدید که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، به دست آورد.»

با توجه به گزارش "UNWTO"، مقاصدی که وابستگی بیش‌تری به گردشگری دارند، به احتمال زیاد محدودیت‌های سفر را کاهش می‌دهند. از ۸۷ مقصد که اخیراً محدودیت‌ها را کاهش داده است، ۲۰ کشور جزیره‌ای کوچک در حال توسعه (SIDS) هستند که بسیاری از آن‌ها به گردشگری به‌عنوان رکن اصلی اشتغال، رشد اقتصادی و توسعه وابسته هستند. این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که ۴۱ کشور از تمام مقصدهایی که محدودیت‌ها را کاهش داده‌اند در اروپا هستند که نقش مهم منطقه برای شروع مجدد گردشگری را تأیید می‌کنند.


بسیاری از مقاصد هم‌چنان در قرنطینه هستند.

این گزارش با نگاهی به ۱۱۵ مقصد که هم‌چنان مرزهای خود را به‌طور کامل به روی گردشگری بین‌المللی بسته‌اند، نشان می‌دهد بیش از ۱۲ هفته است که ۸۸ مقصد مرزهای خود را به روی گردشگری بین‌المللی بسته‌اند.

هزینه مربوط به محدودیت‌های سفر که در واکنش به بحران «کووید_۱۹» اعلام شده در طول تاریخ بی‌سابقه است. این هفته، "UNWTO" داده‌هایی را درباره تأثیر این بیماری همه‌گیر بر صنعت گردشگری، هم از نظر ورود گردشگران و هم از لحاظ از دست دادن درآمد، منتشر کرد. این داده‌ها نشان می‌دهند که تا پایان ماه «می»‌، این بیماری همه‌گیر منجر به کاهش ۳۲۰ میلیارد دلار درآمد حاصل از گردشگری شده، که این میزان سه برابر هزینه بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۹ بوده است.

منبع: unwto.org